Czy znasz wszystkie tradycje i zwyczaje świąteczne w Polsce? Czy wiesz, co tak naprawdę symbolizuje sianko pod obrusem i jaka liczba gości powinna zasiadać przy wigilijnym stole? Czym kiedyś dzielono się zamiast opłatka i kim był św. Mikołaj? Koniecznie sprawdź, co wiesz o Bożym Narodzeniu i polskich tradycjach!
Warto znać polskie zwyczaje i tradycje wigilijne, by w pełni przeżywać święta Bożego Narodzenia. Niektóre z nich na pewno już znasz, a inne być może będą dla Ciebie nie lada ciekawostką. Sprawdź swoją wiedzę w poniższym quizie, a przy okazji dowiedz się co nieco o Bożym Narodzeniu.
1. Zgodnie z polską tradycją, kiedy rozpoczynamy wieczerzę wigilijną?
Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy wraz z pierwszą gwiazdką, która zabłyśnie na niebie.
2. Czego symbolem jest pierwsza gwiazdka?
Pierwsza gwiazdka na niebie to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastuje narodziny Jezusa. Według Biblii mieli ją ujrzeć Trzej Królowie.
3. Co z łaciny oznacza "wigilia"?
Wigilia, z łaciny vigilia, oznacza czuwanie, straż.
4. Co tradycyjnie powinno rozpocząć wieczerzę wigilijną?
Postną wieczerzę powinniśmy rozpocząć modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii św. Mateusza lub Łukasza (o narodzinach Jezusa). Dopiero po tym, goście przełamują się opłatkiem i składają wzajemne życzenia.
5. Co symbolizuje sianko pod obrusem?
Zgodnie z tradycją chrześcijańską sianko po obrusem nawiązuje do żłóbka, w którym ułożono Dzieciątko Jezus. Dla chrześcijan to również symbol skromności - przypomina, że Jezus narodził się w ubogiej stajni, z dala od bogactwa.
6. Czego symbolem jest liczba 12 potraw wigilijnych?
Zgodnie z tradycją chrześcijańską, 12 potraw symbolizuje dwunastu apostołów. Z kolei według wierzeń ludowych, taka liczba to nawiązanie do liczby miesięcy w roku.
7. Dlaczego należy skosztować wszystkich 12 dań wigilijnych?
Wszystkich dwunastu potraw wigilijnych należy skosztować, by kolejny rok był równie dostatni!
8. Trzytygodniowy czas oczekiwania, który poprzedza Boże Narodzenie to...
Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (czterech niedziel), który nazywamy Adwentem.
9. Co pierwotnie pełniło rolę opłatka, którym dzielimy się z bliskimi?
Pierwotnie rolę opłatka pełnił chleb, który błogosławiono i dzielono się nim z wiernymi. Wspólne dzielenie się opłatkiem i towarzyszące mu składanie życzeń to najważniejszy moment wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj ten odnosi się do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus dzielił się chlebem z uczniami.
10. Kim naprawdę był święty Mikołaj?
Święty Mikołaj, znany także jako Mikołaj z Bari, w rzeczywistości był biskupem z Miry. Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
11. Kto w wigilię Bożego Narodzenia przynosi prezenty na Górnym Śląsku?
Na Górnym Śląsku prezenty w wigilię Bożego Narodzenia przynosi Dzieciątko. Z kolei 6 grudnia wizytę składa Święty Mikołaj.
12. Liczba osób zasiadających przy stole wigilijnym powinna być...
Według tradycji przy stole powinna zasiadać parzysta liczba gości. Niegdyś wierzono, że nieparzysta liczba osób może zwiastować śmierć któregoś z uczestników wieczerzy. Najbardziej obawiano się trzynastki.
Lubisz rozwiązywać świąteczne quizy? Spróbuj swoich sił i tutaj: Quiz: Tradycyjne potrawy wigilijne – co o nich wiesz?