Ryba to zdrowy dodatek do obiadu, ale by dobrze smakowała trzeba ją odpowiednio przygotować. W jaki sposób zrobić rybę, aby była jak najpyszniejsza i zachowała jak najwięcej swoich cennych wartości? Dowiesz się jak upiec, grillować, smażyć z i bez panierki, a nawet jak ugotować rybę na parze. Odtąd na Twoim talerzu będą gościć przeróżne rybne potrawy.

Staram się uwzględniać w swojej diecie ryby, ze względu na ich cenne składniki odżywcze. Już dawno zrezygnowałam ze smażenia w głębokim tłuszczu i w grubej warstwie panierki, ale zdaję sobie sprawę, że taki sposób przyrządzania dań nadal ma swoich fanów! Zachęcam jednak do wypróbowania innych metod, o wiele zdrowszych. Zobacz jak smacznie usmażyć rybę, zrobić zdrową rybę w piekarniku, na parze i na grillu! W takiej wersji zachowa więcej wartościowych kwasów Omega3 i będzie ciekawym urozmaiceniem obiadu.

Reklama

Jak tradycyjnie usmażyć rybę?

Jeżeli nie możesz obyć się bez tradycyjnie przyrządzonej ryby, czyli smażonej na patelni, to chociaż zrób to naprawdę dobrze! Przede wszystkim musisz wiedzieć jak odpowiednio przygotować rybę do smażenia. Po oprawieniu i umyciu ryby, osusz ją papierowym ręcznikiem. To szczególnie ważny krok, jeśli rozmrażasz mrożone filety. Aby ryba się udała, musi być sucha! Jeżeli pozostajesz przy tradycyjnym karpiu, to pokrój go na dzwonki. Przygotowane kawałki karpia dopraw solą i pieprzem i obtocz w dobrze znanej wszystkim panierce – z jajka, mąki i bułki tartej. Czasami namaczam je wcześniej w mleku, dzięki czemu mają wyjątkowo delikatny smak. Czas wrzucić je na patelnię!

Patelnia do ryb SSW Crispy


Podłużny kształt patelni świetnie nadaje się do smażenia całych ryb, albo ich długich filetów.

Wybierz specjalną patelnię do ryb, wyposażoną w nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu ryba nie przywrze do powierzchni naczynia, a przez to nie rozpadnie się. Jak usmażyć rybę, w panierce lub bez panierki, tak by nie rozpadła się na patelni? Przede wszystkim smaż rybę na dobrze rozgrzanym oleju i na wolnym ogniu, ale nie przykrywaj patelni, by zachować chrupkość dania. Nawet po usmażeniu rybnych filetów lepiej nie trzymać ich pod przykryciem. Mogą wtedy stać się „gumowe”, a tego nie chcemy! Podłużny kształt patelni świetnie nadaje się do smażenia całych ryb, albo ich długich filetów. Dodatkowo warto wybrać naczynie z bocznymi dziubkami, które pozwolą łatwo pozbyć się nadmiaru tłuszczu z patelni. Smażona ryba jest z pewnością smakowita, ale ze względu na sposób przygotowywania również bardziej kaloryczna.

Jak zdrowo smażyć rybę na patelni grillowej?

To chyba mój ulubiony sposób przyrządzania ryby. Nie dość, że ugrillowana ryba jest smaczna, to jeszcze o wiele zdrowsza! Charakterystyczne ciemne prążki, które zostają na jej powierzchni sprawiają, że mam na nią jeszcze większa ochotę. Mniaaam! Na grillu najlepiej czują się ryby tłuste – łosoś, makrela, a nawet karp! Ale z powodzeniem ugrillujemy również chude ryby, a w tym sandacza, tołpygę i dorsza. Zawsze wybieram świeżą rybę, nigdy głęboko mrożoną, która przy grillowaniu może się po prostu rozpaść i stracić swoje walory smakowe. Dokładnie oprawiam rybę i przygotowuję do marynaty, by była soczysta i aromatyczna. Podstawą mojej marynaty jest oliwa z oliwek, sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, a do tego koperek i kilka listków tymianku. I oczywiście sól i pieprz do smaku. Tyle wystarczy, by przygotowana ryba była przepyszna.

W okresie majówkowym i letnim taką rybkę mogę przygotować na tradycyjnym grillu, ale w zimę muszę poradzić sobie inaczej. Na ratunek przychodzi mi patelnia grillowa! Posiada specjalną powierzchnię z rowkami, dzięki którym nie muszę smażyć dania na sporej ilości oleju, a ten, który się wytapia z ryby pozostaje w żłobieniach i nie wchłania się w nią. Dla mnie bomba! Patelnie grillowe mają zazwyczaj kwadratowy lub okrągły kształt, a niektóre modele wyposażone są w odpinaną rączkę, co umożliwia włożenie patelni do piekarnika i dokończenie w ten sposób dania. Prawdziwa gratka dla miłośników dań z klasycznego grilla.

Czas na smażenie ryby na patelni grillowej! Na mocno rozgrzaną patelnię kładę niezbyt grube filety wybranej ryby, bo w takiej formie grillują się najlepiej. Grillować możesz filety ze skórką, ale i bez niej. Jeżeli ryba ma skórkę, kładę ją na patelni skórką ku górze i odwracam dopiero wtedy, gdy mięso z drugiej strony jest białe i widać na nim brązowe paski. W tym wypadku grilluję na mocniejszym ogniu niż przy smażeniu ryby w panierce. Zapewniam, że wyjdzie soczysta i chrupiąca zarazem!

Jak dobrze upiec rybę w piekarniku?

Pieczenie to również jeden ze zdrowszych sposobów przyrządzania ryby. W piekarniku z powodzeniem przygotujesz karpia, ale i pstrąga, morszczuka i większość ryb morskich. Ryba z piekarnika to również opcja dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na pilnowanie smażonej na patelni ryby. Wystarczy, że włożę rybę do nagrzanego piekarnika, ustawię czas pieczenia i w tym czasie mogę zająć się innymi sprawami. Upieczona ryba jest soczysta, bardziej dietetyczna i zachowuje więcej wartościowych składników odżywczych w porównaniu do ryby smażonej.

Szkło żaroodporne Alorno Lasagne


Rybę możesz piec w naczyniu żaroodpornym, specjalnym rękawie do pieczenia, a nawet w folii aluminiowej ułożonej na blaszce.

Rybę możesz piec w naczyniu żaroodpornym, specjalnym rękawie do pieczenia, a nawet w folii aluminiowej ułożonej na blaszce. Również i w tym przypadku ryba musi być wcześniej zamarynowana, by zdążyła przesiąknąć aromatem oliwy, ziół i przypraw. Przyrządzanie ryby w szkle, rękawie czy folii pozwala mi na obłożenie jej plasterkami cytryny, a także marchewki, cebulki i innych warzyw. Dodatki sprawią, że pieczona ryba będzie jeszcze smaczniejsza. Do środka wkładam również kawałek masła, który nadaje rybie delikatnego smaku i zapachu. Od razu korzystam z okazji i przygotowuję również pieczone ziemniaczki z dodatkiem ziół, które idealnie komponują się z soczystą rybą!

Ile czasu piec rybę w piekarniku – w folii lub w naczyniu? To zależy od wielkości, a także rodzaju ryby. Na 2,5 cm grubości ryby powinno przypadać 10 minut pieczenia. W ten sposób możemy wyliczyć orientacyjny czas potrzebny na przyrządzenie dania. Nie bez znaczenia pozostaje również to czy pieczemy rybę w folii aluminiowej, rękawie czy w żaroodpornym szkle. Ryba pieczona w folii potrzebuje trochę więcej czasu.

Rodzaj rybyTemperatura pieczeniaCzas pieczenia (średni)
Chuda ryba – filet lub dzwonki
pieczona w naczyniu żaroodpornym
200.C10 minut
Tłusta ryba morska – filet
pieczona w naczyniu żaroodpornym
200.C15-20 minut
Chuda ryba morska
pieczona w folii
180-210.C40 minut

Jak zrobić rybę w wywarze?

Gotowana ryba wcale nie musi odstraszać! Nawet takim sposobem możemy przygotować smaczne danie i wbrew pozorom opcja ta daje duże możliwości. Do gotowania zawsze wybieram rybę, która ma w miarę zbite mięso, co sprawia, że nie będzie się rozpadała. Takie mięso ma dla przykładu sandacz, łosoś, sola, dorsz i morszczuk.

Garnek emaliowany Elo Pol


Ugotuj rybę w wywarze na drobiowym lub drobiowo-wołowym mięsie i ze sporą ilością warzyw.

Podstawą gotowania ryby jest przygotowanie aromatycznego, jasnego wywaru na drobiowym lub drobiowo-wołowym mięsie i ze sporą ilością warzyw. W bulionie musi znaleźć się marchewka, pietruszka, seler, cebulka i czosnek. Wywar będzie jeszcze lepszy, kiedy dodasz do niego gałązki rozmarynu lub tymianku. Już sam wywar pachnie tak, że ślinka cieknie! Kiedy doprowadzę go do wrzenia, zmniejszam ogień i dodaję do niego główny składnik – rybę. Ugotowana ryba wyróżnia się jasnym mięsem, które łatwo rozdzielić. Ja uwielbiam ją w towarzystwie sosu koperkowego lub maślanego. Pyszna i przede wszystkim zdrowa!

Jak ugotować smaczną rybę na parze?

Jeszcze zdrowsza wersja od gotowanej w wywarze ryby to ryba przygotowana w garnku do gotowania na parze. Taki sposób przyrządzania dania sprawia, że cenne składniki nie marnują się w wodzie, w której ryba jest gotowana. Gotowanie na parze pozwala zaoszczędzić nawet o połowę więcej witamin i minerałów niż ten tradycyjny sposób!

Parowar stalowy Witaminka


Gotowanie ryby na parze sprawia, że jej cenne składniki nie marnują się w wodzie.

Oprawione rybne filety osuszam papierowym ręcznikiem i kroję je na kawałki. Nacieram je sokiem z cytryny i doprawiam przyprawami oraz ziołami. Teraz wystarczy, że włożę rybę do parowaru. Jak długo gotować rybę na parze? I tu znowu ta sama zasada: czas jest uzależniony od rodzaju i wielkości ryby. Dla przykładu, filety z chudej ryby morskiej będą gotowe w ciągu 10-15 minut. Do wody, która wytwarza parę, warto dodać zioła takie jak tymianek, lubczyk czy oregano. Dzięki temu ryba przesiąknie ziołowym aromatem. Tak przygotowana ryba najlepiej smakuje mi z dodatkiem masła i koperku. Polecam! 🙂

Ryba to smaczny, ale i bogaty w cenne składniki odżywcze posiłek. Warto, by w czasie jej przygotowywania zachować jak najwięcej tych wartościowych witamin i minerałów, dlatego zawsze wybieram taki sposób, który sprawia, że ryba jest nie tylko wyjątkowo apetyczna, ale i bardzo zdrowa. Wiesz już w jaki sposób przygotować rybę w przeróżnych wariantach – jak usmażyć, grillować, ugotować i jak zrobić rybę w piekarniku, dlatego pora wybrać świeżą rybkę i wrzucić ją na ruszt!

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...