Co można zrobić z różnych odmian dyni i jak je właściwie rozpoznać? Dynia jadalna jest wprost idealna na jesień i zimę, dlatego warto wykorzystać jej rodzaje i przygotować dyniowe przysmaki. Jaka odmiana dyni jest dobra na zupę, a jaka najlepsza na przetwory? Poznaj popularne gatunki dyni, które warto wykorzystać w swojej kuchni!
Warto wykorzystać sezon na dynię i przygotować z niej różne dania – na słodko, na słono i do słoików. Ale zaraz, zaraz… Przecież dynia to różne rodzaje, które mają swoje odmiany… I tak uzbierało się ponad 45 odmian tej rośliny! I jak tu się nie pogubić? Warto poznać chociaż te najpopularniejsze odmiany dyni jadalnej, które zadziwiają swoim kolorem i kształtem. Nie wszystkie dynie są okrągłe i intensywnie pomarańczowe. Niektóre przypominają gruszki, inne żołędzie. Mogą być zielone, żółte, białe i brązowe. Różnią się też strukturą miąższu i grubością skórki. Różne odmiany dyni to także różne zastosowanie w kuchni. Chodź zobaczyć jakie! 🙂
Jak odróżnić dynię jadalną od ozdobnej?
Rodzaje dyń możemy podzielić na: dynie jadalne oraz dynie ozdobne. W ich obrębie wyróżniamy wiele odmian o różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Dynie jadalne do odmiany dyni zwyczajnej oraz dyni olbrzymiej. Ich owoce cechują się smacznym i zdrowym miąższem, który można wykorzystać na różne sposoby w kuchni. Z kolei dynie ozdobne uprawiane są w celach dekoracyjnych i wyróżniają się małymi, trwałymi i bardzo twardymi owocami. Z tego też powodu mogą być długo przechowywane, stanowiąc ciekawą ozdobę domowych wnętrz. Ozdobne owoce przybierają fantazyjne kształty i zachwycają różnymi kolorami.
Dynia zwyczajna (cucarbita pepo)
Dynia zwyczajna to bardzo popularna odmiana dyni. Często widywana na różnego rodzaju zdjęciach i grafikach, gdzie prezentuje swoje zazwyczaj okrągłe kształty i soczyście pomarańczową barwę. Warto mieć jednak na uwadze, że dynia zwyczajna może być również podłużna! Może osiągać naprawdę spore rozmiary. Miąższ i skórka tego rodzaju dyni jest pomarańczowa lub żółta. Odmiany dyni zwyczajnej to m.in.: kabaczek, patison i dynia makaronowa.
Dynia zwyczajna będzie idealna na przetwory, na zupę i sosy. Trzeba jednak pamiętać, by doprawić je aromatycznymi przyprawami. Natomiast nie będzie odpowiednia do dyniowych deserów, ponieważ jest najmniej słodka ze wszystkich odmian.
Co można ugotować i przygotować z dyni zwyczajnej?
- Zupy
- Sosy
- Przetwory
Dynia makaronowa
Co można zrobić z dyni makaronowej?
- Warzywne spaghetti
- Sosy
- Placki z dyni makaronowej
- Marynaty octowe
Japońska dynia Hokkaido
Co dobrego można zrobić z dyni Hokkaido?
- Kremowa zupa dyniowa
- Ciasta, serniki i desery
- Zapiekanki
- Puree
- Warzywa na parze
Dynia piżmowa w kształcie gruszki
Co zrobić z dyni piżmowej?
- Chleb i bułeczki
- Zupy
- Gulasze
- Zapiekanki
- Ciasta, babeczki i ciastka
- Dyniowe desery
- Puree z dyni
- Przetwory z dyni piżmowej, np. dżem
Dynia masłowa
Odmiany dyni piżmowej to między innymi dynia masłowa. Jak wygląda dynia masłowa? Jest mała i ma bardzo ciekawy kształt – wydłużony i dzwonowaty. W Polsce jest raczej mało popularna i ciężko ją dostać. Intensywnie pomarańczowy, słodkawy i kremowy miąższ sprawia, że dynia ta będzie doskonałym „materiałem” na dyniową zupę-krem zmiksowaną za pomocą blendera kuchennego.
Jakie przysmaki przygotować z dyni masłowej?
- Kremowe zupy
- Puree
Dynia prowansalska Muscat de Provence
Jak wykorzystać dynię Muscat de Provence w kuchni?
- Przetwory z dyni: dżem, powidła
- Puree
- Zupy
- Placki
- Gnocchi
Kabocha – japońska dynia zielona
Dynia Kabocha – zastosowanie w kuchni:
- Dyniowy sernik
- Ciasta, babeczki i ciastka
- Desery
Dynia Kamo kamo (Kumi kumi)
Kamo kamo, zwana również Kumi kumi, to odmiana dyni pochodząca z Nowej Zelandii. Owoce nie są zbyt duże, osiągają wagę do 1 kilograma. Dynia ta posiada twardą, ciemnozieloną lub pomarańczową skórkę, z ciemniejszymi paskami. Cechuje się również miąższem o lekko orzechowym posmaku i wszechstronnym zastosowaniu w kuchni! Można ją zatem wykorzystać do dań wytrawnych, ale i słodkich.
Dynia Kamo kamo – zastosowanie w kuchni:
- Zapiekanki
- Dynia faszerowana
Dynia delicata
Dynia delicata, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się niezwykle delikatnym smakiem, który sprawia, że dynia ta nadaje się do przygotowywania słodkich i lodowych deserów. Swoim kształtem przypomina cukinię o żółto-zielonej barwie.
W jakiej formie jeść dynię delicata?
- Przetwory z dyni: konfitura
- Słodkie desery
- Domowe lody
Dynia Acorn Squash, czyli dynia żołędziowa
Dynia Acorn Squash pochodzi z Ameryki i to właśnie tam jest najbardziej popularna. Zwana jest również dynią żołędziową, co zawdzięcza kształtowi, przywodzącymi na myśl żołędzie. Owoce dyni Acorn nie osiągają dużych rozmiarów. Cechują się twardą skórką, z widocznymi „żebrami”. Dynia ta ma zazwyczaj ciemnozieloną lub żółtą barwę skórki i żółto-pomarańczowe wnętrze. Miąższ jest dość słodki i wyróżnia się lekko orzechową nutą. Świetnie nada się do faszerowania i zapiekania.
Jakie dania z dynią Acorn?
- Zapiekanki wytrawne
- Dania faszerowane
- Dynia zapiekana na słodko, np. z miodem