Co wiesz o tradycyjnej kuchni polskiej? Czy wiesz co to jest zalewajka i kapłon? Kiedy podawano kawalerowi czarną polewkę? I czym były nadziewane pierwsze pączki? Rozwiąż quiz i sprawdź jak dobrze znasz tajemnice rodzimej kuchni. 😉
Tradycyjna kuchnia polska na przestrzeni dziejów podlegała kulinarnym wpływom wschodnim, rusińskim, niemieckim, włoskim, francuskim i żydowskim. Do dzisiaj obfituje w wiele różnorodnych dań, zarówno wytrawnych, jak i słodkich. W większości polskich rodzin serwuje się rosół, przygotowuje ogórki i kapustę kiszoną na zimę, a na święta gotuje bigos i piecze pierniki. W zależności od regionu, popularne są inne potrawy kuchni polskiej. Koniecznie sprawdź, w jakim stopniu znasz rodzimą kuchnię!
1. Początkowo w kuchni polskiej pączki były nadziewane...
Pierwsze pączki w kuchni polskiej miały postać ciasta nadziewanego słoniną. Smakołyki w takiej formie spożywano przy zapustach. Słodkie pączki zapożyczono z kuchni arabskiej i zaczęto je przygotowywać nieco później.
2. Z kolei na Śląsku pączki znane są pod nazwą...
Na Śląsku pączki znane są pod nazwą "kreple". Spotkamy tam także "kopalnioki", czyli twarde śląskie cukierki o smaku miętowo-anyżowym.
3. Zalewajka to...
Zalewajka to tradycyjna zupa wiejska, przygotowywana z ugotowanych, pokrojonych ziemniaków, które zalewa się żurem z zakwasu chlebowego. Wywodzi się z centralnej Polski.
4. Dawniej czernina (czarna polewka) była podawana kawalerowi...
Czernina, zwana czarną polewką, była dawniej podawana kawalerowi, któremu odmówiono ręki panny. Wspomina o tym Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, gdzie czarna polewka miała zostać podana Jackowi Soplicy.
5. Kartacze to potrawa przyrządza z masy ziemniaczanej i nadziewana najczęściej...
Kartacze, zwane cepelinami, to danie popularne szczególnie na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu. Przyrządzane są z masy ziemniaczanej lub mączno-ziemniaczanej i najczęściej nadziewane mięsem mielonym. Ale mogą być wypełnione również serem, grzybami lub kapustą kiszoną.
6. Gzik i pyry z gzikiem to potrawa popularna...
Gzik to twaróg ze śmietaną i dodatkami (szczypiorkiem, rzodkiewką, cebulą). Serwowany razem z ziemniakami w mundurkach jako "pyry z gzikiem". Danie to jest charakterystyczne dla kuchni wielkopolskiej.
7. Popularny w staropolskiej kuchni kapłon to...
Kapłon to wykastrowany i utuczony kogut. W kuchni staropolskiej XVI I XVII wieku kapłony były bardzo popularnym i wykwintnym daniem.
8. Co NIE jest składnikiem tradycyjnego szarego sosu polskiego?
Tradycyjny szary sos polski przygotowuje się z zasmażki mąki i masła, wywaru z warzyw, mięsa lub ryby. Sos przyprawia się sokiem z cytryny lub winem, dodaje karmel, rodzynki i migdały.
9. Pierniki zawdzięczają swoją nazwę staropolskiemu słowu "pierny", co oznacza...
"Piernik" pochodzi od staropolskiego słowa "pierny", czyli pieprzny. Piernikowe ciasto jest mocno przyprawione cynamonem, a czasem również imbirem, goździkami, gałką muszkatołową i kardamonem, co wpływa na jego "pieprzny" smak.
10. A pokruszone pierniki mogą być składnikiem...
Do wcześniej wspomnianego szarego sosu polskiego dodawano również utarty piernik lub śmietanę, by wzbogacić jego smak. Z szarym sosem najczęściej serwowano karpia i ozór.