Jaka brytfanna i gęsiarka będzie najlepsza do zapiekania, smażenia i duszenia potraw? Brytfanna włożona do piekarnika lub ustawiona na kuchence, pozwoli wyczarować smaczne danie. Brytfanny to doskonałe naczynia do pieczenia mięsa, ryb, zapiekanek warzywnych, a nawet ciast i chleba! Mogą być wykonane z różnych materiałów i wyłożone różnymi powłokami. Warto poznać zalety i wady każdej z nich!
Brytfanna do pieczenia to naczynie, które łączy w sobie funkcje garnka i patelni. Warto, by była wykorzystywana nie tylko od święta, bo przygotowane w niej dania są wyjątkowo soczyste i kruche, a dodatkowo zachowują swoje witaminy i wartości odżywcze. Naczynie nie wymaga wykorzystywania dużych ilości tłuszczu. Brytfanna doskonale nadaje się do pieczenia mięsa, drobiu w całości, warzyw, makaronowych i ziemniaczanych zapiekanek, potraw jednogarnkowych, a nawet ciast i chleba! Może być używana w piekarniku oraz na kuchenkach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju brytfanny, które różnią się materiałem wykonania i powłoką. Każda brytfanna będzie miała inne przeznaczenie. Jaka jest najlepsza i którą warto mieć w swojej kuchni?
Pieczenie w brytfannie – zalety:
- oszczędność czasu i energii – jedno naczynie pozwala na przygotowanie całego obiadu dla rodziny, np. zapiekanki ziemniaczanej, makaronu z warzywami, pieczonego kurczaka,
- wszechstronność – brytfanna pozwala na gotowanie, pieczenie i duszenie produktów,
- nie wymaga używania dużych ilości tłuszczu (oleju lub masła),
- przygotowanie dania są soczyste i kruche,
- produkty zachowują swoje witaminy i wartości odżywcze,
- dostępne są brytfanny dwupoziomowe umożliwiające przygotowanie dwóch dań za jednym razem (np. mięsa i ryżu z warzywami),
- długo utrzymuje ciepło dania.
Kupujemy brytfanny do pieczenia. Na co zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup brytfanny, nie można kierować się wyłącznie wyglądem naczynia. Pod uwagę trzeba wziąć również jego inne cechy, które decydują o trwałości i przeznaczeniu brytfanny. Zwróć uwagę na:
RODZAJ BRYTFANNY
- Brytfanna z pokrywą – pokrywa zapobiega ulatnianiu się pary wodnej z wnętrza naczynia. Para wodna krąży wraz z rozgrzanym powietrzem we wnętrzu brytfanny, zapewniając potrawie soczystość i odpowiedni aromat. Dzięki temu, nie ulatniają się żadne witaminy – dania zachowują swoje wartości odżywcze! Brytfanny z aromatyzerem posiadają pokrywę, która umożliwia podlewanie przygotowywanej potrawy płynem, bez konieczności otwierania naczynia. Przydatne rozwiązanie. 😉 Brytfanna z pokrywką pozwoli przygotować aromatyczne mięsa i ryby.
- Brytfanna otwarta – czyli naczynia bez pokrywy. Takie brytfanny pozwalają na podlewanie pieczeni w czasie jej przygotowywania. Podlewać można sosem własnym winem lub piwem. Wysoka temperatura i ulatniająca się prawa wodna sprawiają, że gotowe dania wyróżniają się chrupiącą skórką, ale soczystym spodem. Taka brytfanna sprawdzi się do różnego rodzaju wypieków (ciasta i tarty), zapiekanek, lasagne i dań mięsnych.
Tworzywo, z którego została wykonana brytfanna powinno się dobrze nagrzewać i równomiernie rozprowadzać ciepło. Nie bez znaczenia pozostaje również dno brytfanny, dzięki któremu możemy wstawić ją do piekarnika lub ustawić na wybranym typie kuchenki. Brytfanny mogą być wykonane z aluminium, stali, szkła żaroodpornego, żeliwa, ceramiki, a nawet silikonu i gliny. Zalety, wady i przeznaczenie każdego z tych materiałów zostaną opisane w dalszej części artykułu.
POWŁOKA WEWNĘTRZNAMateriał wykonania to jedno, ale wewnętrzna powłoka brytfanny to drugie. To właśnie rodzaj powłoki decyduje o tym czy potrawy będą przywierać do naczynia, czy nie. Ze względu na dany rodzaj powłoki możemy używać mniej lub więcej tłuszczu. Powłoka brytfanny może być emaliowana, teflonowa, tytanowa, kamienna oraz ceramiczna.
Brytfanna – rodzaje, zalety i wady
Brytfanna aluminiowa
Brytfanna z odlewu aluminiowego to jeden z najpopularniejszych modeli. Aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło, a to sprawia, że naczynie szybko i równomiernie się nagrzewa. Brytfanny aluminiowe mają dodatkową powłokę wewnętrzną wykonaną z teflonu, tytanu, ceramiki lub kamienia, która zapobiega przywieraniu potraw. Są lekkie, a co za tym idzie, wygodne w przenoszeniu. Dobre brytfanny aluminiowe powinny umożliwiać gotowanie i pieczenie z minimalną ilością płynu, co ma chronić danie przed utratą witamin. Dostępne są modele z pokrywką oraz modele otwarte – bez pokrywy. Można przygotować w nich dania mięsne, rybne, a nawet różnego rodzaju wypieki – ciasta i tarty.
Zalety:
- szybko i równomiernie się nagrzewa, dobrze przewodzi ciepło,
- dobre brytfanny aluminiowe posiadają nieprzywierającą powłokę, dzięki której dania nie przywierają do naczynia,
- lekka i wygodna w przenoszeniu,
- łatwa do utrzymania w czystości – wystarczy gąbka i płyn do naczyń,
- niektóre modele można myć w zmywarce,
- dostępna w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach,
- dostępne są modele z aromatyzerem, umożliwiające dolewanie płynu do dania bez podnoszenia pokrywy,
- idealna do przygotowania delikatnych dań.
Wady:
- musi być wyłożona dodatkową powłoką – emaliowaną, ceramiczną, teflonowa, tytanową lub kamienną.
- aluminium nie jest tak samo wytrzymałe jak stal nierdzewna.
Brytfanny ceramiczne do pieczenia
Brytfanna ceramiczna wyróżnia się przede wszystkim świetnymi właściwościami antyadhezyjnymi, czyli bardzo dobrze zapobiega przywieraniu potraw do naczynia. Dzięki temu nie ma potrzeby wykorzystywania dużych ilości tłuszczu w czasie pieczenia. Ceramiczny materiał jest ekologiczny, ponieważ pod wpływem ciepła nie wydziela żadnych związków chemicznych. Jest zatem bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Brytfanny ceramiczne będą odpowiednim wyborem dla alergików. Szybko się nagrzewają i pozostają ciepłe przez dłuższy czas. Gęsiarka ceramiczna wymaga jednak nieco więcej ostrożności. Uderzenie brytfanny może skutkować jej pęknięciem lub rozbiciem.
Zalety:
- dobre właściwości antyadhezyjne, nieprzywierające,
- nie potrzeba dużej ilości tłuszczu,
- ekologiczny materiał, który w czasie obróbki termicznej nie wydziela żadnych szkodliwych związków,
- nie wchodzi w reakcje chemiczne z produktami – jedzenie zachowuje wartości odżywcze i smakowe,
- antyalergiczne, polecane dla alergików,
- dobrze się nagrzewa i utrzymuje ciepło dania przez dłuższy czas,
- łatwa do utrzymania w czystości,
- dostępne modele przeznaczone do mycia w zmywarce,
- atrakcyjny wygląd – można serwować danie w brytfannie prosto na stół.
Wady:
- może ulec pęknięciu lub rozbiciu,
- wymaga używania specjalnych narzędzi wykonanych z drewna lub silikonu, które nie będą rysować powierzchni.
Brytfanna ze stali nierdzewnej – z rusztem lub bez
Brytfanny ze stali nierdzewnej spotykane są najczęściej w profesjonalnych kuchniach. Stal nierdzewna jest bardzo wytrzymała i bezpieczna w kontakcie z żywnością. Nie dopuszcza do wystąpienia rdzy, ani do rozwoju bakterii. Brytfanna nierdzewna jest odporna na działanie kwasów zawartych w przygotowywanych potrawach. To naczynie bardzo łatwe w czyszczeniu – zazwyczaj można myć je w zmywarkach. Należy jednak pamiętać, by nie używać ostrych narzędzi, które mogłyby porysować ich powierzchnię. Brytfanna ze stali nierdzewnej dostępna jest z pokrywą, ale i z rusztem.
Stalowa brytfanna z rusztem to doskonałe naczynia do pieczenia soczystego drobiu z chrupiącą skórką. Takie brytfanny z rusztem nie posiadają pokrywki i są dość płytkie. Mięso pieczone na ruszcie, w całości lub w kawałkach, jest zdrowe i lekkostrawne, ponieważ wytapiający się tłuszcz spływa na dno naczynia, a nie wchłania się do potrawy.
Zalety:
- wytrzymała i odporna na rdzę,
- bezpieczna w kontakcie z żywnością, antybakteryjna,
- odporna na działanie kwasów zawartych w żywności,
- łatwa do utrzymania w czystości,
- można myć w zmywarkach,
- dostępne stalowe brytfanny z rusztem – tłuszcz nie wchłania się do potrawy, ale ocieka na dno, dzięki czemu potrawy są zdrowe i lekkostrawne.
Wady:
- mniej atrakcyjny wygląd,
- konieczność używania silikonowych, nylonowych lub drewnianych przyborów kuchennych.
*Brytfanna stalowa – ze stali węglowej
Brytfanny stalowe wykonane ze stali węglowej, w przeciwieństwie do tych ze stali nierdzewnej, nie są odporne na korozję. Z tego też powodu wymagają dodatkowej powłoki o właściwościach antykorozyjnych. Brytfanna stalowa jest wyłożona zazwyczaj powłoką emaliowaną lub ceramiczną.
Żaroodporna brytfanna szklana
Brytfanny szklane to inaczej szkło żaroodporne. Wykonane są ze szkła borokrzemowego, które jest odporne na działanie wysokich, ale i niskich temperatur. Zazwyczaj są dość płytkie i mogą przyjąć różne kształty. Brytfanna może być okrągła, owalna, prostokątna i kwadratowa. Dostępne z pokrywą lub bez. Brytfanna szklana przyda się do pieczenia mięs, przygotowania zapiekanek i słodkich wypieków. Nie wchodzi w reakcje chemiczne z przygotowywaną żywnością, a dodatkowo jest odporna na substancje kwasowe i zasadowe. Co ciekawe, brytfanny szklane można wykorzystywać nie tylko do pieczenia potraw w piekarnikach, ale również do podgrzewania dań w kuchenkach mikrofalowych.
Zalety:
- szkło odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury,
- można używać w piekarniku, ale i w kuchence mikrofalowej,
- dostępne w różnych kształtach,
- nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością,
- odporna na substancje kwasowe, zasadowe i rdzę,
- nie chłonie zapachów i nie odbarwia się,
- antyalergiczna i antybakteryjna,
- eksponuje całą potrawę.
Wady:
- ryzyko wyszczerbienia lub stłuczenia,
- dość ciężka,
- nagrzewa się cała – konieczność używania łapek kuchennych.
Brytfanna, inaczej gęsiarka żeliwna
Mówi się, że żeliwo jest długowieczne. I z tego też powodu brytfanna żeliwna będzie inwestycją na długie lata. Takie naczynie jest bardzo wytrzymałe i niemal niezniszczalne. Żeliwo jest odporne również na wilgoć i ścieranie. Brytfanny żeliwne równomiernie rozprowadzają i bardzo długo utrzymują ciepło. Dzięki temu potrawy są dobrze usmażone, zapieczone lub podduszone. Gęsiarka może być stawiana bezpośrednio na palniku kuchenki, a nawet na otartym ogniu. Żeliwo wytrzyma i takie warunki. 😉 Brytfanna żeliwna może być duża lub mała. Okrągła, owalna lub rzadziej prostokątna. Ze szklaną lub żeliwną pokrywą. Dostępne są naczynia wykonane z surowego żeliwa, ale brytfanna żeliwna może być również emaliowana – błyszcząca i barwiona na dany kolor.
Zalety:
- długowieczność,
- odporność na zniszczenia, ścieranie i działanie wilgoci,
- dobrze rozprowadza i utrzymuje ciepło,
- może być używana bezpośrednio na palniku kuchenki, a nawet na otwartym ogniu,
- barwione brytfanny żeliwne cechują się atrakcyjnym wyglądem.
Wady:
- ciężka i niekomfortowa w przenoszeniu,
- wyższa cena.
Brytfanna gliniana, czyli garnek rzymski do mięs, warzyw i chleba
Brytfanny wykonane z gliny to inaczej garnki rzymskie, które są wprost idealne do pieczenia mięs, ryb, warzyw, a nawet chleba. Przed użyciem naczynia należy je namoczyć w wodzie, by podczas pieczenia, parująca woda zapewniła potrawie odpowiednią soczystość. Takie brytfanny gliniane umożliwiają przygotowanie dań bez dodatku tłuszczu. Potrawy są zatem lekkostrawne, a dodatkowo nie tracą swoich wartości odżywczych. Samo zdrowie! Bardzo ważne jest prawidłowe użytkowanie garnka rzymskiego. Do jego czyszczenia nie można używać żadnych detergentów. Naczynie nie powinno być również narażone na gwałtowne zmiany temperatur, ze względu na ryzyko pęknięcia. Zimna brytfanna rzymska musi być wkładana do zimnego piekarnika!
Zalety:
- potrawy z garnka rzymskiego są wyjątkowo soczyste, kruche w środku i nie tracą koloru,
- dania zachowują wartości odżywcze,
- pieczenie bez dodatku tłuszczu,
- możliwość wypieku chleba.
Wady:
- brak odporności na zmiany temperatur,
- ryzyko rozbicia,
- konieczność odpowiedniej pielęgnacji garnka i namaczania go przed każdym użyciem,
- nie nadaje się do mycia w zmywarce, nie można używać detergentów,
- chłonie zapachy potraw.
Nowoczesna brytfanna silikonowa
Silikon zdobył taką popularność, że z pewnością chociaż jedna rzecz w naszej kuchni jest wykonana właśnie z tego materiału. Silikonowe mogą być formy do pieczenia, papilotki do muffinek, łapki i rękawice kuchenne i inne akcesoria. Silikonowa może być nawet brytfanna do pieczenia! Dlaczego silikon podbija nasze serca? A dlatego, że brytfanna silikonowa będzie odporna zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Może być używana w piekarniku, mikrofalówce, lodówce i zamrażarce. Potrawy nie przywierają do powłoki, dlatego piec można jedynie z niewielką ilością tłuszczu. Brytfanna silikonowa nie pochłania zapachów, a i sama nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Silikon, w przeciwieństwie do żeliwa czy ceramiki, jest jednak podatny na odkształcenia.
Zalety:
- odporna na wysokie i niskie temperatury,
- wszechstronne zastosowanie,
- nieprzywierająca powłoka – wystarczy posmarować niewielką ilością tłuszczu,
- nie pochłania zapachów,
- nie wydziela szkodliwych substancji,
- lekka i wygodna w przenoszeniu.
Wady:
podatna na odkształcenia.
Brytfanna – rodzaje powłoki wewnętrznej
Brytfanna emaliowana – emalia pokrywa najczęściej powierzchnię brytfanny blaszanej, by zabezpieczać je przed korozją. Emaliowana może być także brytfanna żeliwna – kolorowa emalia pokrywająca powierzchnię naczynia pełni funkcję ozdobną. Gładka, antyalergiczna emalia jest odporna na osadzanie się brudu i bakterii. Dopóki jest niezarysowana, jest bezpieczna dla człowieka.
Brytfanna teflonowa – jej największą zaletą jest oczywiście fakt, że potrawy nie przywierają do powierzchni naczynia. To najczęściej brytfanny aluminiowe posiadają wewnętrzną teflonową powłokę. Teflon cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, dlatego brytfanny teflonowe szybko się nagrzewają i na długo utrzymują ciepło. Materiał jest odporny nawet na gwałtowne zmiany temperatur, dzięki czemu w brytfannie możemy przyrządzić żywność wyjętą prosto z lodówki. Brytfanna teflonowa wymaga jednak korzystania z silikonowych lub drewnianych przyborów kuchennych. W innym razie, może dojść do zarysowania. Dopóki teflon jest cały, nie wchodzi w reakcję z jedzeniem i nie wpływa w żaden sposób na jego smak.
Brytfanna z powłoką ceramiczną – ma podobne właściwości do naczyń wykonanych w całości z ceramiki. Powłokę ceramiczną znajdziemy najczęściej w brytfannach aluminiowych. Taka powłoka zapewnia naczyniom nieprzywieralność i odporność na wysokie temperatury. Brytfanna z powłoką ceramiczną jest bezpieczna dla żywności – nie uwalnia żadnych szkodliwych związków, które mogłyby wchłonąć do potraw.
Ponadto, powłoki mogą być wykonane z tytanu lub z kamienia:
Brytfanna tytanowa – to najczęściej naczynie z korpusem aluminiowym, wyściełane tytanową powłoką. Tytan to metal odporny na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia oraz na gwałtowne zmiany temperatur. Powłoka tytanowa jest na tyle wytrzymała, że można używać w tym przypadku metalowych sztućców. Dodatkowo, brytfanny tytanowe są nieprzywierająca i bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Tytan jest odporny na rdzę oraz działanie kwasów i soli. Ma dobre właściwości termiczne, co sprawia, że szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Przygotowane w takim naczyniu potrawy będą doskonale wypieczone.
Brytfanna kamienna – to naczynie z powłoką wykonaną z kamienia – granitu lub marmuru. Taka brytfanna zapewnia bezproblemowe pieczenie, a nawet smażenie potraw! Dania na pewno nie będą przywierały do powierzchni. Powłoka kamienna to jednak z najlepszych powłok antyadhezyjnych (nieprzywierających), dzięki czemu możliwe jest przygotowywanie potraw niemal bez użycia tłuszczu! Jest odporna na wysokie temperatury, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
Jaka brytfanna najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni? Każda z nich ma swoje wady i zalety. Pomyśl o tym, co będziesz najczęściej w niej przyrządzać. Jeśli interesuje Cię złocisty kurczak z chrupiącą skórką, wybierz stalową brytfannę z rusztem. Jeśli chcesz często piec kaczkę czy gęś w całości – zdecyduj się na żeliwną gęsiarkę z pokrywą. Domowy chleb i pyszne zapiekanki warzywne przygotujesz w garnku rzymskim. W brytfannie aluminiowej możesz wypiekać nawet ciasto! Szkło żaroodporne sprawdzi się do zapiekanek ziemniaczanych, makaronowych, mięsnych i rybnych. Nowoczesna silikonowa brytfanna to dobry sposób na pieczoną rybę. Mogłabym wymieniać tak bez końca… Jeszcze raz przyjrzyj się wszystkim plusom i minusom zaprezentowanych naczyń i wybierz odpowiednią brytfannę. 🙂