Pieczenie ciast w domu to pewnego rodzaju sztuka, która raz kończy się sukcesem, a raz niepowodzeniem. Praktyczne porady kuchenne sprawią, że wypieki ciast już zawsze będą udane! Dowiedz się, jak upiec idealny biszkopt i sernik, który nie opada. Te i inne porady to przepis na udane ciasta!
Domowe wypieki ciast to z jednej strony przyjemna czynność, a z drugiej zszargane nerwy, gdy pieczenie się nie powiedzie. By domowe ciasta już zawsze były udane, warto poznać praktyczne porady kulinarne na pieczenie sernika, biszkoptu, makowca i innych słodkości. Dowiedz się, czym zastąpić proszek do pieczenia, jak uchronić ciasto od przypalenia i co zrobić, żeby ciasto nie pękało i nie opadało. Pieczenie ciast w domu stanie się prawdziwą przyjemnością!
1. Składniki dobrej jakości, czyli przepis na dobre ciasto
Nadrzędna zasada udanych wypieków: wszystkie składniki użyte do przepisu powinny być dobrej jakości. Zanim użyjesz danego produktu, sprawdź jego datę ważności. Mleko, jajka, masło, margaryna, proszek do pieczenia nie mogą być przeterminowane! Jeden nieświeży produkt dodany do masy może zepsuć smak i zapach wypieku. Proszek do pieczenia, który leżał zbyt długo w otwartym opakowaniu, najpewniej stracił swoje właściwości. Składniki niskiej jakości sprawią, że ciasto może nie wyrosnąć.
2. Odpowiednia temperatura produktów
Kolejna ważna zasada pieczenia ciast, której zawsze staram się trzymać. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Nie używaj produktów wyjętych prosto z lodówki. Wyjmij je na 1-2 godziny przed wyrabianiem masy. Taki prosty zabieg uchroni ciasto od zakalca i sprawi, że wypiek pięknie wyrośnie.
3. Zasady pieczenia ciast: prawidłowe mieszanie
Porady kulinarne na udane ciasta dotyczą również samego mieszania składników. Pamiętaj, że sposób łączenia produktów może być różny w zależności od danego rodzaju ciasta. Do tego celu najlepiej użyj miksera. Dobierz odpowiednie tempo i czas mieszania. Ciasto drożdżowe wymaga dłuższego mieszania, a delikatniejsze ciasto kruche najlepiej mieszaj na wolnych obrotach i tylko do połączenia się składników.
- W wyborze odpowiedniego miksera pomoże Ci artykuł: Mikser kuchenny ręczny, z misą obrotową czy planetarny? Jaki wybrać?
4. Podstawowa zasada pieczenia ciast: Nagrzany piekarnik
Co zrobić, by ciasto nie opadło? Przede wszystkim wstaw blachę z ciastem do rozgrzanego do odpowiedniej temperatury piekarnika. Nigdy nie wkładaj ciasta do jeszcze zimnego pieca! Zasada ta dotyczy również mięs i różnego rodzaju zapiekanek.
5. Prosty sposób na wyschnięte rodzynki
Rodzynki do ciasta? Mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. 😉 Jeśli jednak zdecydujesz się dodać je do świątecznego sernika, makowca lub keksa, sprawdź czy aby na pewno nie są wyschnięte. Zbyt mocno wysuszone rodzynki trzymaj przez pół godziny w soku z cytryny. Powinny odzyskać swoją świeżość i zapewnić udane wypieki. Przed dodaniem rodzynek do ciasta oprósz je mają, dzięki czemu nie opadną na dno wypieku.
6. Świeże jajka, czyli udane wypieki
Już w pierwszym punkcie wspominałam o wybieraniu tylko świeżych i dobrej jakości składników. Przed dodaniem jajek do ciasta, lepiej sprawdź ich świeżość za pomocą prostego triku. Wrzuć jajko do wody. Jeśli jajko jest świeże, opadnie na dno, a jeśli jest nieświeże – zacznie unosić się na powierzchni wody.
7. Przesiana mąka – podstawa udanych wypieków
Podstawą większości wypieków jest mąka. By Twoje wypieki były naprawdę udane, nie wystarczy jedynie dosypać jej do reszty składników. Mąkę najlepiej przesiej za pomocą przesiewacza. Dzięki temu pozbędziesz się ewentualnych zanieczyszczeń i co najważniejsze – napowietrzysz ją, a ciasto będzie bardziej puszyste. Mąkę wymieszaj najpierw z proszkiem do pieczenia, przesiej i dopiero po tym dodaj ją do reszty produktów.
8. Jak zrobić ciasto kruche? Porady kuchenne
Jeśli zabierasz się za robienie ciasta kruchego, to wykorzystaj do tego mąkę krupczatkę. To gwarancja smacznego kruchego ciasta. Możesz również połączyć krupczatkę z mąką pszenną, w proporcjach pół na pół.
9. Pieczenie ciast: Ostrożnie z cukrem!
Cukier to ważny składnik domowego ciasta – to przecież on nadaje wypiekom tego słodkiego smaku! Cukru nie może być jednak ani zbyt mało, ani zbyt dużo. Najlepiej dodawać go tyle, ile wskazane jest w sprawdzonym przepisie. Dodanie zbyt małej ilości cukru sprawi, że deser będzie twardszy i nijaki w smaku. Z kolei zbyt wiele tego składnika doprowadzi do powstania ciemnej i twardej powłoki, nienadającej się do jedzenia.
10. Pieczenie tradycyjnego makowca – porady
Tradycyjny makowiec to domowy wypiek, który obowiązkowo musi pojawić się na świątecznym stole. Warto jednak nieco urozmaicić jego klasyczną wersję. Do masy makowej dodaj 5-7 łyżek musu jabłkowego. Dzięki temu uzyskasz niezwykle puszystą masę. Do masy możesz dodać również parę łyżek likieru pomarańczowego lub rumu, które sprawią, że wypieki domowe zyskają niepowtarzalny aromat.
11. Pieczenie biszkoptu – porady
Jeśli pieczesz akurat biszkopt, do zwykłej mąki pszennej dodaj trochę mąki ziemniaczanej. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko opadnięcia ciasta. Co jeszcze zrobić, żeby biszkopt nie opadł? Po upieczeniu nie wyjmuj ciasta od razu z piekarnika, ale pozostaw je w piecu, aż do wystygnięcia. Innym sposobem jest uderzenie blachą z gorącym jeszcze biszkoptem o stół lub o podłogę. W ten sposób pozbawisz wypiek pęcherzyków powietrza i nie dopuścisz do opadnięcia ciasta.
- Inne porady kulinarne na idealny biszkopt znajdziesz w artykule: Jak zrobić biszkopt, który zawsze wychodzi?
12. Udane ciasta – puszysty sernik
Podobnie jak przy pieczeniu biszkoptu, nie wyjmuj sernika z piekarnika od razu po upieczeniu. Pozostaw go w uchylonym piekarniku, aż do wystygnięcia. Dzięki temu sernik zachowa swoją lekką i puszystą strukturę. Nie opadnie i nie zacznie pękać.
13. Wymagająca beza – porady kuchenne
Aby przygotować idealną bezę musisz się nieco postarać. Zadbaj o to, by naczynie i sprzęt do ubijania składników były idealnie suche. Dokładnie oddziel białka od żółtek i nie dopuść do tego, by w białkach znalazła się choć odrobina żółtka. W rozdzieleniu pomoże Ci separator do jajek. Ubijanie białek stanie się łatwiejsze, gdy dodasz do nich szczyptę soli i kilka kropel soku z cytryny.
14. Udane wypieki: ciasta z owocami
Owoce, które dodajemy do ciasta mają tendencję do opadania na sam spód. Dlatego przed dodaniem owoców do masy, obtocz je w mące pszennej i ziemniaczanej. Możesz również wyłożyć owoce na dno formy i wylać na nie przygotowaną masę. Po upieczeniu wystarczy odwrócić blachę do góry dnem, by owoce znalazły się na samej górze. Taki sposób wymaga jednak równomiernego wypieczenia ciasta.
15. Co zrobić żeby ciasto nie opadło?
Kolejny trik kuchenny, który sprawi, że Twoje ciasto nie opadnie. Pod koniec pieczenia, na ostatnie 5 minut, zwiększ temperaturę w piekarniku. Jeśli pieczesz ciasto w 180°C, zwiększ temperaturę do 200°C. Pamiętaj, że podczas pieczenia najlepiej nie otwierać drzwi piekarnika i nie poruszać blachą.
16. Sernik na parze, czyli ciasto, które zawsze wychodzi
Wypieki domowych ciast raz kończą się sukcesem, a drugim razem daleko odbiegają od ideału. Nie inaczej jest z sernikiem, który czasami płata nam figle opadając i pękając na powierzchni. Jest jednak pewien sposób na udany sernik! Wystarczy upiec ciasto w kąpieli wodnej. Blachę z sernikiem umieść w większej blaszce wypełnionej gorącą wodą. Podczas pieczenia para wodna zapewni sernikowi odpowiednią wilgotność i uchroni go przed przypalaniem.
- Więcej porad kulinarnych na doskonały sernik znajdziesz w artykule: Jak piec i co zrobić, żeby sernik nie opadł i nie pękał?
17. Porady kulinarne: Jak uchronić ciasta od przypalania?
Udane wypieki domowe to wypieki nieprzypalone! Gdy wiesz, że Twój piekarnik lubi przypalać ciasta od spodu, to możesz go trochę przechytrzyć. Blachę z piekarnika (nie tę do ciasta) wyłóż podwójną warstwą folii aluminiowej. A jeżeli widzisz, że wstawione do piekarnika ciasto zaczyna zbyt mocno przypiekać się od góry, połóż na wierzch formy warstwę folii aluminiowej.
18. Wypieki domowe, które nie przywierają do blachy
Pieczenie ciast w domu wymaga Twojej uwagi, na każdym etapie przygotowywania wypieku. Musisz odpowiednio wyrobić wszystkie składniki, wyłożyć formę masą, ustawić odpowiednią temperaturę, kontrolować czas pieczenia… A to jeszcze nie koniec! Po ostudzeniu ciasta trzeba je przecież wyjąć z formy. A z tym nie zawsze jest tak łatwo. Dlatego, by ułatwić sobie to zadanie, pamiętaj o wysmarowaniu tłuszczem blachy do pieczenia (masłem/margaryną) i obsypaniu jej bułką tartą lub mąką. Przy ciastach czekoladowych blaszkę warto obsypać kakao. Ciasto łatwiej wyjmiesz z blaszki, jeśli po wyjęciu formy z piekarnika ustawisz ją na wilgotnej ścierce.
19. Co zamiast proszku do pieczenia? Praktyczne porady
Proszek do pieczenia to jeden ze składników udanych wypieków, ale co zrobić w sytuacji, kiedy go nagle zabraknie? Spokojna głowa, proszek do pieczenia możesz zastąpić:
- sodą oczyszczoną (1 łyżeczka sody = 3 łyżeczki proszku do pieczenia),
- alkoholem – koniakiem, rumem (3 łyżeczki alkoholu = 1 łyżeczka proszku do pieczenia),
- amoniakiem – do ciast dojrzewających.
Przy sodzie oczyszczonej musisz zadbać jednak o kwaśny produkt (np. maślanka, kefir, miód, sok z cytrusów), który spełni rolę aktywatora sody.
- Więcej informacji wraz z przepisem na proszek do pieczenia BIO znajdziesz w artykule: Czym zastąpić proszek do pieczenia?
20. Trik kuchenny: Jak przekroić biszkopt?
Jeśli chcesz przekroić biszkopt, by przełożyć blaty ciasta kremem, zamiast noża możesz użyć nitki. Okręć nitkę wokół ciasta i zacznij zaciskać pętlę. W efekcie powstaną dwa równe płaty ciasta. Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie również nóż strunowy, który gładko i precyzyjnie przecina biszkopt.
Mam nadzieję, że te porady kulinarne sprawią, że Twoje wypieki ciast będą już zawsze udane! 😉
A może znacie jeszcze jakieś sztuczki kuchenne, które warto wykorzystać przy pieczeniu? Dajcie znać!