Nie wyobrażam sobie rodzinnego biesiadowania bez bigosu. Zawsze proszę babcię albo mamę, żeby zapakowała mi porcję na wynos. Jeśli też jesteście fanami tego dania i chcielibyście wykonać je samodzielnie, to mam dla Was przepis na tradycyjny bigos domowy z kiszonej kapusty z kiełbasą.
Do jego przygotowania przyda Ci się duży garnek do bigosu, w którym bez problemu zmieścisz i wymieszasz wszystkie niezbędne składniki. Do mieszania najlepiej sprawdzi się klasyczna drewniana łyżka. Jeśli chcesz pójść o krok dalej i samodzielnie ukisić kapustę, będziesz potrzebować także beczki do kiszenia. Niech nie przerazi Cię czas przyrządzania bigosu widniejący w przepisie – to naprawdę przyjemne zajęcie. No i co najważniejsze – wielki gar bigosu to perspektywa pełnych brzuszków przez kilka dni!
Tradycyjny bigos domowy z kiszonej kapusty z kiełbasą – przepis
Notatki
Bigos najlepiej smakuje następnego dnia, albo nawet dwa czy trzy dni po ugotowaniu. Smacznego!
Składniki
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju
- 1 pęto kiełbasy zwyczajnej
- 250 g wołowiny bez kości
- 250 g łopatki wieprzowej lub cielęcej
- 150 g wędzonego boczku
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- Garść suszonych grzybów
- Garść suszonych śliwek
- 2-3 liście laurowe
- 3-5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżka kminku
- 1 łyżeczka majeranku
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Namocz grzyby w wodzie.
- Przepłucz kapustę pod bieżącą wodą, odsącz z nadmiaru wody, a następnie poszatkuj.
- Do dużego garnka włóż kapustę, posól ją, a następnie zalej wodą (woda musi przykryć kapustę). Dodaj suszone śliwki, liście laurowe, ziele angielskie. Gotuj całość przez około godzinę (aż kapusta zmięknie). Często mieszaj, aby kapusta się nie przypaliła.
- Na patelni podsmaż pokrojoną cebulę i kiełbasę.
- W oddzielnym garnku zagotuj litr wody, dodaj pokrojoną w kostkę wołowinę, łopatkę wieprzową i boczek. Gotuj około 20 minut.
- Do ugotowanej kapusty dodaj ugotowane mięso, usmażoną kiełbasę i cebulę oraz namoczone grzyby. Całość wymieszaj i gotuj przez około dwadzieścia minut.
- Po tym czasie przypraw majerankiem, kminkiem, solą i pieprzem, dodaj koncentrat pomidorowy.
- Duś bigos pod przykryciem na małym ogniu przez około godzinę, często mieszając. W razie potrzeby dolej wody, która została po namoczeniu grzybów.
Jaki garnek do bigosu wybrać?
Bigosownik ma być przede wszystkim na tyle pojemny, by można było zmieścić w nim wszystkie składniki i wygodnie je przemieszać. Jeśli chodzi o garnki do bigosu, to ja jestem zwolenniczką tych tradycyjnych – emaliowanych lub żeliwnych. Choć dobrze sprawdzą się także te stalowe, ale z grubym dnem. Trzeba uważać, by bigos nie przypalił się do dna, od czasu do czasu mieszać i podlewać wodą w razie potrzeby.