Królestwem makaronów są niewątpliwie Włochy. To właśnie tam znajdą je ich smakosze z aromatycznymi, gęstymi sosami. Makarony przybierają wszystkie możliwe kształty tworząc zbiór ponad 70 odmian! Makaron spaghetti, farfalle, penne, a może ravioli? Jakie są rodzaje makaronów włoskich i jakie wybrać do poszczególnych dań? O tym właśnie dzisiaj.
Z czym kojarzy Ci się makaron włoski? Ze spaghetti? A może ravioli? Pasta italiana to naprawdę przeróżne rodzaje! Aż trudno je wszystkie zliczyć, wymienić i dopasować do konkretnego dania. Rodzaje makaronów włoskich to tak pojemny worek, że o części z nich pewnie nie słyszałeś. Oczywiście warto uzupełnić swoją wiedzę, a tym samym wzbogacić swoją kuchnię o nowe potrawy. Zobacz, jakie są rodzaje makaronów we Włoszech (i nie tylko!) – poznaj ich nazwy, kształty, zobacz zdjęcia.
Spaghetti – długi makaron do sosu
Tego rodzaju makaronu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać! Makaron spaghetti niewątpliwie podbił serca nie tylko Włochów, ale i Polaków. Okrągły, długi i cienki, przypomina sznurki, które mogą mieć różnią długość. Makaron spaghetti przygotowywany jest z mąki pszennej, ale również z mąk smakowych, czyli takich z dodatkiem różnych składników, które nadają “sznurkom” nie tylko ciekawego smaku, ale i pięknej barwy! Może być to dodatek pieprzu, szpinaku czy pomidorów.
- sosy pikantne i łagodne,
- sosy carbonara, boloński neapolitański,
- do oliwy z oliwek,
- potrawy:spaghetti bolognese, carbonara, napoli, aglio e olio.
Tagliatelle – makaron wstążki
Klasycznym makaronem “pasta fresca”, czyli makaronem jajecznym jest tagliatelle, wizualnie przypominający stos długich i płaskich wstążek o grubości ok. 2 mm. To dość popularny makaron, chętnie dodawany do różnego rodzaju dań i sosów. Choć istnieje parę typów tego makaronu (różnice zauważymy w grubości i rozmiarze), to zawsze są to płaskie wstążki o szorstkiej strukturze. Swoim kształtem przypomina fettuccine, ale w przeciwieństwie do niego, tagliatelle jest szerszy. Makaron ten dostępny jest w dwóch kolorach – żółtym i zielonym. Jak powstaje? Po wyrobieniu i rozwałkowaniu ciasta, płat możemy przepuścić przez specjalną maszynką do makaronu lub wyciąć wstążki nożem.
Zastosowanie:
Kształt i porowata struktura sprawiają, że tagliatelle świetnie komponuje się z gęstymi sosami mięsnymi, ale również serowymi i śmietanowymi. Jest też dobrym zamiennikiem makaronu spaghetti, co sprawia, że makaronowe wstążki śmiało możemy podać z sosem carbonara lub bolognese z dodatkiem parmezanu.
- gęste sosy (mięsnych, serowych, śmietanowych i szpinakowych),
- mięsne potrawki,
- alternatywa dla spaghetti – do carbonary i bolognese.
Fettuccine – włoskie małe wstążki
Makaron fettuccine przypomina małe wstążki, które kształtem nawiązują do tagliatelle, ale są od nich węższe. Popularny w restauracjach, w których makarony wytwarza się na miejscu, ręcznie. Również sami możemy pokusić się o jego produkcję we własnym domu. Fettuccine to makaron dość gruby i sprężysty – takie cechy zawdzięcza produkcji z pszenicy durum. Najlepiej smakuje ugotowany al dente.
Zastosowanie:
Fettuccine to bliski brat tagliatelle, dlatego może być serwowany z podobnymi potrawami. Jednak zamiast z ciężkimi sosami, fettuccine warto podać z sosami lekkimi lub średnimi. Najlepiej smakuje w towarzystwie sosów pomidorowych, kremowych, śmietanowych i innych.
- sosy pomidorowe, śmietanowe, serowe, szpinakowe,
- kurczak, ryby, krewetki i inne owoce morza.
Capellini – cienki i długi makaron
Makaron capellini zwany jest także capelli d’angelo, czyli „włosami anioła”. Jest cienki i długi, najczęściej uformowany w gniazda. Zazwyczaj wytwarzany z pszenicy, ale możemy spotkać również capellini z gryki. Cienkie nitki niezwykle trudno jest wyciąć przy pomocy noża. Dawna, ręczna produkcja capellini wymagała od kucharza niemałych umiejętności i wyrafinowania. Złote włosy anioła miały mieć niewielką grubość, a jednocześnie spójną konsystencję nawet po wrzuceniu do gorącej zupy. Dzisiaj produkcja capellini jest z pewnością ułatwiona – w wytarzaniu nitek pomagają specjalne maszynki do cięcia makaronu.
Zastosowanie:
Delikatne „włosy anioła”, w przeciwieństwie do grubszych tagliatelle i spaghetti, nie będą dobrym dodatkiem do ciężkich sosów. Sprawdzą się natomiast do różnego rodzaju lekkich sosów, zup i dań dla dzieci.
- lekkie sosy – na bazie pomidorów lub oliwy z oliwek,
- zupy,
- dania dla dzieci.
Penne – makaron rurki
Wiecie, co w języku włoskim znaczy penna? Wcale nie rurka, tylko pióro (takie do pisania)! Trzeba przyznać, że tego rodzaju makaron, w języku polskim nazywany “rurki”, coś z tych piór przywodzi na myśl. 🙂 Penne to po prostu grube rurki ścinane po skosie. Makaron penne razem z fusilli (świderkami) to chyba najpopularniejsze rodzaje włoskich makaronów stosowane w Polsce – stanowią wyśmienitą podstawę wielu domowych dań.
Zastosowanie:
Makaron typu penne jest stworzony do tego, by wchłaniać możliwie jak najwięcej sosu, zarówno do pustych w środku rurek, jak do rowków na ich powierzchni. Smakuje wybornie z sosem śmietanowym, ale i z lżejszym – pomidorowym z dodatkiem papryczki chilli. Świetnie smakuje jako dodatek do zapiekanek makaronowych, sałatek oraz gulaszu. Przechowywany w szczelnym pojemniku na makaron, długo zachowuje świeżość.
- sosy śmietanowe i pomidorowe,
- zapiekanki makaronowe,
- sałatki,
- gulasze.
Makaron włoski fusilli, czyli świderki
Fusilli to kolejny włoski makaron z powodzeniem wykorzystywany w polskiej kuchni. Świderki przecież tak chętnie serwujemy do zupy pomidorowej lub zajadamy ze smakiem z sosem gulaszowym. Pasują do wielu różnych potraw i to ich niewątpliwy plus! Fusilli wytwarzany jest najczęściej z pszenicy durum. Może powstać również z mąki razowej lub być wzbogacony dodatkowymi składnikami, które sprawiają, że zyskuje ciekawy kształt i kolor. Szpinak nada świderkom barwę zieloną, a suszone pomidory czerwoną.
Zastosowanie:
Makaron fusilli ma naprawdę szerokie zastosowanie. Skręcony kształt sprawia, że pasuje zarówno do lekkich, jak i ciężkich sosów. Sprawdzi się jako dodatek do zup, do dań głównych i do sałatek.
- zupy,
- dania główne – do sosów lekkich i ciężkich,
- sałatki.
Farfalle – makaron kokardki
Farfalla to z włoskiego “motyl” i taką też nazwę przyjął makaron, który swoim kształtem przypomina motyle skrzydła. W Polsce znany jako “kokardki” jest chętnie wykorzystywany do różnego rodzaju dań – zapiekanek, sosów i zup. Farfalle to jeden z najstarszych włoskich makaronów! Pierwsze “kokardki” prawdopodobnie powstały już w XVI wieku na północy Włoch. Obecnie makaron ten wykorzystywany jest w kulinariach na całym świecie. Wbrew pozorom nie jest wcale trudny w przygotowaniu. Do wykonania takich kokardek niezbędne jest radełko, które nada brzegom falistego kształtu.
- potrawy na bazie pomidorów, śmietany i mięsa,
- różnego rodzaje sosów,
- lekkie sałatki.
Włoskie conchiglie – makaron muszle
- małe muszelki do zup,
- duże muszle do zapiekanek, można faszerować,
- dodatek do sałatek makaronowych.
Maccheroni – makaron rurki
Tradycja wytarzania makaronu Maccheroni sięga już starożytności! Makaron o kształcie małych, cienkich i pustych w środku rurek jest zdecydowanie symbolem kuchni sycylijskiej. Dzięki takiemu kształtowi doskonale wchłania sos, zapewniając ucztę dla naszego podniebienia. Klasyczne rurki wytwarzane są bez dodatku jajek, z pszenicy durum. Czasami ciasto doprawiane jest warzywnymi przyprawami, by nadać maccheroni ciekawego smaku i koloru. W sklepach możemy spotkać trójkolorowy makaron – żółty, czerwony i zielony, który stanowi fajny dodatek do sałatki makaronowej.
Zastosowanie:
Maccheroni to puste w środki rurki, które świetnie łączą się z różnego rodzaju sosami, a w szczególności z sosami warzywnymi (pomidorowym, szpinakowym, brokułowym) lub takimi o kremowej konsystencji (serowym, śmietanowym). Do potraw z makaronem maccheroni warto dodać aromatyczne zioła, a także włoskie orzechy.
- świeże sosy warzywne (pomidorowe, szpinakowe),
- sosy kremowe (śmietanowe, serowe),
- sosy ze świeżymi ziołami,
- pesto z suszonych pomidorów,
- dodatki: czarne oliwki, kapary, ser mozzarella, orzechy włoskie.
Ravioli – makaron w kształcie poduszek
- z farszem mięsnym, z warzywami (szpinakiem), serem, owocami morza,
- serwowane z sosami,
- dodawane do sałatek.
Jak widzicie makarony przyjmują różne rodzaje, nazwy i kształty. Gatunki makaronów może różnicować też pod względem tego jaka mąki została użyta do jego produkcji. Polecam Wam artykuł o typach mąki i jej zastosowaniu, aby dowiedzieć się, która jest najlepsza do produkcji makaronu!