Ryby to jeden z podstawowych elementów wyżywienia ludzkości od zarania dziejów. Jednak poszczególne gatunki różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale także wartościami odżywczymi. Jakie ryby są w takim razie najzdrowsze, a jakich ryb lepiej nie jeść? Jak często ryba powinna być serwowana w naszym domu na obiad i z czym ją podawać. Na te i inne pytania postaram się Wam dziś odpowiedzieć.
Dlaczego powinniśmy jeść ryby – wartości odżywcze
Ryby składają się w ok. 57 – 80% z wody, w 13 – 27% z tłuszczu oraz w ok. 20% z białka. Węglowodany stanowią niespełna 1 % ich wartości. Mięso rybie bogate ponadto jest w takie związki, jak wapń, fosfor, magnez, a w przypadku ryb morskich – również i w jod (niezbędny do prawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu!). Podając na stół dania rybne możemy mieć pewność, że dostarczamy sobie również witaminę A, D, a także witaminy z grupy B.
1. Omega 3
Kwasy omega 3 to najistotniejszy i najważniejszy dla naszego organizmu składnik mięsa rybiego. Ich spożywanie obniża poziom złego cholesterolu, dzięki czemu chroni przed miażdżycą oraz chorobą niedokrwienną serca. Dodatkowo obniżają ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływają na koncentrację i pracę mózgu. Ponadto, ich niewątpliwą zaletą są zdolności przeciwdepresyjne oraz przeciwalergiczne.
Dorsz
Mintaj
Morszczuk
Sola
Nototenia
Łosoś wędzony
2. Białko – ryby a odchudzanie
Niezależnie od gatunku, ryby dostarczają nam dużo białka przy niewielkiej zawartości kalorii. !00 gramów ryby zawiera bowiem 4 razy mniej kalorii niż taka sama porcja szynki wieprzowej oraz o połowę mniej niż porcja kurczaka. Ponadto ryby zawierają dużo ilość jodu, który przyśpiesza przemianę materii. Jeśli więc jesteście na diecie i walczycie z nadmiarem kilogramów, ryby będą świetnym pomysłem na obiad czy kolację.
Łosoś
Tuńczyk
Dorsz
3. Selen, witamina A i D – ryby dobre dla starszych osób
Zawarty w rybach selen posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry, a także chroni przed nowotworami. Witamina A natomiast zdecydowanie poprawia kondycję skóry, a witamina D wzmacnia zęby i kości.
4. Magnez – jakie ryby jeść w ciąży
Magnez znajdujący się w rybach posiada działanie przeciwdepresyjne oraz przeciwstresowe. Jeśli jest go za mało w naszej diecie, pojawia się stan depresyjny lub nadpobudliwość stresowa. Dlatego też spożywanie ryb jest polecane kobietom w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Halibut
Łosoś
Makrela
Sardynka
Tuńczyk
Śledź
Jak często jeść ryby?
To, że ryby są zdrowe wiedzą wszyscy. Jednak ich jedzenie na co dzień nie jest już dla nas takie oczywiste. Rekordzistami w ilości jedzonych ryb w ciągu roku są mieszkańcy Japonii, Portugali oraz Norwegii. W tych rejonach zjada się bowiem od 100 do 50 kg ryb rocznie na jednego obywatela. Jak to wygląda w Polsce? Około 8% z nas nie jada ryb wcale, a większość sięga po nie tylko podczas kolacji wigilijnej. A prawda jest taka, że powinniśmy zjadać je 2-3 razy w tygodniu! Aby ją odpowiednio przygotować powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do ryb, takie jak skrobaczka, deska do oprawiania czy patelnia grillowa.
Dobra ryba na obiad
Pamiętajmy, że ryby są zdrowe tylko wtedy kiedy je odpowiednio przygotujemy. Większość wartości odżywczych mięsa możemy utracić, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wybór ryby smażonej na głębokim oleju.. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ryba gotowana na parze, parowniku bambusowym lub np. pieczona w rękawie w piekarniku. Ważne są również dodatki na jakie się zdecydujemy. Z czym zatem podawać i jeść rybę na obiad? Mimo wielu wspaniałych wartości odżywczych, rybom brak jednak np. tak ważnej dla zdrowia witaminy C, dlatego też dobrym rozwiązaniem są dodatki warzywne, sok z cytryny czy też natka pietruszki. Ponadto pysznie smakują w towarzystwie ryżu, frytek, ziemniaków czy też kaszy gryczanej. Jeśli chcecie wiedzieć jak przygotować smaczną rybę, przeczytajcie artykuł o tym: Jak zrobić smaczną rybę?
Jakich ryb unikać?
PANGA – zawiera śladowe ilości kwasów omega 3. Trafia do naszych sklepów prosto z sztucznych hodowli w Wietnamie. Faszerowana jest antybiotykami, hormonami, a także innymi szkodliwymi środkami. Jej pożywienie to pasza z rybiego tłuszczu, w której gromadzą się toksyny.
RYBA MAŚLANA – zawierają nietrawiony przez organizm człowieka kwas oleinowy. Regularne spożywanie tej ryby prowadzi do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych.
TILAPIA – sprowadzana jest do nas ze sztucznych hodowli w Chinach. Podobnie jak panga zawiera śladowe ilości kwasów omega 3, ponadto zawiera szkodliwy stosunek kwasów omega 3 oraz omega 6.
SUM – podwyższa poziom złego cholesterolu, zawiera minimalne ilości kwasów omega 3.