Według tradycji, chleba nie powinno się wyrzucać. Ale co zrobić ze starym chlebem, który jest zbyt suchy, by smakował, ale wciąż nadaje się do spożycia? Najlepiej przygotować różnorodne potrawy z czerstwego chleba – zapiekankę, grzanki opiekane z piekarniku czy tosty francuskie maczane w jajku. Poznaj przepisy na proste, ale smaczne przekąski z czerstwego pieczywa.
Jeszcze dobry chleb, ale już czerstwy nie bardzo nadaje się do zrobienia smacznych kanapek, ale z drugiej strony nie jest na tyle stary, by go wyrzucać. Zatem w jaki sposób wykorzystać czerstwy chleb, by mógł spełnić rolę jako pożywienie? Wystarczy trochę kreatywności, by zamienić czerstwe bułki w knedle, a kromki suchego chleba w pyszne tosty.
- Grzanki w piekarniku
- Maślane tosty na słodko
- Złożone tosty z serem i dodatkami
- Tosty francuskie na jajku
- Małe grzanki do sałatek i zupy krem
- Zapiekankę chlebową
- Zupę chlebową – śląską wodzionkę
- Knedle do sosów i gulaszu
- Bułkę tartą
- Kwas chlebowy
Dania z czerstwego chleba: grzanki w piekarniku
Grzanki z czerstwego chleba to doskonały pomysł na śniadanie czy kolację. W wersji na słono najlepiej posmarować kromki chleba masłem czosnkowym lub ziołowym, położyć na nich plaster żółtego sera oraz wybrane warzywa – słupki czerwonej papryki lub plasterki pomidora czy cukinii. Tak przygotowane włóż na kilka minut do rozgrzanego piekarnika, aż ser delikatnie się roztopi, a warzywa staną się miękkie. Ta wersja grzanek z pewnością zrobi furorę na każdym sobotnim śniadaniu.
Czerstwy chleb – wykorzystanie do tostów na słodko
Drugi wariant – na słodko przypadnie do gustu miłośnikom słodkości i dzieciom. Wystarczy zapiec kromkę chleba z masłem w tosterze. Gotowa grzanka jest lekko przypieczona i chrupiąca. Posmaruj ją domowym dżemem truskawkowym czy wiśniową konfiturą. Na wierzchu możesz ułożyć także kawałki świeżych owoców – banana, brzoskwini oraz borówki. To zarówno smakowite śniadanie jak i zdrowsza alternatywa dla słodyczy na podwieczorek. Pieczywo można również opiekać bez dodatku masła, co zmniejszy kaloryczność dania.
W jaki sposób wykorzystać stary chleb? Zrób z niego tosty francuskie!
Tosty francuskie to nic innego jak chleb smażony w jajku. Wykorzystaj do tego suche kromki chleba lub czerstwą bułkę przekrojoną na pół lub pokrojoną na mniejsze kromeczki. W misce roztrzep jajko, dodaj zioła prowansalskie i maczaj w nim pieczywo. Obtoczone w jajku kromki wrzucaj na rozgrzaną patelnię, na której zdążyło rozpuścić się masło. Smaż je na złocisty kolor z obu stron. Możesz zjeść je w takiej prostej wersji lub wzbogacić o świeże warzywa – listek sałaty i plaster pomidora sprawią, że danie z czerstwego chleba stanie się pożywniejsze.
Co smacznego zrobić z czerstwym chlebem? Tosty z serem!
Oprócz grzanek z piekarnika czy tostów francuskich, możesz przygotować również tosty w opiekaczu. Nadają się do tego zarówno czerstwe kromki chleba, jak i suche bułki. Sposób przygotowania jest podobny jak przy grzankach z piekarnika, z tymże kromkę chleba posmarowaną masłem, z plastrem sera i dowolnymi dodatkami (szynką, papryką, cebulą, pomidorem) przykrywamy drugą kromką i wkładamy do opiekacza. Rumiane, chrupiące, jeszcze ciepłe i z ciągnącym się serem smakują najlepiej!
Jak jeszcze można wykorzystać suchy chleb? Przygotuj chrupiące grzanki do sałatek
Zamiast za każdym razem wykorzystywać kupne grzanki jako dodatek do warzywnych sałatek czy kremowych zup, zrób własne! Domowe grzanki ze starego chleba będą równie pyszne. Pokrój pieczywo w drobną kostkę, a następnie obtocz w oliwie z dodatkiem ziół i przeciśniętego przez praskę ząbka czosnku. Rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego piekarnika. Powinny się zarumienić i stać się chrupiące – wtedy będą doskonałe!
Zapiekanka z czerstwego chleba
Chlebowa zapiekanka to niebanalny pomysł na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Dno naczynia żaroodpornego wyłóż kromkami suchego chleba i zalej je roztrzepanym jajkiem z dodatkiem jogurtu i ziół prowansalskich. Na kromkach ułóż warstwę przeróżnych, pokrojonych warzyw – ogórków kiszonych, marchewek, cebulki i posiekanego czosnku. Posyp warzywa szczyptą soli, a na samym wierzchu ułóż warstwę startego sera. Tak przygotowana zapiekanka ląduje w w nagrzanym piekarniku!
Zupa z czerstwego chleba, czyli śląska wodzionka
Może się zdziwisz, ale z czerstwego chleba można przygotować nawet zupę! Wywodząca się z kuchni śląskiej wodzionka to bardzo prosta, ale pożywna potrawa. Do jej przygotowania wystarczy kilka kromek suchego chleba, parę ząbków czosnku, smalec, skwarki i sól. Pokrojone w kostkę, suche kromki, posyp posiekanym czosnkiem i zalej wrzątkiem. Dodaj smalec ze skwarkami i dopraw solą – gotowe! Prawda, że banalnie proste?
Co można zrobić z czerstwego pieczywa? Knedle z czerstwych bułek
Bułka czerstwa nie smakuje tak samo jak dopiero co przyniesiona z piekarni, dlatego warto wykorzystać ją do przygotowania pewnego dania. Czerstwe bułki doskonale nadają się do wyrobu domowych knedli! Pokrusz suche pieczywo na kawałki i zalej je gorącym mlekiem. Przy pomocy blendera kuchennego zmiksuj rozmiękczone w mleku bułki, a do uzyskanej masy dodaj jajka oraz przyprawy – majeranek, sól i pieprz. Dokładnie wyrób masę i uformuj z niej średniej wielkości kulki. Wrzuć je do dużego garnka z gotującą się, osoloną wodą i gotuj przez 15 minut od wypłynięcia (na małym ogniu). Idealnie komponują się z gulaszem lub sosem pieczarkowym.
Inne pomysły na to, co zrobić z suchym chlebem: bułka tarta i kwas chlebowy
Pieczywo czerstwe warto wykorzystać do potraw, które zjemy od razu, ale również do przygotowania produktów na zapas – własnej roboty bułki tartej czy kwasu chlebowego. Poczekaj, aż chleb czy bułki całkowicie się wysuszoną (ale nie zepsują) i zetrzyj je na tarce. To prosty sposób na wyrób domowej bułki tartej, niezbędnej do przygotowania panierek. Przechowuj ją w pojemniku ceramicznym na żywność. Z czerstwego, razowego chleba przygotujesz kwas chlebowy, czyli napój o specyficznym smaku. Powstaje on z fermentacji żytniego chleba, do której używa się także wody, drożdży i cukru.
Pomysłów na to, co zrobić z czerstwym chlebem na pewno nie brakuje! Następnym razem, zanim wyrzucisz suche pieczywo, zastanów się, co mógłbyś z niego zrobić. Pomyśl o przyjemnie chrupiących grzankach, tostach z ciągnącym się serem czy pożywnej zapiekance dla całej rodziny. Jeśli chcesz cieszyć się świeżym pieczywem dłużej, przechowuj je w odpowiednich warunkach – niezbędny będzie dobry chlebak lub worek na chleb i inne pieczywo.
Zobacz również: Jaki chlebak na pieczywo jest najlepszy?
Zarówno stary chleb, jak i czerstwe bułki można wykorzystać na wiele sposobów! A jakie są Twoje sposoby na to, co zrobić z suchego chleba? 🙂