Różne rodzaje pierogów obecne są w prawie każdej kuchni świata. Dzięki temu jest to jedno z najpopularniejszych dań mącznych. Zastanawiasz się, co kryją w sobie tajemniczo brzmiące nazwy: gyoza, ravioli, chinkali, dim sum? Zapoznaj się z naszym tekstem, a świat pierogów nie będzie miał przed Tobą tajemnic.
Pierogi to ulubione danie wielu Polaków. Tradycyjnie ruskie spożywa się w piątek i traktowane są jako danie postne. Po niedzielnym rosole z kolei często przygotowuje się wyraziste, pieprzne pierogi z mięsem, a pierogi z kapustą i grzybami to jedno z dań wigilijnych. Na świecie istnieje jednak dużo więcej rodzajów pierogów, które różnią się od siebie smakiem i kształtem. Stanowią tradycyjne dania nie tylko w kuchni polskich sąsiadów, ale też w Chinach, Japonii czy Korei. Łączy je to, że są pyszne. Jeśli chcesz odbyć z nami pierogową podróż dookoła świata, zapraszamy!
Co to tak naprawdę są pierogi?
Pierogi to najogólniej mówiąc farsz otulony ciastem. Mogą przybierać formę stożka, sakiewki, trójkąta, półkrążka. Pierogi wykonywane są z przeróżnych rodzajów mąki, takiej jak pszenna, ryżowa, kukurydziana, żytnia, gryczana. Istnieje duża dowolność, jeśli chodzi o farsz do pierogów. Może to być mięso, ryby, warzywa, sery, rośliny strączkowe, kiszonki i wiele więcej. Pierogi można gotować, grillować, gotować na parze lub smażyć. Do smażenia doskonale sprawdzą się patelnia Zwieger.
Różne rodzaje pierogów
Pierogi obecne są w prawie każdej kuchni świata, pod różną postacią. Można je spotkać m.in. w kuchniach:
- Europejskiej: polskiej, włoskiej, litewskiej, gruzińskiej, ukraińskiej, rosyjskiej;
- Amerykańskich: meksykańskiej;
- Azjatyckiej: indyjskiej, żydowskiej, chińskiej, koreańskiej, japońskiej.
Innymi słowy – pierogi można zjeść niemalże wszędzie. Oczywiście różnią się od siebie kształtem, smakiem, a także sposobem przygotowania. Często nie przypominają wcale polskich pierogów. Mimo tego zdecydowanie warto poszerzyć swoje kulinarne horyzonty i skosztować innych rodzajów pierogów. Do przygotowania wielu z nich wystarczy standardowy sprzęt kuchenny, na przykład garnek Tescoma.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje pierogów?
Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje pierogów na świecie? Bardzo popularne są pierogi włoskie, czyli ravioli i tortellini. Wielu zwolenników zdobyły także gruzińskie chinkali i rosyjskie pielmieni. Dla fanów azjatyckich smaków z pewnością idealne będą pierożki chińskie dim sum i won ton, japońskie gyoza lub koreańskie mandu. Popularne są również pierogi ukraińskie oraz pierogi meksykańskie, a także calzone z kurczakiem. Jeśli zastanawiasz się, jak przyrządzić je w domu, z pewnością pomocna będzie foremka do pierogów Tescoma.
Jak zrobić idealne ciasto na polskie pierogi?
Przed rozpoczęciem kulinarnej podróży wokół pierogów świata, warto poznać podstawowy przepis na polskie pierogi. Potrzebna będzie stolnica i wałek, a także miska do przygotowania farszu. Do ciasta składającego się z mąki należy wlać odrobinę wrzątku z roztopionym masłem. Do zagotowania wody przyda się czajnik Russell Hobbs. Następnie ciasto jest zagniatane, aż do uzyskania elastyczności. Według niektórych przepisów dodaje się także jajko, jednak jest to już pewna wariacja na temat przepisu podstawowego.
Japońskie pierożki gyoza
Jak przygotować pierogi gyoza? Wyglądem przypominają polskie pierogi. Do przyrządzenia ciasta potrzeba tylko mąki, gorącej wody i odrobiny soli. Farsz stanowi najczęściej mięso z dodatkiem warzyw lub same warzywa w wersji wegetariańskiej. Czasami można spotkać je z nadzieniem z owoców morza. Pierogi w japońskiej wersji można przygotować podobnie jak polskie. Różnicą jest cieńsze ciasto. Gyoza często są wrzucane na patelnię surowe, dzięki temu zyskują niezwykle chrupkie, a jednocześnie delikatne ciasto. Tego typu pierogi można podać na przykład z sosem sojowym.
Włoskie ravioli i tortellini
Włoskie ravioli i tortellini to jedne z najpopularniejszych na świecie pierogów. Do ich ugotowania przydadzą się dobrej jakości garnki WMF. Włoskie pierożki nadziewać można na tysiące sposobów. Ravioli kształtem nieco różnią się od polskich pierogów, są bowiem kwadratowe. Natomiast tortellini bardzo przypominają uszka. Można podawać je w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, na przykład ze szpinakiem i ricottą lub grzybami. Włoskie pierożki doskonale będą się prezentowały na tradycyjnej polskiej ceramice, na przykład talerzach Bolesławiec.
Co to są pierożki chinkali?
Chinkali to pierogi popularne zwłaszcza w Gruzji. Mają kształt sakiewki. Wypełnione są surowym mięsem, które w trakcie gotowania wytwarza gorący i esencjonalny bulion. Chinkali są bardzo cenione za wyjątkowy smak i soczyste nadzienie. Jeśli chcesz zjeść chinkali, najpierw trzeba odgryźć końcówkę sakiewki i wysączyć bulion. Następnie można spożyć całego pieroga. Mięso do chinkali możesz posiekać za pomocą ostrych noży Zwilling.
Ile czasu gotować pierogi?
Większość pierogów gotuje się lub smaży bardzo krótko. Jest to dosłownie kilka minut od wypłynięcia na powierzchnię. Czas gotowania uzależniony jest od wielkości pierogów i ich nadzienia, a także grubości ciasta. Jeśli masz zamiar odgrzewać lub odsmażać pierogi, wystarczy je tylko lekko podgotować lub sparzyć wrzątkiem.
Czego potrzebujesz do przygotowania pierogów?
Do przygotowania większości pierogów wystarczą podstawowe akcesoria kuchenne Zwieger. Dodatkowo potrzebny będzie dobrej jakości garnek lub patelnia.
Niektóre rodzaje pierożków przygotowywane są na parze. Można sobie z tym poradzić, montując na garnku specjalne sitko lub kupując specjalne parowniki. Jeśli chodzi o przygotowanie farszu, pomocne będą ostre noże i blender Russell Hobbs. Pozwoli on bez wysiłku rozdrobnić mięso lub warzywa.
Jaka mąka na pierogi jest najlepsza?
Do polskich pierogów najlepsza jest mąka pszenna typu 500 lub 650. Pozwala na przygotowanie miękkiego i elastycznego ciasta. Tego rodzaju mąka sprawdzi się także do przygotowania ravioli, tortellini, chinkali, calzone. Do niektórych pierożków, zwłaszcza azjatyckich, konieczna będzie mąka ryżowa. Jeśli chodzi o mąki pełnoziarniste, na przykład żytnią, sprawdza się ona zwłaszcza przy pierogach pieczonych lub smażonych. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami mąki i wybrać najbardziej odpowiadającą indywidualnym potrzebom.
Na świecie dostępnych jest wiele różnych rodzajów pierogów. Większość z nich bez problemu można przygotować we własnym domu. Potrzeba do tego jedynie podstawowych sprzętów kuchennych. Zachęcamy do kulinarnych podróży i poznawania nowych, pysznych smaków, które z pewnością zaskoczą niejednego smakosza.