Doskonała babka wielkanocna musi być wilgotna i puszysta. Tylko taka będzie prawdziwą ozdobą stołu. Jak zrobić doskonale pulchną babkę wielkanocną, by zachwycała nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem? Przy jej wypieku musimy być wyjątkowo ostrożni. Pieczenie babki wymaga cierpliwości, dlatego warto poznać sposoby, które pomogą w stworzeniu tego świątecznego ciasta.
Wielkanoc to wyjątkowo ważne święto w kulturze chrześcijańskiej. Po długim Wielkim Poście zaczynamy radosne świętowanie zwycięstwa dobra nad złem, czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycja rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole pozostała aż do dzisiaj. Wciąż święcimy pokarmy w małym koszyczku, ale kiedyś święcono wszystkie, które miały znaleźć się na stole! Podczas wielkanocnego śniadania nie mogło zabraknąć jajek, domowych pasztetów, ale i słodkich wypieków: mazurka i wielkanocnej baby. Tradycja pieczenia babki na Wielkanoc wciąż jest kultywowana w naszym domach, dlatego warto wiedzieć jak upiec doskonałą babkę wielkanocną – odpowiednio wilgotną i wyrośniętą! W przygotowaniu tradycyjnej babki pomoże Ci skupienie, ale i kilka cennych wskazówek.
Poznaj również inne symbole Świąt Wielkanocnych: Co symbolizuje jajko, palma i baranek? Znaczenie symboli wielkanocnych
1 Dobrze dobrane składniki, czyli przepis na puszystą i mokrą babkę
Aby nie wyszedł nam żaden zakalec w babce wielkanocnej nie wystarczy trzymać się samego przepisu. Trzeba pamiętać też o kilku ważnych krokach, które sprawią, że babka wyjdzie puszysta i mokra. Przepisów na świąteczną babkę jest bardzo dużo. Tradycyjne ciasto przyrządzane jest z rozczynu z drożdży (piekarskich lub piwnych), przesianej mąki, świeżych jaj oraz starannie dobranych bakalii. Ale babka świąteczna może być pieczona również bez dodatku drożdży. W taki sposób wypieka się babkę piaskową oraz marmurkową. Od czego zacząć? Od dobrania odpowiedniej formy do babki. Popularne są metalowe blaszki, ale również formy ceramiczne, szklane czy silikonowe.
Zanim połączysz wszystkie składniki, musisz je odpowiednio przygotować. Zadbaj o to, by wszystkie produkty miały temperaturę pokojową, co uchroni masę przed zwarzeniem. Margaryna lub masło oraz jaja przeznaczone do wypieku powinny mieć temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, dlatego odpowiednio wcześnie wyjmij je z lodówki.
2 Zaczyn z drożdży do pulchnej babki na Wielkanoc
Do przygotowania tradycyjnej babki drożdżowej niezbędny będzie rozczyn ze świeżych drożdży. W przeciwieństwie do suchych drożdży, które wystarczy jedynie połączyć z mąką, te świeże wymagają nieco więcej pracy. Odpowiednią ilość drożdży najlepiej wkruszyć do niedużego garnuszka lub większego kubka, wymieszać z cukrem i zalać letnim mlekiem. Pamiętaj, że mleko nie może być zbyt gorące, bo wysoka temperatura zabije drożdże, a nasza babka nie będzie mogła urosnąć. Zamiast cukru możesz użyć również miodu, który kiedyś był składnikiem niemal każdego wypieku. Do rozczynu dodaj również mąkę i dokładnie wymieszaj, tak, by nie było żadnych grudek. Masa musi być gładka.
Drożdżowy zaczyn wymaga czasu i ciepła, by wyrosnąć. Nie narażaj go na żadne nagłe zmiany temperatury. Przykryj garnuszek lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 20-30 minut. Zaczyn musi podwoić swoją objętość. Czas wyrastania może być różny w zależności od jakości użytych droższy, ale i temperatury otoczenia. Jeżeli zamiast drożdży używasz proszku do pieczenia, zachowaj umiar w dodawaniu go do ciasta. Gdy będzie go zbyt wiele, Twoja babka pęknie podczas pieczenia i nie będzie już taka idealna.
3 Prawdziwie puszysta babka wielkanocna – kolejność miksowania składników
Wszystkie składniki wybrane i ogrzane do pokojowej temperatury, a zaczyn z drożdży wyrośnięty. Czas zabrać się za miksowanie masy na babkę wielkanocną. Istotne jest zmiksowanie składników na jednolitą, puszystą masę, ale również kolejność ich dodawania. Najczęściej zaczyna się od miksowania tłuszczu z cukrem. Zacznij od ucierania samego masła lub margaryny, aż do momentu uzyskania puszystej konsystencji, pozbawionej grudek. Świadczy to o dobrym napowietrzeniu. Dopiero teraz możesz stopniowo dodawać cukier. To bardzo ważny etap, który wymaga pracy z mikserem przez około 15 minut. Po takim czasie powinieneś uzyskać jasną, gładką masę. Dobrze zmiksowana puszysta masa to w efekcie puszysta babka. Przy dodawaniu kolejnych składników, możesz miksować już krócej i na niższych obrotach.
Uwaga! Długie wyrabianie ciasta z mąką sprawia, że uwalnia się gluten, który może przyczynić się do powstania zakalca! Aby tego uniknąć, wymieszaj mąkę z innymi suchymi składnikami z przepisu. Dopiero po ich połączeniu możesz dodawać je do masy. Wcześniej przesiej mąkę w specjalnym przesiewaczu do mąki. A zanim dodasz jajka, rozbij je delikatnie trzepaczką. Do mieszania i ucierania składników możesz wykorzystać tradycyjną makutrę, czyli kamionkową misę ze specjalną, porowatą powierzchnią wewnętrzną.
Jeżeli przymierzasz się do wypieku babki z bakaliami, nie możesz wrzucić ich do masy ot tak. Dokładnie wypłucz bakalie w ciepłej wodzie, a następnie obtocz je w mące. Dzięki temu nie opadną na dno ciasta, ale ładnie rozłożą się na całej powierzchni babki.
4 Jak długo piec babkę, by dobrze wyrosła?
Smaczna babka bez zakalca wymaga też właściwego pieczenia. Do wypieku używa się specjalnych form do babki o charakterystycznym kształcie, z tuleją lub bez i wykonanych z różnych materiałów. Ciasto piecze się zazwyczaj w temperaturze 160-200°C w piekarniku bez termoobiegu. W wysokiej temperaturze nie należy piec w szczególności babki piaskowej. Optymalna dla niej temperatura pieczenia to 170°C, którą później i tak lepiej zmniejszyć do 160°C. Zbyt wysoka przyczyni się do powstania twardej, popękanej skorupy na powierzchni ciasta. Czas pieczenia babki zależy od danego przepisu, ale i od szerokości formy do babki. Ciasto wypieczemy od 40 minut do nawet godziny.
W czasie pieczenia świątecznej babki nie otwieraj piekarnika. Wiem, że wypełniający kuchnię aromat pieczonego ciasta może podkusić Cię do zaglądania, ale spróbuj się powstrzymać. ? Każda zmiana temperatury to zagrożenie, że Twoja świąteczna babka opadnie. A tego przecież nie chcesz! Dopiero po upływie czasu wskazanego w przepisie możesz uchylić drzwiczki piekarnika, by za pomocą drewnianego patyczka delikatnie nakłuć wypiek i sprawdzić czy ciasto w środku nie jest surowe.
5 Babka, która zawsze wychodzi… z formy!
Kiedy tradycyjna babka wielkanocna jest już pięknie wypieczona, musisz jeszcze ostrożnie wyjąć ją z formy. Rób to powoli i bardzo delikatnie, aby zachowała swój piękny kształt. Aby ułatwić sobie zadanie, jeszcze przed przełożeniem ciasta do formy, obficie i dokładnie wysmaruj foremkę masłem lub margaryną. By tłuszcz nie połączył się z masą, wstaw tak natłuszczoną blachę do lodówki. Dzięki temu margaryna zdąży zastygnąć na ściankach formy. Dobrym rozwiązaniem są również silikonowe formy do babki, wykonane z elastycznego materiału, który łatwo jest odgiąć, a co za tym idzie – szybciej wyjąć gotową babkę.
Zanim zabierzesz się za wyjmowanie babki z klasycznej formy, najpierw przestudź ciasto. Kiedy będzie już chłodne, przyłóż do formy namoczoną w zimnej wodzie ściereczkę. Taki zabieg ułatwi odchodzenie upieczonego ciasta od formy. Teraz wystarczy, że udekorujesz swoją babkę białym lukrem i kandyzowaną skórką pomarańczową. Przełóż ją w całości lub w kawałkach na paterę do ciasta, by kusiła swoim wyglądem i aromatem całą rodzinę. Pyszna wilgotna babka jest już gotowa, by królować na wielkanocnym stole. ?
A jaki jest Twój sposób na pyszną, puszystą i odpowiednio wilgotną babkę wielkanocną? Koniecznie zdradź swój sekret!