Lato to czas przetworów. Jeśli chcesz przechować letnie smaki na zimę, dobrze wiedzieć, jak się pasteryzuje słoiki. Pasteryzowanie słoików metodą w garnku na mokro to świetna metoda, żeby dżemy, powidła, sosy, przeciery i soki przetrwały aż do kolejnego lata.
Podstawą jest porządny garnek, na przykład Brabantia. Poznaj kilka zasad, jak prawidłowo zawekować słoiki!
Reklama
- Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Słoiki i nakrętki nie mogą być uszkodzone. Powinny być czyste, wyparzone i suche wewnątrz.
- Następnie na dnie garnka połóż suchy ręcznik lub ściereczkę.
- Kolejny etap to ułożenie obok siebie słoików tak, żeby się nie dotykały. Zalej słoiki wodą w temperaturze pokojowej – mniej więcej do ⅔ wysokości garnka, żeby szyjki słoików nie były zanurzone.
- Następnie garnek należy przykryć pokrywką i zagotować wodą. Do pasteryzacji świetnie sprawdzą się pojemne garnki Brabantia.
- Czas pasteryzacji uzależniony jest od konkretnego przepisu. Dżemy wystarczy gotować do 15 minut. Przetwory z mięsem – dłużej.
- Po zagotowaniu możesz zostawić słoiki w garnku do całkowitego ostygnięcia. Jeśli wolisz, słoiki wyciągnij i postaw na ściereczce do góry dnem. W drugim przypadku także poczekaj, aż wystygną.
Sprawdź nasze pozostałe porady o pasteryzacji:
- Jak pasteryzować przetwory? Domowe sposoby pasteryzacji
- 10 praktycznych porad na pasteryzowanie przetworów
- Przepis na ogórki kiszone w słoikach. Jak dobrze zakisić ogórki?
- 5 domowych sposobów na wyparzanie słoików
- Jak długo można przechowywać przetwory w słoikach? Jak przedłużyć ich trwałość?
- Akcesoria do przetworów domowych – co warto mieć?
- Papryka marynowana z cebulą na zimę – sprawdzony przepis
- Robimy domowe soki! 5 niezbędników