Apetyczna deska serów i wędlin, a także innych dodatków to sposób na proste, a jednocześnie eleganckie zaserwowanie przekąsek. Zobacz jak zrobić deskę różnorodnych serów w iście francuskim stylu, by zachwyciła wszystkich gości! Jakie sery wybrać, jak ułożyć składniki i dobrać odpowiednie wino? Poznaj klucz do sukcesu!
Deska z serami to mój sprawdzony sposób na przygotowanie szybkich imprezowych przekąsek dla gości. Mimo iż jest wyjątkowo prosta w przygotowaniu, to efekt jest naprawdę wytworny! Różne gatunki serów w towarzystwie słodkich i wytrawnych dodatków zawsze zdają egzamin. Powinny być jednak odpowiednio pokrojone i estetycznie ułożone. Taca pysznych serów dobrze komponuje się z właściwie dobranymi gatunkami wina, których aromat jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowy smak danego sera.
Deska serów – jakie sery wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego sera zawsze kieruję się własnymi upodobaniami, biorąc pod uwagę również preferencje moich gości. 🙂 Najlepiej, gdy będzie różnorodnie! Sery mogą różnić się konsystencją, regionem pochodzenia, mlekiem, które wykorzystano do ich wyrobu, stopniem dojrzałości i smakiem. Mogą być kremowe lub twarde, z dziurami lub bez. Francuskie, włoskie, greckie czy polskie. Z mleka krowiego, koziego lub owczego, Młode lub mocno dojrzałe, a także słone lub słodkawe. Możliwości jest wiele! Im bardziej różnorodne sery, tym ciekawsza deska z przekąskami.
Jakie sery na deskę serów wybrać? Warto połączyć sery pleśniowe (Camembert, Brie) z półtwardymi (Cheddar) i twardymi (Parmezan). Degustacja powinna zacząć się od serów najłagodniejszych w smaku, a zakończyć na tych o najostrzejszym. Sery powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego przed podaniem zawsze wyjmuję je na około godzinę przed z lodówki. Nabiorą w ten sposób wyrazistego smaku i właściwej konsystencji.
Jaka deska do serwowania serów będzie najlepsza?
Podstawą apetycznie podanych przekąsek są nie tylko dobrze dobrane gatunki serów, ale i estetycznie wyglądająca deska na sery. Deski do serów mogą być wykonane z naturalnego drewna, solidnego marmuru, trwałego kamienia lub eleganckiego szkła. Mogą również przybierać przeróżne kształty – okrągłe, prostokątne, z uchwytem lub z nóżkami. Doskonale nadają się do podawania serów wraz z różnymi dodatkami, ale również sprawdzą się przy serwowaniu sushi.
Talerz z serami musi być na tyle duży, by pomieścił kawałki rożnych gatunków sera, nożyki oraz wędliny, owoce czy orzechy. Na przyjęciach dla licznej grupki osób dobrze sprawdzi się deska do serów obrotowa – każdy z gości bez problemu dostanie się do wybranego gatunku sera. Dobrze, by była to deska z kloszem, który ochroni żywność przed obsychaniem i sprawi, że zawsze będzie wyglądać świeżo.
Jak pokroić i ułożyć sery na desce?
Taca z serami powinna prezentować się bardzo apetycznie, dlatego zawsze staram się tak pokroić i ułożyć sery, by gościom ciekła ślinka na ich widok. Sery mogą przybierać przeróżne kształty! Sery okrągłe, kwadratowe i w kształcie piramidek kroję jak tort. Szerokie plasterki serów możesz również zwinąć w estetyczne rulony. Sery podłużne – w plasterki, trójkątne – od czubka do szerszego końca (pod kątem). Sery pleśniowe w kształcie trójkąta tnę po skosie na małe kawałki. Kremowe sery łatwiej pokroisz, jeśli wykorzystasz do cięcia gorący, suchy nóż.
Deska do serów z różnego typu nożami to świetne rozwiązanie, ponieważ do każdego rodzaju sera najlepiej jest użyć osobnego noża. Jeżeli układam produkty w większych kawałkach, nie zapominam wtedy, by obok deski znalazły się odpowiednie noże do sera. Niektóre ze składników od razu kroję na mniejsze porcje, które są w sam raz na jednego kęsa. Dobrym rozwiązaniem są od razu całe zestawy do serów, składające się z deski, różnych noży i łopatek oraz miseczek.
Układam sery na desce w taki sposób, by ich różne gatunki nie stykały się ze sobą, bo mogłoby to zaburzyć ich charakterystyczne walory smakowe. Wszystkie kawałki i plasterki kładę zgodnie ze wskazówkami zegara, od najłagodniejszych (na godzinie 12:00), przez coraz to intensywniejszych, aż do najostrzejszego. Dobrze jest poinformować gości, co właściwie jedzą. Wystarczy, że wypiszesz na małych karteczkach nazwy serów, przykleisz je do wykałaczek do koreczków i wetkniesz w produkty.
- Zobacz również: Jak podawać sery na stół? 5 pomysłów na serowe przekąski
Jak podawać sery z dodatkami? Bogata deska przekąsek
Talerz różnorodnych serów najlepiej komponuje się z innymi dodatkami. Jest kilka takich składników, które wyjątkowo dobrze czują się w towarzystwie serów. Mogą to być takie dodatki jak:
- Wędliny – dojrzewające, pikantne i łagodne
- Owoce – winogrona, kawałki jabłek i gruszek
- Pikle/warzywa– oliwki, ogórki kiszone, suszone pomidory, pomidorki koktajlowe
- Suszone owoce i bakalie – suszona żurawina, morele, śliwki, rodzynki, daktyle, a także orzechy włoskie i laskowe
- Pieczywo – chrupiąca bagietka, krakersy, grzanki
- Oliwa z oliwek i ocet balsamiczny
- Musztarda, pesto, miód akacjowy, konfitura żurawinowa
Niektóre dodatki takie jak wędliny czy winogrona układam wraz z serami na jednej desce, a inne umieszczam na oddzielnych naczyniach. Konfiturę żurawinową czy oliwki warto wyłożyć do małych miseczek do dipów, ustawionych obok głównej atrakcji, czyli patery z serami. Tak deska z różnymi przekąskami na pewno będzie cieszyć się zainteresowaniem na przyjęciu!
Deska serów idealna do wina. Jakie wino podawać do serów?
Obfity talerz przeróżnych wędlin i serów najlepiej będzie czuł się w towarzystwie dobrego wina. Możesz zaserwować gościom różne gatunki wina, specjalnie dobrane do rodzajów sera, które znalazły się na półmisku lub zdecydować się tylko na jeden typ. Najbezpieczniej jest wybrać czerwone, wytrawne wino, które będzie dobrze komponowało się z każdym gatunkiem sera. Jeśli chcesz zrobić to profesjonalnie, zobacz: Jak podawać czerwone wino? Dowiesz się, jakie kieliszki i inne akcesoria będą niezbędne!
Możesz również zdecydować się na kilka gatunków tego trunku. Wina bardziej wytrawne podaj do serów i intensywniejszym smaku, a te lekkie do serów łagodnych i miękkich:
- Sery twarde – o zwartej konsystencji – wina czerwone wytrawne, o niezwartej – wina czerwone o delikatnym zapachu
- Sery półtwarde – wina czerwone, białe wytrawne
- Sery świeże niesolone (Mozarella) – wina białe, lekkie w aromacie
- Sery świeże solone – wina czerwone, lekkie w aromacie
- Sery z porostem białej pleśni – wino białe i różowe
- Sery z przerostem niebieskiej pleśni – wina słodkie, białe
- Sery kozie – wina białe lub czerwone wytrawne, bogate w aromaty
- Sery owcze (oscypek) – wina słodkie
- Sery długodojrzewające – wina czerwone, wytrawne lub półwytrawne, o intensywnym aromacie
Półmisek pysznych serów i wędlin wcale nie jest taki trudny w przygotowaniu, a prezentuje się naprawdę elegancko! Taka deska przekąsek na imprezę na pewno spodoba się Twoim gościom i na stałe wejdzie w imprezowe menu. ?