Halloween to zwyczaj coraz częściej obchodzony również w Polsce – nie tylko w Ameryce! Warto zatem wiedzieć, kiedy dokładnie obchodzimy Halloween w 2018 roku. Choć data ta jest stała, to i tak, co roku pojawiają się tego typu pytania. Czas w końcu rozwiać te wątpliwości! Dowiedz się skąd właściwie pochodzi i którego dnia jest Halloween w Polsce i na świecie.
Zwyczaj obchodzenia Halloween przywędrował do naszego kraju w latach 90. XX wieku i do tej pory pozostaje dość kontrowersyjnym świętem. Mimo tego Halloween w Polsce zyskuje coraz szersze grono zwolenników, szczególnie w kręgu ludzi młodych. Jest to niewątpliwie okazja do dobrej zabawy w upiornym klimacie. Stroje rodem z horrorów, halloweenowe dekoracje, lampiony z dyni i straszne przekąski… To prosty przepis na ciekawe spędzenie czasu w gronie znajomych! Kiedy wypada Halloween w 2018 roku, czy data ta jest stała czy ruchoma i czy jest taka sama na całym świecie? I skąd się wzięło Halloween? Zapraszam do artykułu, w którym rozwieję wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawię co niektóre ciekawostki o tym święcie. 🙂
Halloween 2018 – kiedy jest?
Kiedy obchodzony jest Halloween w Polsce, a kiedy na świecie? Otóż data ta jest zawsze taka sama – zarówno w Polsce, w Ameryce, jak i w innych krajach! Halloween obchodzone jest w wieczór 31 października, a w 2018 roku tym dniem jest środa – to przeddzień polskiego Dnia Wszystkich Świętych. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do 1 listopada, 31 października nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nawet w Stanach Zjednoczonych Halloween nie jest świętem urzędowym, niemniej jednak cieszy się ogromną popularnością i jest tam hucznie obchodzone. Dowodem na to jest ogrom horrorów i innych gatunków filmowych, których motywem przewodnim jest właśnie Halloween.
Halloween 2018 – data: 31 października 2018 r., środa
Wiemy już którego dnia jest Halloween, ale co to dokładnie jest i skąd pochodzi Halloween? Warto wgłębić się trochę w pochodzenie tego zwyczaju, by zrozumieć, czemu obchodzone jest w taki „upiorny sposób”.
Co to jest Halloween i skąd pochodzi?
Halloween nie jest pełną nazwą tego święta – to skrót od All Hallows’ Evening/Eve (pol. Wieczór/Wigilia Wszystkich Świętych), który wypada w przeddzień All Hallows’ Day (pol. Dzień Wszystkich Świętych). Dzisiaj jest hucznie obchodzone przede wszystkim w krajach zachodnich: Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Polsce nadal wzbudza kontrowersje jako „pogański zwyczaj z Ameryki”. Mimo tego Halloween dobrze funkcjonuje w kulturze masowej, zdobywając coraz to nowszych zwolenników. Związany jest z maskaradą, podczas której dzieci i dorośli zakładają straszne maski i kostiumy. Popularne są stroje duchów, czarownic, wampirów, zombie, kościotrupów czy postaci z horrorów. Z Halloween związanych jest wiele symboli i zwyczajów.
Symbole Halloween | Zwyczaje Halloween |
|
|
Geneza Halloween
Wróćmy jednak do pierwszej teorii odnoszącej się do genezy Halloween. Na terenach irlandzkich święto początku zimy znane było jako Samhain, anglosaskich – Blodmonath, walijskich – Nos Galan Gaeaf, a nordyckich – zimowe noce. Cieszono się minionymi zbiorami, a jednocześnie zmagano się z widmem nadchodzącej zimy, zwiastującej chłód i niedostatek.
Wierzono, że właśnie wtedy duchy zmarłych odwiedzają swoje ziemskie domy, by szukać w nich schronienia. Wieczorem palono ogniska mające odstraszać złe moce, a zmarłym wskazywać drogę do dawnych domów. By odegnać złe moce zakładano również maski odstraszające. Straszne stroje miały zmylić duchy, przekonać, że przebrana osoba również należy do ich kręgu.
Z biegiem czasu, obchody święta duchów zmieniały swoją formę. Wiele zależało też od danego regionu. Kiedy Halloween przybyło do Ameryki? W II połowie XIX wieku wraz z irlandzkimi emigrantami. To właśnie wtedy święto duchów zyskało dobrze znaną nazwę „Halloween”. Po dzień dzisiejszy jest tam hucznie obchodzone!
Skąd się wzięło Halloween w Polsce?
Halloween przywędrowało do Polski dopiero w latach 90. XX wieku. Nie zyskało wtedy takiej popularności, jaką można zaobserwować dzisiaj. W Polsce coraz więcej osób, szczególnie młodych ludzi, decyduje się na organizację halloweenowego przyjęcia w upiornym klimacie. W sklepach dostępne są upiorne stroje, lampiony w kształcie dyni, girlandy i inne dekoracje. Mimo tego Halloween wciąż owiane jest mgiełką kontrowersji – Kościół Katolicki potępia Halloween, wiążąc ten zwyczaj z kultem szatana.
Pamiętajmy, że w tradycji słowiańskiej również możemy odnaleźć zwyczaje obcowania żywych z umarłymi (duszami przodków). Przedchrześcijańskim obrzędem zadusznym były dziady. Wierzono, że dusze naszych przodków powracają okresowo do swoich dawnych domów, dlatego starano się nawiązać z nimi kontakt i zyskać ich przychylność! Zmarli byli uważani bowiem za naszych opiekunów w sferze urodzaju. Należało ich zatem odpowiednio ugościć i pomóc osiągnąć spokój w zaświatach.
W Polsce najważniejsze obrzędy zaduszne obchodzono:
– wiosną, około 2 maja,
– jesienią,w noc z 31 października na 1 listopada.
Dziady – słowiańskie Halloween
Jak goszczono dusze zmarłych przodków, czyli naszych dziadów? Jednym z obrzędów było karmienie i pojenie dusz. W tym celu organizowano uczty w domach, a nawet na cmentarzach. Domownicy nie zjadali jednak pożywienia za zmarłych. Część z dań i napojów zrzucano lub ulewano na podłogę, stół lub grób. Na niektórych terenach rozpalano również ogniska, które miały ogrzać dusze lub oświetlić im drogę do właściwego domu z bliskimi. Pozostałością po tych ogniskach są dzisiejsze znicze, które stawiamy na grobach zmarłych bliskich – mają one wskazać im drogę. Rozpalanym ogniskom przypisywano też inną funkcję – miały one odstraszać demony i uniemożliwiać im wyjście na ziemię (dusze topielców czy samobójców). Ogniska pełniły zatem podobne funkcje jak te rozpalane na ziemiach celtyckich.
A jak współcześnie obchodzi się dziady? Zwyczaj ten przetrwał, choć częściowo, w niektórych regionach – na wschodzie Polski, Ukrainie, Białorusi i w niektórych częściach Rosji, gdzie zanosi się na groby swoich bliskich symboliczne jedzenie w dwojakach. Dziady jako święto pogańskie również było nieprzychylnie odbierane przez Kościół katolicki, który w miejsce pogańskich zwyczajów wprowadził praktyki chrześcijańskie – współczesne zaduszki.
Halloween dzisiaj
- Jak zorganizować Halloween Party? Akcesoria halloweenowe
- 6 pomysłów na straszne przekąski na Halloween
A jak Wy podchodzicie do kwestii obchodzenia Halloween?