Kolorowe szaszłyki z grilla z dodatkiem mięsnych i warzywnych składników to sycąca i szybka przekąska! Jak w prosty sposób zrobić smaczne szaszłyki na grilla z kurczaka, karkówki lub innego typu mięsa? Sekret tkwi w marynacie, aromatycznych przyprawach, różnorodnych dodatkach i odpowiednim wypieczeniu!
Szaszłyki na grilla to bardzo prosta i jedna z moich ulubionych przekąsek! Co jest w nich takiego niezwykłego? A to, że mogą być przyrządzane na wiele sposobów – jak tylko tego chcemy. Mogą być to szaszłyki warzywne, drobiowe, wieprzowe lub łączące wszystkie te typy składników. Oprócz grillowanej karkówki, kiełbasek i burgerów lubię przygotowywać właśnie takie smakołyki, które mogą być bogactwem różnorodnych smaków. Jak zrobić doskonałe szaszłyki we własnym domu? Wystarczy 5 łatwych kroków!
1 Z czego można zrobić szaszłyki na grilla, czyli wybór składników
Grillowane szaszłyki mogą składać się zarówno z mięsnych, jak i warzywnych dodatków. Mile widziane są także pieczarki i owocowe dodatki, takie jak ananas czy figi. Powinno być jak najbardziej kolorowo! Przygotuj różnokolorowe papryki (czerwoną, żółtą, zieloną i pomarańczową), czerwoną lub białą cebulkę oraz cukinię. Możesz dołożyć również kawałki wędzonego sera, młode ziemniaczki lub pomidorki koktajlowe.
Jeśli chodzi o mięso, to mogą być to zarówno kawałki piersi z kurczaka, jak i karkówki czy polędwiczek. Możesz również wybrać baraninę lub mięso wołowe, które jednak przygotowuje się nieco dłużej. Zwolennicy ryb i owoców morza mogą zdecydować się na krewetki, łososia lub tuńczyka.
2 Marynowanie mięsa na szaszłyki
Przygotowanie szaszłyków na grillu zaplanuj nieco wcześniej, by nie tylko zaopatrzyć się potrzebne składniki spożywcze, ale również zamarynować mięso na odpowiednio długo. Wybrany kawałek mięsa możesz zmiękczyć za pomocą nakłuwacza do mięsa, dzięki któremu marynata szybciej i lepiej wchłonie się do wnętrza. Nakłuwacz jest szczególnie pomocny przy twardszych gatunkach mięs, np. wołowinie czy wieprzowinie.
Do przygotowania marynaty użyj oliwy z oliwek lub zwykłego oleju rzepakowego i dodaj kilka łyżek octu balsamicznego lub soku z cytryny. Nie zapomnij także o dodatku ostrej musztardy, wyciśniętych ząbkach czosnku, plasterkach cebuli i przyprawach: słodkiej i odrobinie ostrej papryki. Dorzuć jeszcze świeżo posiekane zioła (tymianek, majeranek lub oregano) i gotowe! Włóż mięso do tak przygotowanej marynaty i wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc (ok. 12 godzin)!
- Więcej wskazówek na to jak wybrać, zamarynować i upiec mięso na grillu znajdziesz w naszym artykule: Jak przygotować miękkie i soczyste mięso na grilla?
3 Krojenie i nadziewanie składników na szaszłyki z grilla
Wszystkie warzywa i mięso najlepiej jest kroić na podobnej wielkości kawałki, by piekły się równomiernie. Nie krój jednak zbyt małych kawałków, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury składniki i tak będą się kurczyć na grillu.
Paprykę pokrój na kawałki, cukinię i pieczarki w grubsze plasterki, cebulę podziel na warstwy, a pomidorki koktajlowe grilluj w całości. Mięso należy pokroić na mniejsze kawałki jeszcze przed marynowaniem. Pokrojone warzywa i zamarynowane mięso nadziewaj na szpilki lub patyki do szaszłyków. Mięso przekładaj boczkiem, by zachowało soczystość. Dokładaj różnokolorowe warzywa według uznania.
4 Wielkie grillowanie, czyli jak grillować szaszłyki, by były miękkie i rumiane?
Nadziane na patyki szaszłyki ułóż na tacce jednorazowej do grillowania lub owiń z osobna w folię aluminiową. Nie grilluj ich bezpośrednio na ruszcie! Za pomocą pędzla silikonowego posmaruj jeszcze szaszłyki odrobiną oliwy z oliwek. Warzywa, które nie zostały wcześniej przyprawione możesz oprószyć solą i pieprzem.
Przełóż tacki lub zawinięte w folię szaszłyki na ruszt do grilla i rozpocznij grillowanie! Grilluj na średnim ogniu i dopiekaj na mniejszym żarze. Piecz do momentu, aż wszystkie składniki będą odpowiednio miękkie, a także dobrze zarumienione. Mięso nie może być ani zbyt przypalone ani surowe w środku. Co jakiś czas obracaj szaszłyki, by równomiernie ugrillować je z każdej strony.
Szaszłyki z mięsem drobiowym będą gotowe w ciągu 10-15 minut, wieprzowe potrzebują 15-20 minut, a wołowe ponad 20 minut. Pamiętaj, że nie bez znaczenia pozostaje wielkość grillowanych kawałków, więc podany czas jest naprawdę orientacyjny. 🙂
5 Nakładanie gotowych szaszłyków
W przełożeniu gotowych już szaszłyków na talerzyki pomogą Ci szczypce kuchenne. Są również idealne do obracania ich w czasie grillowania. Ułóż upieczone przysmaki na talerzach jednorazowych, które najlepiej sprawdzają się w czasie tego typu imprez – rodzinnych grilli i pikników. Serwuj razem z chrupiącymi grzankami, lekką sałatką lub innymi przekąskami!
- Zainspiruj się naszymi przepisami: 10 pomysłów na szybkie przekąski na grilla.
A jakie są Wasze pomysły na szaszłyki? Z przewagą mięsa, warzyw czy może pół na pół? 🙂