Awokado od niedawna jest popularnym produktem, po który sięgamy w sklepach i który wykorzystujemy w naszych codziennych posiłkach. Ma swoich zagorzałych zwolenników, choć są też i tacy, którzy nie przepadają za jego mało wyrazistym smakiem. Z czego wynika jego popularność? Czy warto włączyć go do swojej diety i dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Dobrym początkiem niech będzie odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie o to, czy awokado to owoc czy warzywo. Odpowiedź brzmi: awokado jest owocem! To jagoda jednonasienna, którą z powodzeniem można jeść samodzielnie albo jako dodatek do różnych dań. W naszych sklepach najczęściej spotkać można awokado zielone Fuerte oraz awokado Hass. Awokado ma wiele właściwości odżywczych, które sprawiają, że jest często polecane przez promotorów dobrego, zbalansowanego odżywiania i zdrowego stylu życia. Szczegóły niżej!
Skład i właściwości awokado
Ten maślany owoc ma wiele składników, które każą plasować go w czołówce najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Awokado zawiera wiele witamin, w tym witaminę B6, K, C oraz kwas foliowy. Jest ponadto bogate w fitosterole, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, miedź, skwalen, kwas pantotenowy, luteinę, karotenoidy oraz białko. To powoduje, że awokado:
Ile kcal ma awokado?
Nie da się ukryć, że awokado to jedno z bardziej kalorycznych owoców, ponieważ w 100 g zawiera się ok. 160 kcal. Z tego względu osoby, które zamierzają zrzucić zbędne kilogramy, mogą mieć obawy przed jedzeniem awokado. Warto jednak zaznaczyć, że zawiera ono przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia.
Kto nie powinien jeść awokado? Na pewno ze względu na kaloryczność awokado nie powinno być kosumowane w dużych ilościach przez osoby zmagające się ze sporą nadwagą, ale racjonalna dieta, gdzie awokado również będzie się przewijać, nikomu nie powinna zaszkodzić.
Olej z awokado – ukojenie dla ciała!
Można oczywiście używać go w kuchni, pamiętając o tym, ze nie należy poddawać go obróbce termicznej. Olej z awokado będzie za to idealny jako dodatek do już gotowych dań, np. sałatek. Olejek z awokado znalazł jednak zastosowanie także w kosmetyce. Można go używać na skórę i włosy. Działa łagodząco, koi podrażnienia i nawilża, nie pozostawiając nieprzyjemnego, tłustego filtra. Używany na włosy poprawia ich strukturę. Z sukcesem zastępuje balsamy do ciała.
Jak jeść awokado?
Awokado przed jedzeniem należy obrać ze skórki i pozbyć się pestki. Jak obrać awokado? Wystarczy do tego dobry nóż, np. jeden z noży Zwilling lub noży Zwieger. W przypadku dojrzałych, a więc nieco miękkich i najlepszych do jedzenia owoców, skórka odchodzi bardzo łatwo. Pestkę można wydrążyć łyżeczkę – jej usunięcie również nie stanowi żadnego problemu. Uwaga! Pestkę warto zachować, by wyhodować własne owoce!
Jak wyhodować awokado z pestki?
Najpierw dobrze oczyszczamy i wysuszamy pestkę. Następnie umieszczamy ją w wodzie tak, by pestka była delikatnie zanurzona. Wodę zmieniamy zawsze, gdy zauważymy, że staje się mętna. Czekamy od 4 do 8 tygodni na pierwsze pędy z pestki awokado. Gdy się pojawią, czekamy jeszcze jakiś czas, by się rozwinęły, stając bazą do sadzonki. Po pojawieniu się zielonych listków i osiągnięciu ok. 15 cm wysokości rośliny możemy ją posadzić w doniczce tak, żeby wierzch pestki wystawał nico ponad poziom ziemi.
Co zrobić z awokado?
Polecamy jedzenie surowego awokado, które stanowi doskonały dodatek do wielu potraw. Ma nieco mdły, maślany smak, który współgra z limonką, cytryną, solą oraz pieprzem, najlepiej świeżo zmielonymi w młynku do soli i pieprzu Peugeot. Awokado można dodać do sałatki, a nawet zastąpić nim masło! To naprawdę zdrowa alternatywa. Z owocu przygotujemy smaczne pasty, np. z dodatkiem jajka i jogurtu naturalnego. Do sporządzenia takich smakołyków nie trzeba mieć specjalnego sprzętu. Zwykłe kanapki podane na ładnych półmiskach, np. talerzach Bolesławiec, mimo swojej prostoty będą się prezentować nadzwyczaj efektownie!
Nie bez powodu dużą popularnością cieszy się też guacamole, czyli rodzaj sosu przygotowanego na bazie awokado. Trzeba podkreślić, że pięknie się prezentuje w rustykalnych miskach Bolesławiec. Owoc bardzo dobrze komponuje się z jajkiem. Jajecznica usmażona na dobrej jakości patelni, np. patelni Zwieger, to kolejna wyśmienita propozycja śniadaniowa. Awokado ma wiele witamin, więc owoc może być jednym z ważniejszych składników koktajli traktowanych jako pełnowartościowe posiłki lub sycące przekąski. Awokado, ulubione mleko krowie lub roślinne, banan i shake gotowy!
Gotowanie awokado
Masz dobrej jakości garnki, chociażby garnki Zwilling lub zestaw garnków Zwieger, albo też jakiekolwiek inne naczynia do gotowania i zastanawiasz się, czy awokado można podawać na ciepło? Cóż, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeść awokado na ciepło, ponieważ awokado nie traci ono pod wpływem temperatury swoich cennych właściwości, jednak trzeba liczyć się z tym, że awokado zgorzknieje. Jeśli gotujemy zupę i chcemy wzbogacić ją o awokado, lepiej zrobić to wtedy, gdy zupa będzie już gotowa. Do smażenia i grillowania polecamy używać awokado Hass, które w efekcie podgrzania nie traci smaku. Do pieczenia awokado w piekarniku sprawdzą się blaszki oraz np. niskie brytfanny Zwieger.
Chcesz bezpiecznie i zdrowo schudnąć? A może po prostu zacząć dbać o swoje zdrowie dzięki odpowiedniej diecie, która dostarczy Twojemu organizmowi najlepszych składników odżywczych? Być może borykasz się z podrażnioną i wrażliwą skórą albo przesuszonymi włosami? Bez względu na Twoją odpowiedź, awokado powinno znaleźć miejsce w Twojej kuchni i łazience!
Zobacz nasze inne wpisy: