Jakie wino do jakiej potrawy pasuje najlepiej? Wśród win białych, różowych i czerwonych wyróżniamy ich różne rodzaje, które będą doskonale komponować się z przeróżnymi daniami. Warto wiedzieć, jakie wino będzie pasować do obiadu – ryby, kurczaka, wołowiny, serów, sałatek, a jakie lepiej dobrać do deserów. Zobacz, jakie wino warto wybrać!
Grillowany stek i słodkie tiramisu na pewno wymagają podania innych rodzajów wina! Do obiadu zazwyczaj serwujemy wina wytrawne, a na deser najlepiej sprawdzają się wina słodkie. Ale taka ogólna zasada byłaby przecież zbyt łatwa! I niewystarczająca… Bo wina są przecież białe, różowe, czerwone, musujące, wzmacniane… Słodkie, wytrawne, ziołowe, owocowe, cytrusowe… Naprawdę można zwariować! Co w takim razie wybrać? Jakie wino i do czego będzie najlepsze? Mam dla Was małą ściągawkę.
Spis treści
- 1 Prawidłowe przechowywanie wina
- 2 Jak podawać wino?
- 3 Podział win
- 4 Rodzaje wina i jakie wino do czego?
- 5 Jakie wino do jakich potraw?
- 5.1 Jakie wino pasuje do ryby – łososia, tuńczyka i innych?
- 5.2 Jakie wino najlepsze do drobiu – kurczaka, kaczki, indyka, gęsiny?
- 5.3 Jakie wino podać do wołowiny, a jakie do jagnięciny, cielęciny i wieprzowiny?
- 5.4 Jakie wino pasuje do makaronu spaghetti bolognese, carbonara i innych?
- 5.5 Jakie wino do ciasta, tortu i innego deseru?
- 5.6 Jakie dobrać wino do deski serów?
- 5.7 Jakie wino pasuje do sałatki?
Prawidłowe przechowywanie wina
Czasami butelka wina jest wypijana w ciągu kilku godzin od zakupu, ale przy zakupie większej liczby butelek, musimy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Ta kwestia będzie bardzo istotna również dla tych, którzy zajmują się domową produkcją wina i mają w swoim barku pokaźny zbiorek trunków.
Najwięksi wrogowie wina to: światło, ciepło, zmiany temperatur, suchość i wstrząsy. Dlatego też nie przechowuj wina w pobliżu kaloryfera, nad lodówką i przy oknie. Czy można trzymać wino w lodówce? Tak, ale tylko jeśli zamierzasz je schłodzić na kilka godzin przed otwarciem. W lodówce możesz również przechowywać już otwarte, ponownie zakorkowane butelki z winem (tylko przez kilka dni). Najbardziej optymalna temperatura do przechowywania wina wynosi 10°C-15°C, dlatego butelki z winem najlepiej przechowywać w piwnicy. Jeśli jednak nie posiadasz piwnicy, znajdź odpowiednie miejsce w swoim domu – chłodne i ciemne miejsce za szafą lub pod schodami. Uwaga! Zakorkowane butelki z winem powinny leżeć, a nie stać.
Jak podawać wino?
W jaki sposób podawać i pić wino, by jak najlepiej cieszyć się niepowtarzalnym aromatem tego trunku? Oczywiście niezbędny będzie korkociąg i odpowiednie kieliszki, ale przydadzą się również dodatkowe akcesoria do wina. Dzięki nim, wino zachowa właściwą temperaturę i zachwyci pełnią aromatu.
- Dobry korkociąg do wina – warto mieć go zawsze pod ręką, w kuchennej szufladzie, by z łatwością otworzyć butelkę zakorkowanego wina i zaserwować aromatyczny trunek naszym gościom. Może być to prosty korkociąg kelnerski lub innego typu otwieracz. Ważne, by był trwały i długo nam służył.
- Wiaderko do lodu i coolery – pozwolą podać wino w odpowiedniej temperaturze. Możesz wykorzystać do tego wiaderko, które należy napełnić kostkami lodu i włożyć do niego butelkę wina. Ale możesz również wykorzystać cooler, czyli schładzacz do butelek. Warto trzymać go zawsze w lodówce, by w każdej chwili był gotowy do użycia. Świetna sprawa, gdy zjawią się niespodziewani goście lub gdy musisz przetransportować schłodzone wino. Wyjmujesz z lodówki, wkładasz do niego butelkę i gotowe!
- Karafka do wina – najlepsza będzie ta najprostsza, wykonana ze szkła, o szerokim dnie i rozszerzanej na końcu szyjce. Ułatwia przelewanie wina do kieliszków, a sam trunek bardzo ładnie się w niej prezentuje.
- Kieliszki do wina – zdecydowanie niezbędny element. Nie mogą być to jednak przypadkowe kieliszki. Ważny jest zarówno ich kształt, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Kieliszki wykonane z kryształu będą mocniejsze, lśniące i lepiej będą przenosiły zapach niż zwykłe szkło. Jednak i kieliszki wykonane z wysokiej jakości szkła będą dobrze spełniały swoje zadanie.
Jak właściwie serwować czerwone, a jak białe wino? Jaka temperatura będzie odpowiednia i jakie kieliszki wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz tutaj: Jak podawać czerwone wino? i tutaj: Jak podawać białe wino?
Oprócz odpowiednich akcesoriów, nie zapomnij o odpowiednich przekąskach! Bardzo dobrze sprawdzi się deska z przekąskami – kawałkami sera, plasterkami szynki, krakersami i migdałami. Jeśli zapraszasz gości na obiad lub kolację, zobacz jak łączyć wino z różnymi potrawami.
Podział win
Być może się zdziwisz, a być może już to wiesz, że wino nie dzieli się wyłącznie na białe, różowe i czerwone – słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne. To taki uproszczony podział, ale by dobrać odpowiednie wino do potraw, należy spojrzeć nie tylko na jego barwę, ale również na inne cechy.
- wina białe:
- białe świeże, rześkie
- białe aromatyczne
- białe pełne, bogate
- białe słodkie deserowe
- białe musujące
- wina różowe:
- różowe
- różowe musujące
- wina czerwone:
- czerwone świeże, lekkie
- czerwone dobrze zbudowane
- czerwone mocne, pikantne
- wina wzmacniane
Rodzaje wina i jakie wino do czego?
- Białe świeże, rześkie – doskonale gaszą pragnienie i są z reguły tanie. Wyróżniają się cytrusowym aromatem, który doskonale komponuje się z lekkostrawnymi daniami. Pasują do: sałatek, oliwek, owoców morza, smażonego kurczaka.
- Białe aromatyczne – wina o intensywnym zapachu, oddziałują na zmysł węchu. Cechują się ziołowym aromatem i zapachem świeżo ściętych kwiatów. Wzbogacą smak nieco mdłych potraw – pierogów, wieprzowiny, kurczaka, białych ryb, smażonych warzyw i koziego sera.
- Białe pełne, bogate – należy do nich Chardonnay – niezwykle popularna i uniwersalna odmiana winorośli. Idealnie komponują się z potrawami, do których tradycyjnie serwuje się lekkie wina czerwone. Będą pasować także do pikantnych, ale niezbyt ciężkich potraw (np. pieczony drób, zupa-krem, makaron z sosem). Warto serwować je wraz z przekąskami, takimi jak słone sery i prażone migdały.
- Białe słodkie, deserowe – lżejsze od win wzmacnianych i doskonałe jako dodatek do deserów. Wino deserowe będzie komponować się z przyprawami korzennymi, lodami, owocowymi deserami i cytrusami.
- Musujące, białe i różowe – idealne na elegancką kolację. Pasują raczej do przystawek niż do obfitych dań. Dla wielbicieli „bąbelków”. Zaserwuj je wraz z deserami typu creme brulee, sufletami, faszerowanymi grzybami, a nawet słonym popcornem!
- Różowe – to wino znajdujące się na granicy między czerwonym a białym winem. Łączy w sobie cechy jednego i drugiego – wrażenia smakowe odmian czerwonych oraz lekką kwasowość i rześkość odmian białych. Lżejsze wino różowe warto łączyć z ziołami i owocami morza. Te pełniejsze – z cielęciną, wieprzowiną i letnimi warzywami.
- Czerwone świeże, lekkie – wyróżniają się bladorubinową barwą, kwasowością i subtelnością. Nie tłumią, ale wzmacniają smak dań. Doskonałe do lżejszych potraw, takich jak sałatki z ziołami, ryby, drób i warzywa.
- Czerwone dobrze zbudowane – cechują się wysoką zawartością tanin i owoców. Dobry wybór dla zwolenników klasyki. Dobrze zbudowane wina znakomicie łączą się z posiłkami pikantnymi, ale niezbyt ciężkimi. Będą pasować do makaronów z sosem śmietanowym, kremowych zup, duszonego mięsa i dań z octem balsamicznym.
- Czerwone mocne, pikantne – dla wielbicieli intensywnych smaków. Wyróżnia je wysoka koncentracja owoców i wysoki poziom alkoholu. Pasują do równie intensywnych i pikantnych potraw, takich jak gulasz, stek, jagnięcina, wędzone ryby, dojrzałe sery, ale i gorzka czekolada.
- Wina wzmacniane – czyli wina z dodatkiem likieru. Mogą mieć różny kolor – od bursztynowego po mahoniowy. Ich smak przywodzi na myśl słodkie toffi i prażone orzechy. Młode i blade wina wzmacniane będą dobrze komponować się ze słonymi przekąskami i smażonymi rybami. Te wytrawne, o bardziej intensywnej barwie, serwuj do orzechów i dziczyzny. Z kolei wina słodkie to idealny dodatek do suszonych owców, deserów, a zwłaszcza deserowej czekolady.
Jakie wino do jakich potraw?
Jakie wino wybrać do deski słonych serów, a jakie do makaronu z sosem śmietanowym? Które wino będzie pasowało do słodkiego deseru, a jakie do pieczonych mięs? Ważne, by wino podkreślało, ale nie tłumiło smaku danej potrawy, dlatego tak ważne jest prawidłowe łączenie trunku z daniem.
Jakie wino pasuje do ryby – łososia, tuńczyka i innych?
Niegdyś panowało przekonanie, że do ryb należy dobierać wina białe, a do mięsa wina czerwone. Współcześnie zasada ta nie jest już tak sztywna i miłośnicy czerwonego wina mogą spokojnie połączyć je z rybnym daniem. Jakie wino warto zatem dobrać do ryby?
- Do ryb delikatnych (np. dorada, dorsz) najlepiej dobierz wina subtelne i lekkie, takie jak białe świeże, rześkie i białe aromatyczne. Sprawdzą się tu również lekkie wina musujące.
- Do ryb tłustych i wyrazistych – dobierz wina cięższe. Do łososia będzie pasowało wino białe pełne, bogate, a do tuńczyka lepiej dobrać wino czerwone.
- Rybę surową najlepiej połączyć z winem wysokowasowym, takim z rodzaju białych, aromatycznych. Do takiego wina pasować będzie również ryba hojnie skropiona sokiem z cytryny. Z kolei rybę pieczoną warto zestawić z winem białym pełnym (popularnym Chardonnay), a rybę grillowaną z winem różowym.
Jakie wino najlepsze do drobiu – kurczaka, kaczki, indyka, gęsiny?
Do dań obiadowych najlepiej podawać wina wytrawne. Słodkie lub półsłodkie gatunki będą lepiej współgrały z deserami i przekąskami. Również i przy doborze wina do mięsa, popularna jest zasada, że wino białe pasuje do drobiu, a wino czerwone do mięsa czerwonego. W rzeczywistości wszystko zależy od tego, jaki gatunek mięsa serwujesz i w jaki sposób drób został przygotowany. Do dań z drobiu najlepiej dobrać wino białe lub czerwone, ale lekkie.
- Do pieczonego kurczaka warto podać białe, lekkie wino. Podobnie i grillowany kurczak lubi towarzystwo białego, pełnego wina typu Chardonnay. Do takiego drobiu pasować będzie nawet wino musujące, np. Prosecco.
- Do smażonego kurczaka lepiej zaserwować wyraziste wino, którego nie przyćmi smak drobiu – białe aromatyczne.
- Do kaczki najlepiej serwować wytrawne wino czerwone, ale również lekkie. Jeśli chcesz zestawić kaczkę z nieco mocniejszym smakiem trunku, wybierz wino czerwone dobrze zbudowane.
- Do dań z tłustej gęsiny serwuje się zazwyczaj młode wytrawne wina, z wyższą kwasowością i wyższą zawartością alkoholu. Wyrazisty smak gęsiny wymaga bowiem wyrazistego smaku wina, dlatego w tym wypadku sprawdzą się białe wina aromatyczne, np. Sauvignon.
- Dania z indyka mogą być serwowane z czerwonym, dobrze zbudowanym winem o wyrazistym aromacie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by indyk został podany w towarzystwie wina białego.
Jakie wino podać do wołowiny, a jakie do jagnięciny, cielęciny i wieprzowiny?
Dania mięsne, w zależności od gatunku mięsa i sposobu jego przyrządzenia, mogą być serwowane z różnymi winami.
- Do duszonej wołowiny, w gęstym sosie – zdecydowanie wina czerwone, aromatyczne i gęste. Najlepiej czerwone dobrze zbudowane, a nawet wzmacniane.
- Do grillowanej wołowiny i dziczyzny – najlepsze będą wytrawne wina czerwone, mocne i pikantne.
- Do jagnięciny i cielęciny, czyli delikatnych dań mięsnych, warto podać równie delikatne wina – młode i lekkie wina czerwone, a nawet różowe i musujące.
- Wieprzowinę warto połączyć z delikatniejszymi winami niż w przypadku wołowiny, ale nadal powinny wyróżniać się zdecydowanym smakiem i aromatem. Do dań wieprzowych pasować będzie aromatyczne wino białe, ale równie dobrze i wino musujące, które nie stłumi smaku dania.
Jakie wino pasuje do makaronu spaghetti bolognese, carbonara i innych?
Nie można wybrać tylko jednego rodzaju wina, które będzie odpowiednie do każdego dania z makaronem. Sprawa byłaby po prosty zbyt łatwa! 😉 Trzeba zwrócić uwagę, z czym taki makaron jest serwowany – z sosem pomidorowym, grzybowym czy śmietanowym? Z mięsem czy z samymi warzywami?
Po pierwsze, do makaronów serwowanych jako ciepłe dania obiadowe pasują przede wszystkim wina wytrawne. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z prostej zasady – czerwone wina do czerwonych sosów (makarony z mięsem), a białe wina do białych sosów (makarony z owocami morza). Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w temat.
- Makaron spaghetti bolognese, z sosem pomidorowym i mięsem dobrze komponuje się z winem czerwonym lub z różowym. Warto by były to raczej wina lekkie, o owocowych aromatach.
- Makaron spaghetti carbonara, risotto i inne dania ze śmietanowym lub serowym sosem najlepiej sprawdzą się w połączeniu z białym winem. Nie tylko wytrawnym, ale również słodkim, deserowym. Do takich potraw pasują nawet wina musujące i różowe.
Jakie wino do ciasta, tortu i innego deseru?
Zapamiętaj – do deseru należy podać inne wino niż to, które zostało podane do obiadu! Do dań obiadowych serwuje się zazwyczaj wina wytrawne, a do deserów wina słodkie lub półsłodkie. Zatem jeśli zamierzasz uraczyć swoich gości kawałkiem ciasta lub słodkiej tarty, zaopatrz się w butelkę słodkiego lub musującego białego wina. Sprawdzi się także wino różowe!
- Desery z czekoladą – najlepiej serwować z intensywnym w smaku słodkim winem.
- Desery owocowe – pasują do półsłodkich win, bardziej stonowanych w smaku i aromacie.
- Desery z bitą śmietaną, kremami i lodami – zdecydowanie podawać z białymi, słodkimi winami.
- Tarty i ciasta cytrynowe – połącz z białymi winami z cytrusową nutą.
- Wypieki drożdżowe – podaj wraz z bardziej wytrawnym winem, takim jak musujące Prosecco.
- Cięższe desery (pierniki, ciasta korzenne, ciemna czekolada) – lubią towarzystwo słodkich, czerwonych win wzmacnianych.
Jakie dobrać wino do deski serów?
Deska różnorodnych serów to jedna z najchętniej serwowanych przekąsek na domówce. Jakie wino podać do sera? Do deski serów lub do serowego fondue najlepiej wybrać wina białe, ewentualnie różowe. Wszystko zależy jednak o gatunku sera!
- Sery pleśniowe i delikatne – wymagają równie delikatnego w smaku wina, ale pozostawiają dużą dowolność. Najlepiej sprawdzi się zatem wino białe – lekkie lub musujące.
- Sery z niebieską pleśnią typu Gorgonzola – podaj słodkie lub półsłodkie białe wino.
- Sery typu feta – lubią towarzystwo młodych win o owocowych nutach.
- Sery twarde, intensywne w zapachu – najlepiej serwować z aromatycznymi winami białymi, ale możesz pokusić się nawet o wino czerwone.
- Sery kozie – zdecyduj się na wino różowe.
Więcej o komponowaniu deski serów z różnymi dodatkami i rodzajami win przeczytasz w tym artykule: Jak przygotować deskę serów?
Jakie wino pasuje do sałatki?
Z jakim winem najlepiej zestawić sałatkę? Nie ma jednej odpowiedzi! Bo i sałatki są różne. 🙂 Może być to sałatka z lekko kwaśnym octem balsamicznym lub słodkim sosem, z delikatną sałatą maślaną lub z lekko gorzką rukolą. Dodatkiem mogą być pomidory, a nawet gruszki. Przyjrzyj się bliżej składnikom Twojej sałatki i na ich podstawie dobierz odpowiednie wino.
- Do prostej sałatki złożonej głównie z liści, z dodatkiem nieco kwaśnego octu balsamicznego, dobierz wysokowasowe wino. Najlepiej sprawdzą się lekkie, białe wina o cytrusowym aromacie. Sałatki z dodatkiem świeżych ziół polubią się z winem różowym o ziołowym aromacie. Jeśli jesteś zwolennikiem czerwonego wina, wybierz wino świeże i lekkie.
- Do łagodnej sałaty maślanej dobierz równie delikatne wina. Z kolei do rukoli, szpinaku, botwiny i cykorii lepiej pasować będą wina o pełniejszej budowie, z delikatną goryczką, białe lub różowe.
- Sałatka ze słodkimi dodatkami (miód, żurawina, granat, pieczony burak) – wymaga wina ze słodkim akcentem, takiego jak wino czerwone świeże, lekkie, a także wino różowe z owocowymi nutami.
Do sałatki możesz dodać również intensywny gatunek sera, grillowanego kurczaka czy kawałki wołowiny. Taki składnik może dominować nad pozostałymi i to właśnie do niego trzeba będzie dobrać odpowiednie wino, kierując się zasadami łączenia wina z serem lub z mięsem.
Zasady łączenia rodzajów wina z potrawami nie są sztywne, a wręcz przeciwnie. Często jedno danie składa się z wielu składników, a do każdego z nich byłoby odpowiednie inne wino. Warto zatem skupić się na składniku, który w potrawie dominuje i właśnie do niego dobrać odpowiedni rodzaj wina, nie zapominając oczywiście o własnych preferencjach smakowych. Trzymaj się ogólnych zasad doboru wina do obiadu lub deseru, by trunek współgrał z potrawą i podkreślał smak dania, a nie go tłumił.