Wielu z nas spogląda na naczynia emaliowane z rozczuleniem. Mamy miłe wspomnienia, kiedy podczas wakacji u babci dostawaliśmy zupę w talerzu emaliowanym lub ciepłe mleko w kubku z powłoką emaliowaną. W dzisiejszych czasach naczynia te przeżywają drugą młodość i cieszą się duża popularnością. Ponadto są produkowane z lepszych jakościowo materiałów i zdobione w ciekawy sposób. Dzięki temu stają się ozdobą takich pomieszczeń jak retro kuchnia, czy jadalnia w stylu prowansalskim.
1. Garnki emaliowane
Nie od dziś wiadomo, że emaliowane garnki są nie tylko oryginalne, ale i zdrowe. Nie uwalniają one szkodliwych substancji podczas podgrzewania czy gotowania dań. Polecane są przede wszystkim alergikom, nie zawierają niklu i mają właściwości antybakteryjne. Na rynku jest szeroki wybór tego typu produktów, możemy kupić garnki emaliowane jako komplety kilku produktów, np. marki Emalia Olkusz, lub garnki pojedyncze. Dla osób mało gotujący świetnym rozwiązaniem okaże się rondel emaliowany. Godne polecenia są tez garnki emaliowane marki Silesia Rybnik, wykonywane z precyzją od wielu lat. Jeśli zastanawiacie się czy garnki emaliowane nadają się do indukcji – śpieszę z odpowiedzią – oczywiście, że tak! Pamiętajcie tylko, że aby, naczynie działało na indukcji musi mieć średnicę większą ni 12 cm.
2. Emaliowane kubki
Kubki emaliowane to naczynia świetnie nadające się do podgrzewania i picia mleka czy herbaty. Rewelacyjnie sprawdzają się na piknikach, obozach i koloniach, ponieważ nie ulegają łatwo zniszczeniu, są kolorowe i dużo ładniejsze niż stalowe. Te o większej pojemności możemy używać również do jedzenia zupy czy picia kawy zbożowej. Większość kubków emaliowanych posiada wygodny dziobek, który znacznie ułatwia przelewanie zawartości naczynia. Oprócz tradycyjnych kubków, na rynku znajdziecie wiele nowych i oryginalnych naczyń. Jedną z nich jest propozycja marki Muurla – kubki emaliowane z nadrukiem, który przedstawia muminki. Uwierzcie mi – zachwycają one nie tylko dzieci.
3. Emaliowany czajnik
Tradycyjny czajnik emaliowany na gaz to podstawowy element wyposażenia każdej babcinej kuchni. Szybko nagrzewa wodę, głośno gwiżdże, a co najważniejsze pięknie się prezentuje. Na rynku znajdziemy zarówno czajnik w intensywnym kolorze, ozdobiony wzorem kwiatowym czy też idealnie pasujący do retro kuchni, czajnik w groszki. Dużym atutem czajników emaliowanych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Nie osadzają się bowiem na ich powierzchni brud, ani bakterie.
4. Pojemniki emaliowane
Umożliwiają one stylowe przechowywanie kawy, herbaty, makaronu, ryżu oraz wielu innych produktów spożywczych. Wszystkie często używane przyprawy możemy mieć pod ręką, nie martwiąc się o ich brzydki wygląd na blacie kuchennym. Pojemniki emaliowane z pokrywkami to świetne rozwiązanie, nie tylko z przyczyn wizualnych. Przede wszystkim chronią przechowywanie pokarmy przed pochłanianiem wilgoci z otoczenia, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość.
5. Dzbanek emaliowany na napoje i wodę
Dzbanki emaliowane świetnie nadają się do serwowania wody, lemoniady czy napojów i soków. Są odporne na wysoką temperaturę, więc bez obawy możemy podawać w nich kawę czy herbatę. Ponadto naczynia te pięknie się prezentują, będąc oryginalną ozdobą stołu. Możemy używać ich jako pojemników na przybory kuchenne czy jako wazonu do świeżych kwiatów. Nie ważne, które zastosowanie wybierzemy, dzbanki emaliowane zdobią stół, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.
6. Cedzak emaliowany
Bez wątpienia cedzak emaliowany prezentuje się dużo lepiej niż plastikowy czy stalowy. Jest też trwałym i funkcjonalnym elementem wyposażenia kuchennego. Można używać go do odcedzania makaronu czy płukania owoców i warzyw. Zawieszony na relingu lub postawiony na półce w kuchni, będzie oryginalną ozdobą każdego wnętrza.
I co myślicie? Przekonałem Was do uroczych kubków lub pojemników emaliowanych. A może chcielibyście kupić sobie kultowe już garnki emaliowane z Olkusza? Zapraszam Was do zapoznania się z ofertą naczyń emaliowanych w naszym sklepie!