Biszkopt – przepis na to ciasto, podstawowy element tortu, znajdziesz niemalże w każdym domu! Zazwyczaj stanowi podstawę różnych wypieków, ale może być przysmakiem sam w sobie. Ale jak zrobić biszkopt idealny, taki, który zawsze wychodzi? Dlaczego czasami biszkopt opada i jak temu zaradzić? Wystarczy zastosować kilka trików, aby ciasto wyrosło pulchne i wysokie. A przełożone owocowym kremem, zamieni się w wyjątkowy tort urodzinowy i nie tylko! Do dzieła!
Przepis na klasyczny biszkopt do tortu z 6 jaj
Notatki
Po wystudzeniu, możesz obkroić boki biszkoptu, wyjąć go z formy i za pomocą noża strunowego ciąć na równe blaty.
Składniki
- 6 jajek
- 3/4 szklanki cukru
- niecała szklanka mąki pszennej
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sposób przygotowania
- Za pomocą separatora do jajek oddziel białka od żółtek.
- Białka ubij na puszystą pianę, stopniowo dodawaj cukier i miksuj, aż cukier się rozpuści.
- Cały czas miksując, dodawaj żółtko po żółtku.
- Mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia przesiej przesiewaczem do jednej miski.
- Przesiane mąki wraz z proszkiem do pieczenia dodaj do masy jajecznej.
- Ostrożnie wymieszaj wszystkie składniki.
- Dno tortownicy wyłóż pergaminem i przelej do formy przygotowaną masę.
- Nagrzej piekarnik do 170°C, gdy pieczesz z termoobiegiem lub do 180°C, gdy pieczesz z grzałką góra-dół.
- Wstaw blachę z ciastem do nagrzanego pieca i piecz ok. 30-35 minut, aż do suchego patyczka. Wierzch biszkoptu powinien lekko się przyrumienić.
- Na podłodze ułóż drewnianą, dużą deskę. Wyjmij formę z gotowym ciastem z piekarnika i upuść ją na deskę z wysokości kolan.
- Formę z biszkoptem włóż ponownie do piekarnika (jeszcze gorącego, ale już wyłączonego) i zaczekaj aż całkowicie przestygnie.
Poniżej znajdziesz dodatkowe porady, które pomogą Ci upiec lekki i puszysty biszkopt!
Klasyczny biszkopt na tort – składniki
Ciasto biszkoptowe w wersji podstawowej przygotowujemy z jajek, cukru oraz mąki pszennej, ale możemy je uzupełnić również o takie dodatki jak kakao czy aromaty do pieczenia. Niektórzy zalecają też zastąpienie części mąki pszennej mąką ziemniaczaną lub dodanie odrobiny proszku do pieczenia.
- Jajka do biszkoptu – muszą być przede wszystkim świeże, tylko na takich nasz biszkopt porządnie wyrośnie. Poza tym nie powinny być zimne, bezpośrednio z lodówki. Wyjmij jajka na ok. 2 godziny przed pieczeniem, aby uzyskały temperaturę pokojową. Dzięki temu ubijana piana jajeczna będzie bardziej napowietrzona i pulchniejsza. To bardzo ważne, ponieważ jest ona bazą biszkoptu i to właśnie piana warunkuje sukces wypieku!
- Jaka mąka do biszkoptu? Koniecznie przesiana, dzięki czemu będzie lekka i nie obciąży naszego wypieku. Ważne jest również, aby mąka do biszkoptu nie była wilgotna.
Biszkopt z 6 jaj – jak zrobić?
Przygotowanie biszkoptu zacznij od bardzo dokładnego oddzielenia żółtek od białek. Musisz zrobić to bardzo precyzyjnie – w zadaniu pomoże Ci prosty, ale skuteczny separator do jajek. Oddzielone białka ubij na lekką i puszystą pianę, dodaj do nich cukier, a później zmiksuj wraz ze stopniowo dodawanymi żółtkami. Całość delikatnie połącz i wolno mieszając dodawaj przesianą mąkę. Gotową masę przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
Jak upiec biszkopt do tortu?
Czy biszkopt pieczemy z termoobiegiem? Ile właściwie piec to ciasto i w jakiej temperaturze? Kolejną zagadką jest, czy biszkopt wkładamy do nagrzanego piekarnika czy raczej do zimnego? Już odpowiadam na wszystkie pytania! 🙂
Biszkopt do tortu najlepiej piec ok. 30-40 minut w temperaturze 170°C z termoobiegiem lub w nieco wyższej 180°C, gdy pieczemy bez termoobiegu, z grzałką góra-dół. Blachę z ciastem wkładaj zawsze do nagrzanego już piekarnika. Trzeba o tym pamiętać wcześniej, ponieważ gotowe ciasto nie może czekać. Po upływie czasu przeznaczonego na pieczenie, sprawdź drewnianym patyczkiem lub testerem do wypieków, czy biszkopt jest już gotowy. Pamiętaj tylko, aby nie otwierać piekarnika co 5 minut, bo ciasto zwyczajnie opadnie.Czy biszkopt po upieczeniu zostawić w piekarniku? Oczywiście, że tak! Warto jednak wyjąć jeszcze gorącą blachę z biszkoptem i z wysokości kolan (około pół metra) rzucić ją na podłogę! Wcześniej ułóż na niej koc lub drewnianą deskę, by jej nie uszkodzić. Co ma na celu taka metoda? Dzięki upuszczeniu blachy na podłogę dochodzi do gwałtownego odprowadzenia nagromadzonej w cieście pary, co chroni przed jej skraplaniem wewnątrz biszkoptu. Po takim zabiegu ponownie wstaw biszkopt do piekarnika (jeszcze gorącego, ale już wyłączonego) i teraz zaczekaj, aż ostygnie całkowicie.
Biszkopt na tort, czyli wykończenie dzieła
Po wyjęciu z formy ciasto możesz przekroić na tyle blatów, ile potrzebujesz. Czym przekroić biszkopt? Świetnie sprawdza się do tego nóż strunowy, na którym możesz ustalić pożądaną wysokość. Następnie ciasto można już przełożyć bitą śmietaną lub kremem. Tak przygotowany tort koniecznie wyeksponuj na paterze – wygląda wtedy jak z prawdziwej cukierni!
No dobrze. Wiesz już, jak piec biszkopt, który nie opada, więc do roboty! A może znasz jeszcze inne, sprawdzone sposoby?