Forma do ciasta silikonowa, ceramiczna, a może szklana? Na rynku dostępne są foremki wykonane z przeróżnych materiałów. Czym się różnią? Która jest najlepsza? Przyznam, że przeglądając strony internetowe lub buszując po sklepach stacjonarnych można dostać oczopląsu. Dlatego przygotowałam dla Was przegląd najpopularniejszych form do pieczenia ciast, skupiając się na ich zaletach i wadach.
Blachy do pieczenia ocynowane
Blachy do piekarnika tego typu to najbardziej popularne rozwiązanie w większości domów. Ich główną zaletą pozostają niskie ceny, dzięki czemu niewielkim kosztem możemy skompletować zestaw potrzebnych nam foremek o rozmaitych kształtach. Dobrze sprawdzają się do codziennego użytku, ale należy pamiętać o wykładaniu ich papierem do pieczenia – szczególnie jeśli planujemy wypieki z owocami. Ich kwaśny odczyn może reagować bowiem z powłoką blachy. Niewłaściwe użytkowanie form z blachy ocynowanej może prowadzić do ich rdzewienia. Z tego powodu te blaszki do pieczenia nie nadają się do mycia w zmywarce.
Formy ze stali węglowej z powłoką nieprzywierającą
Metalowe formy wykonane ze stali węglowej to również tanie rozwiązanie do powszechnego użytku. Te pokryte powłoką nieprzywierającą zwiększają dodatkowo komfort pieczenia, zapobiegając przypalaniu ciasta. Minusem form tego rodzaju jest jednak ryzyko zarysowania lub zadrapania powierzchni. Przy wyciąganiu i krojeniu wypieków należy więc zawsze pamiętać o używaniu miękko zakończonych przyborów. Świetnym rozwiązaniem są blachy do pieczenia z wyjmowanym dnem. Pozwalają wygodnie i bez obaw o uszkodzenie wyjąć nawet najbardziej wilgotne ciasto.
Szklane formy do pieczenia ciasta
Szklane formy żaroodporne to nieco większy wydatek dla domowego budżetu. Wyróżniają się one jednak dużą uniwersalnością zastosowania – z powodzeniem upiec w nich można słodkie ciasto, ale także np. mięsną zapiekankę. Zaletą przezroczystej formy jest możliwość wygodnego obserwowania procesu przypiekania nie tylko na wierzchu ciasta, ale także po jego bokach. Niestety szkło żaroodporne – pomimo swojej podwyższonej odporności na uszkodzenia – nie przetrwa np. upadku na kuchenną podłogę.
Formy do pieczenia ceramiczne
Ceramiczna forma do pieczenia do doskonały wybór zwłaszcza w przypadku niskich ciast. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że formy ceramiczne z powodzeniem wykorzystać można nie tylko do przygotowania, ale także serwowania wypieków bezpośrednio na stół. Gruba ceramika trochę wolniej przepuszcza ciepło, dzięki czemu trudniej w niej przypalić ciasto. Jednocześnie jednak może to nieco wydłużać ogólny czas pieczenia. Formy ceramiczne nie należą również do najtańszych, ale – o ile ich nie upuścimy – mogą znakomicie służyć przez wiele lat.
Formy do pieczenia silikonowe
Silikonowe foremki do pieczenia to wybór najdroższy (choć ich przekrój cenowy pozostaje dość szeroki), ale niezmiennie cieszący się ogromną popularnością. Świetnie nadają się przede wszystkim do pieczenia przysmaków na bazie ciasta babkowego, gorzej sprawdzą się do ciast mocno wilgotnych. Zachwycają możliwością stworzenia słodkości w wielu, nawet bardzo fantazyjnych kształtach. Silikon posiada właściwości nieprzywierające, a dodatkowo jest niezwykle elastyczny. Z formy silikonowej wygodnie wyciąga się więc ciasto, a ponadto można ją przechowywać w postaci zwiniętej – tak aby zajmowała jak najmniej miejsca w przestrzeni kuchennej. Powłoka silikonowa może jednak zostać uszkodzona nożem lub łopatką – nie należy więc kroić ciasta przed jego wyciągnięciem z formy. Świetnym rozwiązaniem są foremki silikonowe świąteczne, o oryginalnych kształtach. Takie wypieki z pewnością zachwycą gości.
To już wszystkie dostępne na rynku formy do pieczenia. Ja zdecydowanie wybieram formy silikonowe za ich uniwersalność i łatwość przechowywania. Ostatnio zakochałam się tez w formach do pieczenia Guardini – to wysoka włoska jakość w przystępnej cenie! Jestem bardzo ciekawa, które formy najbardziej przypadły Wam do gustu. Pochwalcie się, w jakim naczyniu najbardziej lubicie piec?