Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki mop warto kupić? Wbrew pozorom, decyzja ta powinna być przemyślana! Warto postawić na dobre mopy do mycia podłóg, które dobrze wyczyszczą powierzchnię, usuną ewentualne zabrudzenia i nie pozostawią smug. Sprawdź, jaki najlepszy mop wybrać, by wyczyścić mieszkanie na błysk!
Jaki mop wybrać do paneli podłogowych, a jaki do płytek w łazience? Czym różnią się mopy sznurkowe od paskowych i jaki mop będzie lepszy – płaski czy obrotowy? W sklepach znajdziesz różne rodzaje mopów, dlatego warto się zastanowić, który model będzie najlepszym rozwiązaniem. Końcówki wymienne do mopów możesz kupić już od ok. 3 zł, ale czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Może lepiej kupić trochę droższy mop, ale taki, który lepiej usunie zabrudzenia i na dłużej posłuży w domowych porządkach? Zapraszam na mały ranking mopów do podłogi, a przy okazji po kilka porad, jaki mop warto wybrać! 😉
Dobre mopy do podłogi – rodzaje
Jaki mop do podłogi najlepiej wybrać? Na rynku dostępne są różne rodzaje mopów do mycia podłogi, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej, warto rozeznać się spośród czego możesz wybierać i jakie są zalety i wady danych rozwiązań. Mop to nie tylko końcówka złożona z białych, bawełnianych sznurków! Obecnie dostępne są przeróżne modele, które z pewnością warto przetestować.
Mopy możemy podzielić na:
- sznurkowe,
- paskowe,
- płaskie,
- z wyciskarką,
- ze spryskiwaczem,
- okrągłe obrotowe,
- parowe.
Mop sznurkowy do podłogi
Mopy sznurkowe są zazwyczaj bardzo tanie, dlatego też zyskały taką popularność. Myślę, że choć raz, każdy z nas miał taki mop w swoim domu. 😉 Na pewno kojarzysz te białe sznureczki, które z czasem stawały się szare i pełne zebranych z podłogi kłaczków… Wiadomo, że o każdą końcówkę szorującą trzeba dbać, ale czasem zadanie to jest utrudnione!
Końcówka mopa składa się z wielu materiałowych sznurków, które sprawdzą się przy czyszczeniu różnego rodzaju podłóg – paneli laminowanych i drewnianych, parkietów, płytek i linoleum. Sznurki docierają w każde zagłębienia, dlatego taki rodzaj mopa sprawdzi się w szczególności przy myciu powierzchni o nieregularnych kształtach (np. płytek ceramicznych z fugami). By właściwie użytkować taki mop, niezbędne będzie wiaderko, które umożliwi odciskanie nadmiaru wody ze sznurków.
Ceny mopów sznurkowych różnią się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane sznurki.
Mop sznurkowy może być:
- bawełniany – sznurki w miarę dobrze chłoną wodę i można je porządnie wycisnąć. Polecane do każdego rodzaju podłogi.
- z mikrofibry – świetnie radzą sobie z kurzem i zabrudzeniami, nie pozostawiając smug.
- z włókien syntetycznych – słabszej jakości, niezbyt dobrze chłoną wodę, nie należy używać ich do mycia paneli laminowanych i podłóg drewnianych, które są wrażliwe na nadmiar wody.
Zalety mopów paskowych: | Wady mopów paskowych: |
|
|
Mop paskowy do podłogi
Mopy paskowe, jak sama nazwa wskazuje, zamiast sznurków składają się z pasków, które również wykonuje się z różnych, chłonnych materiałów. Te dwa rodzaje mopów łączy podobna konstrukcja, ale pod względem trwałości i usuwania zabrudzeń, na prowadzenie wysuwają się mopy paskowe. Jaki będzie najlepszy mop paskowy? Ja polecam końcówki z mikrofibry, które bardzo dobrze zbierają kurz, ale i wchłaniają wodę. Ponadto, można je łatwo wycisnąć.
Mopy paskowe mogą być wykonane:
- z bawełny – materiał ten, tak jak w przypadku sznurków, dość dobrze chłonie wodę i jest łatwy do wyciśnięcia.
- z mikrofibry – świetnie ściera zabrudzenia i chłonie kurz – nawet na sucho! Paski z mikrofibry bardzo dobrze chłoną nadmiar wody i łatwo je wycisnąć. Do mycia podłogi nie musisz używać silnych detergentów.
- z włókien syntetycznych – najniższej jakości, są tanie, ale szybko się niszczą i gorzej radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń i wchłanianiem wody.
- z irchy – czyli z materiału przypominającego cienką skórkę, która często pokrywa gąbki samochodowe, najlepiej sprawdza się przy osuszaniu podłogi po wcześniejszym umyciu inną końcówką. Nie pozostawia smug.
Zalety mopów paskowych: | Wady mopów paskowych: |
|
|
Mopy płaskie do podłóg
Na jaki mop jeszcze warto zwrócić uwagę? Oprócz mopów sznurkowych i paskowych, na rynku dostępne są także mopy płaskie – o prostokątnej lub trójkątnej stopie czyszczącej, pokrytej materiałem. Najczęściej materiałem tym jest mikrofibra, choć można spotkać też inne rodzaje materiałów. Mopy płaskie bardzo dobrze zbierają kurz i nie pozostawiają smug. Sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju podłóg. W przeciwieństwie do mopów sznurkowych i paskowych, w materiał nie wplątują się zabrudzenia i bardzo łatwo jest wyczyścić taką końcówkę. W czasie mycia podłóg, warto opłukać parę razy taką końcówkę, a po zakończeniu porządnie ją wyprać – nawet w pralce.
Mopy płaskie różnią się konstrukcją (ze stałą lub teleskopową rączką), a także końcówką. Nakładki do mopów płaskich mogą być kieszeniowe lub przyczepiane na rzepy. Najczęściej wykonuje się je z mikrofibry – gładkiej lub z frędzlami. Do takiego mopa niezbędne będzie również wiadro z mechanizmem umożliwiającym odwirowanie nadmiaru wody z materiałowej nakładki.
Zalety mopów płaskich: | Wady mopów płaskich: |
|
|
Mop płaski z wyciskarką
Ulepszona wersja mopów płaskich? To taka z wbudowanym wyciskaczem wody! Taka innowacja pozwala na odciskanie końcówki z nadmiaru wody bez zdejmowania nakładki i bez użycia wiadra. Po naciśnięciu specjalnego przycisku na uchwycie możesz pozbyć się maksymalnej ilości wody z materiału. To dobre rozwiązanie, jeśli nie posiadasz specjalnego wiadra do odwirowywania wody.
Funkcję wyciskarki mogą pełnić również specjalnie zaprojektowane wiadra, wyposażone w pedał, który po naciśnięciu umożliwia odwirowanie wody z końcówki mopa. Dzięki temu, nie musisz ręcznie wyżymać materiału lub z całej siły skręcać kijem w jedną stronę.
Mop płaski ze spryskiwaczem
Kolejne udogodnienie w mopach płaskich to spryskiwacz. Do umieszczonego na trzonku pojemnika wystarczy wlać odpowiednią ilość wody i detergentu. Podczas czyszczenia podłogi, możesz od czasu do czasu spryskiwać powierzchnię płynem, szczególnie w miejscach bardzo zabrudzonych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze, nie musisz ciągać ze sobą ciężkiego wiadra z wodą, a po drugie, nie musisz obawiać się o nadmiar wody, który mógłby negatywnie wpłynąć na panele laminowane i drewniane podłogi. Uważam, że to świetne rozwiązanie, choć i bez takiej innowacyjności na pewno dasz radę. 😉
Dobry mop obrotowy
Mopy obrotowe zdobywają coraz większą popularność – cenione są ze względu na swoją obrotową głowicę. Takiej końcówki nie musisz samodzielnie wyciskać, ponieważ zadanie to ułatwia specjalny system wyciskający. Mop obrotowy bardzo często dostępny jest od razu w zestawie z wiadrem, wyposażonym w pedał, który po naciśnięciu odwirowuje z końcówki sporą ilość wody. Nie musisz nawet zdejmować końcówki szorującej z kijka – otwór wiadra został dopasowany do nakładki. I najbardziej znienawidzone zadanie odchodzi w niepamięć. 🙂 Mop obrotowy pozwala na szerszy zakres ruchów, dzięki czemu szybciej wyczyścisz podłogę.
Zalety mopów obrotowych: | Wady mopów obrotowych: |
|
|
Jaki mop obrotowy będzie najlepszy? Dobry mop obrotowy to taki, którego końcówka została wykonana z chłonnego materiału, który usuwa zabrudzenia i nie pozostawia smug. Może być to nakładka z mikrofibry lub z bawełny, najczęściej z dłuższymi frędzlami. Lepiej unikać syntetycznych materiałów, które szybciej ulegają zniszczeniu i zamiast czyścić – zaczną brudzić. Najlepiej, by do zestawu zostało dołączone wiadro, umożliwiające odpowiednie odciśnięcie zamoczonej w wodzie końcówki. Niektóre nakładki usuną kurz i zabrudzenia nie tylko bez użycia silnych detergentów, ale i bez użycia wody!
To w końcu, jaki mop jest lepszy – płaski czy obrotowy? Powiem Wam, że wybór zwycięzcy to trudny orzech do zgryzienia. 🙂 Ja mam dwa – ten płaski wykorzystuję do szybkiego mycia podłóg, głównie usunięcia kurzu, gdy podłoga nie wymaga większego szorowania. Z kolei ten obrotowy świetnie radzi sobie z większymi zabrudzeniami – szczególnie z zaschniętymi plamami. Jeśli chcecie połączyć funkcjonalności obu tych mopów w jedno, to polecam wybór rotacyjnego mopa płaskiego z końcówką z mikrofibry z dłuższymi frędzlami. Bo i taki z pewnością się znajdzie 🙂 Widziałam też trójkątne nakładki w zestawie z jedną gładką i jedną z frędzlami.
Mop gąbczasty
Mop z gąbką to dobry mop do mycia, który warto wykorzystać w szczególności do mycia balkonu. Dlaczego? Bo najlepiej ze wszystkich mopów wchłania wodę i pozostawia niemalże suchą powierzchnię. Z tego też powodu będzie bezpieczny przy myciu drewnianych podłóg czy paneli laminowanych, które nadmiaru wody zdecydowanie nie lubią. Gąbka poradzi sobie te z zebraniem włosów i sierści.
Innowacyjne mopy parowe
Mopy parowe to już wyższa szkoła jazdy! Zamiast zwykłych, ręcznych akcesoriów czyszczących mamy tutaj elektryczne sprzęty na parę. Trudno więc wrzucać je do jednego worka ze zwykłymi mopami. Jak działa mop parowy? Takiego mopa nie musisz zanurzać w wodzie z detergentem – urządzenie emituje parę wodną, która doskonale czyści zabrudzenia na podłodze – zaschnięte plamy, a nawet tłuszcz! Co więcej, gorąca para eliminuje bakterie, zapewniając nie tylko czystą, ale i higieniczną powierzchnię w Twoim domu. Nie musisz martwić się o nadmiar wody – mop parowy pozostawi podłogę suchą!
Dobre mopy parowe dostępne są zazwyczaj z różnymi nakładkami, które możesz dobierać ze względu na rodzaj powierzchni wymagającej czyszczenia – ściereczki z mikrofibry do podłogi, nakładki do czyszczenia tapicerki i blatów, mycia okien, szorowania szczelin czy plastikowy skrobak. Z reguły są też łatwe w obsłudze i nie wymagają użycia żadnych detergentów.
Zalety mopów parowych: | Wady mopów parowych: |
|
|
Ranking najlepszych mopów
10 modeli, które warto mieć!
Każdy z nas doceni inną zaletę danego mopa, dlatego obiektywny ranking dobrych mopów jest trudny do stworzenia. W każdym razie, stworzyłam listę dobrych mopów do podłogi, które w pewien sposób wyróżniają się na tle innych modeli i które warto mieć w swoim domu. Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów mopów, że musiałam podzielić ranking na pewne kategorie – mam nadzieję, że znajdziesz na liście produkt, który jak najlepiej pomoże Ci w domowych porządkach.
Ranking mopów płaskich:
1. Mop płaski rotacyjny z wiadrem, Jan Niezbędny
Mop marki Jan Niezbędny to połączenie płaskiej stopy czyszczącej i obrotowej głowicy do 360°. Dzięki takiemu rozwiązaniu mop dociera w trudno dostępne miejsca – pod meble i w różne inne zakamarki. Teleskopowy kij umożliwia regulowanie długości uchwytu, wedle swoich potrzeb.
Nakładka mopa została wykonana z mikrofibry, która świetnie pochłania kurz i usuwa zanieczyszczenia, nawet bez użycia silnych detergentów. Co więcej, taki materiał dobry pochłaniacz wody, dlatego nie musisz martwić się o zbyt duże ilości wody na panelach czy na parkiecie. Gdy nakładka się zabrudzi, możesz wyprać ją w pralce do 40°C. W zestawie znajduje się też plastikowe wiadro na kółkach – zamiast podnosić ciężki pojemnik z wodą, możesz wygodnie przesuwać go z miejsca na miejsce. Wiadro zostało podzielone na dwie komory, umożliwiające odciśnięcie nadmiaru wody i wyczyszczenie końcówki z włosów i kłaczków. Myślę, że taki klasyczny mop przyda się przy myciu każdej powierzchni, a szczególnie tych większych.
2. Mop płaski ze spryskiwaczem, York
Mop z kijem teleskopowym i spryskiwaczem marki York to bardzo ciekawe rozwiązanie, które eliminuje konieczność korzystania z wiadra. Tym samym, taki mop zajmie znacznie mniej miejsca w domu. Na teleskopowym kiju znajduje się specjalny pojemnik, do którego wystarczy nalać odpowiednią ilość wody z detergentem. Przycisk umieszczony przy rączce uwalnia małe ilości płynu – spryskujesz podłogę w dowolnym momencie. Nie musisz obawiać się o nadmiar wody na panelach czy drewnianej podłodze. Nie musisz również ciągać za sobą ciężkiego wiadra z płynem. 😉
Wkład na przylepiec został wykonany z mikrofibry – świetnie usuwa zabrudzenia i wchłania wodę.
3. Mop płaski z wyciskaczem, Oxo
Mop płaski z wyciskarką marki York Prestige to kolejny dobry mop do wycierania paneli i podłóg drewnianych, przy których nadmiar wody jest niewskazany. Specjalny mechanizm zamontowany w uchwycie, pozwala wycisnąć sporą ilość wody z końcówki, bez użycia rąk i bez użycia wiadra. Końcówki mopa wykonano z mikrofibry i bez problemu możesz nabyć wymienne wkłady. Doskonały do wycierania paneli i podłóg drewnianych.
4. Mop płaski trójkątny, York Prestige
Mop z trójkątnymi wkładami marki York nadaje się do mycia każdej powierzchni! Mop został wyposażony w dwa wymienne wkłady z mikrofibry – jeden gładki, a drugi z frędzlami. Trójkątne wkłady świetnie usuną kurz i zanieczyszczenia z różnych kątów i narożników. Mikrofibra, tak jak w poprzednich przypadkach, świetnie usuwa kurz nawet na sucho! Dobrze pochłania nadmiar wody, dlatego nie musisz martwić się o użytkowanie takich mopów na panelach laminowanych i drewnianych podłogach.
Ranking mopów obrotowych – najlepsze modele
1. Mop obrotowy z wiadrem, Odelo Zeus
Mop obrotowy z teleskopowym kijem Odelo Zeus został wyposażony w bardzo solidne wiadro, które wyróżnia właśnie ten model na tle innych, podobnych produktów. Wiadro na kółkach pozwala na wygodne przesuwanie pojemnika napełnionego wodą. Ale kółka to nie jedyna zaleta produktu! Wiadro zostało wyposażone w specjalny system wirujący z aluminiowym, wytrzymałym sitkiem. Wystarczy nacisnąć pedał, by odcisnąć z końcówki nadmiar wody. Nie musisz niczego zdejmować ani składać. 😉
To bardzo dobry mop obrotowy, wyposażony w dwa wymienne wkłady z mikrofibry, które świetnie radzą sobie z zabrudzeniami i pochłanianiem wody.
2. Mop obrotowy z wiadrem, York Prestige
Mop obrotowy z wiadrem i kijem teleskopowym York Prestige Duo to bardzo podobny produkt do poprzednio wspomnianego mopa marki Odelo – dwa wymienne wkłady z mikrofibry, regulowany kij i wiadro z pedałem aktywującym obrotowy wyciskacz wody. Co je różni? Wiaderko nie posiada kółek, a sitko nie jest wykonane z aluminium, tylko z plastiku, które nie jest tak samo wytrzymałe. Pod wpływem mocnego nacisku plastik może pęknąć. Niby zwykły mop, ale całość prezentuje się całkiem elegancko. 😉
3. Mop obrotowy z wiadrem, York Green
Zestaw do sprzątania York Green to rotacyjny mop z okrągłą, frędzlowatą końcówkę, ale dodatkowo i z płaską, gładką nakładką z mikrofibry! Taki zestaw będzie idealny dla tych osób, które mają dylemat, jaki mop kupić. Mop posiada teleskopowy kij pozwalający na regulację długości uchwytu. Został wyposażony także w wiadro z rączką i koszem rotacyjnym, działającym na dwóch poziomach – poziom dolny umożliwia mycie nakładki, a poziom górny jej wyżymanie.
Nakładki z mikrofibry dobrze usuwają zanieczyszczenia, nawet bez użycia detergentu. Możesz je nie tylko łatwo wycisnąć z nadmiaru wody, ale i łatwo wyczyścić – nadają się do prania w pralce do 40°C.
Dla mnie minusem jest tu samo wiadro – wolę te większe, z osobną komorą na wodę z płynem i pedałem uaktywniającym mechanizm wyciskania końcówki z nadmiaru wody.
Dobre mopy sznurkowe i paskowe
Ranking najlepszych mopów powinien uwzględniać każdy ich rodzaj, dlatego podsuwam godne uwagi modele z kategorii: mopy sznurkowe i paskowe.
1. Mop sznurkowy samowyciskający, York Prestige
Mój faworyt w kategorii mopów sznurkowych! Mop sznurkowy York Prestige to niby taki klasyczny mop do mycia podłogi, ale jednak wyróżnia się na tle pozostałych akcesoriów. Po pierwsze, sznurki nie są wykonane z bawełny, ale z mikrofibry, która dobrze usuwa zanieczyszczenia i pochłania wodę. Po drugie, jest to mop samowyciskający! Wystarczy odpowiednio przekręcić kij, by skręcić końcówkę i wycisnąć z niej nadmiar wody. I po trzecie, na końcu sznurków znajduje się szorstka końcówka, która poradzi sobie z zaschniętymi plamami i innymi trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.
2. Końcówka do mopa z paskiem szorującym, York Rubi
Jeśli nie jesteś zwolennikiem płaskich mopów i wolisz modele sznurkowe lub paskowe, wypróbuj jeszcze coś innego – wkład do mopa z mikrofibry ze specjalnym paskiem szorującym, który poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Końcówka mopa przypomina nieco kuchenną ściereczkę, ale uwierz – świetnie poradzi sobie z myciem podłóg, usuwaniem kurzu i wchłanianiem nadmiaru wody. Mikrofibra to zawsze nasz sprzymierzeniec w domowych porządkach. Końcówka sama w sobie nie jest zbyt droga, dlatego wystarczy wykorzystać kij od mopa, który najpewniej masz już w swoim domu i wymienić zwykłą, podniszczoną już końcówkę na takie cudo.
3. Końcówka wymienna z irchy
Mop paskowy, który nie jest wykonany ani z mikrofibry, ani z bawełny… Jest za to wykonany z irchy, czyli materiału podobnego do cienkiej skóry, która świetnie poleruje powierzchnię i nadaje się do wycierania podłóg do sucha. Taką końcówkę możesz przetrzeć wcześniej umytą podłogę – końcówka z irchy wchłonie wodę i nie pozostawi smug. Praktyczne rozwiązanie!
Jaki mop wybrać, by najlepiej spełniał swoje zadanie? Wskazanie tylko jednego, konkretnego produktu jest wręcz niemożliwe. 😉 Wszystko zależy od tego, jaką podłogę chcesz wyczyścić. Najlepszy mop do paneli laminowanych, paneli drewnianych i parkietów to taki, który jak najlepiej pochłania wodę – np. płaski mop z mikrofibry. W umyciu płytek podłogowych czy nierównych powierzchni pomogą Ci mopy sznurkowe i paskowe, które docierają w zagłębienia. Z kolei dobry mop obrotowy to większy zakres ruchów, dlatego warto wykorzystać go do mycia bardziej zabrudzonych powierzchni.
Zwróć także uwagę na sam kij – czy jest to kij teleskopowy z możliwością regulacji wysokości, czy nie. Nie bez znaczenia pozostaje wiadro i umieszczony w nim koszyk do odciskania nadmiaru wody. Co więcej, niektóre dobre mopy do mycia podłóg wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności – spryskiwacz czy wyciskacz, które ułatwiają i przyspieszają domowe porządki. 😉