Marynowana papryka z cebulą i czosnkiem to idealny przepis na zimę. Przygotowana w słoikach zasilać będzie półki domowej spiżarni, by w dowolnym momencie towarzyszyć nam jako dodatek do obiadu, sałatki czy kanapek. Zobacz sprawdzony przepis na marynowanie papryki we własnej kuchni.
Jesień zbliża się wielkimi krokami – wieczory stają się coraz dłuższe i chłodniejsze. Warto zatem zamknąć smaki przeszłego lata i nadchodzącej jesieni w słoiku, by przygotować zapasy na zimę. Mowa tu o przepisie na pyszną paprykę marynowaną! Czerwone, dorodne papryki znalezione w warzywniaku wystarczy pokroić, włożyć do słoików i zalać przyrządzoną zalewą. Ja przygotowuję warzywa pokrojone w kostkę, ale jeśli wolisz, możesz pokroić je na 2-3 cm paski. Taki przysmak jest świetnym dodatkiem do różnych sałatek, dań obiadowych i przystawek.
Reklama
Zabierając się za marynowanie papryki, zaopatrz się w:
- nożyk do papryki – pomoże Ci szybko usunąć gniazda nasienne.
- słoiki do przetworów – typu weck lub typu twist, najlepiej mniejsze, by zjeść porcję papryki marynowanej za jednym razem.
- duży garnek do gotowania słoików – tak zwany pasteryzator, który posłuży do wyparzania słoików, ale i do pasteryzacji przetworów.
Papryka marynowana z cebulą na zimę – przepis
Przepis na paprykę marynowaną do słoików - idealna przekąska na zimę.
Składniki
Zalewa:
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu (im więcej octu tym zalewa ostrzejsza)
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżki soli
Składniki do słoika:
- 3 kg papryki
- 2 duże cebule
- ziele angielskie
- liść laurowy
- pieprz
- czosnek
- oliwa z oliwek
Sposób przygotowania
Zalewa
- Wodę wlej do garnka i dodaj wszystkie składniki konieczne do przygotowania zalewy. Całość zagotuj. Po zagotowaniu odstaw, aby zalewa ostygła.
Składniki do słoika
- Papryki umyj i oczyść specjalnym nożykiem z gniazd nasiennych. Ja kroję w kosteczkę, by wykorzystywać paprykę do sałatek, ale możesz pokroić ją również w 2-3 cm paski. Pokrojoną paprykę osusz ręczniczkiem papierowym.
- Przed wypełnieniem słoików wyparz je i osusz. Do przygotowanych słoików wkładaj paprykę, ząbek czosnku, jeden liść laurowy (lub dwa małe), kilka ziarenek pieprzu, kilka ziarenek ziela angielskiego (mniej niż pieprzu), kilka płatków obranej cebulki.
- Po napełnieniu słoików składnikami, zalej je zalewą oraz łyżką oliwy z oliwek.
Pasteryzacja
- Zakręcone słoiki pasteryzuj w dużym garnku do gotowania słoików przez około pół godziny.
- Po zakończeniu pasteryzacji, wyciągnij delikatnie słoiki z garnka przy pomocy chwytaka i odłóż je do wystudzenia. Dopiero, gdy ostygną przenieś je w ciemne, chłodne miejsce.