Styl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z polami kwitnącej lawendy w Prowansji na południu Francji. Naturalność tego stylu sprawia, że kuchnia w nim urządzona staje się nie tylko miejscem do przygotowania potraw, lecz również do odpoczynku i spędzania czasu w gronie rodziny. Po czym można poznać styl prowansalski? Sprawdź, jakich dodatków nie powinno zabraknąć w kuchni w tym stylu.
Styl prowansalski w kuchni jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym znudziły się gładkie minimalistyczne fronty wykonane na wysoki połysk. Kuchnia w stylu francuskim ma ponadczasowy, klasyczny, a zarazem elegancki wygląd. Jasne kolory i romantyczne dodatki sprawiają, że chce się spędzać czas w tym wnętrzu nie tylko podczas gotowania, lecz również z filiżanką smacznej kawy – zwłaszcza przygotowanej w kawiarce Bialetti, której fason wpisuje się w styl Prowansalski.
Krótka charakterystyka stylu prowansalskiego
Styl prowansalski kojarzy się sielskością i magicznością lawendowych pól w Prowansji. Wnętrza w tym stylu charakteryzują się trzema ważnymi elementami:
- bliskością natury – w kuchni w tym stylu dominują motywy kwiatowe oraz naturalne elementy, czyli rośliny, kamień, drewno i ceramika. W kuchni w stylu Prowansalskim pięknie prezentują się m.in. niebiesko-białe filiżanki Bolesławiec.
- przedmioty z duszą – postarzane meble wyglądające tak, jakby były nadgryzione zębem czasu;
- jasne barwy – dominuje biel, jasny szary i błękit.
Styl prowansalski najlepiej sprawdzi się w słonecznej dobrze oświetlonej kuchni. Jeśli masz małą kuchnię, to wystarczą jasne gładkie meble i odpowiednie dodatki np. biały czajniki Russell Hobbs, który idealnie wpisuje się w ten styl.
Jakie dodatki powinny znaleźć się w kuchni w stylu prowansalskim?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ile pań domu tyle jest różnych wersji dodatków w stylu prowansalskim w kuchni. Kuchnia w tym stylu powinna być wyposażona w ceramikę zarówno tą użytkową, jak i ozdobną. W styl prowansalski świetnie wpisuje się m.in. ceramika Bolesławiec w niebieskie kwiaty. Naczynia ceramiczne z zastawy Bolesławiec mogą zdobić oszklone kredensy i otwarte półki.
Wbrew pozorom ceramika w stylu prowansalskim to nie tylko motyw kwiatowy. Dominują w nim również rozbielone i naturalne barwy. Dlatego do kuchni w stylu prowansalskim świetnie pasować będą także żółte i brązowe kubki Bolesławiec.
Dzbanek must have w kuchni w stylu prowansalskim
Charakterystycznym dodatkiem w kuchni w stylu prowansalskim są dzbanki. Nie tylko piękne ceramiczne, lecz także metalowe. Choć to ceramika jest głównym materiałem, z którego wykonywane są naczynia. Dlatego w kuchni w stylu prowansalskim dużą popularnością cieszą się m.in. ceramiczne biało-niebieskie dzbanki Bolesławiec, które swoją kolorystyką nawiązują do sielskiego klimatu Prowansji.
Talerze jako element dekoracyjny w kuchni w stylu prowansalskim
Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być również ozdobiona na ścianach. To właśnie na nich mogą zawisnąć np. niebiesko-białe talerze Bolesławiec. Najlepiej wybierać talerze z tej samej zastawy stołowej znajdującej się w kredensie. Dzięki temu wszystko będzie tworzyło spójną całość. Talerze Bolesławiec swoim designem świetnie wpisują się w sielski styl prowansalski.
Kuchnia w stylu prowansalskim – jaki chlebak wybrać?
Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni jest chlebak. Bardzo często to właśnie ten element wyposażenie przykuwa bardziej uwagę niż stojące w kuchni meble. Choć w tym stylu króluje ceramika, to w nowoczesnej kuchni w stylu prowansalskim świetnie sprawdzi się metalowy chlebak.
Zarówno w kolorze chromowym, jak i bieli. Do kuchni warto wybierać wysokiej jakości chlebaki m.in. marki Brabantia, których uniwersalny design pasuje do sielskiego prowansalskiego stylu.
Jakie garnki do kuchni w stylu prowansalskim wybrać?
Garnki w kuchni pełną nie tylko funkcję użytkową, lecz również ozdobną. Dlatego warto wybierać modele pasujące do stylu kuchni. Naczynia wykonane z emalii idealnie wpisują się w styl Prowansalski. Możesz zakupić np. białe garnki Ambition. Mają one namalowane kwiaty przypominające lawendę. Dzięki temu pasują do sielskiego klimatu stylu Prowansalskiego. Jeśli nie lubisz emaliowanych garnków, to możesz wybrać garnki ze stali nierdzewnej. Są uniwersalne – pasują do każdego stylu kuchni.
Kosz na śmieci jako element dekoracyjny w kuchni
Kosz na śmieci postrzegany jest bardzo często jako konieczny, lecz mało elegancki element wyposażenia kuchni. Najczęściej ten element wyposażenia jest zabudowany np. w szufladzie. Równie częstym rozwiązaniem jest umieszczenie kosza na śmieci w szafce pod zlewozmywakiem. W kuchni stylu prowansalskim nowoczesny kosz na śmieci może być elementem dekoracyjnym. Kosze na śmieci Brabantia występują w kolorach białym czy beżowym, a ich uniwersalny design sprawia, że pasują do stylu prowansalskiego jak ulał.
Zestaw noży w bloku – praktyczny element dekoracyjny
Noże są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Jeśli chcesz zakupić komplet noży do kuchni w stylu prowansalskim, to wybierz te w drewnianym bloku. Naturalny materiał w połączeniu ze stalowym ostrzem wpisuje się w styl prowansalski. Jeśli chcesz do kuchni wprowadzić kolor, to wybierz noże Zwilling dostępne w kolorowych blokach np. zielonym.
Styl prowansalski – dodatki
W kuchni w stylu prowansalskim nie może zabraknąć metalowych lub ceramicznych doniczek z ziołami:
- rozmarynem,
- szałwią,
- miętą,
- tymiankiem,
- majerankiem.
Zioła te nie tylko pięknie prezentują się na parapecie w kuchni, lecz są doskonałym dodatkiem do różnych dań i deserów. Jeśli lubisz zapach lawendy, to ceramiczną donicę z tym ziołem możesz postawić na kuchennym blacie. W kuchni w stylu Prowansalskim nie może zabraknąć firanek z naturalnych materiałów.
Styl prowansalski kojarzony jest z lawendowymi polami. Jeśli chcesz mieć kuchnię w tym stylu, to powinieneś zdecydować się na jasne kolory: biel, jasny szary i błękitny. Do kuchni w tym stylu powinny zostać użyte naturalne materiały: drewno, ceramika i kamień. W kuchni w stylu Prowansalskim nie może zabraknąć dodatków we właściwych kolorach np. niebiesko- białych filiżanek Bolesławiec czy białego czajnika Rusell Hobbs.