Orzechy należą do najlepszych i najzdrowszych przekąsek, po jakie możemy sięgnąć. Wprawdzie ich zawartość kaloryczna jest wysoka, ale nie wolno zapominać, że wiążą się z nią w tym przypadku szczególne właściwości odżywcze. Orzechy nerkowca, brazylijskie, włoskie, makadamia a może laskowe? Które są najlepsze i czy w ogóle warto jeść orzechy?
Orzechy – najpopularniejsze rodzaje i odmiany
Orzechy laskowe
Owoce leszczyny są bogate w witaminę E, która uznawana jest za witaminę płodności i młodości. Ponadto pozytywnie wpływają na kości i zęby. Orzechy laskowe dawana są do ciast, sałatek, a także białego mięsa oraz makaronów. Orzechy laskowe są też elementem wigilijnej kutii.
- Kcal: 628
- Tłuszcz: 61 g
- Białko: 15 g
- Wapń: 114 mg
- Żelazo: 4,7 mg
- Magnez: 163 mg
Orzechy włoskie
Popularne orzechy włoskie są bardziej kaloryczne i trudniejsze do strawienia niż orzechy laskowe, zawierają jednak więcej witamin, takich jak witamina A, B1, B2 czy witamina PP. Najcenniejsze dla organizmu pozostają orzechy w postaci surowej – łupane przy użyciu dziadka do orzechów i spożywane jako przekąska. Obróbka termiczna pozbawia je części antyoksydantów, które pomagają chronić przed chorobami nowotworowymi. Bardzo często jednak orzechy stanowią dodatek do słodkich wypieków – ze względu na szerokie działanie orzechów nie musimy rezygnować z takich form ich spożywania.
- Kcal: 654
- Tłuszcz: 65,2 g
- Białko: 15,2 g
- Wapń: 98 mg
- Żelazo: 2,9 mg
- Magnez: 158 mg
Orzechy nerkowca
Poniższe kalorie i składniki odżywcze pokazują, że ta odmiana orzechów ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Nerkowce charakteryzują się kruchością i delikatnym smakiem. Pochodzą z Ameryki Południowej, ale szybko zdobyły amatorów na całym świecie. Spożywane są jako zdrowa przekąska, w formie masła orzechowego, ale także jako dodatek do sałatek i deserów.
- Kcal: 553
- Tłuszcz: 44 g
- Białko: 18 g
- Wapń: 37 mg
- Żelazo: 6,7 mg
- Magnez: 292 mg
Orzechy brazylijskie
Pochodzą z Brazylii. Spożywane są na surowo, a także jako dodatek do sałatek czy deski do serów Ponadto sparzone orzechy są dopełnieniem wielu ciast i keksów. Jeśli posiadacie młynek do orzechów, możecie przygotować pyszne masło orzechowe z tego rodzaju orzechów lub z mieszanki kilku odmian.
- Kcal: 659
- Tłuszcz: 67, 1 g
- Białko: 14,3 g
- Wapń: 160 mg
- Żelazo: 2,4 mg
- Magnez: 376 mg
Orzechy makadamia
Charakteryzują się delikatnym, maślanym smakiem. Są świetnym dodatkiem do ciast oraz słodkich kremów. Równie dobrze pasują do sosu czosnkowego oraz anchois. Często spożywane są też surowe, jako przekąska serwowana w salaterkach.
- Kcal: 718
- Tłuszcz: 76 g
- Białko: 8 g
- Wapń: 85 mg
- Żelazo: 3,7 mg
- Magnez: 130 mg
Dlaczego warto jeść orzechy? Jaki jest ich wpływ na zdrowie?
Niezależnie od gatunku orzechy posiadają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znacząco zmniejszają ryzyko występowania miażdżycy oraz licznych chorób serca i całego układu krążenia. Ponadto wszystkie rodzaje orzechów charakteryzują się wysoką zawartością cennych składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor czy np. żelazo.
Nie do przeceniania pozostają właściwości orzechów związane z pracą mózgu oraz układu nerwowego w organizmie człowieka. Poprawiają pamięć i koncentrację, pomagają skupić rozproszoną uwagę, a także zwiększają zdolności dotyczące szybkości przyswajania nowej wiedzy. Orzechy mają również wpływ na redukowanie skutków długotrwałego narażenia na stres.
Warto pamiętać także, że orzechy regulują metabolizm i naturalnie zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicy talii i brzucha). Posiadają także niezwykle korzystny wpływ na zdrowy wygląd cery oraz strukturę włosów, co często wykorzystywane jest w kosmetyce.
Orzechy a dieta i odchudzanie
Czy orzechy są ciężkostrawne i tuczą, a może są zdrowe? Czy można spożywać je na diecie? Pomimo dużej kaloryczności, są polecane dla osób odchudzających się. Mogą one pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Przyspieszają też przemianę materii nawet o 10%. Ponadto mają niski indeks glikemiczny i dużo białka, co powoduje, że na długo zaspakajają głód. Są polecane jako zdrowa przekąska, pomiędzy posiłkami.
- Orzechy w ciąży – zalecane dla przyszłych mam są orzechy włoskie oraz laskowe, ponieważ zawierają kaw foliowy oraz kwasy OMEGA-3.
- Orzechy a cholesterol – każda odmiana cholesterolu pozytywnie wpływa o obniżenie złego cholesterolu nawet o kilkanaście procent.
- Orzechy o cukrzyca – niesolone orzechy, bez dodatków, jedzone z umiarem, pozwalają kontrolować poziom cukrzycy typu 2.