Co dobrego zrobić z miąższu dyni piżmowej, makaronowej lub Hokkaido? Potrawy z dyni to dobra propozycja na jesienny obiad – smaczny i zdrowy. Możesz przygotować dyniową zupę-krem, placki, sernik, spaghetti, a nawet frytki. Poznaj nasze pomysły na dynię i ciesz się prawdziwym smakiem jesieni!
Jesienne dania z dynią to wbrew pozorom całkiem proste pomysły, które warto zrealizować, dopóki trwa sezon na to warzywo. Co takiego dobrego można zrobić z dynią? Dyniowe powidła lub dżem do porannej kromki chleba, kremową zupę lub frytki na obiad i pikantne placki na podwieczorek. Takie pyszności z dyni będą nie tylko smaczne, ale i naładowane witaminami, o których w jesienno-zimowym okresie nie można zapomnieć.
Proste i klasyczne dania: Zupa krem z dyni
To jeden z najpopularniejszych pomysłów na dania z dyni piżmowej lub dyni Hokkaido. Klasyczna, dyniowa zupa-krem. O gęstej konsystencji i rozgrzewających właściwościach, będących następstwem dodatku imbiru i kurkumy. Do przygotowania takiej zupy, oprócz dyni, potrzebujesz również marchewki, ziemniaków, cebulki i kawałka świeżego imbiru. Obrane i pokrojone warzywa , wraz z podsmażoną na maśle cebulką, ugotuj w bulionie i dodaj przyprawy. Gdy wszystko już zmięknie, wystarczy zmiksować składniki za pomocą blendera kuchennego. Tak przygotowaną zupę-krem z dyni serwuję w bulionówce, zabieloną słodką śmietaną i udekorowaną listkiem pietruszki. Wygląda i smakuje obłędnie!
Bigos, czyli to, co warto ugotować z dyni
Warzywne bigosy to jedna z moich ulubionych potraw jednogarnkowych. Lubię przygotowywać je w różnych wariantach – raz klasycznie z kapustą, a raz z cukinią. Tym razem przyszedł czas na dynię! Bigos à la leczo z dyni to świetny pomysł na to, co można zrobić z dyni na rozgrzewający obiad. Co będzie potrzebne? W roli głównej oczywiście dynia, a pomagają jej: cebula, dorodne papryki, kiełbasa, przecier pomidorowy i przyprawy (sól, pieprz, ostra papryka, gałka muszkatołowa). Na patelni podsmaż kiełbasę z cebulką, a następnie przełóż do garnka z pozostałymi składnikami pokrojonymi w kostkę. Gotuj do miękkości i przypraw wszystko do smaku. Doskonałe, aromatyczne danie jesienne dla całej rodziny.
Słodkie przekąski z dyni – ciasta i muffinki
Jak można jeszcze wykorzystać dynię w swojej kuchni? Można zrobić coś na słodko! Dynia świetnie nadaje się na dania wytrawne, ale i na desery. Takie pyszności warto urozmaicić korzennymi przyprawami – cynamonem, gałką muszkatołową i imbirem. Zanim zabierzesz się za przyrządzanie dyniowego sernika, piernika, tarty czy muffinek, przygotuj najpierw puree z dyni. Upieczona i zmiksowana dynia to świetna baza do słodkich przysmaków. Możesz zrobić więcej takiego puree, przełożyć do słoików i mieć zawsze pod ręką. Ciasto czy muffinki z dyni wypieczesz w formach do pieczenia – okrągłych, prostokątnych, a nawet w kształcie serca.
Dyniowe spaghetti – potrawy z dyni makaronowej
Dynia makaronowa, jak sama nazwa wskazuje, jest świetna do przygotowania dyniowego makaronu! Po ugotowaniu jej miąższ rozpada się na włókna, które przypominają właśnie nitki makaronu. Warto wykorzystać jej ciekawą strukturę i przyrządzić warzywne spaghetti. Wystarczy ugotować dynię w całości, przekroić na pół, usunąć gniazdo nasienne i wyjąć nitkowaty miąższ. Na patelni podsmaż cebulkę, dorzuć pokrojone pomidory i dopraw sos czosnkiem. Dodaj do niego dyniowy makaron i smaż wszystko jeszcze chwilę. Danie posyp startym parmezanem i… pestkami dyni. 🙂
Naleśniki, racuchy i placki, czyli szybkie danie z dyni
Dynia może być przygotowywana na słodko, ale i na słono. Co jeszcze można z niej zrobić? Bardzo łatwe i szybkie placki w różnych formach! Mogą być to cienko wysmażone naleśniki, faszerowane białym serem i dyniowym puree. Złożone w trójkąty i polane sosem imbirowym na pewno poprawią humor w jesienne dni. Ale mogą być to również puszyste, słodkie racuchy, na kefirze lub mleku, w których jabłka zostały zastąpione startą na tarce dynią. Warto przygotować także wytrawne placki z dyni – z cebulką, świeżą szałwią i natką pietruszki. Szczypta chili doda im ostrości i rozgrzeje nasz organizm! 🙂 To świetna alternatywa dla klasycznych placków ziemniaczanych. Przy takich daniach najlepiej wykorzystać patelnię do naleśników z nieprzywierającą powłoką.
Chrupiące frytki z dyni
A skoro już o ziemniakach mowa, to tradycyjne frytki warto przyrządzić w nieco inny sposób. Tak, tak – z dyni! Do ich przygotowania możesz wykorzystać na przykład dynię piżmową. Obierz ją ze skóry, wydrąż gniazdo nasienne i pokrój w słupki. Skrop niewielką ilością oliwy z oliwek, wymieszaj z suszonymi zioła i szczyptą słodkiej papryki. Odstaw na chwilę do lodówki, by dynia wchłonęła przyprawy, a później rozłóż frytki na blaszce i zapiekaj w piekarniku. Gotowe oprósz solą i podawaj z sosem czosnkowym na bazie jogurtu lub z majonezem. Ciekawe przepisy na domowe sosy znajdziesz tutaj: Jak zrobić dobry sos? Najbardziej znane rodzaje sosów.
Co zrobić z miąższem dyni? Pasztet z dyni!
Co dobrego można jeszcze zrobić z dyni? Polecam wypiek dyniowego pasztetu – z ciecierzycą, z kaszą jaglaną, pieczarkami, pietruszką i innymi dodatkami. Z tym, co najbardziej lubisz. Podduszone na wolnym ogniu składniki dopraw do smaku i dodaj świeże zioła. Trzeba je jeszcze zmiksować blenderem i przełożyć do podłużnej formy do pieczenia pasztetu. Wypieczony i przestudzony pasztet to pyszny dodatek do kanapek, ale i samodzielna przekąska serwowana z żurawinowym sosem.
Sałatka z pieczoną dynią – lekkie i szybkie potrawy z dyni
Co warto zrobić z pieczonej dyni? Upieczoną dynię możesz pokroić w kostkę i dodać ją do sałatki. Od razu stanie się bogatsza w smaku! Sałatkę najlepiej przygotować z rukoli lub szpinaku, sera feta i czegoś konkretnego – kaszy pęczak. Obowiązkowym składnikiem jest także pieczona dynia. Wszystko polej octem balsamicznych, przypraw i posyp posiekanymi orzechami włoskimi lub pestkami słonecznika. Taka sałatka jest lekka, ale pożywna i bogata w wartościowe składniki! Podana w ładnej salaterce na pewno skusi gości.
Nietypowe dania z dyni: Pierogi z dynią
Domowe pierogi z dyniowym farszem? A właściwie czemu nie… Przy tej potrawie będzie nieco więcej zabawy, bo trzeba zadbać nie tylko o pyszny farsz, ale i o dobre ciasto na pierogi. Całe szczęście przepis na ciasto nie jest zbyt skomplikowany. Do jego przygotowania wystarczy mąka pszenna, woda i sól. Z kolei farsz przygotujesz z upieczonego miąższu dyni, podsmażonej cebulki, groszku, wyciśniętego czosnku i aromatycznych przypraw – startego na tarce świeżego imbiru, kurkumy, cynamonu i ostrej papryki. Z wyrobionego ciasta najlepiej wykrawać kółka foremką do pierogów, nakładać na nie porcję farszu i formować pierożki.
Przetwory z dyni – dla dzieci i dla dorosłych
Co takiego można jeszcze zrobić z dyni, szczególnie na zimę? Rzecz jasna domowe przetwory! I to różnego typu. Od prostego puree, które możesz wykorzystać przy pieczeniu dyniowego ciasta lub smażeniu racuchów, przez konfitury, dżemy, powidła i kompoty, po dynię marynowaną w occie. Zaopatrz się w różnej wielkości słoiki do przetworów i działaj! Nie zapomnij o etykietkach na słoiki, dzięki którym bez problemu rozpoznasz, co znajduje się w danym słoju.
- Szukasz konkretnych pomysłów na przetwory z dyni? Koniecznie zajrzyj tutaj: Pomysły na przetwory z dyni na zimę.