Jak się robi pierogi z kapustą i grzybami, które są nieodłącznym elementem wigilijnego stołu? Choć wyrabianie i zawijanie ciasta może wydać się skomplikowane, to ten tradycyjny przepis wcale nie jest taki trudny w wykonaniu! Zobacz, jak zrobić ciasto i farsz na pierogi z kapustą i grzybami, które możesz przygotować nie tylko na Wigilię!
Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, które smakują jak u babci, obowiązkowo muszą znaleźć się na wigilijnym stole. To właśnie pierogi są dla mnie sztandarową potrawą świąteczną, razem z barszczem i karpiem. Pierogi możemy jeść na Wigilię jako samodzielną potrawę lub jako przekąskę do barszczu. Domowe pierogi z kapustą i grzybami, okraszone smażoną cebulką, mogą być też pomysłem na obiad, zawsze wtedy, kiedy za nimi zatęsknimy. Nigdy się nie znudzą!
Reklama
Co może Ci się przydać?
Zanim zabierzesz się za klejenie pierogów, zaopatrz się w akcesoria, które usprawnią pracę w kuchni:
- foremka do pierogów – taka do wykrawania kółek z ciasta i taka do sklejania pierogów nadzianych farszem. Jeśli ręczne klejenie nie wychodzi Ci zbyt dobrze, specjalna foremka przyspieszy pracę, a każdy pieróg, który sklei będzie tak samo piękny.
- stolnica silikonowa – nie zajmuje tyle miejsca, co tradycyjna stolnica drewniana – możesz ją zwinąć w rulon i rozwinąć w dowolnym momencie. Na podsypanej mąką macie silikonowej będziesz wyrabiać ciasto lub układać gotowe już pierogi.
- szumówka – inaczej łyżka cedzakowa, pomoże Ci wyjąć i odcedzić ugotowane pierogi z gorącej wody.
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami – przepis
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami - nie tylko na Wigilię. Najlepiej smakują okraszone cebulką. Smacznego!
Persons
50
Czas Przygotowania
1 godzina, 30 minut/y
Total Time
1 godzina, 30 minut/y
Notatki
Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami najlepiej podawaj z podsmażoną na maśle cebulką.
Składniki
Farsz:
- 30 dag kapusty kiszonej
- 10 dag suszonych grzybków
- 2 średnie cebule
- jajko
- 2 łyżki oleju z pestek winogron
- sól do smaku
- pieprz do smaku
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- jajko
- sól do smaku
- ciepła woda do zagniatania
Sposób przygotowania
Farsz:
- Opłucz grzybki, zalej zimną wodą i pozostaw do namoczenia na całą noc. Na następny dzień podgotuj grzyby w tej samej wodzie, aż staną się miękkie, odcedź i posiekaj.
- Kapustę odciśnij z soku, przełóż do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości (50-60 minut). Odcedź i drobno posiekaj.
- Cebulę obierz, posiekaj i zeszklij na rozgrzanej patelni z olejem. Dodaj posiekane grzyby i kapustę, podsmaż. Dopraw farsz solą i pieprzem. Pozostaw do ostygnięcia.
Ciasto:
- Mąkę przesiej na stolnicę. Zagnieć z odrobiną ciepłej wody, wbij jajko i wyrób ciasto. Powinno być miękkie i elastyczne. Na pewno nie może się kleić. Odstaw na pół godziny.
- Stolnicę silikonową posyp mąką. Ciasto podziel na części i każdą z nich po kolei cienko rozwałkuj.
- Wykrawaj kółka z ciasta za pomocą odpowiedniej foremki lub szklanki. Placek przełóż na foremkę, nałóż łyżeczką porcję farszu i zamknij maszynkę do pierogów. Dociśnij, by skleić brzegi ciasta. Pierogi z farszem układaj na blacie obsypanym mąką.
- Porcję pierogów wrzucaj do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem odrobiny oleju. Gotuj ok. 2-3 minuty od ich wypłynięcia. Pierogi wyjmuj z gorącej wody łyżką cedzakową.
Zapraszam również po garść porad na to, jak wyrabiać ciasto na pierogi, jak je sklejać, gotować i przechowywać. Praktyczne porady znajdziesz w artykule: Jak zrobić domowe pierogi? Garść porad.