Młynki do soli i pieprzu to kuchenne akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie gotowanie wielu potraw. To właśnie sól i pieprz są podstawowymi i pierwszymi przyprawami, który przychodzą na myśl, kiedy mowa o doprawianiu. Ale czy jedynymi? Z całą pewnością nie! Z pomocą młynków do przypraw możesz wydobywać pełen potencjał ziół. To pozwoli przenieść smak Twoich potraw na zupełnie nowy, wyższy poziom.
Młynki do soli i pieprzu to kuchenne gadżety, które cieszą się stale rosnącą popularnością. Jednak nie wszyscy wiedzą, że można w nich mielić także inne przyprawy. Młynki do soli, a także młynki do mielenia pieprzu Peugeot posiadają solidną budowę i sprawnie działający mechanizm. Dodatkowo wyglądają designersko i w kuchni pełnią rolę nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną. Dobrej jakości młynek sprawdzi się do mielenia różnych ziół i pozwoli wydobyć pełnię ich aromatu. Zastanawiasz się, jakich? Poniżej prezentujemy wiele praktycznych porad, dotyczących używania młynków w kuchni.
Jak sprawić, żeby dania były najbardziej aromatyczne?
Jeśli chcesz podkreślić smak potraw, najlepiej użyć do tego przypraw. Przede wszystkim soli i pieprzu. Świetnie sprawdzi się do tego młynek do soli i pieprzu Peugeot. Świeżo zmielony pieprz posiada niezrównany aromat, którego nie da się porównać z gotową, dostępną w sklepach wersją. Również sól wiele zyskuje podczas mielenia. Dodatkowym plusem jest fakt, że można mielić różne rodzaje soli. Jakie? Na przykład różową himalajską, sól morską, a także czarną Kala Namak, która nadaje potrawom jajecznego posmaku. Czarna sól jest popularna zwłaszcza w kuchni wegańskiej. Mielić można także inne przyprawy – gałkę muszkatołową, koper włoski, płatki chilli, a także wszelkie suszone zioła, jak na przykład oregano, bazylia, majeranek, itp. Młynek Peugeot jest bardzo uniwersalny i można mielić w nim różne rodzaje przypraw.
Kiedy używać ziół świeżych, a kiedy suszonych?
Zastanawiasz się, kiedy dodawać przyprawy? Generalną zasadą jest to, że zioła świeże nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. Powoduje, że ulatują z nich olejki eteryczne, a same zioła pod jej wpływem są oklapłe i tracą kolor. Z tego powodu dodaje się je do potrawy na samym końcu. Świeże zioła nadają bardzo przyjemnego aromatu, a także pełnią rolę dekoracyjną. W celu użycia, zioła świeże najlepiej posiekać ostrym narzędziem, na przykład nożem Zwilling. Z kolei zioła suszone rozwijają pełnię swojego smaku nieco dłużej, dlatego warto dodawać je już na początku gotowania. Jedna łyżeczka suszonych przypraw odpowiada 1 łyżce ziół świeżych. Suszone zioła zawierają skoncentrowany smak, dlatego należy dodawać ich mniej. Do uwolnienia aromatu suszonych ziół przydatny będzie młynek Peugeot Fidji.
Suszenie ziół
Suszenie ziół to zabieg, który pozwala na przedłużenie ich trwałości. Powinien trwać stosunkowo krótko – długie suszenie powoduje większe straty aktywnych substancji, zawartych w ziołach. Suszyć można świeżo zebrane, suche zioła. Do suszenia nadają się zdrowe, nieuszkodzone rośliny, zbierane w dzień, kiedy jest sucho. Zbieranie najlepiej rozpocząć późnym porankiem, żeby uniknąć rosy, a tym samym wilgoci. Zebrane zioła należy związać w pęczki i powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. Istotne jest to, żeby nie miało dostępu do promieni słonecznych. Zioła po wysuszeniu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słoikach. Tak przygotowane zioła można przechowywać nawet do dwóch lat. Do ich zmielenia świetnie sprawdzi się młynek Peugeot Paris.
Młynki do przypraw – jak działają?
Młynki do przypraw, na przykład młynek Peugeot Madras, to akcesoria niezbędne dla każdego, kto chce gotować niezwykle aromatyczne potrawy. Działanie młynków opiera się na mieleniu wsypanej zawartości. Niektóre młynki do przypraw mają także opcję cięcia suszonych kawałków ziół. Tradycja mielenia przypraw, w celu wydobycia z nich wyjątkowego aromatu, sięga setek lat. Mielenie przypraw i ziół stanowi pewnego rodzaju rytuał, zwłaszcza, jeśli jest wykonywane za pomocą tradycyjnego sposobu, czyli moździerza. W moździerzu przyprawy są ucierane na pastę lub rozdrabniane na pył. Alternatywą dla moździerza jest wygodny młynek elektryczny do soli i pieprzu Peugeot.
Młynek do soli i pieprzu – rodzaje
Do mielenia soli, pieprzu i przypraw można użyć urządzenia elektrycznego lub młynka ręcznego do soli i pieprzu Peugeot. Ręczne młynki świetnie pasują do kuchni urządzonej w stylu retro, rustykalnym lub prowansalskim. Elektryczny młynek do soli i pieprzu Peugeot jest bardzo wygodny w użyciu – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. To znacznie przyśpiesza proces mielenia. Poza tym nie trzeba używać siły własnych rąk. Większość elektrycznych młynków Peugeot pozwala na wybranie grubości mielenia przypraw. To może się przydać, kiedy na przykład chcesz przygotować steka, na przykład na patelni Zwilling i posypać go grubo zmielonym pieprzem.
Jakich ziół używać do mielenia?
Do mielenia można użyć dowolnych, suszonych ziół i przypraw. Świetnie sprawdza się na przykład samodzielnie wysuszona bazylia, mięta i oregano. Miłośnicy ostrych dań mielą papryczkę chilli, uzyskując w ten sposób wyjątkowy aromat i przyjemną ostrość. W młynku możesz zmielić także na przykład sezam i wymieszać go z ziołami, uzyskująć ciekawą przypraw. Młynkiem warto potraktować też siemię lniane, które najwięcej dobroczynnych składników posiada świeżo zmielone. Często mielone są także goździki i cynamon. Jeśli jednak do jakiejś potrawy wolisz użyć ziół świeżych, najlepiej je ostrym nożem Zwieger.
Młynki do przypraw to najlepszy sposób na wydobycie z soli, pieprzu i ziół pełni aromatu. Na rynku dostępne są różne rodzaje młynków: ręczne i elektryczne, tak więc z łatwością można znaleźć model, który idealnie spełni indywidualne potrzeby. Samodzielnie zmielone przyprawy mogą stanowić Twój sekretny składnik, który nada potrawom niepowtarzalnego smaku. Jeśli chcesz wznieść swoje gotowanie na wyższy poziom, z pewnością warto zaprosić do swojej kuchni dobrej jakości młynek do pieprzu i soli, a także przypraw.
Przeczytaj także:
- Aromatyczny cynamon jest nie tylko smaczny. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z niego częściej!
- Oregano – zastosowanie w kuchni i lecznictwie. Do czego pasuje i na co pomaga?
- Właściwości bazylii – co warto o niej wiedzieć?
- Jak hodować zioła w kuchni – 10 najpopularniejszych ziół doniczkowych
- Czosnek niedźwiedzi – uprawa, właściwości i najciekawsze przepisy
- Kurkuma i jej właściwości. Sprawdzamy, co kryje w sobie ten azjatycki korzeń!
- Poznaj właściwości imbiru – z czym go łączyć i dlaczego warto pić herbatę imbirową?