Mięsne wyroby z szynkowara są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Domowe wędliny będą idealnym dodatkiem do kanapek, ale mogą być także serwowane na świąteczny stół. Jak właściwie zrobić tradycyjną wędlinę w szynkowarze, jak długo parzyć szynkę i jaka temperatura będzie odpowiednia? Dowiedz się jak zrobić prawdziwą, soczystą szynkę w szynkowarze!
Szynka parzona w całości z szynkowara, a nawet mielonki, rolady i boczek. To wszystko przygotujemy w niepozornym urządzeniu wyposażonym w specjalną spiralę, a często również i w termometr do mięsa. Domowa szynka z pewnością jest dużo lepsza od tej sklepowej, ponieważ doskonale wiemy, co do niej dodajemy!
Szynkowar – co to dokładnie jest?
Stalowy lub plastikowy szynkowar to urządzenie kuchenne przeznaczone do parzenia szynek, mielonek i innych mięsnych wyrobów. Szynkowar może być wykonany z metalu lub specjalnego tworzywa sztucznego, które może mieć kontakt z żywnością i jest odporne na wysokie temperatury. Przybiera owalny, ale i prostokątny kształt. Spokojnie pomieści nawet kilogram mięsa, ale znajdziemy też szynkowary na mniejsze porcje.
Szynkowar pozwala na przyrządzenie zdrowej, domowej szynki we własnej kuchni! Gotowana szynka doprawiona naturalnymi przyprawami jest z pewnością zdrowsza od tej, proponowanej w supermarketach. Idealna jako dodatek do codziennych kanapek, ale również jako odświętne danie ułożone na półmisku – na Boże Narodzenie czy na Wielkanoc.
Szynkowar – jak właściwie działa?
Gotowanie w szynkowarze jest bardzo proste, a cała esencja smaku zawiera się w odpowiedniej mieszance przypraw i długości marynowania. Jak działa szynkowar? Do urządzenia wkładamy zamarynowany wcześniej kawałek mięsa (schab, szynkę lub inny). Najczęściej możemy włożyć jednorazowo około 1-1,5 kg mięsa. Mięso może być parzone w przeznaczonych do tego woreczkach, ale bez problemu przygotujemy szynkę nawet bez nich. Dociskamy mięso specjalną spiralną, by miało zwartą konsystencję po przygotowaniu. Tak napełniony szynkowar wkładamy do garnka wypełnionego wodą, którą należy podgrzewać (ale nie gotować). Do szynkowaru niezbędny będzie także termometr do żywności, który umożliwia kontrolowanie temperatury wewnątrz urządzenia.
Jak długo gotować szynkę w szynkowarze i jaka powinna być temperatura parzenia szynki?
Aby szynka nie była zbyt sucha ani surowa, należy kontrolować temperaturę, ale i czas parzenia szynki. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomoże nam termometr z sondą. Pamiętaj, że temperatura panująca wewnątrz urządzenia będzie niższa niż temperatura osiągana przez wodę.
Gotowanie w szynkowarze trwa zazwyczaj 1,5-2 godziny od momentu osiągnięcia przez wodę odpowiedniej temperatury (75-80°C). W tym czasie należy utrzymać temperaturę wody i nie doprowadzać do jej wrzenia. Ustaw palnik na niską moc i co jakiś czas sprawdzaj temperaturę, by w razie potrzeby podlać chłodną wodą.
- szynki wieprzowe (szynkowa z wieprzowiny, karkówka, schab)
- szynki drobiowe – pierś z indyka lub kurczaka
- mielonki
- rolady mięsne
- pasztet
- golonka parzona
- kiełbasy
- boczek prasowany i rolowany
Potrawy z szynkowara wyróżniają się charakterystyczną strukturą. Parzenie szynki w niskiej temperaturze i w sosie własnym sprawia, że jest ona dość zwarta, ale jednocześnie bardzo soczysta. Z kolei jeśli porównać ją do szynki pieczonej, to w pieczeni da się zauważyć włókna mięsa, które w tej gotowanej przylegają do siebie.
W jaki sposób zrobić szynkę z szynkowara?
Domowa szynka z szynkowara parzona w całości to jeden z popularniejszych pomysłów na mięsne wyroby tego typu. Doskonała na kanapki, na specjalne okazje oraz do codziennego podjadania. Oprócz samego parzenia mięsa, bardzo ważny jest etap jego marynowania, w czasie którego szynka przesiąka aromatami dodanych przypraw i ziół.
Czas marynowana mięsa powinien wynieść nawet 48 godzin!
Przygotuj:
- 1 kilogram szynki wieprzowej
- marynatę: sól peklowaną, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, kolendrę, czosnek i wodę.
KROK 1. Umyj wybrany kawałek mięsa i osusz.
KROK 2. Przygotuj rondelek i wlej do niego 250 ml wody. Dodaj przyprawy – kolendrę, majeranek, ziele angielskie i liść laurowy. Tak przygotowany bulion pozostaw do ostygnięcia.
KROK 3. Do ostudzonej wody z przyprawami dodaj posiekany czosnek, a także sól peklowaną (3,5 łyżki). Wymieszaj wszystko, by sól się dobrze rozpuściła.
KROK 4. Do zimnej marynaty włóż kawałek mięsa wieprzowego i pozostaw go na 48 godzin w zimnym miejscu. Co jakiś czas obróć mięso, by równomiernie się zamarynowało.
KROK 5. Po upływie czasu potrzebnego do marynowania, przełóż mięso do siatki wędliniarskiej, a później do specjalnego woreczka przeznaczonego do szynkowara. Umieść je w szynkowarze i wstaw do garnka z wodą, która sięga do 3/4 wysokości urządzenia.
Kolejne leżakowanie również ma wpływ na konsystencję. Po długim oczekiwaniu nareszcie można cieszyć się przygotowaną szynką. Cały proces zajmuje około 3 dni, ale gwarantowana jakość przygotowanego mięsa sprawia, że warto poświęcić czas!