Zastanawiasz się, co spakować na wakacje nad morzem i co wziąć ze sobą na plażę? Zobacz niezbędnik plażowicza, czyli wszystkie akcesoria, które warto zabrać ze sobą na plażę – podmiejską, nadmorską, mazurską i egzotyczną. Kapelusz, ręcznik i parawan to tylko niektóre akcesoria plażowe, o których warto pamiętać. W zanadrzu mamy jeszcze kilka propozycji, które mogą okazać się przydatne!

Lato i towarzyszący mu sezon urlopowy rozpoczął się na dobre! Wyjeżdżamy nad morze, wybieramy się nad podmiejskie plaże, a nawet wylatujemy do egzotycznych krajów. Doceniam taką przyjemność błogiego wylegiwania się na złotym piasku i łapania promieni słonecznych (w rozsądnych dawkach!), ale lubię też aktywny wypoczynek. Dlatego oprócz leżenia plackiem na plażowym ręczniku, z chęcią pływam lub wypożyczam rowerek wodny. Niezależnie jednak od Twoich preferencji, warto zabrać ze sobą przydatne rzeczy nad morze i na podmiejską plażę. Takie akcesoria plażowe sprawią, że wypoczynek stanie się naprawdę przyjemny i komfortowy. Zobacz, co zabrać ze sobą na wakacje – nie tylko nad morze.

Reklama

Niezbędnik plażowicza – Co zabrać ze sobą na plażę i nad morze?

1. Duży ręcznik na plażę

Duży, chłonny ręcznik plażowy to zdecydowanie jedna z niezbędnych rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą, gdy wybieramy się na wczasy nad morze czy po prostu jedziemy na plażę. Po pierwsze, taki ręcznik może służyć jako koc, na którym zmieści się parę osób. A po drugie, po kąpieli w morzu lub jeziorze, można się takim ręcznikiem wytrzeć do sucha i ogrzać. Polecam szczególnie okrągłe ręczniki plażowe, które są odpowiednie duże, a jednocześnie wyjątkowo ozdobne. Ręczniki z frędzlami dostępne są w przeróżnych, dekoracyjnych wzorach – azteckie, figury geometryczne, mandala, kwiaty, flamingi, a nawet wielki donut! Z kolei dzieciom spodobają się klasyczne, prostokątne ręczniki z bajowymi motywami, takimi jak Kraina Lodu, Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek czy Auta. Jest w czym wybierać!

2. Parawan na plażę

Co jeszcze należy obowiązkowo wziąć nad morze? Oczywiście parawan plażowy! I nie chodzi tu o całkowite odgradzanie się od reszty plażowiczów, poprzez wydzielane wielkich działek, ale o ochronę od wiatru. Nad jeziorem nie ma takiego problemu, ale nad morzem wiatr może stać się naprawdę dokuczliwy, dlatego warto zabezpieczyć się przed chłodniejszym powietrzem i wirującym piaskiem. Parawany plażowe pozwalają stworzyć małą strefę prywatności, w której rozłożysz swoje rzeczy i będziesz czuć się komfortowo. Drewniane kijki parawanu bardzo łatwo wbić w piasek, dlatego nie będzie problemu z jego rozłożeniem.

Parawan plażowy z kieszonką Rainbow

3. Parasol plażowy

Parasol plażowy, zaraz po parawanie, to zdecydowanie niezbędnik każdego plażowicza. Parawan ma chronić przed wiatrem, a rozłożysty parasol ma dawać schronienie przed palącym słońcem. Całodniowy pobyt na słońcu może być męczący, a nawet niebezpieczny! Warto schować się także w cieniu pod plażowym parasolem. Taki parasol, podobnie jak nakrycie głowy, chroni przed nadmiernym przegrzaniem, co ma szczególne znaczenie dla dzieci i osób starszych, najbardziej narażonych na udar słoneczny. Parasol ochroni nas także od deszczu i wiatru.Nie ma co zbytnio się spiekać, bo spalony naskórek zamiast ładnie się prezentować, będzie piekł i zacznie się łuszczyć. Plażowy sprzęt jest łatwy w składaniu i rozkładaniu, dlatego nie powinien stanowić żadnego problemu!

Parasol plażowy stojący Rest

4. Słomiana mata plażowa

Parawan rozłożony, parasol wbity w piasek, czas rozłożyć “legowisko”! Proponuję wziąć ze sobą takie akcesoria plażowe jak słomiana mata – wytrzymała, lekka, a po zrolowaniu łatwa do przenoszenia. Matę możesz zabrać ze sobą wszędzie! Nad morze, nad jezioro, na działkę, na plażę piaszczystą, trawiastą lub kamienistą. Produkt posiada warstwę termoizolacyjną, która chroni ciało przed nagrzaną powierzchnią, wilgotną trawą i niewygodnymi kamieniami. Na macie zmieści się tylko jedna osoba, dlatego gdy wybierasz się na wakacje z rodziną, najlepiej zabierz po macie dla każdego dorosłego i koc piknikowy dla dzieci.

Mata plażowa słomiana Beach

Słomianą matę możesz rozłożyć na piasku, trawie i kamieniach.

5. Koc piknikowy na plażę

Praktyczne koce to nie tylko przydatne akcesoria na plażę, ale również na piknik czy na działkę. Oczywiście możesz przesiadywać na większym ręczniku plażowym, ale po wyjściu z wody najpewniej owiniesz się chłonnym materiałem… I na czym wtedy usiądziesz? Lepiej od razu rozłożyć większy kocyk, na którym zmieści się kilka osób. Nad morzem czy nad jeziorem najlepiej sprawdzi się koc z wodoodporną podszewką, składany w niewielki pakunek z uchwytem, który ułatwi przenoszenie. Takiego koca piknikowego nie musisz zatem wrzucać do torby, gdzie zajmuje sporo miejsca. Wystarczy odpowiednio go złożyć, chwycić za uchwyt i przenosić.

Koc piknikowy na plażę składany Cilio

6. Uniwersalna podkładka do siedzenia

No dobra… A co jeśli koc to dla Ciebie za mało, by komfortowo wypoczywać na plaży? Otóż warto zaopatrzyć się w takie gadżety na plażę, jak podkładki do siedzenia, które uprzyjemnią siedzenie na każdym podłożu – na piasku, wilgotnej trawie, głazie czy ławce. Są miękkie, a przy okazji chronią ubrania przed przemoczeniem i zabrudzeniem. Dostępne są podkładki wykonane z wigofilu lub z poliestru. Mogą posiadać uchwyt, ułatwiający przenoszenie lub mogą być wyposażone w zatrzaski, które umożliwiają złożenie podkładki w niewielki pakunek. To lekkie produkty, nie stanowiące wielkiego obciążenia, dlatego warto dodać je do niezbędnika plażowicza!

7. Plażowa torba termiczna na żywność

Co jeszcze zabieramy na plażę? Z pewnością jakieś przekąski, które pod wpływem ciepła, mogą nie utrzymać swojej świeżości. Warto zatem schować jedzenie do torby piknikowej, wyścielanej warstwą termoizolacyjną, która sprawia, że produkty na dłużej zachowują swoją temperaturę i świeżość. Może być to torba piknikowa z dwoma wygodnymi uchwytami, które ułatwiają przenoszenie pakunku lub innego rodzaju torby termoizolacyjne – w formie plecaka, torby z wieloma kieszeniami czy z oddzielnymi komorami (podziałkami) na pojemniki. Do takiej torby schowasz wcześniej przygotowane kanapki, owoce, chrupiące warzywa, sałatki i inne przekąski.

8. Sprzęt plażowy: Lodówka turystyczna

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na wakacje nad morzem? Plażowa torba termoizolacyjna to świetne rozwiązanie, by zapakować przekąski przygotowane w domu, ale wtedy, gdy wybierasz się na jednodniowy wypoczynek na plaży. Torba przyda się też podczas podróży samochodem, pociągiem czy busem, by zachować świeżość jedzenia przygotowanego na czas przejazdu. Jeśli jednak szykujesz się na dłuższy wypoczynek nad morzem lub nad jeziorem, warto zabrać ze sobą pojemną lodówkę turystyczną. Koniecznie z solidnym uchwytem, ułatwiającym przenoszenie napełnionego pojemnika. Takie lodówki wyposażone są we wkłady z żelem chłodzącym, które zapewniają odpowiednią temperaturą przewożonego jedzenia, nawet, gdy na zewnątrz panują upały. Wkłady wystarczy włożyć na kilka godzin do zamrażalnika, a w momencie wyjazdu przełożyć do lodówki turystycznej.

Niektóre modele umożliwiają podłączenie lodówki do zasilania w samochodzie lub do gniazdka, dzięki czemu wkłady nie rozmrażają się zbyt szybko, utrzymując na dłużej niską temperaturę. Produkty dostępne są w różnych pojemnościach, dlatego możesz wybrać lodówkę dostosowaną do Twoich potrzeb, no i oczywiście do liczby członków rodziny. 😉 Taka lodówka sprawdzi się nad morzem, nad jeziorem, na biwaku, w leśnym lub górskim domku.

Lodówka turystyczna Curver Freeze

9. Lunch boxy – zwykłe i z wkładem chłodzącym

Jedzenie przygotowane na podróż i na wypoczynek na plaży, warto włożyć do lunch boxów, a dopiero później do torby termoizolacyjnej lub do lodówki turystycznej. Pojemniki z trwalszymi przekąskami, takimi jak suszone owoce, orzeszki czy granola, nie wymagają nawet niższej temperatury przechowywania. Dlaczego warto umieszczać jedzenie w lunch boxach, a nie w woreczkach? Ponieważ produkty nie zgniotą się w czasie podróży, a jedzenie małych pomidorków koktajlowych czy wieloskładnikowych kanapek z pojemnika jest dużo bardziej komfortowe. Co więcej, niektóre śniadaniówki zostały od razu wyposażone we wkłady chłodzące! W takim przypadku, nie musisz nawet wkładać pojemników do torby termoizolacyjnej. Doskonałe rozwiązanie na upalne dni.

10. Zestaw naczyń turystycznych na plażę, na piknik i na grilla

Szykujesz się na dłuższe wakacje nad morzem lub nad jeziorem? Warto zatem zabrać naczynia, które umożliwią organizowanie małych pikników i spożywanie posiłków. Nie musisz oczywiście zabierać ze sobą ciężkich stalowych sztućców, porcelanowych talerzy i szklanek. Nie musisz również decydować się na kupno jednorazowych, plastikowych talerzyków, które wyrzuca się po każdym użyciu. Możesz za to zdecydować się na zestaw naczyń piknikowych, który znajdziesz w ofercie marki Berossi. W skład takiego kompletu wchodzą talerze, sztućce, miski i kubki. Naczynia wykonane są z plastiku, ale znacznie trwalszego, dzięki czemu mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Zestaw naczyń możesz wykorzystywać nawet po urlopie, zabierając je na piknik i na działkę lub organizując przyjęcie czy grilla w ogrodzie.

Zestaw piknikowy Berossi

Zestaw plastikowych naczyń wielokrotnego użytku – nad morze, na plażę i na piknik.

11. Niezbędnik plażowicza: Butelka na wodę lub bidon

Przekąski i akcesoria do ich przechowywania oraz serwowania są oczywiście ważne, ale nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu! Butelka wody to zdecydowanie niezbędnik każdego plażowicza, szczególnie, gdy większość czasu spędzamy na słońcu. Zadbajmy zatem o to, by nasze pociechy często sięgały po wodę do picia, ale my sami również o tym pamiętajmy. Co trzeba wziąć nad morze lub nad jezioro? Koniecznie butelkę na wodę wypełnioną wodą mineralną, a nawet przefiltrowaną kranówką. Możesz zdecydować się na butelkę z wkładem, w którym umieszcza się kostki lodu i kawałki owoców, co sprawia, że napój staje się niezwykle orzeźwiający.

12. Tubka na napoje dla dzieci

Dorosłym na pewno spodoba się pomysł z butelką na wodę, do której można włożyć kostki lodu i kawałki owoców, ale jak zachęcić dzieci do picia odpowiedniej ilości wody? Pomocne mogą okazać się takie gadżety plażowe, jak lekkie tubki na napoje w różnych kształtach. Tubki zostały wykonane z tworzywa sztucznego, które jest wolne od BPA i może być wielokrotnie używane. Produkty posiadają plastikową nakrętkę z wyciąganym ustnikiem, a także karabińczyk umożliwiający zawieszenie. Po taką tubkę wypełnioną wodą lub zdrowym sokiem dzieci będą sięgać zdecydowanie chętniej.

Powyższy zestaw na plażę pomoże Ci zorganizować małą strefę do wakacyjnego wypoczynku – poczynając od rozłożenia parawanu, koca i ręczników, po przechowywanie jedzenia i nawodnienie organizmu. Warto jednak zapakować jeszcze inne artykuły plażowe, które z pewnością przydadzą się i nad morzem i nad jeziorem.

13. Duża, bawełniana torba plażowa

Zakładam, że wszystkie większe bagaże pozostawisz w samochodzie lub w domku. Na plażę wybierzesz się z parą japonek, ręcznikiem, lunch boxem, słomianym kapeluszem, kremem z filtrem, krzyżówkami i bidonem z wodą. Gdzie to wszystko spakować? Do pojemnej, ale lekkiej torby plażowej wykonanej z bawełny czy poliestru. To zdecydowanie plażowy must-have, w którym pomieścisz wszystkie niezbędne akcesoria. Takie gadżety plażowe przydadzą się także jako torby na zakupy!


Co jeszcze spakować na wakacje nad morzem i nad jeziorem?

  • Krem z filtrem UV – wiadomo, że wybierasz się na plażę, by nabyć nieco opalenizny, ale nie ma co spiekać się na skwarkę! Warto zatem zabrać ze sobą krem z filtrem UV, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i przed zbyt szybkim opalaniem, a co za tym idzie – przed łuszczeniem naskórka. Najlepiej sprawdzi się krem lub balsam z filtrem min. 30 SPF, który będzie stanowić dostateczną ochronę, a jednocześnie pozwoli naszej skórze zbrązowień.

  • Nakrycie głowy – słomiany kapelusz, czapeczka z daszkiem lub lekka chusta na głowę to zdecydowanie niezbędnik każdego plażowicza, który ochroni głowę przed nadmiernym przegrzaniem i przed udarem słonecznym. Szczególnie ważne jest nakrycie dziecięcej głowy.

  • Okulary przeciwsłoneczne – najlepsze okulary to takie, które nie tylko chronią nasze oczy przed męczącym mrużeniem, ale również przed szkodliwym działaniem promieni UV.

  • Mała apteczka – lepiej przygotować się na skaleczenia, otarcia i zadrapania. Do podręcznej apteczki zapakuj wodę utlenioną, plastry wodoodporne, jałową gazę, bandaż, żel na ukąszenia owadów, spray przed komarami i maść antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi zakażeń w razie drobnych ran.

  • Odpowiedni ubiór – strój kąpielowy i wygodne klapki to flagowy ubiór plażowicza. Nie zapomnij jednak o tym, że pogoda może ulec zmianie. Dlatego zapakuj również odzież z dłuższym rękawem.

  • Leżak plażowy – nie jest oczywiście niezbędny, ale uprzyjemnia wypoczynek. Możesz zabrać własny lub wypożyczyć z hotelu.

  • Dmuchane akcesoria dla dzieci – dmuchane koło i rękawki do pływania, materace i pontony to artykuły plażowe, z których ucieszą się przede wszystkim dzieci, ale i dorośli!

  • Plażowe zabawki dla dzieci – wiaderko, foremki, grabki i łopatka do piasku na pewno przydadzą się do budowania zamku na plaży.

  • Akcesoria sportowe – również i dorośli powinni urozmaicać sobie czas spędzany na plaży. Zabierz ze sobą piłkę plażową, zestaw do badmintona czy chociażby talię kart.

  • Umilacze czasu – czyli książki, czytniki e-booków, kolorowe magazyny, krzyżówki, sudoku, odtwarzacze muzyki, które uprzyjemnią leżenie plackiem. 😉

  • Pozostałe artykuły na plażę – zawsze warto mieć ze sobą kilka paczek chusteczek higienicznych, a także chusteczki nawilżane.


Czy to już wszystko, co trzeba zabrać na plażę? Pewnie nie, bo każdy z nas ma inne potrzeby! Mam jednak nadzieję, że podsunęłam Wam pomysły na artykuły, o których wcześniej byście nie pomyśleli… Zanim zaczniesz pakowanie, weź pod uwagę powyższą listę i sam przemyśl, co jeszcze wziąć na wakacje nad morze lub nad jezioro. Sporządź listę rzeczy do spakowania i dopiero wtedy zabierz się za wypełnianie wakacyjnej torby.

Ocena: 4.5/5.
Please wait...