Co spakować na wakacyjny wyjazd pod namiot? Niezależnie od tego, czy planujesz biwak w górach lub nad jeziorem, zapakuj akcesoria turystyczne, które pomogą Ci przetrwać polowe warunki. Scyzoryk, otwieracz do puszek czy termos to tylko niektóre przydatne gadżety dla turysty. Lista potrzebnych rzeczy na wyjazd jest o wiele dłuższa. Zobacz, co warto zabrać ze sobą na biwak pod namioty!

Wakacyjny wyjazd pod namioty to jeden z moich ulubionych pomysłów na spędzenie urlopu. Zazwyczaj biwakuję nad jeziorem, ciesząc się urokami natury. Przed każdym takim wyjazdem warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy pod namiot, które na pewno przydadzą się na kempingu. Na podstawie takiej listy wiadomo, co należy jeszcze dokupić, a co odkopać z domowych szafek. Spis akcesoriów turystycznych przydaje się także podczas samego pakowania – odhaczam z takiej listy kolejne pozycje i mam pewność, że o niczym nie zapomniałam! Zatem, co warto wziąć ze sobą pod namiot? Jakie akcesoria turystyczne okażą się przydatne pod namiotem?

Reklama

Co spakować na wyjazd? Lista rzeczy pod namiot

Co należy zabrać ze sobą na biwak, jeśli zamierzamy spać pod namiotem? Oczywiście wszystkie akcesoria turystyczne potrzebne do spania. Na szczycie całej listy znajduje się namiot, tuż za nim plasuje się karimata lub znacznie wygodniejsza wersja – dmuchany materac. Zabierając materac, pamiętaj o zabraniu pompki. Nie możesz zapomnieć również o śpiworach oraz małych poduszkach, typu jasiek. To oczywiście podstawa, ale lista rzeczy potrzebnych na tego typu wyjazd jest zdecydowanie dłuższa!

 Akcesoria turystyczne do kuchni 

1. Zestaw turystyczny do parzenia kawy

Ahhh, tak samo jak biwakowanie pod namiotem uwielbiam aromatyczną, gorącą kawę! Dlatego nawet wybierając się na wyjazd pod namioty, nie mogę odpuścić sobie porannej małej czarnej. W parzeniu kawy w turystycznych warunkach pomoże nam stalowy zestaw do parzenia kawy. Takie cudo znajdziesz w ofercie marki Stanley, która oferuje prawdziwe perełki dla turystów – stalowe kubki termiczne, naczynia turystyczne, termosy obiadowe, pojemniki na żywności i wiele innych produktów wysokiej jakości. Jeśli zatem wybierasz się na wycieczkę w góry lub nad jezioro, koniecznie przejrzyj ofertę. Wracając do tematu, turystyczny zestaw do parzenia kawy pozwoli Ci zaparzyć ten aromatyczny napój nawet w trudnych warunkach. Cały komplet składa się z zaparzacza tłokowego, pokrywki z pojemniczkiem na kawę, dwóch kubków, które pełnią jednocześnie funkcję nakrętek, a także z rondelka do gotowania wody ze składaną rączką. Wszystkie te elementy kompletu możesz złożyć w jedno naczynie, zaoszczędzając w ten sposób miejsce w torbie czy w plecaku.

Zestaw do parzenia kawy stalowy Stanley

Jak zrobić kawę w takim zestawie?

  1. W rondelku zagotowujesz wodę.

  2. Z pojemniczka ukrytego w pokrywce przesypujesz kawę do zaparzacza tłokowego.

  3. Nalewasz wodę i zaparzasz kawę.

  4. Przygotowany napój możesz rozlać do małych kubków, które pełnią funkcje nakrętek.

  5. Kawę możesz również wlać do izolowanego kubka próżniowego, który trzyma temperaturę napoju nawet do 16 godzin!

2. Termos lub kubek termiczny

Wybierając się w dłuższą podróż lub pieszą wycieczkę, warto zabrać ze sobą termos turystyczny lub kubek termiczny, który utrzyma temperaturę napoju na dłużej. Termos może utrzymać ciepło kawy i herbaty, ale również sprawić, że orzeźwiający napój czy woda pozostaną przyjemnie chłodne! Naczynie powinno być pojemne, solidne i wytrzymały. Dobry termos turystyczny to taki, który jest szczelny i długo utrzymuje. Najlepiej zdecydować się na termos stalowy, odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Zastanawiasz się, który termos najlepiej wybrać na wyjazd w góry czy nad jezioro? Koniecznie zajrzyj do artykułu, gdzie poznasz różne rodzaje termosów: Najlepsze termosy do kawy i herbaty – jakie wybrać?

3. Naczynia turystyczne

Oprócz kawy, warto pomyśleć również o rozgrzewającej herbacie, która uprzyjemni nam chłodny poranek lub chłodny wieczór. Herbatę zaparzysz jeszcze łatwiej niż kawę! Na wyjeździe pod namioty najlepiej sprawdzi się herbata w torebkach – czarna, owocowa, jaka tylko chcesz. Wystarczy zagotować wodę w rondelku, włożyć torebkę herbaty do kubka i zalać. No właśnie… Kubki! Porcelanowe i ceramiczne są zbyt ciężki i narażone na potłuczenie. Z kolei jednorazowe plastiki mogą nie wytrzymać wrzątku, a poza tym łatwo się gną, dlatego nie ryzykuj wylania na siebie gorącej herbaty. Zatem, jakie kubki wybrać? Do turystycznego zestawu do parzenia kawy, możesz dobrać kubki turystyczne – wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej.

Naczynia turystyczne Stanley Adventure

Jakie polecam? Niezawodna na tym polu jak zwykle okazuje się marka Stanley, oferując zestaw stalowych kubków bez uchwytów, które możesz schować do jednego pojemnika z pokrywką. Dzięki temu nie będą zajmowały dużo miejsca w plecaku. Jeśli wolisz, możesz oczywiście zdecydować się na stalowy kubek z uchwytem. To bardzo uniwersalne naczynie – wypijesz z niego kawę i herbatę, ale również zagotujesz mleko. Z takiego kubka możesz zjeść dania z dodatkiem ryżu czy makaronu. Ma naprawdę wiele zastosowań!

4. Lekkie naczynia do posiłków

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na biwak pod namiot? Pomyśl o naczyniach do serwowania przygotowanych posiłków. Nie musisz żywić się wyłącznie fasolką z puszki czy innymi konserwami. 😉 Nawet na biwaku warto pokusić się o przygotowanie makaronu z warzywami i sosem czy usmażenie jajecznicy. Wystarczy zaopatrzyć się w palnik, naczynia do zagotowania wody i podsmażenia składników. Tak przygotowane dania najlepiej podawać na lekkich, plastikowych, ale nie jednorazowych naczyniach. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, nie ma sensu wciąż zużywać nowych talerzyków i sztućców jednorazowych. Najlepiej sprawdzi się zestaw naczyń piknikowych, składający się z talerzyków, misek, sztućców i kubków wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Po zjedzeniu dania wystarczy je po prostu umyć. Są lekkie, dlatego nie będą uciążliwe w przewożeniu.

Zestaw piknikowy Mini Picnic Berossi


Zestaw plastikowych naczyń wielokrotnego użytku to świetna opcja pod namiot, na piknik, nad morze i na działkę.

5. Lodówka turystyczna

Co jeszcze należy zabrać ze sobą pod namiot nad jezioro lub w góry? Warto wziąć ze sobą przenośną lodówkę turystyczną, która zapewni świeżość przewożonego jedzenia, nawet podczas wysokich temperatur. Przewożąc jedzenie w samochodzie czy w autokarze będziesz mógł utrzymać niską temperaturę produktów, bez obaw o ich popsucie się w czasie podróży. Lodówki przyjmują zazwyczaj prostokątne kształty i wyposażone są w rączkę, co umożliwia ich wygodne przenoszenie. Zanim wrzucisz produkty do takiej lodówki, zapakuj je najpierw w szczelne pudełka do żywności, które ochronią je przed zgnieceniem, a samą lodówkę przed zabrudzeniem.

Jak działa taka lodówka turystyczna? Pojemnik wyposażony jest we wkłady żelowe, które przed wyjazdem należy włożyć na kilka godzin do zamrażalnika. W czasie wyjazdu umieszczamy wkłady chłodzące w lodówce i napełniamy ją różnymi produktami żywnościowymi. Niektóre modele lodówek turystycznych mogą być podłączane bezpośrednio do gniazdka lub do zasilania w samochodzie, dzięki czemu wkłady nie rozmrażają się zbyt szybko, a urządzenie utrzymuje niską temperaturę na długo.

Co warto przewozić w takich lodówkach? Owoce, warzywa, składniki na grilla, napoje, przygotowane w domu kanapki i przekąski umieszczone w lunch boxach. Dzięki takiej lodówce masz pewność, że mimo upału, Twoje produkty pozostaną świeże.

5. Menażka turystyczna lub termos obiadowy

Menażki to akcesoria turystyczne, które sprawdzą się na obozach, piknikach i wypadach za miasto. Ale z powodzeniem możesz wykorzystywać je również na co dzień, zawsze wtedy, gdy musisz przetransportować posiłek, np. do pracy. Jeśli wybierasz się na jedno lub parodniowy biwak czy spływ kajakowy, nie musisz pakować całych kompletów naczyń. Wystarczy, że zapakujesz szczelną menażkę, w której bezpiecznie przewieziesz posiłek, a dodatkowo bezpośrednio z takiego naczynia będziesz mógł zjeść danie, bez przekładania go na talerz czy do miski. Menażka zastępuje zatem talerze, miski, a nawet garnki! Niektóre modele możesz użyć na kuchence turystycznej, by podgrzać posiłek. Zestawy mogą składać się z kilku pojemników, dzięki czemu możesz transportować kilka różnych potraw jednocześnie – dla całej rodziny. Naczynia wykonane są ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję, zarysowania, wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. W tak solidnej menażce przewieziesz zupy, gotowane warzywa, makaron z sosem, ziemniaki z mięsem i wiele innych, pożywnych dań.

Zamiast klasycznej menażki, możesz wybrać inne akcesoria turystyczne – termosy obiadowe, w których nie tylko przetransportujesz posiłki, ale które dodatkowo utrzymają jego temperaturę! Dostępne są wytrzymałe termosy stalowe (podobnie jak menażki), ale również termosy plastikowe. Najlepiej wybrać termos z uchwytem, który ułatwia przenoszenie naczynia. Do niektórych produktów dołączane są od razu plastikowe lub stalowe sztućce (zazwyczaj łyżka), które mocuje się do termosu. Dzięki temu, zabierając ze sobą posiłek w termosie obiadowym, nigdy nie zapomnisz o przyborach do zjedzenia dania! Taki termos warto zabierać ze sobą na dłuższe spacery, piesze wędrówki, pikniki, na działkę, a nawet do pracy. Mogą być to naczynia złożone z jednego lub paru pojemników.

Jak wybrać odpowiedni termos na wycieczkę? Przeczytaj nasz poradnik: Najlepsze termosy obiadowe na zupę i inne posiłki – jaki kupić?

6. Kuchenka turystyczna i butla gazowa

Wyjazd pod namioty wcale nie oznacza rozpalania ogniska i opiekania produktów nad paleniskiem! W dzisiejszych czasach pakujemy kuchenkę turystyczną i przygotowujemy posiłki w taki sposób, w jaki robimy to na co dzień. Kuchenki turystyczne mogą być na prąd lub na gaz. Te pierwsze sprawdzą się oczywiście w sytuacji, gdy wiesz, że będziesz miał dostęp do prądu (np. w kamperze). Z kolei te drugie, gazowe, wymagają zabrania dodatkowo butli gazowej, która umożliwi „nabicie” kuchenki. Plus jest taki, że gazową wersję kuchenki możesz używać w każdych warunkach, nawet bez dostępu do prądu.

Kuchenka turystyczna Botti Trento

Kuchenki turystyczne to kuchenki gazowe lub elektryczne.

7. Akcesoria kuchenne do przygotowywania posiłków

Nie zapomnij o przyborach kuchennych, które pomogą Ci w przygotowaniu jedzenia. O naczyniach turystycznych do serwowania posiłków już wspomniałam, ale warto zabrać też akcesoria, które pozwolą je przygotować. Lekka, plastikowa deska do krojenia, ostry nóż kuchenny, drewniana łyżka do mieszania dań to takie niezbędne minimum.

8. Garnek i patelnia

Nie musisz żywić się wyłącznie suchym prowiantem i jedzeniem z puszki. Wybierając się na kemping, możesz spokojnie pomyśleć o przyrządzaniu ciepłych posiłków – pożywnych śniadań, obiadów i kolacji. Ja jestem zwolenniczką właśnie takiego obozowania. To szczególnie istotne, jeśli wybierasz się pod namioty z dziećmi lub z większa grupą znajomych. Jeśli podróżujesz samochodem, tym bardziej nie będzie problemu z zabraniem dodatkowych akcesoriów. Weź ze sobą mały garnek i patelnię. Zwróć uwagę, by garnki nie miały zbyt grubego dna, dzięki temu szybciej zagotujesz w nich wodę na makaron czy podgrzejesz potrawę. Patelnia z kolei powinna być nieco głębsza, by była bardziej uniwersalna.

8. Mały i lekki czajnik

Co jeszcze można wziąć na biwak pod namiot? Polecam mały, plastikowy czajnik elektryczny. Oczywiście, jeśli chcesz możesz gotować wodę w rondelku na kuchence turystycznej, ale jeśli masz dostęp do prądu, zabierz ze sobą mały i lekki czajnik. Dzięki niemu szybko przygotujesz poranną, rozgrzewającą kawę i wieczorna herbatę. Pamiętaj, że nawet letnie noce i poranki bywają chłodne, dlatego warto rozgrzewać organizm ciepłymi napojami. Warto wybrać produkt, którego obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu czajnik nie będzie zbyt ciężki do przewożenia.

Czajnik elektryczny Camry

9. Otwieracz do puszek

Na liście rzeczy na wyjazd pod namioty znajdują się również takie gadżety turystyczne jak otwieracz do puszek. Jeśli planujesz zabrać ze sobą sporo konserw i innego rodzaju jedzenia w puszkach, nie zapomnij o otwieraczu, który pomoże Ci w ich otwarciu. Szybko i łatwo otworzysz puszkę z fasolką, kukurydzą, groszkiem, konserwą mięsną, pomidorami i innymi produktami. Fakt, że niektóre puszki posiadają zawleczki, które ułatwiają otwieranie pojemników, ale już nie raz zdarzyło się, że taka zawleczka odpadła zanim zdążyłam dostać się do zawartości takowej puszki. I co wtedy? Lepiej mieć pod ręką otwieracz. Nawet po powrocie do domu, przyrząd znajdzie zastosowanie w kuchni. Dlatego jeśli nie masz takiego gadżetu w swoim kuchennym wyposażeniu, pora to nadrobić!

Otwieracz do puszek plastikowy Florina

Otwieracz do puszek przyda się na biwaku i w domu.

10. Mały grill z torbą chłodzącą

Co spakować na biwak nad jeziorem? Warto pomyśleć o przygotowaniu tradycyjnego grilla na łonie natury i zabrać ze sobą mini grill z torbą chłodzącą. Torba o termoizolacyjnych właściwościach pozwala na przenoszenie produktów spożywczych wyjętych z lodówki, z zachowaniem ich odpowiedniej temperatury i świeżości. Z kolei mały grill nie jest uciążliwy w przewożeniu, dlatego spokojnie zmieści się w samochodzie, a nawet w pociągu. Jest łatwy w montażu – bez problemu go złożysz i rozłożysz. Taki grill nadaje się na kilkudniowy biwak, ale również weekendowy wypad za miasto. Wybierając się na wakacje, nie musisz przecież żywić się wyłącznie jedzeniem z puszki. Śmiało możesz przygotować grillowane kiełbaski, warzywa i grzanki. Zabierając ze sobą grill, nie zapomnij o brykiecie (węglu), rozpałce i aluminiowych tackach do grillowania.

 

11. Zestaw do mycia naczyń

Lista rzeczy na wyjazd pod namiot powinna uwzględniać również akcesoria, które pozwolą Ci umyć te wszystkie naczynia – kubki, talerze, sztućce, garnki i patelnie. Zabierz ze sobą nieco większa, plastikową miskę na pranie, do której nalejesz wody i wrzucisz brudne naczynia. Nie zapomnij również o płynie do mycia naczyń, gąbkach i ściereczkach do wycierania do sucha. Z pewnością przydadzą Ci się także worki na śmieci oraz papierowe ręczniki kuchenne.

 Inne akcesoria turystyczne – lista 

Lista rzeczy pod namiot może być oczywiście o wiele dłuższa. Wszystko zależy od tego, gdzie będziesz biwakować (w górach czy nad jeziorem, na dziko czy na polu namiotowym?), na ile dni wyjeżdżasz i jak liczna będzie grupa wycieczkowa (samotna wyprawa, wyjazd we dwoje czy wakacje z dziećmi?). W każdym razie, do listy warto dorzucić jeszcze parę pozycji. Co warto zabrać ze sobą na kemping?

1. Scyzoryk – nóż wielofunkcyjny

Jakie jeszcze gadżety turystyczne zabrać ze sobą na kemping? Warto spakować scyzoryk, czyli wielofunkcyjne narzędzie, które zawsze możesz mieć w kieszeni, by sięgnąć po niego w dowolnym momencie. Ze scyzoryka korzystał też słynny Angus MacGyver, bohater kultowego serialu, który dzięki swoim zdolnościom manualnym i scyzorykowi wydostał się z wielu tarapatów. Scyzoryk z pewnością przyda się na różnego rodzaju wyprawach – na biwaku, w górach i nad jeziorem. Ten gadżet dla turysty posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak otwieracz do butelek i konserw, pilnik, śrubokręt, nożyczki, kombinerki, nożyk, korkociąg i inne. W zależności od wybranego modelu, masz do wyboru różne narzędzia. Zaletą scyzoryka jest także jego niewielki rozmiar, dzięki któremu możesz zabrać go ze sobą wszędzie!

Wielofunkcyjnym narzędziem jest również karta przeżycia. Taki gadżet również okaże się przydatny dla turysty, pomagając w nieoczekiwanych sytuacjach. Karta przeżycia, podobnie jak scyzoryk, pełni różne funkcje – otwieracza do butelek i puszek, linijki, śrubokręta, noża, klucza do śrub, ostrza, piłki, a nawet pierścienia do wyznaczania kierunku na mapie. W stalowej karcie znajduje się mały otwór, dzięki czemu możesz zawiesić gadżet na breloku, by mieć go zawsze pod ręką.

2. Podkładka do siedzenia

Możesz zabrać ze sobą krzesełka turystyczne, ale i miękkie podkładki do siedzenia, które sprawią, że nawet siedzenie na trawie będzie komfortowe. Dodatkowo, podkładki ochronią ubrania przez zabrudzeniem i przemoczeniem, gdy podłoże będzie wilgotne. Są wyjątkowo lekkie, niektóre posiadają uchwyty lub można je złożyć, dzięki czemu nie będzie żadnych problemów z ich przewożeniem. Takie gadżety dla turysty sprawdzą się nie tylko na kempingu, ale i na pikniku oraz na działce.

Podkładka do siedzenia wigofilowa Portable

Podkładka zwiększy komfort siedzenia i ochroni ubranie przed zabrudzeniem i przemoczeniem.

3. Koc piknikowy

Co jeszcze warto zabrać pod namiot? Lista niezbędników powinna uwzględniać również koce – takie, w które można się owinąć i ogrzać, ale również koce piknikowe, które można rozłożyć na ziemi, by zjeść posiłek, poopalać się czy po prostu zrelaksować. Warto, by koc piknikowy posiadał nieprzemakalną podszewkę, której niestraszne nawet wilgotne podłoże. Dobrą opcją są koce, które można składać w niewielkie pakunki z uchwytem, dzięki czemu są baaardzo wygodne w przenoszeniu w dowolne miejsce.

4. Suszarka turystyczna

Suszarka to bardzo przydatne urządzenie dla wszystkich pań o długich włosach. Zamiast biegać z mokrą głową, dobrze jest zabrać na wyjazd suszarkę turystyczną – małą i lekką, która nie obciąży zbytnio całego bagażu. Taka suszarka powinna być również składana, dzięki czemu nie zajmie zbyt dużo miejsca w torbie czy w plecaku. Jeśli masz stały dostęp do prądu, nie ma problemu z wyborem urządzenia. Ale jeśli takowe nie masz, wybierz suszarkę akumulatorową.

Suszarka do włosów turystyczna Adler Beauty

Mała, lekka suszarka turystyczna ze składaną rączką.

 Co jeszcze zabieramy ze sobą na biwak? 

Akcesoria łazienkowe:

  • papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane,

  • ręczniki szybkoschnące,

  • klapki pod prysznic,

  • kosmetyczka z potrzebnymi kosmetykami (żel pod prysznic, szampon, odżywka, pasta do zębów i szczoteczka, pianka do golenia i maszynka do golenia, dezodorant)

  • krem do opalania, krem przeciw oparzeniom, spray na kleszcze i komary,

  • szczotka do włosów,

  • ewentualnie lusterko,

  • mały płyn do prania,

  • sznurek do rozwieszania mokrych ubrań.

Akcesoria elektroniczne:

  • ładowarki do telefonu,

  • power banki,

  • przedłużacz,

  • przejściówka do prądu,

  • aparat fotograficzny i ładowarka do aparatu,

  • baterie (np. do latarki).

Inne akcesoria dla turysty:

  • latarka,

  • parasol i kurtka przeciwdeszczowa,

  • okulary przeciwsłoneczne,

  • strój kąpielowy i klapki,

  • nakrycie głowy,

  • umilacze czasu – książki, krzyżówki, badminton, karty do gry, planszówki, dmuchane akcesoria na nad jezioro, zabawki dla dzieci, piłka do gry.

  • igła i nitka,

  • podręczna apteczka – woda utleniona, plastry (plus nożyczki), bandaż, jałowa gaza, środki antybakteryjne na zadrapania, rany,

  • ubrania na każdą pogodę (słońce, chłód i deszcz),

  • jedzenie – makaron, ryż, pieczywo, dodatki na chleb (dżemy, pasty w słoiczkach), kawa, herbata, cukier, sól i pieprz, płatki śniadaniowe, woda, soki i inne wedle uznania.


Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd pod namiot może być naprawdę długa! Wszystko zależy od tego, ile osób wybiera się na wycieczkę, czy na biwaku będą dzieci, w jakim miesiącu wybierasz się na kemping i gdzie będziesz nocować – nad jeziorem, w lesie czy w górach? To, co powinniśmy zabrać pod namioty zależy również od warunków – czy będziesz mieć dostęp do prądu i do bieżącej wody? W każdym razie, warto sporządzić własną listę potrzebnych rzeczy na wyjazd, by w czasie pakowania o niczym nie zapomnieć!

Co według Was warto jeszcze spakować pod namiot? Dajcie znać!

Ocena: 4.5/5.
Please wait...