Cynamon – słowo, które jest w stanie oddziaływać niemalże na wszystkie nasze zmysły! Każdy z nas zna doskonale wygląd, smak oraz zapach tej wyjątkowej przyprawy. Mimo że cynamon możemy stosować przez cały rok, ze względu na swój korzenny aromat w sposób szczególny kojarzy się nam on przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Pora więc wziąć pod lupę tę przyprawę. Dzisiaj odpowiemy na najczęściej zadawane pytania: jakie właściwości lecznicze ma cynamon? Czy cynamon jest zdrowy? Gdzie możemy go wykorzystać?
Cynamon znany jest już od czasów starożytnych, gdzie stosowano go do procesu mumifikacji! Wprawdzie my kojarzymy go przede wszystkim z kuchni, nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Ze względu na bogate i cenne właściwości, przyprawę tę wykorzystuje się również w medycynie naturalnej, lecznictwie oraz kosmetyce.
Cynamon – jak rośnie i jakie są jego rodzaje?
Cynamon, który stosujemy w naszych kuchniach to przyprawa pochodząca z wysuszonej kory cynamonowca. Może występować on w postaci sproszkowanej lub w formie wąskich, niewielkich ruloników, tzw. lasek cynamonu. Takie laski dodaje się najczęściej do napojów – herbat lub grzanego wina. Do ich serwowania warto wykorzystać piękne kubki Bolesławiec. Cynamon ma brązowy, rdzawy odcień. Zawarty w nim olejek sprawia natomiast, że cynamon to przyprawa o intensywnym aromacie oraz delikatnie piekącym, korzenno-słodkim smaku. Cynamon kcal wynosi 247 kcal na 100 g.
Z drzewem cynamonowca pierwotnie mogliśmy spotkać się tylko w we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Dzisiaj rośnie ono również w strefie klimatu subtropikalnego. Do wzrostu cynamonowiec potrzebuje stosunkowo dużej wilgotności powietrza, dlatego bardzo często natkniemy się na niego w okolicach wybrzeży.
Cynamonowiec występuje w ok. 250 gatunkach, jednak najbardziej znane i zasługujące na uwagę rodzaje cynamonu to:
- Cynamon prawdziwy, cynamon cejloński (łac. Cinnamomum verum) – cynamon cejloński jest uznawany za najbardziej cenny ze wszystkich dostępnych odmian,
- Cynamon chiński, inaczej cynamon wonny lub cynamon kasja (łac. Cinnamomum cassia),
Do popularnych odmian cynamonu zaliczymy ponadto cynamon indonezyjski, padang cassia, korintje, cassia prawdziwa (łac. Cinnamomum burmannii) oraz cynamon sajgoński, wietnamski (łac. Cinnamomum loureilo).
Cynamon właściwości – czy cynamon jest zdrowy?
Czy cynamon jest zdrowy? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań! Odpowiedź jest w tym miejscu oczywiście twierdząca, a prozdrowotnych właściwości cynamonu nie sposób wymienić i opisać tylko w jednym artykule. Dzisiaj więc skoncentrujemy się na najważniejszych z nich.
Jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie może wywierać cynamon?
Czy cynamon jest jednak zdrowy i bezpieczny dla absolutnie każdego? Czy może w niektórych sytuacjach powinniśmy uważać z jego zastosowaniem w kuchni i lecznictwie? Cynamon nie jest rekomendowany w szczególności osobom borykającym się z chorobą wrzodową i mającymi skłonność do występowania krwotoków. O jego ograniczeniu powinny pamiętać także kobiety w ciąży.
Gdzie możemy wykorzystać cynamon? Cynamon nie tylko w kuchni!
Zastosowanie cynamonu w kuchni może być niezwykle szerokie, zwłaszcza że przyprawa ta bywa wykorzystywana nie tylko do dań na słodko, z którymi jest kojarzona w największym stopniu. Takim przykładem są mięsne potrawy, w szczególności baranina i wieprzowina. Tego typu mięsa przyrządzimy, wykorzystując wysokiej jakości nieprzywierające patelnie Zwilling lub brytfanny Zwieger. Ponadto, z cynamonem zetkniemy się także w niektórych kosmetykach, maściach i kremach.
Najpopularniejsze dania z cynamonem na słodko i w wersji wytrawnej
Zaczniemy od wariantu słodkiego, który cieszy się największą popularnością. W jakich słodkich daniach, przekąskach lub napojach wykorzystamy cynamon? Będą to przede wszystkim słynne cynamonki na bazie ciasta drożdżowego i z dużą ilością lukru! Tego typu słodkie wypieki podamy na pięknych, ceramicznych talerzach Bolesławiec. Cynamon to także podstawowy składnik szarlotek oraz ryżu na słodko z jabłkami, masłem i cukrem. Znajdziemy go nawet w niektórych czekoladach i masłach orzechowych.
Wśród dań na słodko nie możemy pominąć oczywiście rozgrzewających owsianek i jaglanek, rekomendowanych na poranne śniadania w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli nie wiemy, w czym serwować śniadania na ciepło, zapoznajmy się z ofertą producenta Bolesławiec. Znajdziemy w niej miski i talerze w sam raz do ich serwowania. Korzenny, delikatnie piekący smak i aromat cynamonu doskonale komponuje się ponadto w gorących herbatach, kawach, grzanym winie, kompotach, a nawet koktajlach i sokach!
Po cynamonie w wersji słodkiej przyszła pora na drugą odsłonę tej przyprawy. W jakich innych potrawach możemy ją wykorzystać? Cynamonem warto wzbogacić wspomniane już dania mięsne i rybne. Pamiętajmy wtedy, aby cynamon dodać pod koniec pieczenia. W ten sposób nie doprowadzimy do utraty jego smaku, aromatu i właściwości. Przyprawą tą możemy doprawiać ponadto zupy, na przykład dyniową, kabaczkową. Cynamon znajdzie również zastosowanie w niektórych daniach kuchni azjatyckiej, gdzie stosuje się także kurkumę i imbir. Do doprawiania potraw możemy wykorzystać młynki do soli i pieprzu Peugeot.
Cynamon w kosmetykach oraz zastosowaniu domowym
Pora opuścić kuchnię, ponieważ na gotowaniu nie kończy się zastosowanie tej wszechstronnej przyprawy! Cynamon jest wykorzystywany także w kosmetykach do pielęgnacji ciała i twarzy. Spotkamy się z nim w peelingach, masłach, balsamach, a nawet pastach do zębów. W związku z tym, że działa ujędrniająco i antyoksydacyjnie używa się go również w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozgrzewające sprawiają natomiast, że cynamon występuje w składzie maści i kremów do skóry trądzikowej, z niedoskonałościami oraz przeciwbólowych.
Czy możemy wskazać w tym miejscu jeszcze inne zastosowanie tej rośliny? Z całą pewnością tak – cynamon do kwiatów! Po cynamon możemy sięgnąć podczas przesadzania i ukorzeniania kwiatów. Przyśpieszy on proces powstawania korzeni, a także zapewni im ochronę przed gniciem, bakteriami i grzybami. Cynamon przyda się nam ponadto w walce z mrówkami na ogrodzie i na balkonie oraz jako naturalny „odstraszacz” na koty.