Jaki czajnik najlepiej kupić? Ten tradycyjny na gaz czy może nowoczesny, elektryczny? Oba rodzaje mają swoich zwolenników i oba mają swoje wady i zalety. Dobre czajniki to takie, które szybko zagotują wodę na herbatę, będą nam służyć przez lata, a dodatkowo staną się ozdobą kuchni. Zobacz, jaki czajnik gazowy warto kupić i wybierz najlepszy czajnik elektryczny.

Czajnik kuchenny do gotowania wody już dawno przestał spełniać jedynie praktyczną funkcję. Oczywiście, jest on sprzętem nieodzownym, gdy chcemy zaparzyć aromatyczną herbatę czy pobudzającą kawę, ale oprócz kwestii praktycznej, warto zwrócić uwagę na kwestię estetyczną. Różne materiały wykonania, wzory, kolory i kształty sprawiają, że czajniki kuchenne stają się ozdobą naszej kuchni. W takim czajniku, aż przyjemnie gotować wodę!

Reklama


Na co zwrócić uwagę przy kupnie czajnika?

Dobry czajnik to taki, który szybko zagotuje wodę, będzie służył nam przez lata, a przy okazji ozdabiał naszą kuchnię. Do wyboru mamy przeogromną gamę czajników, wśród których wyróżniamy:

Czajniki na gaz:

  • stalowe,
  • emaliowane,
  • żeliwne.

Czajniki elektryczne:

  • z tworzywa sztucznego,
  • ceramiczne,
  • ze stali nierdzewnej,
  • szklane.

Tradycyjne czajniki gazowe są często zastępowane przez nowoczesne czajniki elektryczne, jednak nie zniknęły na dobre. Wiele osób nadal pozostaje przy klasycznych rozwiązaniach, doceniając kwestię oszczędności energii, a także tradycyjnego wyglądu. Jeśli decydujemy się na kupno nowego czajnika, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Pojemność czajnika – najlepiej dostosować ją do liczby domowników, którzy będą najczęściej korzystać z zagotowanej wody. Jedna lub dwie osoby na pewno nie będą potrzebowały tak dużego czajnika jak wielodzietna rodzina, chyba, że często goszczą liczne grono znajomych. Czajniki mogą mieć pojemność od 0,4 l do nawet 4 l. Te mniejsze przydadzą się w czasie podróży, a te większe okażą się nieodzowne na różnego typu przyjęciach. Najpopularniejsze są jednak czajniki o pojemności 1-2 litry, które pozwalają zagotować wodę na kilka filiżanek lub kubków herbaty.

Pamiętaj! Bez względu na pojemność czajnika, jednorazowo gotuj w nim taką ilość wody, którą planujesz wykorzystać. Jeśli planujesz przygotować dwa kubki gorącej herbaty, starczy Ci 500 ml, a nie cały litr wody! Nie tylko skróci to czas gotowania, ale w przypadku czajników elektrycznych – ograniczy straty energii.
  • Materiał wykonania – zarówno czajniki z gwizdkiem, jak i elektryczne wykonane są z różnego typu materiałów. Mogą być to czajniki stalowe, emaliowane, ceramiczne, porcelanowe, plastikowe, a nawet szklane! Więcej o zaletach każdego z tych materiałów przeczytasz w dalszej części artykułu.

  • Design – czajnik wcale nie musi być nudny! Zamiast prostego, stalowego czajnika, możesz wybrać kolorowy, który ożywi Twoją kuchnię. Czajniki dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale również zdobione są różnymi wzorami. Grochy na pewno sprawdzą się w kuchni w stylu retro, a kwieciste wzory staną się dopełnieniem kuchni prowansalskiej. Nie brak też bardzo nowoczesnych czajników, będących mocnym akcentem w minimalistycznej kuchni. Białe czajniki sprawdzą się w kuchniach skandynawskich, a czarne czajniki elektryczne w tych nowoczesnych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe parametry czajnika elektrycznego

  • Moc czajnika – im większa moc czajnika, tym krócej będziemy musieli czekać na zagotowanie wody. Małe czajniki, idealne w podróży, wyróżniają się zazwyczaj słabszą mocą, ok. 550-650 W, a inne mogą osiągać nawet 3000 W! Najczęściej spotkać można czajniki o mocy 1500-2000 W.

  • Rodzaj grzałki – w czajnikach elektrycznych montowana jest jedna z dwóch typów grzałek – spiralna lub płytowa. Grzałka spiralna jest zauważalna na samym dnie czajnika i musi być zakryta wodą w czasie gotowania, by nie ulec spaleniu. Jej zaletą jest z pewnością niższa cena, ale jest coraz rzadziej stosowana ze względu na osadzanie się na niej kamienia. Z kolei grzałka płytowa, umiejscowiona na spodzie czajnika, jest zakryta. Dzięki temu, nie musimy nalewać większej ilości wody. Wyróżnia się dłuższą żywotnością, mniejszym osadzaniem się kamienia, ale i wyższą ceną.

  • Filtr antyosadowy – czajnik z filtrem, umiejscowionym przeważnie w dzióbku, zatrzymuje kamienny osad z wody. Czajnik może być wyposażony w trwały filtr metalowy, nylonowy, plastikowy, a nawet węglowy. Warto zwrócić szczególną uwagę na filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemny zapach i oczyszcza wodę ze szkodliwych składników.

  • Dodatkowe funkcje – to jeden z powodów, które przemawiają za wyborem czajnika elektrycznego.

    • Wskaźnik poziomu wody – najlepiej, by podziałka znajdowała się z obu stron, dzięki czemu wiemy, ile wody znajduje się w czajniku. Bez problemu zagotujemy taką ilość wody, która akurat wystarczy na dwie filiżanki kawy.

    • Regulacja temperatury – niektóre modele umożliwiają ustawienie maksymalnej temperatury gotowanej wody, co na pewno przyda się przy parzeniu różnych gatunków herbat. Nie musimy czekać, aż woda osiągnie 100°C, co wpływa także na oszczędność energii.

    • Termoizolacja – dostępne są także czajniki, które działają podobnie jak termos, czyli utrzymują temperaturę zagotowanej wody przez dłuższy czas.

    • Programowanie godziny – niewątpliwym udogodnieniem okaże się możliwość programowania godziny, o której ma rozpocząć się gotowanie wody. Po powrocie z pracy, od razu możemy zaparzyć gorący napój, bez konieczności dłuższego oczekiwania.

    • Zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia bez wody – czajnik może być wyposażony w termostat, kontrolujący temperaturę grzałki. Urządzenie wyłączy się automatycznie, unikając spalenia.


Czajnik gazowy czy elektryczny – jaki czajnik wybrać?

Przy tak szerokiej gamie czajników, trudno jest zdecydować się na ten jedyny. Lepiej wybrać czajnik gazowy czy może ten elektryczny? Za jednym i drugim przemawiają różne argumenty. Pod uwagę należy wziąć nie tylko sam wygląd czajnika, ale także koszty użytkowania i czas gotowania wody.

Utarło się przekonanie, że czajniki elektryczne zużywają sporo energii, a tym samym wiążą się w wyższymi kosztami użytkowania, w porównaniu do czajników gazowych. Jednak przy dokładnym wyliczeniu kosztów użytkowania czajnika, należy uwzględnić różne czynniki – moc czajnika, obowiązujące ceny energii, stan instalacji elektrycznej i ilość gotowanej wody.  Gotowanie wody w czajniku gazowym jest faktycznie nieco tańsze niż gotowanie w czajniku elektrycznym.  Sytuacja ma się jednak inaczej, gdy czajnik z gwizdkiem wykorzystywany jest na płycie elektrycznej, indukcyjnej i ceramicznej, do których musi być zresztą dostosowany.

 Tradycyjny model czajnika, wykorzystywany na kuchence gazowej, jest tańszy w użytkowaniu, ale jest za to 2-3-krotnie wolniejszy od czajnika elektrycznego.  Może okazać się to szczególnie uciążliwe, gdy gotujemy większą ilość wody. Zatem, który czajnik będzie najlepszy? Na gaz czy elektryczny? Za każdym z nich przemawiają inne powody i każdy rodzaj ma swoje zalety, ale i wady.


Czajnik z gwizdkiem a czajnik elektryczny – zalety i wady

Czajniki z gwizdkiemCzajniki elektryczne
Zalety
  • Niższe koszty użytkowania (czajnik na gaz).
  • Stosunkowo niska cena.
  • Wyposażone w gwizdek sygnalizujący zagotowanie się wody.
  • Tradycyjny akcent w kuchni.
  • Dostępne w różnych kolorach i wzorach.
  • Niektóre czajniki pasują zarówno na kuchenkę gazową, jak i elektryczną, ceramiczną i indukcyjną.

  • 2-3-krotnie szybsze gotowanie wody.
  • Idealne na wycieczkę (mniejsze modele).
  • Wyposażone w filtr antyosadowy i wskaźnik poziomu wody.
  • Dostępne w różnych kolorach i wzorach.
  • Wyposażone w automatyczny wyłącznik – czajnik wyłącza się po zagotowaniu się wody.
  • Niektóre wyposażone w dodatkowe funkcje – możliwość regulacji temperatury i ustawienia godziny.
Wady
  • 2-3-krotnie dłuższe gotowanie wody (czajnik na gaz).
  • Konieczność dostosowania czajnika do posiadanej kuchenki elektrycznej, ceramicznej lub indukcyjnej.
  • Wymagają częstszego czyszczenia.

  • Wyższe koszty użytkowania (zużycie energii).
  • Stosunkowo wyższa cena.


Jaki wybrać czajnik na gaz?

Czajniki na gaz ze stali nierdzewnej

Czajniki tradycyjne, wyposażone w gwizdek, są często wykonane właśnie ze stali nierdzewnej. Ustawione na włączonej kuchence, dość szybko się nagrzewają, dlatego okażą się praktycznym urządzeniem w kuchni. Nie zapomnimy o wstawionej do gotowania wodzie, ponieważ gwizdek zasygnalizuje nam moment zagotowania. Czajniki stalowe, gazowe występują w dwóch wariantach: polerowane na wysoki połysk lub matowe (satynowe). Wbrew pozorom, nie brak czajników w przeróżnych kolorach! Dzięki kolorystycznej różnorodności, na pewno dopasujemy je do kuchennej aranżacji. W żywych kolorach, pastelowe, kremowe, z barwną rączką, z drewnianymi elementami, w grochy lub w paski. Możliwości jest naprawdę wiele.

Czajnik stalowy na gaz ma jednak wadę – z biegiem czasu powstają na nim zabrudzenia, które trudno usunąć jedynie wodą. Co jakiś czas trzeba go porządnie wyszorować i używać na kuchence tak, by płomień nie wychodził poza czajnik. Plusem jest z pewnością jego cena. Najzwyklejsze modele zaczynają się już od ok. 20 zł, a te nieco bardziej designerskie mogą kosztować nawet paręset złotych.

Czajnik emaliowany na gaz

Naczynia emaliowane gościły już w kuchniach naszych mam i babć, ale dzisiaj przeżywają prawdziwy renesans! Ceni się je nie tylko ze względu na wartość użytkową, ale również ze względu na walory ozdobne. Mały rondelek, garnek, a do tego czajnik pokryty emalią wprowadzają wyjątkowy klimat do naszej kuchni. Czajniki emaliowane sprawdzą się na kuchence gazowej, ale niektóre modele dostosowane są także do kuchenki ceramicznej, elektrycznej i indukcyjnej. Zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej i pokrywane warstwą emalii. Mogą być jednokolorowe lub zachwycać nasze oczy przeróżnymi wzorami, takimi jak barwne kwiaty, truskawki, inne owoce i warzywa, grochy i ludowe wzory.

Takie fajne czajniki dopasują się do kuchni w stylu retro. Wyposażone w pokrywkę, gwizdek i wygodny uchwyt. Są nieco droższe od stalowych, dostępne od około 50 zł, ale wnoszą do kuchni niezwykły klimat. Ich największą zaletą jest materiał wykonania – emalia jest trwała, wytrzymała na działanie wysokich temperatur, odporna na rdzewienie i nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego polecana jest dla dzieci i alergików.

Czajnik żeliwny do parzenia herbaty

Czajniki wykonane z żeliwa, a raczej żeliwne imbryki, okażą się niezastąpienie przy ceremonii parzenia herbaty. Japońskie imbryki wydobywają z herbaty wspaniały aromat i na długo utrzymują temperaturę naparu. Żeliwo to wyjątkowo trwały materiał, który z pewnością posłuży nam przez wiele lat. Jest też jednak ciężkie, dlatego czajnik żeliwny nie będzie tak samo lekki, jak ten wykonany ze stali czy z tworzywa sztucznego. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie imbryki nadają się do gotowania wody na kuchence. Niektóre z nich służą jedynie do parzenia herbaty i są wyposażone w zaparzacz.

Czajnik żeliwny wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Przed pierwszym użyciem wystarczy opłukać go gorącą wodą. Nie wolno używać żadnych detergentów i szczotek do czyszczenia. Czajnik żeliwny przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom parzenia liściastej herbaty. Ceny oscylują w granicach 100-200 zł, ale należy pamiętać, że żeliwo służy wiele lat.

Czajnik na indukcję

Zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej czy elektrycznej, coraz więcej osób wybiera płytę indukcyjną. Indukcja ma z pewnością wiele zalet (szybszy czas gotowania, oszczędność energii, łatwość czyszczenia, dodatkowe funkcje), ale wymaga stosowania odpowiednich naczyń. Garnki, patelnie i czajniki na indukcję mają ferromagnetyczne dno, które przyciąga magnes i jest wykrywalne przez płytę. Czajnik na płytę indukcyjną powinien być oznaczony specjalnym symbolem, znajdującym się zazwyczaj na spodzie naczynia lub na jego opakowaniu. Jest to zwojnica (cewka), która przypomina szlaczek z pętelek. Wiele z takich czajników, które nadają się do kuchni indukcyjnej, można stosować również na innego typu kuchenkach. Jak czajnik wybrać na indukcję? Może być wykonany zarówno ze stali nierdzewnej, jak i pokryty emalią. Najważniejsze, by miał odpowiednie oznaczenie, informujące o jego przeznaczeniu!

Czajnik emaliowany na indukcję Edenberg Lawenda

Czajnik na indukcję powinien być odpowiednio oznaczony – symbolem zwojnicy (cewki).

Więcej o tym, jak prawidłowo dobrać garnki i inne naczynia na płytę indukcyjną znajdziesz w artykule: Jakie garnki na płytę indukcyjną?


Jaki wybrać czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny z tworzywa sztucznego

Za wyborem czajnika elektrycznego z tworzywa sztucznego z pewnością przemawia niska cena. Modele ze spiralną grzałką dostępne są już od około 30 zł. Z kolei te z zakrytą grzałką wcale nie będą dużo droższe. Czajniki dostępne są z w różnych pojemnościach i wyróżniają się różną mocą. Zazwyczaj w jasnym lub czarnym kolorze i z miarką na wodę. Są bardzo lekkie i praktyczne, ale gotowana w nich woda może mieć nieco plastikowy posmak, szczególnie w przypadku tych tańszych czajników. Dlatego jeśli decydować się na czajnik z tworzywa sztucznego, to taki renomowanej marki. Czajniki elektryczne Tefal czy Morphy Richards oferują czajniki nieco droższe, ale za to wyższej jakości.

Małe modele, o pojemności 0,5 l, idealnie sprawdzą się na kilkudniowej wycieczce, na której nie będziemy mieć dostępu do kuchenki gazowej i czajnika z gwizdkiem.

Czajnik elektryczny plastikowy Tefal

Czajniki plastikowe również mogą wyglądać elegancko i nowocześnie.

Czajnik elektryczny ceramiczny

Czajniki ceramiczne, bezprzewodowe to doskonałe połączenie funkcji praktycznej z estetyczną. Zachwycają swoim wyglądem, który przywodzi na myśl stylowy dzbanek do kawy i herbaty, aniżeli zwykły czajnik do gotowania wody. Zabudowany element grzewczy pozwala skoncentrować się na efektownym wyglądzie czajnika i docenić walory ozdobne. Czajniki elektryczne wykonane z ceramiki mają kształt imbryka i dostępne są w przeróżnych wzorach – kwiaty, gałązki, liście, paski i inne. Okażą się również wspaniałym pomysłem na prezent dla wielbicieli takich inspirujących sprzętów. Są stosunkowo droższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego, ponieważ ceny zaczynają się od ok. 100 zł. Wymagają też więcej ostrożności ze względu na materiał wykonania.

Czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej

Czajniki elektryczne wykonane w większości ze stali nierdzewnej, łączą w sobie również inne materiały, np. plastikową rączkę i szklaną szybkę z podziałką. Dostępne nie tylko w metalicznym odcieniu, ale również w innych kolorach i wzorach. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i trwałe. Stal nierdzewna, jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na rdzę, ale i na szkodliwe działanie kwasów. Ponadto, stalowe czajniki elektryczne są łatwe w czyszczeniu. Należy je docenić przede wszystkim za wytrzymałość. Ze względu na uniwersalność, dopasują się do nowoczesnych, ale i tradycyjnych wnętrz.

Czajnik elektryczny stalowy Tefal Subito

Czajniki ze stali nierdzewnej dostępne są także w różnych wersjach kolorystycznych.

Wśród czajników ze stali nierdzewnej możemy wyróżnić niezwykle barwne urządzenia. Czajnik elektryczny w stylu retro sprawi, że nasza kuchnia nabierze niezwykłego charakteru. Ciekawe modele znajdziemy w ofercie marki Botti, która oferuje czajnik bezprzewodowy, ale wyglądem nawiązujący do tego tradycyjnego, na gaz. W kolorowe lub czarne grochy czy pokryty lakierowaną, błyszczącą powłoką.

Czajnik elektryczny – szklany i podświetlany

Elektryczny czajnik może być nawet przezroczysty! W takich czajnikach dzbanek wykonany jest z dobrej jakości szkła, a pozostałe elementy z innego materiału, np. tworzywa sztucznego lub stali. Czajniki elektryczne szklane swoim kształtem, pojemnością i mocą przypominają typowe czajniki elektryczne. Na uwagę zasługuje sam dzbanek wykonany ze szkła, który może być podświetlany wewnątrz, w czasie gotowania wody! Daje to przyjemny efekt wizualny i z pewnością dodaje charakteru naszej kuchni. Bulgocąca, podświetlana woda cieszy oczy wszystkim domowników. Trzeba go jednak często czyścić i odkamieniać, ponieważ zabrudzenia będą bardzo widoczne w przezroczystym czajniku.

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury

Czajniki elektryczne mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z ciekawszych jest możliwość regulacji temperatury gotującej się wody. Jest to bardzo przydatna funkcja, w szczególności w czasie parzenia herbaty. Każdy rodzaj herbaty wymaga bowiem innej temperatury parzenia. Dzięki takiej opcji, bez problemu zagotujemy wodę do 60, 70 czy 80°C. Na rynku dostępne są modele z podświetlanym korpusem, który zmienia kolor w zależności od temperatury wody. Z kolei stalowy czajnik Botti z wbudowanym termometrem, pozwala wyłączyć urządzenie w odpowiednim momencie. Taka funkcja pozwala także na oszczędność energii.

Czajnik elektryczny stalowy Botti

Stalowy czajnik elektryczny z wbudowanym termometrem pozwala gotować wodę do pożądanej temperatury.


Zatem jaki czajnik wybrać? Taki, który spełnia Twoje oczekiwania! Być może wolisz nowoczesne czajniki elektryczne, a być może jesteś wierny tradycyjnym czajnikom z gwizdkiem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które możesz wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego czajnika do Twojej kuchni.

Ocena: 3.8/5.
Please wait...