Co będzie dobre zamiast masła do smarowania chleba i innego rodzaju pieczywa? Masło jest zdrowe, ale spożywane w rozsądnych ilościach. Czasem warto sięgnąć po zdrowe zamienniki masła, takie jak pasta z awokado, oliwa z oliwek, a nawet puree z banana. Zobacz, czym warto smarować chleb zamiast masła!
Czym najlepiej smarować kanapki, nie tylko na diecie? Tradycyjne masło warto od czasu do czasu zamienić na domowe pasty kanapkowe. Najlepiej sprawdzą się te przygotowane samodzielnie, z naturalnych składników, bez żadnych ulepszaczy. Nie są to skomplikowane pomysły, dlatego bez wątpienia zrealizujesz je w swoim domu! Tradycyjne masło nie jest jednak niezdrowe, wręcz przeciwnie – to najlepiej przyswajalny tłuszcz zwierzęcy, zawierający wiele witamin, kwasów tłuszczowych, makro i mikroelementów. Zawiera jednak cholesterol, dlatego nie powinniśmy spożywać go w nadmiernych ilościach. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, miażdżycą i chorobami serca.
1. Masło orzechowe – zamiennik tradycyjnego masła
Czym można zastąpić masło w swojej diecie? Innym masłem! A dokładniej masłem orzechowym. Najlepiej przygotować je we własnym domu lub wybrać produkt złożony z samych naturalnych składników, bez lub z małą zawartością soli i cukru. Może być to masło z orzeszków ziemnych, laskowych, włoskich, nerkowca lub z migdałów. Pasuje nie tylko do kanapek, ale również do naleśników i placków. Orzechy to źródło wielu witamin, między innymi witaminy A i z grupy B. Wspomagają pracę naszego mózgu i chronią serce przed chorobami. W rozłupywaniu tych laskowych czy włoskich pomoże Ci niezastąpiony dziadek do orzechów.
- Proste i sprawdzone przepisy na domowe masła orzechowe znajdziesz tutaj: Jak zrobić domowe masło orzechowe?
2. Pasta z awokado zamiast masła
Masło możesz zastąpić również awokado. A dokładniej pastą z awokado, która będzie świetnym smarowidłem do chleba. Mimo iż awokado to dość tłusty owoc, to zawarte w nim tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe) są niezwykle cenne dla naszego organizmu. To bogactwo różnych witamin i składników mineralnych, które chronią nasz układ nerwowy i serce. Co więcej, awokado to również źródło błonnika, więc nasyci nas na długo.
Jak zrobić takie masło z awokado? W bardzo prosty sposób! Do pasty kanapkowej z awokado wybierz dojrzały, miękki owoc. Za pomocą noża do awokado, usuń pestkę, wydrąż miąższ i rozgnieć widelcem. Dodaj odrobinę soli i przeciśniętego przez praskę czosnku. Pasta kanapkowa z awokado nadaje się nie tylko do pieczywa, ale również do pokrojonych w słupki warzyw.
3. Hummus z ciecierzycy – zdrowa pasta kanapkowa
A co to właściwie jest ten hummus? To pasta przygotowywana z ugotowanych nasion ciecierzycy, a czasem z innych roślin strączkowych. Z racji tego, że jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, jest szczególnie dobrze znany wegetarianom i weganom. Dobrej jakości hummus można znaleźć w coraz większej liczbie sklepów, ale warto spróbować przyrządzić go samodzielnie. Z ciecierzycy, sezamu, czosnku i różnych przypraw. Do hummusu można dodać również oliwki lub suszone pomidory. To smaczny i zdrowy zamiennik tradycyjnego masła.
4. Pieczony czosnek do pieczywa
Pieczony czosnek to bardzo aromatyczny dodatek do pieczywa w różnej postaci. Świeżych kromek chleba lub zapiekanej bagietki. Doskonale komponuje się z różnymi ziołami. Upieczony, bardzo łatwo się rozsmarowuje, dlatego będzie świetnym zamiennikiem masła. A co najważniejsze, ma wiele zdrowotnych właściwości. Jest nazywany naturalnym antybiotykiem, dlatego też to właśnie czosnek okazuje się ratunkiem, gdy dopada nas przeziębienie. Więcej o jego leczniczych właściwościach przeczytasz w artykule: Jak jeść czosnek na zdrowie?
Pieczony możesz dodać również do innych past kanapkowych i sosów, a nawet jeść samodzielnie. Pieczenie sprawia, że czosnek staje się wyjątkowo delikatny. Najlepiej piec go w specjalnym, glinianym pojemniku do zapiekania czosnku. Gdy ząbki czosnku zaczną odchodzić od łupinek, wtedy można wyciągać go z piekarnika. Po przestygnięciu, możesz śmiało rozsmarować go na kanapce i dodać różne składniki.
5. Olej kokosowy zamiast masła
Olej kokosowy ostatnio zyskał na popularności. Jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale również w kosmetologii! Olej ten polecany jest osobom narażonym na choroby układu krążenia. Ponadto, ma właściwości antybakteryjne i pozytywnie wpływa na umysł. Wystrzegaj się jednak oleju rafinowanego. Postaw na dobrej jakości olej kokosowy tłoczony na zimno! Co prawda, ma krótszy termin przydatności do spożycia niż ten rafinowany, ale zachowuje cenne właściwości zdrowotne. Olej ten jest często wykorzystywany w dietach odchudzających.
6. Oliwa z oliwek zamiast masła
A czym można smarować kromki chleba przed pieczeniem lub zaraz po upieczeniu? Takie grzanki będą dobrze komponowały się z dobrej jakości oliwą z oliwek, z pierwszego tłoczenia, rzecz jasna. Zawiera sporo przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami i przeciwdziałają procesom starzenia się. Oliwa nada tostom iście włoskiego charakteru. Pozostaje ułożyć na nich plasterki pomidora i mozzarelli. Pycha! Dobrymi zamiennikami masła są również olej lniany oraz olej konopny. Butelka na oliwę może zatem zastąpić miejsce maselniczki.
7. Chrzan i musztarda na kanapki
Jeśli lubisz musztardę i chrzan to ta opcja będzie wprost idealna! Być może masz już w swojej lodówce słoiczek jednego lub drugiego produktu. Jeśli tak, to następnym razem zamiast sięgnąć po masło, wybierz musztardę lub chrzan. Ich ostry smak dobrze komponuje się z różnymi warzywami. Dzięki takim dodatkom śniadanie na pewno nabierze smaku! To dobre rozwiązanie dla osób, które ze względu na podwyższony cholesterol, muszą ograniczyć spożycie tłuszczu.
8. Co zamiast masła? Przecier pomidorowy!
Dokładnie tak. Przecier pomidorowy to dobry pomysł na to, czym można zastąpić masło w diecie. Wykorzystuj go nie tylko do sosów i pomidorówki, ale również do smarowania świeżego pieczywa i grzanek z piekarnika. Smakuje naprawdę wyśmienicie. Pamiętaj jednak, że ma być to przecier przygotowany z naturalnych składników, bez żadnych ulepszaczy. Pod żadnym pozorem nie myl go z koncentratem pomidorowym! Polecam domową produkcję przecieru pomidorowego, w której pomoże nam maszynka do pomidorów.
Posmaruj kromkę chleba przecierem z pomidorów i ułóż na niej ulubione składniki. Doskonale smakuje z listkami świeżej bazylii. Poezja smaków!
9. Czym smarować kanapki? Puree z banana
A kiedy najdzie Cię ochota na coś słodszego… Przygotuj puree z banana. Możesz po prostu rozgnieść dojrzałego banana widelcem i rozsmarować go na kanapce lub nieco uatrakcyjnić bananowe puree. Do rozgniecionego banana dodaj również parę łyżek twarogu, oleju lnianego i soku z wyciśniętej pomarańczy. Przepyszny pomysł na śniadanie!
Banany to bogactwo potasu, dlatego po bananowe puree powinny sięgnąć osoby z nadciśnieniem tętniczym. Dostarczają energii, a nawet poprawiają humor! Więcej o tym, co jeść na poprawę humoru przeczytasz tutaj: Najlepsze produkty na dobry nastrój.
10. Pesto – pasty do chleba i makaronu
Czym jeszcze można smarować chleb, nie tylko na diecie? Kolejna propozycja to roślinne pesto! Często dodawane do makaronu, tym razem może być wykorzystane jako pożywna pasta kanapkowa. Warto przygotować je samodzielnie. Wystarczy utrzeć moździerzem orzeszki pini z oliwą z oliwek, ząbkiem czosnku, bazylią, suszonymi pomidorami lub awokado. Dla chcącego nic trudnego! 🙂
Mam nadzieję, że powyższe pomysły na to, co użyć zamiast masła do chleba zainspirują Cię do kulinarnych eksperymentów! Domowy przecier pomidorowy, pesto czy pasta z awokado nie wymaga wcale nadzwyczajnych umiejętności. Potrzeba trochę chęci! Czym jeszcze można smarować chleb? Daj znać! 🙂