Jak zrobić domowe bezy z białek, by były kruche na zewnątrz i miękkie w środku? Ile cukru dodać do bezy i jak długo je piec? Poznaj prosty przepis na pyszne bezy i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości związane z tym wypiekiem!
Bezy domowe to wypiek, z którym długo nie mogłam sobie poradzić. Zarówno ja, jak i cała moja rodzina uwielbiamy bezy z kremem i owocami. Jednak długo zastanawiałam się, jak zrobić pyszne bezy, żeby były kruche na zewnątrz i miękkie w środku – jednym słowem doskonałe! Po wielu nieudanych próbach, które kończyły się wyrzuconym blatem bezowym do kosza, mogę powiedzieć głośno – wiem, jak robić bezy idealne! Dziś mam dla Was sprawdzony i przetestowany na rodzinie głodomorów przepis na bezy domowe. 🙂
Bezy z białek – od początku
Po świątecznych wypiekach czy przyrządzeniu domowego majonezu pozostają nam czasem niewykorzystane białka od jajek. Podobnie przy wielu innych okazjach, kiedy przygotowujemy np. pączki, oponki czy francuski deser crème brûlée. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wykorzystanie pozostałych białek do upieczenia pysznych ciastek bezowych. Poniżej znajdziesz przepis na bezy domowe, które przygotujesz we własnej kuchni w prosty i szybki sposób!
Jak zrobić bezy domowe?
W wersji podstawowej bezy przygotowujemy z ubitych na zupełnie sztywną pianę białek z dodatkiem cukru.
- Jakie białka do bezy? Białka muszą być przede wszystkim świeże, dlatego kupuj jajka ze sprawdzonego źródła. Białka, które zamierzasz wykorzystać do przygotowania bezy powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego warto pamiętać o ich wyjęciu z lodówki na kilka godzin przed ubijaniem.
- Jaki i ile cukru do bezy? Najważniejsze jest to, aby cukier był drobny, przeznaczony specjalnie do wypieków. Do przepisu możesz wykorzystać również cukier puder. Pamiętaj, że masę należy ubijać do momentu, w którym cukier całkowicie się rozpuści i będzie niewyczuwalny.
Jak zrobić bezy z 4 białek? Przepis
Przepis na bezy domowe z 4 białek
Notatki
Temperaturę i czas pieczenia należy dostosować indywidualnie do posiadanego przez siebie piekarnika, a także wielkości nałożonych bez.
Składniki
- 4 białka jajek
- 200 g drobnego cukru do wypieków (może być to również cukier puder)
- sól do ubicia piany
Sposób przygotowania
Ubijanie białek
- Białka jaj z dodatkiem szczypty soli ubij na sztywno (po odwróceniu miski do góry dnem właściwie ubita piana się z niej nie wylewa).
- Stopniowo dodawaj cały cukier i ubijaj dalej. Gotowa piana będzie biała, sztywna i gęsta.
Pieczenie bez
- Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia lub matą silikonową.
- Bezową masę przełóż do rękawa cukierniczego, nałóż odpowiednią tylkę (końcówkę) i wyciskaj bezy na blaszkę. Możesz również nakładać łyżką bezowe kleksy na blaszkę. Pamiętaj o pozostawieniu odstępów między wyciskanymi bezami, ponieważ jeszcze urosną w czasie pieczenia.
- Nagrzej piekarnik do 140ºC, wstaw blaszkę i zmniejsz temperaturę - piecz bezy w 110-120ºC przez ok. 60 minut z termoobiegiem.
- Bezy nie mogą stać się złote, mają pozostać w miarę białe! Jeśli bezy szybko zaczynają robić się złotawe, zmniejsz temperaturę w piekarniku i wydłuż czas suszenia bez domowych.
Beza idealna – akcesoria niezbędne podczas ubijania
- Miska – dwie najważniejsze zasady dotyczące miski: po pierwsze, powinna być to miska stalowa, a po drugie – wytarta do sucha. Plastikowe naczynia nie nadają się do ubijania piany z białek, ponieważ utrzymuje się często na nich tłuszcz, który powoduje spływanie białek.
- Mikser lub rózga kuchenna – niektórzy polecają ubijać bezę ręcznie, za pomocą rózgi kuchennej. Jeśli macie tyle siły i więcej wolnego czasu, to jak najbardziej. Ja preferuję jednak mikser kuchenny, który znacznie usprawnia całą pracę. Godny polecenia jest też mikser planetarny, który posiada specjalną końcówkę i praktycznie wykonuje całą pracę za nas.
Jak upiec i ile piec bezy domowe?
Pieczenie bezy to dość długotrwały proces.Należy wypiekać je w stosunkowo niskiej temperaturze – można powiedzieć, że bardziej jest to suszenie niż pieczenie. Czas pieczenia bezy to około 40-60 minut w piekarniku nagrzanym do 130-140°C. Po włożeniu blaszki z nałożonymi bezami, najlepiej zmniejszyć temperaturę do 120°C. Jeżeli bezy nadal wydają się płynne, piecz je dłużej, ale koniecznie obniż temperaturę piekarnika (do około 110°C). Upieczone bezy powinny być chrupiące na zewnątrz i sprężyste, ale wilgotne wewnątrz.
Jeżeli preferujesz bardziej suche ciastka bezowe, i w tym przypadku wydłuż czas pieczenia (przy jednoczesnym obniżeniu temperatury). Mniejsze bezy piecz zawsze dłużej i w niższej temperaturze (w przeciwnym razie mogą zacząć się przypiekać), a większe – krócej i w wyższej. Do pieczenia używam zawsze maty silikonowej, dzięki czemu mam pewność, że mimo kilkudziesięciu minut w piekarniku beza się nie przypali i nie przywrze do blaszki.
Czy bezę pieczemy z termoobiegiem?
Mam jeszcze kilka wskazówek dotyczących pieczenia bezy w piekarniku. Na tapet wysuwa się pytanie, czy bezę pieczemy z termoobiegiem? Wszystko zależy od piekarnika, jaki posiadamy. Ja piekę bezy w piekarniku z termoobiegiem, według zasad opisanych powyżej. Moja mama natomiast ma stary piekarnik gazowy, bez żadnej funkcji termoobiegu, a jej beza wychodzi równie dobra jak moja. Pamiętaj jednak, że bezy w piekarniku bez termoobiegu wymagają troszeczkę dłuższego pieczenia. Możesz również uchylić delikatnie drzwiczki urządzenia przy studzeniu. Jeśli chcesz upiec idealnie równe ciasteczka bezowe, prawie jak z cukierni, polecam specjalną formę na bezy marki Tescoma – jest naprawdę genialna!
Bezy na tort bez cukru – czy to możliwe?
Często spotykam się z pytaniami, czy można upiec bezy bez cukru, a jeśli nie, to jak zrobić takie zdrowsze bezy oraz ile cukru to minimum, aby w ogóle się udały. Cukier to ważny składnik przepisu, ponieważ powoduje, że beza jest biała i posiada odpowiednią konsystencję. Nie można zrobić domowych bez wyłącznie z samych białek, ale możesz zastąpić tradycyjny, biały cukier – cukrem trzcinowym lub bardzo popularnym ostatnio ksylitolem.
Jaka jest różnica? Bezy z cukrem trzcinowym zdecydowanie dłużej się suszą, ich pieczenie może potrwać nawet 5 godzin. Poza tym mają brązowawy kolor i są chrupiące również w środku. Ale co najważniejsze są mniej kaloryczne i zdrowsze. Wybór należy do Was 🙂
Kolorowe bezy w 5 smakach
Aby uzyskać oryginalne kolory i smaki bez wystarczy dodać do nich kilka składników. Pamiętaj, by wszystkie dodatkowe produkty spożywcze dodawać po ubiciu idealnej piany z białek. Składniki dodawaj powoli, cały czas delikatnie mieszając. Pozostałe elementy przepisu nie ulegają zmianie.
Smak bezy | Produkty dodatkowe |
bezy kawowe | 3 łyżki kawy rozpuszczalnej lub zbożowej, rozpuszczonej w 2 łyżkach wody |
bezy cytrynowe | sok wyciśnięty z 1 cytryny i 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej |
bezy kokosowe | 2 łyżeczki wiórków kokosowych, Sok z połowy cytryny, 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej |
bezy kakaowe | 1 łyżka kakao |
bezy orzechowe | 1 szklanka drobno posiekanych orzechów |
Myślę, że o bezach wiemy już wszystko. Nic tylko zabierać się za pieczenie 🙂 Jestem bardzo ciekawa jakie są wasze sposoby na udane bezy i jakie desery z ich udziałem najbardziej lubicie!