Jak patelnia przeznaczona na indukcję okaże się najlepsza? Teflonowa, żeliwna, a może ceramiczna? Płytka czy głęboka? Dobra patelnia na indukcję to taka, która posiada ferromagnetyczne dno, jest nieszkodliwa dla naszego zdrowia, a przygotowywane na niej jedzenie nie przywiera do powierzchni. Dowiedz się, jaką patelnię warto wybrać na indukcję i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Zobacz też ranking najlepszych patelni indukcyjnych.
Płyta indukcyjna coraz częściej pojawia się w naszych domach, dlatego też coraz więcej naczyń dostosowanych jest do użytkowania na indukcji. Kuchenka indukcyjna prezentuje się bardzo elegancko, jest energooszczędna i łatwa w utrzymaniu w czystości, ale wymaga użytkowania specjalnych naczyń, których dno wykonane zostało z ferromagnetycznego materiału. Tylko takie garnki i patelnie mogą zostać wykryte przez indukcję. Dużą zaletą naczyń dostosowanych do płyty indukcyjnej jest fakt, że mogą być one używane również na innego typu kuchenkach – gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Zatem jeśli jeszcze nie masz w swoim domu kuchenki indukcyjnej, ale w przyszłości planujesz jej zakup, rozsądniej jest wybrać patelnie, które zadziałają na różnych typach kuchenek. Warto wybrać naprawdę dobrą patelnię indukcyjną, której nie trzeba wymieniać co kilka miesięcy. Takie naczynie ma służyć przez długi czas i być na tyle uniwersalne, by towarzyszyło Ci w przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. Zapraszam Cię do małego przewodnika zakupowego, w którym podpowiadam, jak wybrać dobre patelnie na indukcję. W dalszej części przedstawię też ranking patelni, czyli konkretne modele, na które warto zwrócić uwagę!
Spis treści
- 1 Patelnia indukcyjna, czyli jaka?
- 2 Rozmiar patelni do indukcji
- 3 Kształt i krawędzie patelni
- 4 Odpowiednia grubość dna
- 5 Rączka patelni indukcyjnej
- 6 Materiał wykonania patelni indukcyjnych
- 7 Podział patelni ze względu na korpus
- 8 Podział patelni ze względu na powłokę
- 9 Patelnie indukcyjne do różnych potraw – ranking
- 10 Uniwersalne patelnie na indukcję – ranking
Patelnia indukcyjna, czyli jaka?
Dobra patelnia indukcyjna to taka, która jest dostosowana do działania na kuchence indukcyjnej. By naczynie mogło zadziałać na indukcji, dno patelni musi być wykonane z materiału ferromagnetycznego (czyli takiego, które przyciąga magnes). Dno patelni powinno być też równe, płaskie, dobrze przylegające do pola grzewczego. Na pewno nie może być zdeformowane!
Patelnia, która nadaje się do użytkowania na płycie indukcyjnej powinna być oznaczona specjalnym symbolem indukcji (zwojnicą), który umieszczony jest zazwyczaj na opakowaniu naczynia, rzadziej na jego spodzie. Bardzo często na spodzie indukcyjnej, aluminiowej patelni widnieją charakterystyczne kółeczka. Z kolei na spodzie patelni stalowych, podobnie jak na stalowych garnkach, można zauważyć wyżłobiony symbol indukcji.
Dobra patelnia na indukcję zadziała także na innych rodzajach kuchenek: gazowej, elektrycznej i ceramicznej. Dlatego nawet jeśli nie masz jeszcze płyty indukcyjnej (tylko tradycyjną kuchenkę), ale planujesz jej zakup, lepiej zdecyduj się od razu na patelnię dostosowaną do indukcji – będziesz mógł używać jej teraz i później.
Jednak symbol indukcji to nie jedyny parametr, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru patelni. Zobacz, co jeszcze warto wziąć pod lupę!
Rozmiar patelni do indukcji
Patelnie do kuchni indukcyjnej dostępne są w różnych rozmiarach. Na rynku znajdziesz małe patelnie przeznaczone do smażenia jednego jajka sadzonego, jak i dużo większe naczynia, doskonałe do gotowania potraw jednogarnkowych dla całej rodziny. Pomiędzy tymi patelniami plasują się patelnie średniej wielkości, które doskonale sprawdzą się przy smażeniu porannej jajecznicy, naleśników, mięs i warzyw.
- Małe patelnie o średnicy 12-18 cm – mało uniwersalne, ale sprawdzą się do smażenia jajka sadzonego czy małego omletu. Może single będą z nich zadowoleni 🙂
- Patelnie o średnicy 20-24 cm – chyba najbardziej uniwersalne, ani za małe, ani za duże, nagrzewają się dość szybko, sprawdzą się do przygotowywania codziennych posiłków.
- Patelnie o średnicy 26-30 cm – zajmują sporo miejsca na kuchence indukcyjnej, ale jestem zdania, że choć jedną tak dużą patelnię warto mieć w swoim domu. Naczynie zdecydowanie niezbędne w przypadku licznej rodziny – możesz usmażyć na niej więcej porcji placków czy mięsa za jednym razem.
Kształt i krawędzie patelni
Patelnie do indukcji mogą mieć różne kształty i różne wysokości ścianek. Dostępne są zarówno klasyczne, okrągłe patelnie indukcyjne, jak i takie w wersji kwadratowej (najczęściej grillowe). Patelnia kwadratowa to fajna sprawa, ale to ta okrągła powinna stanowić podstawę wyposażenia każdego domu. 😉 Ważne, by miała gładką powierzchnię, bez żadnego karbowania. Dopiero jak będziesz mieć taką podstawową patelnię, polecam zdecydować się na dodatkową – grillową, wyróżniającą się żeberkowym dnem.
Niskie brzegi patelni sprawdzą się w przypadku tych, które przeznaczone są do smażenia naleśników. Bardziej uniwersalne modele powinny cechować się dość wysokimi brzegami, które zdecydowanie ułatwią smażenie produktów po bokach i umożliwią duszenie potraw.
Odpowiednia grubość dna
O tym, że dno patelni indukcyjnych musi być wykonane lub zawierać dodatek materiału ferromagnetycznego już wiesz. Ale warto zwrócić uwagę również na samą grubość dna. Dobra patelnia na indukcję to taka, której dno ma grubość minimum 4 mm. Jakie ma to znaczenie? Otóż odpowiednio grube dno zapewnia, że naczynie lepiej utrzymuje ciepło, jest bardziej odporne na deformacje i uszkodzenia oraz jest bardziej stabilne, a przy tym bezpieczne. Zbyt cienkie i zbyt lekkie dno patelni może ulegać odkształceniom, przez co naczynie nie będzie się równomiernie nagrzewać, a co za tym idzie, potrawy zaczną przywierać do takiej powierzchni.
Warto, by wybrana patelnia była odlana z jednej formy. Produkty składane z osobnych odlewów nie będą tak samo odporne na odkształcenia.
Czy to znaczy, że dobra patelnia indukcyjna powinna być ciężka? Zdecydowanie tak! Oczywiście to nie jedyny wyznacznik, który decyduje o jakości naczynia.
Rączka patelni indukcyjnej
Patelnie mogą być wyposażone w jedną, dłuższą rączkę lub dwa mniejsze uchwyty. Każdy z takich uchwytów powinien być ergonomiczny i wygodnie leżeć w naszej dłoni, by można było bezpiecznie przesuwać i przenosić patelnię. Uchwyty naczyń są zazwyczaj odporne na nagrzewanie się, ale nie wszystkie z nich są żaroodporne. Rączka żaroodporna umożliwia włożenie patelni do piekarnika, by właśnie tam dokończyć przygotowywanie dania. Taki uchwyt jest odporny na wysokie temperatury i nie ulegnie stopieniu.
Dobrym rozwiązaniem są także patelnie z odpinaną rączką. Takie naczynia są łatwiejsze w przechowywaniu – zajmują mniej miejsca, a ponadto możesz używać ich nie tylko na kuchence indukcyjnej, ale i w piekarniku. Składniki podsmażone wcześniej na patelni możesz zapiec w tym samym naczyniu. Czyż to nie doskonałe rozwiązanie? 🙂
Materiał wykonania patelni indukcyjnych
Patelnie do indukcji mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, z których każdy wyróżnia się innymi właściwościami.
Po szczegółowe informacje, zalety i wady na temat materiałów, z których wykonuje się patelnie, odsyłam Was do artykułu: Rodzaje patelni do smażenia – jaką wybrać? Tutaj podam skrócone informacje 😉 Ale o tym w dalszej części artykułu…
Podział patelni ze względu na korpus
Patelnia stalowa na indukcję
Patelnie indukcyjne wykonane ze stali nierdzewnej możemy podzielić na dwa typy:
- bez żadnej powłoki,
- pokryte powłoką nieprzywierającą.
Patelnia stalowa na indukcję, której nie pokrywa żadna powłoka jest wręcz niezniszczalna! Możesz bez obaw szorować ją druciakiem czy wyjadać z niej danie widelcem. Stal nierdzewna jest odporna nie tylko na korozję, ale i na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Co daje im przewagę nad długowiecznymi, również solidnymi patelniami żeliwnymi? Patelnie stalowe można myć w zmywarce!
Patelnie stalowe na indukcję muszą być jednak odpowiednio pielęgnowane i użytkowane. Ze względu na brak powłoki non-stick, nie obędzie się bez tłuszczu do smażenia. Patelnia stalowa najlepiej sprawdzi się do smażenia mięs, w szczególności do steków. Nie za bardzo nadaje się do duszenia potraw i przygotowywania sosów. Zanim wrzucisz na nią składniki, musisz ją mocno rozgrzać. Co ciekawe, przed pierwszym użyciem taką patelnię należy przepalić (zalać olejem i smażyć, aż zacznie dymić). To jeden z tych produktów, które im dłużej się użytkuje, tym lepiej działają.
Natomiast o właściwościach stalowej patelni pokrytej powłoką decyduje rodzaj użytej powłoki. O typach powłok przeczytasz w dalszej części artykułu.
Patelnia aluminiowa do kuchenki indukcyjnej
Patelnie aluminiowe do indukcji to chętnie wybierane rozwiązanie. Dlaczego? Bo patelnie aluminiowe szybko się nagrzewają, są lekkie i wyróżniają się stosunkowo niską ceną. Niestety, mają też swoje minusy! Szybko się nagrzewają, ale też i szybko to ciepło oddają. Nie są też tak samo odporne na uszkodzenia i wgniecenia jak patelnie stalowe. Nieanodowane aluminium pod wpływem działania wysokiej temperatury może wydzielać szkodliwe substancje, dlatego patelnie zabezpieczane są powłokami nieprzywierającymi. Niemniej jednak, powłoka teflonowa czy inna może się zetrzeć lub ulec zadrapaniu, odsłaniając niekorzystny dla naszego zdrowia materiał. Dopóki powłoka będzie w stanie nienaruszonym, nie masz powodów do obaw.
Patelnia żeliwna na indukcję
Żeliwo to wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia materiał, dlatego mawia się, że jest ono długowieczne. Solidna patelnia żeliwna na pewno posłuży na Twojej kuchence indukcyjnej przez lata. Tradycyjna technologia produkcji sprawia, że naczynie jest wolne od szkodliwych związków. Żeliwna patelnia na indukcję nagrzewa się bardzo długo, ale za to równomiernie. A gdy już się nagrzeje, na długo utrzymuje ciepło potrawy. Takie naczynia są jednak dość drogie, ale pamiętaj, że będzie to zakup na lata. Nie nadają się również do mycia w zmywarkach. Pod żadnym pozorem nie wkładaj rozgrzanej patelni pod strumień zimnej wody – żeliwo jest wrażliwe na zmiany temperatur.
Patelnie żeliwne to patelnie dość głębokie, dlatego świetnie nadadzą się do duszenia i przyrządzania dań jednogarnkowych: gulaszu, potrawki, leczo…
Patelnia miedziana na indukcję
Być może miedziana patelnia na kuchenkę indukcyjną nie jest zbyt powszechnym wyborem, ale warto przyjrzeć jej się bliżej. Prawdziwa patelnia miedziana prezentuje się bardzo elegancko, jednak jest dość drogim produktem. Miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło – nagrzewa się nie tylko sam spód patelni, ale i jej ścianki. Jej przewodnictwo cieplne jest nawet lepsze niż patelni aluminiowych! Sama miedź reaguje jednak z żywnością, dlatego wnętrze patelni pokryte jest warstwą stali nierdzewnej, co chroni potrawę przed bezpośrednią stycznością z miedzią. Miedziana patelnia wymaga odpowiedniej konserwacji – wymagane jest mycie ręczne i używanie specjalnej pasty do polerowania.
Podział patelni ze względu na powłokę
Korpus patelni może być dla przykładu wykonany z aluminium, ale pokryty powłoką teflonową o nieprzywierających właściwościach. Powłoka patelni powinna być dość odporna na ścieranie, nie może wydzielać toksycznych substancji podczas podgrzewania i najlepiej, by wykazywała właściwości non-stick, które zapobiegają przywieraniu smażonego jedzenia do powierzchni.
Patelnia teflonowa na indukcję
Patelnie pokryte teflonem to chyba najpopularniejsze patelnie indukcyjne, które goszczą w naszych domach. Teflon to chętnie wybierana powłoka do smażenia, ponieważ wykazuje świetne właściwości nieprzywierające. Na takiej patelni możesz smażyć produkty na minimalnej ilości tłuszczu. Nie polecam całkowitej rezygnacji z oleju. Minusem patelni teflonowych na indukcję jest szybkie ścieranie powłoki i wysoka podatność na zarysowania. A uszkodzony teflon staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia! Przenika do żywności, a stamtąd do naszego organizmu. Należy zatem uważać na teflonowe podróbki, które bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Łuszczący się teflon to znak, że czas wymienić patelnię na nową.
Do mieszania potraw czy zdejmowania ich z patelni teflonowych warto wykorzystać „delikatne” przybory kuchenne, wykonane z silikonu, nylonu czy drewna. Ostre, metalowe akcesoria mogłyby uszkodzić powłokę. Pod żadnym pozorem nie szoruj teflonu zwykłym druciakiem! Do takich zadań przyda się specjalny zmywak do teflonu, który nie zniszczy powierzchni.
Patelnia ceramiczna na indukcję
Tu również należy uważać na podróbki powłoki ceramicznej. Oryginalna powłoka ceramiczna nie ma tak samo dobrych właściwości non-stick jak teflon, ale jest bardziej odporna na działanie wysokich temperatur i nie jest tak podatna na ścieranie. Patelnia ceramiczna indukcyjna jest bezpieczna dla naszego zdrowia – nie wydziela szkodliwych substancji podczas smażenia i nie wchodzi w reakcje z żywnością. Równomiernie rozprowadza ciepło i możesz smażyć na niej z wykorzystaniem niewielkiej ilości tłuszczu.
Patelnia marmurowa na płytę indukcyjną
Choć marmur to surowiec, który kojarzy nam się z grubymi parapetami, blatami kuchennymi i posadzkami, to jest również chętnie wykorzystywany przy produkcji patelni. Patelnie marmurowe to patelnie, których powłoka wzmacniania jest drobinkami marmuru. Sam korpus wykonany jest najczęściej z aluminium, dlatego patelnia jest lekka, a jej dno szybko się nagrzewa. Zastosowana powłoka jest wyjątkowo trwała, odporna na uszkodzenia i prezentuje się bardzo dobrze nawet po długim czasie użytkowania. Dodatkowo, wykazuje właściwości non-stick, co znaczy, że potrawy nie przywierają do powierzchni i nie przypalają się. Możesz przyrządzać dania na niewielkiej ilości tłuszczu. Takiej patelni lepiej jednak nie wkładać do zmywarki, bo może ulec uszkodzeniu.
Patelnia granitowa na indukcję
Jeszcze inny rodzaj patelni indukcyjnej z kamienną powłoka to patelnia z powłoką granitową. Korpus takiej patelni wykonany jest z lekkiego aluminium lub bardziej wytrzymałej stali. Powierzchnię pokrywa specjalna, mineralna powłoka o właściwościach nieprzywierających. Z tego też powodu naczynie doskonale nadaje się do smażenia potraw na niewielkiej ilości tłuszczu. Właściwości non-stick zbliżone są do właściwości teflonu, ale w przeciwieństwie do niego, granit jest naturalnym materiałem, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Materiał powłoki jest nie tylko bezpieczny dla naszego zdrowia, ale i przyjazny dla środowiska. Taka patelnia jest odporna na zarysowania, a także na działanie wysokich temperatur. Ponadto, patelnie granitowe na płytę indukcyjną wyróżniają się eleganckim wyglądem – ich powłoka przypomina naturalny kamień, dzięki czemu dobrze zaprezentują się na kuchence i na kuchennej półce. Podobnie jak patelnie marmurowe, tak i patelnie granitowe nie nadają się do mycia w zmywarkach, które mogłyby uszkodzić naczynie.
Patelnia mineralna na indukcję
Patelnia mineralna do kuchenki indukcyjnej przypomina swoim wyglądem, ale i właściwościami patelnie z powłoką granitową czy marmurową. Powłoka mineralna imituje naturalny kamień (zazwyczaj ma jasny lub lekko szary odcień), dzięki czemu świetnie prezentuje się w naszej kuchni. Powłoka ta wykazuje właściwości nieprzywierające – wystarczy minimalna ilość tłuszczu do smażenia potraw, które nie przywierają do powierzchni. Mineralna powłoka nie ulega ścieraniu i jest dość odporna na zarysowania, chociaż również i w tym przypadku zalecam ostrożność i korzystanie z delikatnych przyborów kuchennych (plastikowych, nylonowych, drewnianych). Korpus patelni najczęściej wykonany jest z aluminium, które świetnie przewodzi ciepło – patelnia szybko się nagrzewa, a w dodatku jest lekka i łatwa w przenoszeniu. Producenci patelni mineralnych zapewniają, że naczynia nawiązują do tradycyjnego smażenia na kamieniu, zapewniając potrawom naturalny smak i aromat. Pozostaje samemu się o tym przekonać. 🙂
Patelnia emaliowana na indukcję
Patelnie indukcyjne emaliowane to dość rzadko wybierane modele, szczególnie, jeśli porównamy je do tak popularnych garnków emaliowanych. Patelnia jest zazwyczaj pokryta emalią jedynie z zewnątrz, a wewnątrz znajduje się powłoka nieprzywierająca, np. teflon. Naczynia emaliowane są świetne do gotowania, ale już nie tak dobre do smażenia. Potrawy przywierałyby do emaliowanej powłoki, a sama emalia wymaga użytkowania jedynie przyborów kuchennych wykonanych z silikonu, plastiku czy drewna, które nie zarysują materiału. Emalia jest chętnie wykorzystywana do produkcji garnków – to powłoka antyalergiczna, polecana do przygotowywania posiłków dla dzieci i dla osób starszych. Jest bezpieczna dla naszego zdrowia, ale uszkodzona, może odsłonić blachę czy aluminium, które takowe już nie jest.
Patelnia tytanowa do płyty indukcyjnej
Warto wiedzieć, że powłoka tytanowa jest jedną z najtwardszych powłok. Patelnia tytanowa na indukcję jest zatem odporna na ścieranie i zarysowania oraz działanie wysokich temperatur. Ponadto, naczynie będzie bezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ powłoka nie zawiera szkodliwych związków, jest wolna od PFOA, niklu i metali ciężkich. To dobre rozwiązanie dla alergików, osób uczulonych na pierwiastki metaliczne. Patelnia tytanowa nie wchodzi w reakcje chemiczne z produktami, dlatego możesz przygotowywać na niej dania kwasowe, których lepiej nie „wrzucać” na patelnię miedzianą czy do garnków aluminiowych. Tak odporna powłoka sprawia, że większość patelni tytanowych nadaje się do mycia w zmywarkach, dzięki czemu są łatwe do utrzymania w czystości.
Patelnie indukcyjne do różnych potraw – ranking
Oczywiście na rynku znajdziesz dobre patelnie indukcyjne, które mają dość uniwersalne zastosowanie i nadają się smażenia wielu rodzajów potraw (naleśników, warzyw, mięsa, jajek), a także do duszenia dań i przygotowywania sosów. Jednak niektóre z patelni do indukcji zostały przystosowane do przygotowywania konkretnych potraw:
- płaskie patelnie do naleśników,
- dołkownice do placuszków i jajek,
- głębokie patelnie wok do dań z kuchni azjatyckiej,
- solidne patelnie grillowe,
- stalowe patelnie do smażenia mięs (steków),
- głębsze patelnie do dań jednogarnkowych.
Patelnia do naleśników na indukcję
Patelnia do naleśników na płytę indukcyjną powinna cechować niskimi brzegami i nieprzywierającą powłoką. Takie właściwości patelni pozwalają na wysmażenie cienkich placków, doskonałych do serwowania na słodko i na słono. Najlepiej, by patelnia była dość lekka, dzięki czemu będzie można swobodnie podrzucać naleśniki, by obrócić je na drugą stronę.
Więcej informacji o rodzajach patelni do naleśników i o tym, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu, przeczytasz w artykule: Jaka patelnia do naleśników będzie najlepsza?
Patelnia | Model i marka | Rodzaj | Zalety | Cena | |
1. | Patelnia do naleśników nieprzywierająca TESCOMA SMARTCLICK | Patelnia stalowa, powłoka nieprzywierająca |
| 144,80 zł | |
2. | Patelnia do naleśników mineralna VALDINOX ROCK | Patelnia aluminiowa, powłoka mineralna nieprzywierająca |
| 60 zł | |
3. | Patelnia do naleśników żeliwna SKEPPSHULT WALNUT | Patelnia żeliwna (korpus i powierzchnia) |
| 368,72 zł |
Dołkownice na indukcję – do smażenia placuszków i jajek
Dołkownica to jeszcze inny rodzaj patelni indukcyjnej. Tym razem nie jest to naczynie przeznaczone do smażenia cienkich naleśników, ale do smażenia grubszych, mniejszych placuszków i jajek sadzonych. Zadanie to mają ułatwić specjalne wgłębienia widoczne na powierzchni patelni – okrągłe lub w kształcie wesołych buziek czy serc. Mogą być żeliwne, stalowe lub pokryte nieprzywierającą powłoką (teflonową, mineralną…). Doskonały produkt dla miłośników pancakes i racuchów.
Patelnia | Model i marka | Rodzaj | Zalety | Cena | |
1. | Patelnia do jajek i placuszków GRANDE FACE | Patelnia aluminiowa, powłoka nieprzywierająca |
| 121, 90 zł | |
2. | Patelnia do jajek i placuszków TESCOMA SMARTCLICK | Patelnia stalowa, powłoka nieprzywierająca |
| 191,20 zł | |
3. | Patelnia do jajek i placuszków DE BUYER MINERAL B ELEMENT | Patelnia ze stali węglowej, powłoka nieprzywierająca pokryta woskiem pszczelim |
| 122,37 zł |
Patelnia grillowa na indukcję
Patelnia grillowa do indukcji to świetny wybór dla miłośników grillowych dań. Umożliwia grillowanie bez względu na porę roku i pogodę! W domowych warunkach ugrillujesz mięso, rybę czy warzywa… Tak wysmażone dania wchłoną znacznie mniej tłuszczu, ponieważ wytapiający się z produktów tłuszcz pozostanie we wgłębieniach, znajdujących się na powierzchni patelni. Wśród patelni grillowych również mamy szeroki wybór materiałów wykonania i powłok. Grillować możesz nawet na indukcji!
Jaka patelnia grillowa będzie najlepsza na indukcję?
Patelnia | Model i marka | Rodzaj | Zalety | Cena | |
1. | Patelnia grillowa nieprzywierająca TESCOMA SMARTCLICK | Patelnia stalowa, powłoka nieprzywierająca |
| 170 zł | |
2. | Patelnia grillowa mineralna nieprzywierająca TESCOMA STONE | Patelnia aluminiowa, powłoka mineralna |
| 143,20 zł | |
3. | Patelnia grillowa żeliwna KITCHEN CRAFT GARDEN | Patelnia żeliwna |
| 101,99 zł | |
4. | Patelnia nieprzywierająca dzielona VALDINOX GRILL | Patelnia aluminiowa, powłoka nieprzywierająca |
| 80,70 zł |
Patelnia wok na indukcję
Wok to patelnia indukcyjna do dań kuchni azjatyckiej – głęboka patelnia o charakterystycznym kształcie nie wymaga użycia dużej ilości tłuszczu. Rozszerzające się ku górze ścianki naczynia zapewniają odpowiednią cyrkulację pary, która zmiękcza składniki, nie pozbawiając ich smaku, aromatu i koloru.
O rodzajach patelni wok przeczytasz w artykule: Jaka patelnia wok będzie najlepsza?
Patelnia | Model i marka | Rodzaj | Zalety | Cena | |
1. | Wok nieprzywierający TESCOMA CANTON | Patelnia stalowa, powłoka nieprzywierająca |
| 68 zł | |
2. | Patelnia wok KONIGHOFFER VANILLA MARBLE | Patelnia aluminiowa, powłoka nieprzywierająca |
| 71,70 zł | |
3. | Wok nieprzywierający KONIGHOFFER KENJI | Patelnia aluminiowa, powłoka nieprzywierająca |
| 104,99 zł |
Uniwersalne patelnie na indukcję – ranking
1. Patelnia granitowa nieprzywierająca KONIGHOFFER ROCHE
- Średnica: 24 cm
- Marka: Konighoffer
- Materiał: Stalowy korpus, granitowa powłoka
- Cena: 74 zł
Patelnia granitowa Konighoffer Roche została wykonana z wytrzymałej stali i pokryta nieprzywierającą powłoką z drobinkami granitu. Gładka powłoka sprawia, że patelnia jest łatwa do utrzymania w czystości, a przygotowywane na niej jedzenie nie przywiera do powierzchni. Bez obaw możesz smażyć posiłki na niewielkiej ilości tłuszczu. Drobinki granitu sprawiają, że patelnia jest odporna na uszkodzenia i zarysowania. Choć lepiej nie używać na niej ostrych, metalowych przyborów kuchennych. Stalowy korpus szybko się nagrzewa i długo to ciepło utrzymuje.
Granitowa patelnia indukcyjna została wyposażona w nienagrzewającą się, odpinaną rączkę. Uchwyt możesz odpiąć, by patelnia zajmowała mniej miejsca w szafce i na kuchence.
Świetna, uniwersalna patelnia do przygotowywania codziennych obiadów – usmażysz na niej mięso, przyrządzisz warzywa, a nawet przygotujesz sos. Możesz używać na indukcji i innych kuchenkach, ale niestety nie możesz myć takiej patelni w zmywarce, by nie uszkodzić powłoki.
Zalety:
- korpus wykonany z wytrzymałej stali,
- powłoka nieprzywierająca z drobinkami granitu,
- powłoka bezpieczna dla zdrowia,
- patelnia łatwa do utrzymania w czystości,
- odporna na zarysowania i uszkodzenia,
- szybko się nagrzewa,
- długo utrzymuje ciepło,
- nienagrzewająca się, odpinana rączka.
Wady:
- nie można myć w zmywarce,
- nie można włożyć do piekarnika.
2. Patelnia ceramiczna z pokrywką STARKE CASSIOPEIA
- Średnica: 24 cm
- Marka: Starke
- Materiał: stalowy korpus, ceramiczna powłoka
- Cena: 86 zł
Profesjonalna i wyjątkowo wytrzymała – stalowa patelnia z powłoką ceramiczną Starke Cassiopeia łączy w sobie zalety dwóch materiałów: stali i ceramiki. Stalowy korpus jest solidny i odporny na uszkodzenia. Z kolei wewnętrzna powłoka ceramiczna jest wolna od toksycznych związków – bezpieczna dla naszego zdrowia i dla środowiska. Wystarczy minimalna ilość tłuszczu, by potrawy nie przywierały do powierzchni naczynia. Patelnia jest dość głęboka, a dodatkowo wyposażona w dopasowaną pokrywkę, dlatego świetnie nadaje się do przygotowywania dań dla całej rodziny – makarony czy ryżu z warzywami, a nawet gulaszu.
Całość prezentuje się naprawdę elegancko! Patelni nie można jednak myć w zmywarce, dlatego nie obędzie się bez ręcznego zmywania.
Zalety:
- korpus wykonany z wytrzymałej stali,
- powłoka ceramiczna bezpieczna dla zdrowia,
- powłoka bardziej odporna na zarysowania niż teflon,
- pokrywka z odpowietrznikiem,
- głęboka patelnia umożliwia smażenie i duszenie,
- elegancki wygląd
Wady:
- ceramiczna powłoka nie jest całkowicie odporna na zarysowania,
- nie można myć w zmywarce,
- nie można używać w piekarniku.
3. Patelnia teflonowa TEFAL CHEF
- Średnica: 24 cm
- Marka: Tefal
- Materiał: Stalowy korpus, teflonowa powłoka, wzmacniania tytanem
- Cena: 129 zł
Czas na patelnię teflonową TEFAL CHEF. Nie wszystkie patelnie, które reklamuje się jako teflonowe, pokryte są oryginalnym teflonem. Lepiej zainwestować w patelnie lepszej jakości, których powłoki nie będą niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Stalowy korpus patelni odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, a teflonowa powłoka umożliwia smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu. Jest gładka, jedzenie do niej nie przywiera, dlatego też łatwo utrzymać ją w czystości. Dodatkowo, została wzmocniona tytanem, by była bardziej odporna na uszkodzenia. Jednak nie jest to odporność całkowita – teflon nadal może się ścierać i rysować. Korpus równomiernie się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło dania. Patelnia została wyposażona w wygodny uchwyt. Nie można myć jej w zmywarce.
Zalety:
- stalowy korpus odporny na uszkodzenia i odkształcenia,
- powłoka teflonowa jest wysoce nieprzywieralna – umożliwia smażenia na niewielkiej ilości tłuszczu,
- łatwa do utrzymania w czystości,
- wzmocniona tytanem,
- równomiernie się nagrzewa.
Wady:
- powłoka teflonowa z czasem się ściera,
- powłoka nie jest odporna na zarysowania – konieczność używania delikatnych akcesoriów kuchennych,
- zarysowana powłoka staje się szkodliwa dla zdrowia,
- nie można myć w zmywarce,
- nie można włożyć do piekarnika.
4. Patelnia ceramiczna z pokrywką STARKE PROVA
- Średnica: 24 cm
- Marka: Starke
- Materiał: Korpus aluminiowy, powłoka ceramiczna
- Cena: 119 zł
Kolejna głęboka patelnia z powłoka ceramiczną, czyli patelnia Starke Prova. Korpus naczynia został wykonany z lekkiego, szybko nagrzewającego się aluminium, a wnętrze pokrywa ceramiczna powłoka o nieprzywierających właściwościach. Aluminium nie jest jednak tak samo wytrzymałe jak stal, a po uszkodzeniu powłoki może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego model Starke Porva znajduje się niżej w zestawieniu niż model Starke Cassiopeia. Jednak dużą zaletą tego produktu jest szklana pokrywa wyposażona w aromatyzer, który umożliwia podlewanie dania wodą bez podnoszenia pokrywki. Patelnia wyróżnia się niebanalnym designem, dlatego będzie ozdobą naszej kuchni.
Zalety:
- głęboka – umożliwia smażenie i duszenie potraw,
- szybko się nagrzewa – produkt energooszczędny.
- powłoka ceramiczna bezpieczna dla zdrowia,
- powłoka jest bardziej odporna na zarysowania niż teflon,
- szklana pokrywa z aromatyzerem,
- niebanalny design.
Wady:
- korpus wykonany z aluminium – w razie zarysowania powłoki, patelnia może stać się szkodliwa dla zdrowia,
- powłoka nie jest całkowicie odporna na zarysowania – konieczność używania delikatnych przyborów kuchennych,
- szybko traci ciepło,
- nie można myć w zmywarce,
- nie można używać w piekarniku.
5. Patelnia z powłoką tytanową Home Delux Titanium
- Średnica: 26 cm
- Marka: Home Delux
- Materiał: powłoka tytanowa
- Cena: 99,90 zł
W końcu patelnia indukcyjna, którą można bez obaw myć w zmywarce! Patelnia Home Delux Titanium została pokryta nieprzywierającą powłoką tytanową, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Produkt powinien posłużyć w naszej kuchni przez lata. Patelnia jest dodatkowo wyposażona w szklaną pokrywkę z odpowietrznikiem, która wraz z dość wysokimi ściankami umożliwia nie tylko smażenie, ale i duszenie potraw. Korpus bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu patelnia tytanowa stanowi produkt energooszczędny!
Zalety:
- mocna powłoka tytanowa odporna na uszkodzenia,
- można myć w zmywarce,
- szybko się nagrzewa – produkt energooszczędny,
- wyposażona w szklaną pokrywę z odpowietrznikiem,
- termoodporne uchwyty.
Wady:
- nie można włożyć do piekarnika.
6. Patelnia żeliwna Judge Cast Iron
- Średnica: 18 cm
- Marka: Judge
- Materiał: żeliwo
- Cena: 69 zł
Patelnia żeliwna Judge Cast Iron jest dość mała, ale i takie naczynie można przydać się w kuchni. Do przygotowywania mniejszych porcji jedzenia. Żeliwo to materiał długowieczny, dlatego patelnia indukcyjna jest bardzo solidna i odporna na wszelkie uszkodzenia – wgniecenia, odkształcenia, zarysowania. Wykonana z samych naturalnych materiałów, nie będzie wydzielała szkodliwych substancji chemicznych w czasie obróbki termicznej. Nagrzewa się dość długo, ale za to równomiernie i długo to ciepło utrzymuje.
Patelnię żeliwną możesz włożyć nawet do piekarnika, by zapiec wcześniej podsmażone danie! To bardzo praktyczne rozwiązanie. Takiej patelni nie wolno jednak wkładać do zmywarki, więc miej to na uwadze.
Zalety:
- solidna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne,
- odporna na zarysowania,
- wykonania z naturalnego materiału – żeliwa,
- nagrzewa się równomiernie,
- długo utrzymuje ciepło,
- nie wydziela szkodliwych substancji pod wpływem wysokich temperatur,
- można używać w piekarniku.
Wady:
- mała średnica (18 cm),
- dość ciężka,
- nie można myć w zmywarce,
- długo się nagrzewa.
Jak widzisz, wybór patelni na indukcję jest ogromny! Najważniejszy, by patelnia miała odpowiedniej grubości dno (minimum 4 mm), które wykonane jest z materiału ferromagnetycznego. Niektóre patelnie (najczęściej aluminiowe) muszą mieć wbudowany żelazny krążek, który umożliwia działanie na indukcji. Zatem jaką patelnię kupić do indukcji? Wszystko zależy od tego, do czego zamierzasz jej używać. W przypadku uniwersalnych patelni, masz do wyboru różne średnice, materiały wykonania i powłoki. Możesz zdecydować się także na patelnię przeznaczoną specjalnie do smażenia naleśników, pancakes, placuszków, do grillowania, smażenia steków lub dań z kuchni azjatyckiej. Co Ty na to? Indukcja wcale nie ogranicza Twoich możliwości! 😉