Śliwki węgierki, renklody, mirabelki i inne to owoce, które wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Zarówno śliwki świeże, jak i suszone mają wartości odżywcze, które sprawiają, że warto włączyć je do swojej diety. Pod postacią domowej konfitury, kompotu, nalewki, suszonych owoców, a nawet słodkiego deseru! Jak śliwki wpływają na nasze zdrowie i dlaczego warto je jeść?
Z pewnością warto jeść śliwki! Dlaczego? Bo są nie tylko niskokaloryczne (te świeże), ale zawierają również szereg wartości odżywczych. Ponadto są doskonałą bazą do domowych przetworów, ciast, a nawet mięsnych dań.
Śliwki – najpopularniejsze odmiany
Wszystkie rodzaje śliwek wykazują podobne właściwości zdrowotne i mają zbliżone wartości odżywcze. Tym, co je odróżnia to kaloryczność. Zawartość kalorii w śliwkach może wynosić 80-120 kcal na 100 gram owoców.
Śliwka węgierka – cechuje się granatową skórką, zielonożółtym miąższem i podłużnym kształtem. Ta odmiana śliwki dojrzewa wczesną jesienią, a zebrane owoce są słodkie. Węgierka nada się do ciast, knedli, powideł, a nawet mięsnych potraw.
Śliwka renkloda – wyróżnia się żółtą, czerwoną lub zieloną skórką oraz miąższem w barwie posiadanej skórki. Jej kształt jest kulisty. Dojrzewa w sierpniu. Ta odmiana śliwki jest doskonała do produkcji domowych kompotów.
Śliwka mirabelka – dość mała, o ciemnozłotej skórce, aromatycznych zapachu i słodkawym smaku. Wyróżnia się kulistym kształtem. Do czego można wykorzystać mirabelki? Do dżemów, konfitur, nalewek i kompotów.
Śliwka Królowa Wiktoria – jasna skórka w odcieniach żółtego i pomarańczowego oraz jasnożółty miąższ. Na skórce można zauważyć cętki. Ten rodzaj śliwki jest dość miękki i bardzo soczysty. Doskonała jako świeża przekąska, ale i jako główny składnik kompotu.
Śliwka opal – ciemnoczerwona lub fioletowa skórka oraz bardzo słodkie wnętrze. Miąższ z łatwością odchodzi od pestki.
Śliwka stanley – ma ciemnogranatową skórkę, na której zauważyć można intensywnie fioletowy nalot. Z kolei miąższ jest zielonożółty. Jej owoce są duże i jajowate. Można zajadać ją na surowo lub przygotować z niej śliwkowy kompot lub dżem.
Śliwki – witaminy i wartości odżywcze
Śliwki zawdzięczają swoje właściwości odżywcze witaminom i składnikom mineralnym w nich zawartych. Jakie witaminy ma śliwka? Znajdziemy w nich pewną ilość witaminy C, a także witaminy A,E oraz z grupy B. Owoce te także bogate w różne składniki mineralne, takie jak potas, magnez, żelazo, fosfor oraz wapń. Śliwki uznawane są jako cenne przeciwutleniacze, a to nie tylko dzięki zawartości witaminy A oraz E, ale również dzięki polifenolom, które wzmagają działanie antyoksydacyjne.
Właściwości zdrowotne śliwek
Wartości odżywcze śliwek sprawiają, że powinniśmy włączyć je do naszej diety, ale tak jak wszystko – jeść z umiarem. Owoce te wykazują wiele zdrowotnych właściwości:
- Śliwki i ich działanie – poprawiają apetyt, ale przy okazji wspomagają pracę układu trawiennego. Przeciwdziałają również zaparciom, a przez to chronią przed chorobą nowotworową jelita grubego.
- Mają właściwości przeczyszczające – dzięki zawartości pektyn (błonnika) działają oczyszczająco na przewód pokarmowych, a także odkładający się w komórkach tłuszcz i cholesterol.
- Przeciwdziałają niestrawności – śliwki suszone wykazują właściwości zdrowotne, neutralizujące nadmiar kwasów trawiennych. Wystarczy dodać taką śliwę do ciężkostrawnego dania, by uchronić się przed niestrawnością.
- Wpływają kojąco na układ nerwowy człowieka, dzięki zawartości witamin z grupy B.
Śliwki świeże i suszone wykazują wiele właściwości leczniczych, ale pamiętaj, by jeść je z umiarem. Nadmiar śliwek może spowodować rozwolnienie lub wzdęcia. Tyczy to się również śliwkowego kompotu, pitego w nadmiernych ilościach. Parę sztuk śliwek na dzień w zupełności wystarczy.
Śliwki suszone i ich właściwości lecznicze
Czy suszone śliwki są zdrowe? Jak najbardziej tak! Co ciekawe, właściwości suszonych śliwek pod pewnymi względami są cenniejsze niż śliwek świeżych. Proces suszenia sprawia, że owoce stają się bogatszym źródłem witaminy A, a także błonnika. Suszone śliwki mogą pochwalić się również sporą zawartością fosforu oraz żelaza, dlatego ich spożywanie zalecane jest osobom, które wykluczają mięso ze swojej diety. Suszone śliwki stosuje się także na przeczyszczenie – regulują one pracę przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że pomimo wzmocnionych właściwości odżywczych, suszone śliwki są także bardziej kaloryczne niż te świeże, dlatego należy jeść je z umiarem.
Suszenie śliwek – domowy sposób
Śliwki suszone bez problemu kupisz w sklepie, ale możesz je również ususzyć samemu. Jak suszyć śliwki w domu? Do suszenia najlepiej wybierz dojrzałe śliwki węgierki. Nie zapomnij o usunięciu z nich pestek. Pomoże Ci w tym drylownica do śliwek. Zanurz owoce na chwilę we wrzątku, by sparzyć ich skórkę. Tak przygotowane owoce możesz suszyć w piekarniku lub w specjalnej suszarce do owoców i grzybów.
Sezon na śliwki. Co można zrobić ze śliwek?
Sezon śliwkowy przypada w Polsce na przełomie lata i jesieni – jest to najlepszy czas na przyrządzenie przetworów z tych owoców. Śliwki nie tylko mają cenne właściwości zdrowotne, ale również niepowtarzalne walory smakowe. Może przygotować z nich powidła śliwkowe, które zamkniesz w słoiku na przetwory, by w dowolnej chwili posmarować chrupiącą grzankę czy kromkę chleba z masłem słodkim smarowidłem.
W domowej spiżarce znajdziemy się także miejsce na śliwki pod różnymi postaciami. Doceń smak i właściwości kompotu czy nalewki śliwkowej. Cenny płyn przechowuj w butelce do nalewek i ciesz się smakiem zdrowych śliwek!
Śliwki będą doskonale komponować się z domowymi wypiekami i knedlami. Tarta czy ciasto z kruszonką i śliwkami wypieczone w blaszce do pieczenia będzie doskonałym pomysłem na deser. Z kolei na obiad możesz przygotować schab ze śliwkami czy inne dania mięsne, którym śliwki dodadzą aromatu.
A Wy co najbardziej lubicie z dodatkiem śliwek? Słodkie ciasto, domową konfiturę czy może aromatyczne mięso? Dajcie znać! 🙂