Grudzień tuż tuż, więc warto zrobić harmonogram przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki niemu ze wszystkim na pewno zdążycie i nie będziecie biegać na ostatnią chwilę. Przygotowania do Świąt należy zacząć najpóźniej pod koniec listopada. Sporządziłem dla Was małą ściągę, dzięki której będziecie dokładnie wiedzieć, kiedy kupić prezenty, kiedy zrobić zakupy spożywcze i ile dni przed Świętami zacząć piec i gotować. Jeśli będziecie trzymać się planu – gwarantuję, że przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia przebiegną sprawnie, a Wy nie spędzicie całej nocy przed Wigilią na gotowaniu i pakowaniu prezentów.

W wielu domach 24 grudnia to nerwowy dzień. Gospodynie domowe od samego rana stoją przy kuchenkach, gotują i pieką pyszności. Okazuje się, że mają do przygotowania jeszcze 12 potraw wigilijnych, a do Wigilii zostało raptem kilka godzin. Już nie wspomnę o porządkach, ubieraniu choinki i pakowaniu prezentów. Cała rodzina postawiona w gotowości, aby wyrobić się nim spadnie pierwsza gwiazdka. Jak przygotować Święta wcześniej? Co zrobić, aby w Wigilię od rana mieć znacznie mniej pracy? Musimy odpowiednio zaplanować przygotowania świąteczne i co najważniejsze, skrupulatnie trzymać się planu!

Reklama

Kalendarz przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia – 4 tygodnie przed Wigilią

Kalendarz adwentowy – jeśli macie małe dzieci, to obowiązkowa pozycja wśród przygotowań do Świąt. Kalendarz przygotować trzeba pod koniec listopada, aby 1 grudnia był już gotowy. Dla dzieci oczekiwanie na Święta to wyjątkowy czas, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby był on magiczny i spędzony rodzinnie. Możecie wykonać prosty kalendarz adwentowy zawieszając na ścianie papierowe torebeczki lub kartonowe pudełka. Do każdego opakowania wkładamy smakołyk. Mogą to być na przykład czekoladki, zrobione w silikonowej foremce do czekoladek. Kalendarz adwentowy na czekoladki Silikomart

Lista prezentów – zastanów się, kogo chcesz obdarować oraz jaki budżet przeznaczasz na prezenty. Zrób listę podarunków, a także zanotuj sklepy, w których chcesz kupić prezenty. Jeśli nie masz pomysłu, sprawdź nasze propozycje na prezenty dla niej, dla niego oraz dla rodziców. Jeśli szukasz małych podarunków dla znajomych, zobacz upominki do 50 zł. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego!

Goście – zastanów się, kogo chcesz zaprosić w tym roku na święta i poinformuj te osoby. Miesiąc przed Wigilią to czas, kiedy każdy już planuje z kim chce spędzić święta. Nawet jeśli zapraszasz kogoś każdego roku i jest dla Ciebie to oczywiste, zadzwoń i przypomnij się. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że potencjalny gość nie zmienił planów i będzie obecny. Poza tym z pewnością będzie mu miło, jak go osobiście zaprosisz.

Rozmieszczenie gości przy stole


Zrobienie własnoręcznych etykiet nie jest trudne, a z pewnością zaimponuje gościom!

Menu – ustal menu, zaplanuj 12 potraw wigilijnych oraz wszystkie wypieki. Jeśli zapraszasz na święta gości, przydziel każdemu danie, które ma przygotować. Dzięki temu, Ty będziesz mieć mniej pracy, a goście będą mieli swój wkład w kolację.

Co przygotować na święta Bożego Narodzenia 3 tygodnie przed?

Kup prezenty – korzystając z przygotowanej wcześniej listy, zrób zakupy. Jeśli nie chcesz stać w kolejkach i przeciskać się przez tłumy ludzi w sklepach, kup prezenty online. Robiąc to na początku grudnia masz pewność, że prezenty dotrą na czas, a poza tym im bliżej świąt, tym mniejszy wybór.

Zrób pierniki – początek grudnia to świetny moment na pieczenie pierników dojrzewających. Wybierz wykrawacze do ciastek w ciekawych kształtach i zaproś całą rodzinę do zabawy. Pierniczki po upieczeniu należy schować do metalowych puszek na ciastka. Dzięki temu przez następne 3 tygodnie wypieki zmiękną i będą idealne na Święta.

Zobacz, jak odpowiednio przechowywać pierniczki świąteczne, by stały się miękkie, ale nie straciły swojego smaku i aromatu: Jak i w czym przechowywać pierniki na Święta?

Puszka świąteczna na ciastka i pierniki


Pierniki w uroczej puszce to też świetny pomysł na drobny prezent dla kogoś bliskiego.

Świąteczne porządki – każdy stara się, aby dom w czasie świąt lśnił. Jednak w nadmiarze obowiązków, często sprzątanie zostawiamy na ostatnią chwilę. Lepiej rozłożyć je na raty, będziemy mniej zmęczeni i zdenerwowani. 3 tygodnie przed świętami możemy umyć okna. Z pewnością nie zabrudzą się do świąt.

Sposób na lśniące okna
Umyj okno ścierką z płynem, a następnie osusz ściągaczką do wody. Jest to znacznie szybszy sposób, od tradycyjnego, ponieważ nie wymaga polerowania. Ściągaczka nie pozostawia smug.

Organizacja Świąt Bożego Narodzenia – zostały 2 tygodnie

Wyślij kartki z życzeniami – w tym tygodniu warto kupić i wysłać kartki z życzeniami. Przed Świętami czas wysyłki paczek i listów jest znacznie wydłużony. Jeśli chcecie mieć pewność, że życzenia dojdą na czas, nie możecie czekać z ich wysłaniem do ostatniej chwili.

Sprawdź dekoracje – koniecznie sprawdźcie dekoracje choinkowe i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Jeśli jakieś uległy zniszczeniu podczas przechowywania, to odpowiedni moment, aby kupić nowe. Przejrzyjcie bombki i lampki na choinkę. Zastanówcie się też nad wystrojem domu na święta.

Poszukujesz inspiracji na wykorzystanie ozdób bożonarodzeniowych? Koniecznie zajrzyj tutaj: 12 pomysłów, jak ozdobić dom na Święta Bożego Narodzenia!
Pojemnik ceramiczny Miś


Pierwsze zakupy spożywcze – przygotowanie Wigilii wiąże się ze sporymi zakupami spożywczymi. Często nie jesteśmy w stanie kupić wszystkiego podczas jednej wizyty w sklepie. Dlatego warto pierwsze zakupy zrobić już w pierwszej połowie grudnia. Kupić możemy mąkę, cukier, mak, przyprawy i inne sypkie produkty z długą datą ważności. Sprawdźcie też czy nie brakuje Wam żadnych narzędzi kuchennych oraz świątecznych foremek do pieczenia!

Zaczynamy gotowanie – 2 tygodnie przed Świętami możecie zacząć już przygotować niektóre potrawy. Na przykład zrobiona masa makowa, kompot z suszu, pierogi czy uszka możemy zamrozić i przechowywać do Świąt. Również zakwas na chleb czy na barszcz, bigos oraz mięso na pasztet możemy przygotować z wyprzedzeniem.

Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia – tydzień przed

Spakuj prezenty – na tydzień przed Świętami wszystkie zamówione prezenty powinny już być w Twoim domu. To idealny czas, aby je spakować. Jeśli chcesz zaskoczyć obdarowanych nie tylko zawartością prezentu, ale także opakowaniem – przygotuj je własnoręcznie. Wystarczy gałązka, sznurek i mała ozdoba, a prezent będzie robił wrażenie. Gotowe podarunki włóż w worek i schowaj do szafy.

Pakowanie prezentów świątecznych


Zapakuj prezenty samemu – zrobią wrażenie na obdarowanych osobach

Przygotuj stroje na Wigilię – zastanów się co ubierzesz w ten ważny dzień Ty oraz inni domownicy. Sprawdź czy nie trzeba czegoś dokupić lub oddać do krawcowej lub pralni.

Zacznij dekorować dom – tydzień przed Świętami to czas, kiedy już myślimy o dekoracjach. Sprawdź, jak przygotować dom na święta Bożego Narodzenia, wyjmij ozdoby, odśwież je i zacznij dekorować. Przygotuj naturalne odświeżacze powietrza, dzięki którym poczujesz świąteczne zapachy we wszystkich pomieszczeniach.

Przygotowania świąteczne – kilka dni przed Wigilią

Posprzątaj dom – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Zaplanuj porządki, angażując w nie całą rodzinę. Nawet dzieci mogą pomóc w drobnych obowiązkach. Pamiętaj jednak, że nie porządek powinien być najważniejszy tylko rodzinna atmosfera i czas spędzony razem. Zadbaj o porządek, ale nie denerwuj się jak nie wszystko zdążysz posprzątać.

Zrób zakupy – 4-5 dni przed świętami możesz kupić już większość produktów spożywczych. Wybierz się na duże zakupy. Koniecznie zrób listę zakupów, aby nie spędzić w sklepie całego dnia. Pamiętaj o kupieniu opłatka i sianka pod obrus!

Choinka – 2-3 dni przed Wigilią pomyśl o choince. Jeśli wybierasz żywą, to jest odpowiedni moment, aby ją kupić. Drzewko może stać na balkonie lub ogrodzie i czekać do Wigilii. Jeśli natomiast masz sztuczną choinkę, koniecznie wyjmij ją z kartonu i odśwież.

Przygotuj kolejne potrawy – na dwa dni przed wigilią możesz przygotować kolejne dania. Zamocz śledzie w mleku, aby straciły trochę soli, zmiel mięso do pasztetu, polukruj pierniki, a także zamocz grzyby i groch do kapusty.  Możesz także upiec już niektóre ciasta.

Wypierz ubrania i obrus na stół – jeden lub dwa dni przed Wigilią wypierz i wyprasuj ubrania oraz obrus na stół wigilijny. Sprawdź, jak przygotować stół na Święta Bożego Narodzenia i upewnij się, że wszystkie elementy wystroju masz gotowe.

Przygotowania do Świąt – Wigilia

Ostatnie porządki – od rana odkurz mieszkanie i wykonaj inne, drobne prace porządkowe. Zamontuj pozostałe dekoracje. Przed sprzątaniem wnieś do domu choinkę i ubierz ją. Podczas zawieszania ozdób może spaść z drzewka igliwie.

Potrawy Wigilijne – od rana przygotuj wszystkie potrawy wigilijne oraz dokończ przygotowywanie wypieków. Zajmie Ci to  pewnością sporą cześć dnia, dlatego pozostałe obowiązki podziel pomiędzy innymi członkami rodziny.

Nakrycie stołu – ostatnim zadaniem jest nakrycie do stołu. Zadbaj o czyste naczynia, świąteczną zastawę stołową, odpowiednie ustawienie sztućców oraz prawidłowe rozmieszczenie gości. Sprawdź koniecznie jakie są zasady savoir vivre przy stole wigilijnym, aby nie popełnić gafy. Ustaw własnoręcznie zrobione  dekoracje z serwetek jednorazowych.

nakrycie stołu wigilijnego


Serwetki można złożyć w kształt choinki, gwiazdy lub innych figur.

Jak zaplanować przygotowania do Świąt? Jak wiedziecie jest tego sporo. Trzeba pamiętać kiedy najlepiej kupować prezenty na Święta, kiedy zrobić zakupy spożywcze oraz jak zorganizować porządki. Jeśli jednak zrobicie sobie taki plan działania i będziecie się go trzymać, sukces gwarantowany!

Ocena: 4.0/5.
Please wait...