Co upiec na Boże Narodzenie i jak to zrobić, aby nasze wypieki świąteczne wyszły idealnie? Poza tradycyjnymi pozycjami, które muszą znaleźć się na świątecznym stole, warto pokusić się również o wypieczenie kilku nietypowych przysmaków, które zachwycą Twoich gości! Zobacz listę domowych ciast ciasteczek na Boże Narodzenie.
Wypieki świąteczne, takie jak makowiec, sernik, piernik lub keks to nie lada wyzwanie. Często zapraszamy wielu gości i zależy nam, aby ciasta na święta gwiazdkowe były wyjątkowe, tradycyjne i przede wszystkim smaczne. Dziś, oprócz klasycznych ciast i innych słodkości, podrzucę Wam również kilka innych, ciekawych pomysłów na świąteczne wypieki! Poznaj listę obowiązkowych i dodatkowych ciast na Święta Bożego Narodzenia.
Makowiec – tradycyjne ciasto makowe na Święta Bożego Narodzenia
Świąteczny makowiec to z pewnością pozycja, której nie może zabraknąć w czasie rodzinnych spotkań. Mak jest bowiem symbolem dostatku i bogactwa. Tylko jak przygotować idealny makowiec? W czym tkwi tajemnica? Oczywiście w masie makowej!
1. Mak wsyp do gorącego mleka i gotuj na małym ogniu ok. 30 minut.
2. Odcedź i ostudź, następnie trzykrotnie zmiel w maszynce do mielenia maku.
3. Dodaj miód oraz bakalie (orzechy włoskie, skórka pomarańczowa, rodzynki, orzechy laskowe oraz migdały).
4. Masę możesz wzbogacić niewielką ilością rumu lub domowej nalewki.
W sklepach dostępne są także gotowe masy makowe w puszkach. Nie polecam jednak używania ich do wypieków świątecznych. Jeśli przyjrzycie się składowi, okazuje się, że na pierwszym miejscu jest woda, a następnie syrop glukozowo-fruktozowy. W tego typu gotowych wyrobach, maku jest zaledwie kilkanaście procent. To zdecydowanie nie jest wartościowy produkt, tym bardziej, że zazwyczaj zawiera także konserwanty!
- Zobacz: Jak zrobić domową masę makową?
Jakie jeszcze są smaczne ciasta na Święta Bożego Narodzenia? Sernik!
Świąteczny sernik na mój faworyt! Zawsze przygotowywałam tradycyjny sernik wiedeński, składający się tylko z warstwy serowej, bez spodu. W zeszłym roku odkryłam jednak pyszny sernik z dodatkiem skórki pomarańczowej, którą ścieram zesterem. Dodaję do niego także garść ulubionych bakalii. Niezależnie jednak o tego, jaki sernik robisz na Święta, najważniejsze jest, aby odpowiednio przygotować ser!
2. Ser po zmieleniu musi mieć zbitą, gęstą konsystencję i nie może mieć grudek.
3. Jeśli wybieracie gotowy ser w wiaderku, zwróćcie uwagę na jego skład.
4. Po otwarciu wiaderka, ser nie powinien mieć za dużo serwatki, ponieważ zmienia ona smak ciasta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj, jaki ser na sernik wybrać, a także w jaki sposób go zmielić.
Tradycyjne świąteczne wypieki – piernik
Tradycyjny piernik świąteczny, przekładany domowymi powidłami i polany czekoladą to niebo w gębie. Uwielbia go całą moja rodzina. Jest to jednak ciasto, o którym warto pomyśleć już w listopadzie. Pierniki często muszą leżakować, aby skruszeć. Do wypieku piernika staropolskiego z pewnością przyda się forma silikonowa do keksa lub metalowa keksówka, która nada mu charakterystyczny kształt. Dla tych, którzy nie wiedzą, kiedy zrobić ciasto na pierniki, aby zdążyło dojrzeć oraz dla, tych którzy chcą zrobić ciasto na ostatnią chwilę, polecam terminarz wypieku pierników. Taki kalendarz pozwoli dobrze zorganizować i zaplanować pieczenie świątecznych pierników.
Domowa przyprawa do piernika:
- 20 g imbiru
- 15 g goździków
- 15 kardamonu
- 50 g cynamonu
- 10 g gałki muszkatołowej
- 10 g czarnego pieprzu
- 10 g ziela angielskiego
- 5 g anyżu
Wszystkie składniki mielimy w młynku lub moździerzu i mieszamy ze sobą.
Klasyczne wypieki na Boże Narodzenie, czyli kolorowy keks z bakaliami
Keks to ciasto, które wypełnione jest bakaliami, które symbolizują pieniądze i płodność. W Święta zawsze składamy sobie szczere życzenia, niech i to co mamy na stole przepowiada nam lepsze dni. Ja do keksu dodaję zawsze orzechy włoskie, starannie obrane za pomocą dziadka do orzechów, migdały, które symbolizują nowe życie i nadzieję, a także orzechy laskowe, bo są źródłem płodności. Ponadto rodzynki i inne bakalie, które pozytywnie wpływają na trawienie – szczególnie ważne w czasie Świąt!
Obowiązkowe świąteczne wypieki na Boże Narodzenie – pierniczki na choinkę
U nas w domu nie byłoby Świąt, gdyby nie wspólne robienie pierników. To nasza tradycja rodzinna, którą uwielbiają zwłaszcza dzieci. Wypieków na świątecznym stole mamy zawsze całą masę, dlatego małe pierniczki nie tylko zjadamy ze smakiem, ale część wieszamy na choince. Nie wiem, czy wiesz, ale pierniki na choince symbolizują dostatek w przyszłym roku, dlatego warto zawiesić chociaż kilka z nich!
Aby zrobić ciasteczka idealne, warto zaopatrzyć się w plastikowe lub metalowe foremki do pierników oraz rękaw do dekoracji. Zwróć koniecznie uwagę, aby miały zaokrąglone brzegi, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Ważne też, aby precyzyjnie wycinały wybrany kształt, tworząc piękne ozdoby choinkowe. Świetnym rozwiązaniem są wykrawacze z dziurką w środku, przez którą bez problemu przewleczesz wstążkę i zrobisz ozdobę choinkową. Jeśli jednak takich nie masz, otwór w ciastku możesz zrobić słomką do picia. Aby pierniki wyglądały jeszcze ciekawiej, zrób na nich wzory specjalnymi wałkami do dekorowania.
Dobre i ciekawe ciasta na Boże Narodzenie – seromak
Seromak, zwany także seromakowcem lub makowcem z serem to nowość w naszym domu. Robiliśmy go pierwszy raz rok temu i zakochaliśmy się w nim wszyscy! To ciasto, które łączy w sobie wilgotny, aromatyczny i pełen bakalii makowiec, z delikatnym i puszystym sernikiem. Ciasto robi się w tradycyjnej, prostokątnej blaszce do pieczenia, koniecznie z użyciem papieru do pieczenia. Można przygotować je nawet kilka dni przed Świętami, z dnia na dzień smakuje coraz lepiej. Gwarantuję, jeśli raz upieczesz to ciasto na Święta, będziesz robić to każdego roku! 😉
Nietypowe wypieki na Święta Bożego Narodzenia – ciasto marchewkowe
Ciasto marchewkowe to trochę lżejsza propozycja, dla tych, którzy mimo świąt starają się trzymać dietę. Ciasto przepełnione jest cynamonem, orzechami i innymi bakaliami, dzięki czemu świetnie wpisuje się w klimat Świąt. Do jego przygotowania nie potrzeba skomplikowanych składników, ani dużo czasu. Najbardziej czasochłonne jest ścieranie marchewki, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrą tarkę do warzyw. Ciasto szczególnie lubiane jest przez dzieci, ponieważ posiada charakterystyczny, pomarańczowy kolor. Ponadto przygotować je można w ciekawej, świątecznej formie, dzięki czemu jeszcze lepiej się prezentuje.
- Sprawdź także: Przepis na ciasto marchewkowe oraz inne ciasta z warzyw.
Ciasta i ciasteczka na Boże Narodzenie – świąteczne muffinki
To gratka nie tylko dla dzieci! Babeczki świąteczne przyjmują kształt choinki, bałwana, Rudolfa z czerwonym nosem i wielu innych świątecznych symboli. Ich przygotowywanie to świetna zabawa dla całej rodziny, a efekt końcowy często zaskakuje nawet samego twórcę. Warto kupić świąteczne papilotki do babeczek oraz kartonowe pudełka, dzięki którym zrobimy z naszych wypieków genialne podarunki dla najbliższych.
Boże narodzenie to nie tylko ciasta, ale też makaroniki!
Makaroniki to już trochę większe wyzwanie. Ale nie ma się co zniechęcać. Potrenujcie przed Świętami, a w Boże Narodzenie zaskoczycie gości makaronikami jak z cukierni. Można dodać do nich czerwony barwnik spożywczy, przez środek ozdobić paskiem lukru w czarnym kolorze, dodać małą złota klamrę i Święty Mikołaj gotowy! Słodycze oczywiście robimy na macie silikonowej do makaroników, która posiada specjalne otwory – dzięki nim nasze ciastka mają idealny kształt i równo się wypiekają.
To już wszystkie ciasta świąteczne na Boże Narodzenie, jakie dla Was przygotowałam. I jak Wam się podobają moje propozycje? Koniecznie dajcie znać w komentarzu, jakie pyszne ciasta na Święta Bożego Narodzenia Wy przygotowujecie.