Sezon na owoce to również sezon na domowe przetwory! Ale co przygotować? Czym różni się dżem od konfitury, a marmolada od powideł? Czy powidła przygotowuje się tylko ze śliwek? I jakie owoce będą najlepsze do konkretnych przetworów? Poznaj sekrety owocowych wyrobów!
Na sklepowych półkach widzimy ustawione słoiczki – dżem truskawkowy, konfitura wiśniowa, marmolada jabłkowa i powidła śliwkowe. Czym właściwie różni się konfitura od dżemu i innych przetworów? Wszystkie przecież nadają się do kanapek i naleśników! Więc o co w tym wszystkim chodzi? O zawartość cukru i sposób przygotowania owoców! Przetwory różnią się także konsystencją i oczywiście smakiem. 🙂 Takie wyroby warto zrobić także we własnym domu.
Dżem – jak i z czego zrobić dżem?
Dżem należy chyba do najczęściej wybieranych przetworów owocowych. To właśnie to smarowidło wybieramy do porannych grzanek, placków i naleśników. Na sklepowych półkach znajdziesz dżemy zarówno nisko, jak i wysokosłodzone, które różnią się zawartością cukru, ale i owoców. W niskosłodzonych znajdziesz więcej owoców i mniej cukru, w porównaniu do wysokosłodzonych, gdzie proporcje są odwrotne. Zazwyczaj do produkcji dżemu używa się 60 g cukru na 1 kg owoców.
Z czego można zrobić dżem?
- Domowy dżem możemy przygotować z różnych owoców. Świetnie nadają się do tego truskawki, maliny, brzoskwinie, morele, jagody, aronia, śliwki, owoce róży i pigwy.
- Dżem przygotowuje się z całych lub pokrojonych owoców, które gotuje się ze sporą ilością cukru.
Jak zrobić dżem?
- Wybierz dojrzałe owoce, umyj je i usuń szypułki, pestki lub ogonki.
- Mniejsze owoce, takie jak maliny czy truskawki możesz wrzucić do garnka w całości, ale te większe pokrój na kawałki. Zasyp cukrem. Możesz dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny.
- Garnek wypełniony owocami podgrzewaj na małym ogniu. Gdy zacznie wytwarzać się biała piana, zdejmij ją łyżką lub szumówką.
- Trzymaj garnek na ogniu około 1 godziny. Część owoców zostaje rozgotowana do konsystencji musu, a część pozostaje niemal w całości tak, że jest zauważalna w przetworze.
- Po kilku godzinach (lub kolejnego dnia) powtórz podgrzewanie garnka z owcami (jeszcze 3 razy).
- Do dżemów często dodawana jest żelatyna i pektyna, które sprawiają, że wyroby nabierają charakterystycznej żelowej konsystencji.
- Gorący dżem przełóż do wyparzonych, gorących słoików. Nałóż nakrętki i odwróć do góry dnem.
Owocowy dżem będzie świetnie komponował się ze świeżym pieczywem, grzankami, naleśnikami i plackami. Może przygotować również rogaliki z dżemem!
Domowa konfitura
Jak odróżnić konfiturę od dżemu? Mimo iż oba przetwory są dość podobne, to jednak można wskazać na ich różnice. Konfiturę poznamy po całych, dorodnych owocach i sporej zawartości cukru, który pełni rolę konserwantu. W przypadku dżemu stosuje się zazwyczaj ok. 60 g cukru na 1 kg owoców, a przygotowując konfiturę możemy użyć ponad 1 kg cukru na 1 kg owoców. W gęstym cukrowym syropie zanurzone i smażone są całe, a nie pokrojone owoce.
Z czego zrobić konfiturę?
- Do konfitury świetnie nadają się do śliwki, morele, porzeczki, a nawet płatki róży. Jabłka i gruszki odpadają.
- Konfiturę przygotujemy także z nieco kwaskowatych owoców, takich jak wiśnie i agrest, do których należy dodać więcej cukru.
Jak zrobić konfiturę w domowych warunkach?
- Do produkcji konfitury wybierz zdrowe, słodkie owoce, które nie rozgotują się ani nie rozpadną lub nieco kwaskowate owoce. Owoce dodawaj w całości, niekrojone.
- Przygotuj syrop cukrowy – 1 kilogram cukru rozpuść w 0,5 l wody, cały czas mieszając. Zdejmij białą pianę z powierzchni cukrowego roztworu.
- Wcześniej zamoczone owoce ostrożnie dodaj do syropu cukrowego, ponownie zagotuj i smaż przez około 5 minut, licząc od tego momentu.
- Co ważne, w przeciwieństwie do dżemu, konfitury nie gotujemy, ale smażymy! Możesz wykorzystać do tego specjalny garnek do smażenia konfitur lub głęboką patelnię.
- Owoców nie mieszaj zbyt mocno, by się nie rozpadły. Raz na jakiś czas możesz przemieszać wszystko silikonową szpatułką.
- Odstaw garnek do wystudzenia. Smażenie owoców powtórz jeszcze 3 razy!
- Konfitura jest gotowa, gdy nabierze naprawdę gęstej konsystencji – garnek zaczną wypełniać same owoce.
- Gorącą konfiturę przełóż od razu do wyparzonych, gorących słoików.
Marmolada – w jaki sposób zrobić tradycyjną marmoladę?
Prawdziwa marmolada przygotowywana jest z rozgotowanych i przetartych owoców. Owoce przepuszcza się przez przecierak do warzyw i owoców i gotuje wraz z cukrem. W przeciwieństwie do dżemu czy konfitury, nie znajdziemy tu owoców w całości, ponieważ stanowią one gładką masę, porównywalną do musu. Kolejną różnicą jest zawartość cukru. W marmoladzie jest go stosunkowo mało w porównaniu do wcześniej wymienionych przetworów – 50 g cukru na 1 kg owoców.
Z czego zrobić marmoladę?
- Na marmoladę nadają się takie owoce, które dość łatwo rozpadają się w czasie gotowania – jabłka, gruszki, brzoskwinie i truskawki.
- Warto wybierać owoce o cienkiej skórce, dzięki czemu czas gotowania nie jest tak długi.
Jak zrobić marmoladę?
- Wybrane owoce na marmoladę należy umyć, niektóre obrać z twardej skórki, szypułek czy ogonków. Gdy owoce posiadają pestki, trzeba je usunąć.
- Pokrój owoce na mniejsze kawałki. Najlepiej je nieco zmiażdżyć.
- Rozgotuj owoce i przetrzyj przez sito, a uzyskany w ten sposób przecier podgrzej w rondelku na małym ogniu.
- Dopiero, gdy owocowy przecier zaczyna gęstnieć, dodaj cukier, cały czas mieszając. Gotuj tak ok. 10 minut.
- Gorącą marmoladę o gładkiej konsystencji najlepiej od razu przekładać do wyparzonych, jeszcze gorących słoików. Po zakręceniu, wystarczy odwrócić je do góry dnem, nakryć kocem, a po przestudzeniu ustawić w chłodnym, ciemnym miejscu.
Marmolady mogą mieć różną konsystencję – mniej lub bardziej zwartą. Z racji tego nadają się do kanapek, ale i domowych wypieków. Świetnie sprawdzą się do nadziewania pączków!
Powidła – jak i z czego można zrobić powidła?
Mówiąc o powidłach, najczęściej przychodzą nam na myśl te śliwkowe (ze śliwek węgierek) – dodawane do tradycyjnego, świątecznego piernika. Ale powidła mogą być również dyniowe, morelowe, brzoskwiniowe, gruszkowe i wiśniowe! Do powideł dodajemy najmniej cukru, a najwięcej owoców w stosunku do dżemu, konfitury i marmolady. Czasami w ogóle można z niego zrezygnować. Z powodu niskiej zawartości cukru, na powidła wybieramy bardzo słodkie owoce. Tradycyjna receptura zaleca gotować i prażyć powidła nawet przez kilka dni! Pozwala to na regularne odparowywanie wody i zagęszczenie przetworu.
Z czego zrobić powidła?
- Domowe powidła zwykle wykonuje się ze śliwek węgierek, choć mogą być to również inne odmiany śliwek, np. renklody.
- Na powidła nadają się również morele, brzoskwinie, dynia, aronia, gruszki, wiśnie, a nawet czerwona cebula!
- W dawnych przepisach znajdziemy też powidła jabłkowe, agrestowe, z głogu i z jarzębiny.
Jak zrobić powidła w domu?
- Użyte do powideł śliwki czy morele należy oczywiście umyć, przeciąć na pół i wypestkować.
- Pokrój owoce na małe kawałki.
- Tak przygotowane owoce podgrzej w garnku z dodatkiem małej ilości wody (na 1 kg owoców użyj 2-3 łyżek wody).
- Smaż owoce na małym ogniu, bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką, by sok odparował.
- Po paru godzinach (1,5-2 h) należy odstawić garnek z owocami i powrócić do ich smażenia za kilka godzin lub dopiero kolejnego dnia. Zestaw garnek z ognia i odstaw na całą noc.
- W kolejnym dniu znów zagotuj owoce w garnku na małym ogniu, aż masa stanie się odpowiednio gęsta.
- Dopiero teraz dodaj cukier i podgrzewaj jeszcze 15 minut, cały czas mieszając.
- Gorące powidła przełóż do wyparzonych słoików na przetwory.
Dżem a konfitura, marmolada a powidła – różnice
Różnice | Dżem | Konfitura | Marmolada | Powidła |
Ilość cukru n 1 kg owoców | 60 g cukru | ponad 1 kg cukru | 50 g cukru | bez lub niewielki dodatek |
Ilość owoców na 100 g przetworu | 25-35 g owoców | 50-60 g owoców | 80-110 g owoców | 160 g owoców |
Owoce | Różne: truskawki, maliny, brzoskwinie, morele, jagody, aronia, śliwki, owoce róży i pigwy | Słodkie owoce, które nie rozgotują się ani nie rozpadną: śliwki, morele, porzeczki, płatki róży, nieco kwaskowate owoce (wiśnie i agrest) | Owoce, które dość łatwo rozpadają się w czasie gotowania: jabłka, gruszki, brzoskwinie i truskawki. | Śliwki węgierki, morele, brzoskwinie, dynia, aronia, gruszki, wiśnie, czerwona cebula, agrest, głóg, jarzębina |
Wielkość owoców | Całe lub pokrojone owoce | Całe owoce | Mniejsze kawałki, potem przetarte na mus | Bardzo małe kawałki owoców |
Konsystencja | Część owoców zostaje rozgotowana do musu, a część jest zauważalna w przetworze | Bardzo gęsta konsystencja | Gładka masa, podobna do musu | Mniej zżelowane i bardziej mętne |
Sposób przygotowania | Dojrzałe owoce gotuje się ze sporą ilością cukru, można dodać nieco soku z cytryny, proces gotowania powtarzany 3 razy | Powolne smażenie owoców w gęstym syropie z wody i cukru, proces smażenia powtarzany 3 razy | Przygotowywana z rozgotowanych i przetartych owoców, proces wykonywany tylko 1 raz | Prażone w garnku po parę razy (przez 2-3 dni w dobowych odstępach). |
Jeśli zabierasz się za domowe przetwory, koniecznie przeczytaj mały poradnik, który pomoże Ci przygotować je jak najlepiej: Jak pasteryzować przetwory? A jeżeli szczególnie lubisz aronię, to zapraszam Cię do zapoznania się z przepisami na aroniowy dżem i konfiturę, które znajdziesz tutaj: Jak zrobić przetwory z aronii na zimę?
A jakie są wasze ulubione przetwory owocowe? Klasyczny dżem czy może marmolada? 😉 I z czym najlepiej Wam smakują? Ze świeżym chlebem i masłem czy z ciepłymi jeszcze naleśnikami?