Aromatyczne przyprawy w naszej kuchni to z pewnością rzecz niezbędna! Dodadzą smaku każdej potrawie. W jaki sposób przechowywać przyprawy w torebkach, pojemnikach i słoiczkach, by na długo zachowały swój aromat? Odpowiednia organizacja przypraw w domu sprawi, że będą świeże przez długi czas, a my z łatwością sięgniemy po tę, której potrzebujemy.
W każdej kuchni powinny znaleźć się przyprawy i zioła. Ich dodatek sprawia, że przygotowywana potrawa od razu nabiera głębszego aromatu! Nawet zwykłe spaghetti z dodatkiem suszonych ziół prowansalskich czy ryż z curry nabiera innego smaku. Odpowiednie przechowywanie przypraw w domu pozwala zachować się wyjątkowy aromat na dłużej, a estetyczne pojemniczki mogą być dodatkowo ozdobą kuchni. Wśród ułożonych i podpisanych słoiczków szybko znajdziemy tę przyprawę, której akurat potrzebujemy.
Jak przechowywać przyprawy, by na długo zachowały świeżość?
Najczęstszy błąd popełniany w przechowywaniu przypraw? Kupowanie ich w torebkach, otwieranie i pozostawianie, by w ten sposób wietrzały i traciły swoje aromaty. Taka organizacja przypraw wiąże się także z ich częstym rozsypywaniem po kuchennych szafkach, co zdecydowanie nie jest estetyczne.
Kolejny grzech to stawianie koszyczka z przyprawami w pobliżu kuchenki, zlewozmywaka lub w nasłonecznionym miejscu. Wysokie temperatury i wilgoć to czynniki, które szkodzą przyprawom, dlatego należy je chronić przed ich działaniem. Niezbędne są zatem odpowiednie opakowania do przypraw, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami i wietrzeniem. Mam na to kilka pomysłów!
1. W czym przechowywać przyprawy? Prosty organizer na przyprawy w torebkach
Najważniejsze, by przyprawy przechowywane w torebkach nie pozostawały otwarte. Dodatkowo, częste przebieranie w przyprawach w poszukiwaniu tej właściwej sprawia, że wszędzie pełno jest rozsypanego pieprzu czy mielonej papryki.
Rozwiązaniem dla tego bałaganu okażą się proste zapinki do przypraw z odpowiednimi oznaczeniami. Torebka z przyprawą pozostaje zamknięta, a dzięki etykiecie z nazwą bez problemu odnajdziemy to, co akurat jest nam potrzebne. Tak pozamykane i oznaczone torebki warto włożyć do organizera na przyprawy z przegródkami, które umożliwią posegregowanie torebeczek. Pamiętaj, by nie stawiać takiego pudełka w ciepłym, wilgotnym i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej będzie, gdy włożysz taki pojemnik na przyprawy w torebkach do kuchennej szafki.
Torebki z przyprawami możesz również zawiesić na specjalnej listwie z zapinkami! Wystarczy przymocować ją do boku kuchennej szafki i zawiesić torebki. Zapinki posiadają dodatkowo praktyczne zamknięcia, które ułatwiają dozowanie przypraw.
2. Organizacja przypraw w kuchni – szklane słoiczki na przyprawy
Słoiczki do przypraw wykonane ze szkła pozwalają uporządkować przyprawy, ale również ładnie je wyeksponować. Intensywnie żółta kurkuma, czerwona papryka, czarny pieprz i zielona ususzona bazylia będą pięknie się prezentować. Słoiki do przypraw są często stawiane na kuchennych półeczkach lub chowane w szufladach.
Dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach. Dostępne są takie z ozdobną zakrętką, prostą pokrywką typu twist lub zamknięciem typu weck. Możemy wykorzystać także pojemniki szklane na przyprawy z drewnianą pokrywką i specjalnym nabierakiem, który umożliwia dozowanie.
Słoiki do przypraw warto oznaczyć odpowiednimi etykietami na słoiki. Możesz przykleić je z przodu słoiczków, jeśli stawiasz je na półce lub nakleić na pokrywce, jeśli umieszczasz je w wysuwanej szufladzie. Naklejki na przyprawy sprawią, że na pewno nie pomylisz słodkiej papryki z ostrą! 😉
3. Uporządkowane przyprawy w domu – ceramiczne pojemniki na przyprawy kuchenne
Zamiast szklanych słoiczków, które trzeba schować w szufladzie, kuchennej szafce lub na ocienionej półeczce, możesz wybrać ozdobne pojemniki ceramiczne do przypraw. Najlepiej zdecyduj się na jedną serię i wybierz z niej kilka produktów. Ceramiczne słoiki na przyprawy mogą mieć przeróżne kolory i wzory. Na niektórych z nich od razu widnieje odpowiednie oznaczenie – sól, cukier, pieprz, chilli, papryka i inne. Możesz dobrać do nich podobne pojemniki, ale przeznaczone na kawę i herbatę.
Ceramiczne pojemniki z przyprawami łączą w sobie dwie funkcje – praktyczną i ozdobną. Możesz spokojnie ustawić je na kuchennym blacie czy parapecie, bo nie przepuszczają światła, a tym samym chronią przyprawy przed utratą świeżości.
4. Dobra organizacja przypraw – półki do kuchni na przyprawy
Odpowiednie pojemniczki do przypraw to jedno, ale właściwe miejsce na nie to drugie! Słoiczki możesz ustawić w szafce, w szufladzie lub na blacie (ale w ocienionym miejscu z dala od zlewu i kuchenki). Pojemniki będą dobrze prezentować się na małej półeczce, przeznaczonej specjalnie do tego celu. Możesz zakupić wszystkie elementy oddzielnie i skompletować lub od razu zdecydować się na kupno półki na przyprawy do kuchni, wyposażonej w różnej wielkości pojemniki. Taka półeczka będzie ozdobą kuchni, a przyprawy w końcu znajdą się w jednym miejscu. Pamiętaj, by nie zawieszać jej bezpośrednio nad zlewozmywakiem, ani nad kuchenką!
Wiszące pojemniki na przyprawy nie będą zabierały miejsca w szafce ani na blacie, dlatego są szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku małej kuchni.
5. Pomysł na przyprawy w kuchni – półki stojące, stojaki, podstawki
Przyprawy w kuchni mogą być umieszczone w słoiczkach ustawionych na półce wiszącej lub… stojącej! Różnego typu stojaki pozwalają dopasować produkt do kuchennej aranżacji. Zestawy do przypraw przybierają formę szklanej, drewnianej lub metalowej półki z otworami na pojemniki, którą stawia się na kuchennych blacie. Dzięki temu przyprawy są zawsze pod ręką, gdy przygotowujesz danie, a dodatkowo stają się ciekawym elementem wystroju kuchni. Jeśli poszukujesz dodatkowych udogodnień, zwróć uwagę na obrotowe stojaki, które przydają się przy większej ilości przypraw.
6. Przyprawy podstawowe, czyli pojemniki na sól i pieprz
Podstawowe przyprawy w naszym domu to oczywiście pieprz i sól! Używane niemalże codziennie – do osolenia gotującej się wody, do przyprawienia plasterków warzyw na kanapkach i składników sałatki. Bez nich ani rusz, dlatego powinny być umieszczone w jak najbardziej poręcznych przyprawnikach.
Solniczka i pieprzniczka to obowiązkowe elementy kuchennego wyposażenia, po które będziemy sięgać prawie codziennie. Warto zatem, by były praktyczne, ale i ładnie się prezentowały. Możesz zdecydować się na pojemniki na przyprawy szklane, w których od razu widać, co jest solą, a co pieprzem. Te ceramiczne powinny być oznaczone odpowiednimi nazwami, kolorami (najczęściej biały i czarny) lub inną liczbą dziurek, co pomaga w odróżnieniu przypraw.
7. Ciekawy pomysł na przyprawy w kuchni – oryginalne organizery na przyprawy
Nawet pojemniki plastikowe na przyprawy mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem w Twojej kuchni. Szczególnie plastikowe pojemniki na przyprawy „4 pory roku” przypadną do gustu zwolennikom oryginalnych rozwiązań. W każdym z pojemników umieszczone zostało inne drzewko/roślina symbolizująca daną porę roku – choinka, drzewo bez liści, kaktus oraz kwitnące drzewko. Po wsypaniu przyprawy o właściwym kolorze, całość będzie na pewno ciekawie się prezentować!
Na uwagę zasługuje również plastikowy pojemnik na przyprawy, który składa się z kilku prostokątnych kasetek z oznaczeniami. Pojemniczki są przezroczyste, dlatego łatwo sięgniesz po potrzebną przyprawę. Taki organizer pomaga zachować porządek w kuchni, a w dodatku ładnie się prezentuje.
Prawdziwy przybornik na przyprawy to ten, który możemy zabrać ze sobą na piknik czy na grilla. Zestaw pojemników do przypraw w etui przyda się przy codziennym przyrządzaniu potraw, ale i w ucztowaniu na świeżym powietrzu.
Wybrany organizer do przypraw na pewno pomoże zachować ich świeżość i aromat na dłużej. Odpowiednie przechowywanie przypraw w kuchni wpłynie zarówno na jakość produktów, ale i zachowanie porządku w domu. W zależności od potrzeb, wybrane pojemniki na przyprawy możesz włożyć do szuflady lub szafki, te bardziej ozdobne ustawić na blacie, na wiszącej półeczce lub obrotowym stojaku. Pamiętaj o oznaczeniu! Etykiety na przyprawy to również niezbędny element, dzięki któremu szybko dotrzesz do poszukiwanego produktu.