Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP nawet 14 mln Polaków choruje na zgagę. Jest to znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu. Dzieje się tak z powodu złej diety i dużej ilości stresu na co dzień. Długotrwała zgaga prowadzi do powstania refluksa. Aby temu zapobiec warto stosować domowe sposoby na zgagę. Wiecie co jest najlepsze na zgagę i refluks? Bardzo duże znaczenie ma dieta! Dziś podpowiem Wam co jeść oraz czego unikać.
Zgaga – co to jest?
Zgaga często określana jest jako „palenie w przełyku”. To nic innego jak nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicach mostka, które pojawia się po zjedzeniu dużego lub ciężkostrawnego posiłku. Dzieje się tak, ponieważ treści żołądkowe, czyli połknięty wcześniej pokarm wraz z enzymami trawiennymi i kwasem solnym, cofają się z żołądka do przełyku. Długotrwała i nieleczona zgaga przekształca się w refluks.
Zgaga przyczyny:
- zjedzenie dużego lub ciężkostrawnego posiłku
- jedzenie w pośpiechu
- zaburzenia pracy przełyku –
- nadwaga
- regularne palenie papierosów
- zażywanie dużej ilości leków, często na nadciśnienie lub serce
- ciąża
Zgaga objawy:
- pieczeniu i ból w przełyku,
- ospałość
- uczucie przejedzenia
- nudności
Co na zgagę – domowe i naturalne sposoby
1. Herbata z imbiru
Jeśli męczy Cię zgaga i nie wiesz jak się jej pozbyć, przygotuj herbatę imbirową. Wystarczy zetrzeć na małej tarce do imbiru kawałek imbiru i zalać go wrzątkiem. Zaparzyć przez 10 minut i gotowe.
2. Herbata z kminku
Kiedy nie wiesz co stosować na zgagę w domu, polecam Ci przygotowanie herbaty kminkowej. W zaparzaczu do herbaty zaparz dwie łyżeczki kminku. Po kilkunastu minutach napój jest gotowy do wypicia.
3. Sok z marchewki, ogórka, rzodkiewki lub buraka
Z pewnością kiedy męczy Cię zgaga, zastanawiasz się co pomaga. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się pieczenia jest wypicie warzywnych soków. W sokowirówce przygotuj sok z jednego lub wszystkich warzyw. Posiadają one zasadowy odczyn, co powoduje, że neutralizują cofającą się treść z żołądka.
4. Siemię lniane
Kiedy dokucza Ci zgaga, często wystarczy leczenie domowe, babcinymi sposobami. Jednym z nich jest spożywanie siemienia lnianego. Z łyżeczki nasion i pół szklanki wrzątki przygotuj mieszankę o konsystencji kisielu. Możesz dodać do niej jogurt lub mleko. Regularne spożywanie siemienia lnianego powoduje, że przełyk pokrywa się warstwą, która chroni przed podrażnieniem, wywołanym przez zgagę.
5. Soda
Inne domowe sposoby na zgagę, to oczywiście soda. Kiedy poczujesz dokuczliwe pieczenie, łyżeczkę sody rozpuść w szklance ciepłej wody. Po kilku minutach poczujesz ulgę.
6. Mleko
Wypicie szklanki nietłustego mleka z pewnością złagodzi uczucie pieczenia. Jeśli jednak wypijesz mleko o większej zawartości tłuszczu niż 1,5%, zgaga się nasili.
Regularna i długotrwała zgaga – dieta
Powyższe sposoby świetnie sprawdzają się, jeśli zgaga męczy Cię sporadycznie. Jeśli jednak czujesz pieczenie regularnie, zastanów się co możesz jeść, a czego powinieneś unikać. Dieta jest bowiem bardzo ważna, jeśli chcesz uporać się z uczuciem pieczenia i bólem.
- spożywanie dużej ilości alkoholu, staraj się pic napoje alkoholowe tylko przy szczególnych okazjach
- pikantnych przypraw
- tłustych potraw
- mocnej kawy i herbaty
- napojów gazowanych, które zawierają kofeinę
- owoców cytrusowych
- czekolady
- wodę i napoje niegazowane
- herbaty ziołowe
- mleko i produkty mleczne
- chude mięso
- warzywa
- świeże zioła
- owocowe gumy do żucia
Mam nadzieję, że teraz już wiecie od czego jest zgaga i znacie domowe sposoby jej łagodzenia. A może znacie jeszcze inne produkty, które pomagają w walce z uporczywym pieczeniem w przełyku? Chętnie je poznam, dajcie znać.