Zrezygnowanie z jedzenia mięsa wiąże się z koniecznością jego zastąpienia w codziennej diecie. W wielu przypadkach wegetarianie sięgają wtedy po tofu. Co to jest? Jaki skrywa w sobie kulinarny potencjał? Pozwala dostarczyć niezbędne składniki odżywcze organizmowi, które znajdują się w mięsie. Jednak potencjał twarożku sojowego jest dużo większy. Sprawdź, jaki!

W Chinach czy Japonii tofu pojawiło się już dawno temu. Legenda głosi, że nawet w 164 r. p.n.e. W kuchni europejskiej gości jednak od niedawna. Dla wielu osób wciąż jest tajemnicą, co to jest tofu i jak można jeść ten specjał. Największą wiedzę na jego temat mają osoby, które decydują się na dietę wegetariańską. Jednak tofu do swojego jadłospisu włączyć może każdy. Nie wiesz, z czego jest tofu i jak można je jeść? Zastanawiasz się, dlaczego warto po nie sięgnąć? Dowiedz się z naszego artykułu!

Reklama

Co to jest tofu?

Najprościej rzecz ujmując, tofu to twarożek sojowy. Aby powstał tradycyjny twaróg, mleko musi przejść proces koagulacji. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku tofu, jednak tutaj zamiast mleka pochodzenia zwierzęcego wykorzystuje się mleko sojowe. Do powstania tofu używa się soli, soku cytrynowego, chlorku magnezu, chlorku wapnia lub siarczku magnezu. Tofu sprawdzi się jako składnik różnych potraw – zarówno przekąsek, jak i dań głównych, a nawet wypieków. Należy je przechowywać w lodówce, w odpowiedni sposób, np. w pojemnikach Brabantia.

Skład tofu, czyli dlaczego warto je jeść?

Osoby, które rezygnują z mięsa, cenią tofu za wysoką ilość białka. W ich przypadku jest to konieczne, by w jakiś sposób zastąpić białko zwierzęce niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ważne, twarożek sojowy ma w swoim składzie wszystkie aminokwasy egzogenne, występujące właśnie w białku zwierzęcym.

Zwolennicy diety bezmięsnej muszą też pamiętać o dostarczeniu organizmowi wapnia i żelaza. Je także znajdziemy w tofu. Ten sojowy wyrób jest też świetnym rozwiązaniem dla osób z problemem nietolerancji laktozy, która jest coraz powszechniejsza. Jest również polecany diabetykom ze względu na niski indeks glikemiczny. Niska zawartość cholesterolu oraz znacznie mniej tłuszczów nasyconych to kolejne zalety tofu.



Lunchboxy Monbento 1. Bento Square Pink Blush; 2. Bento Original Pink Flamingo

Co jeszcze znajdziemy w tofu?

Chyba masz już pewność, jaka jest odpowiedź na pytanie, czy tofu jest zdrowe? Jeśli jeszcze się wahasz, czy przynajmniej spróbować, jak smakuje i do jakich potraw świetnie się nada, wiedz też, że ma w sobie całe bogactwo witamin i soli mineralnych. Zawiera:

  • fosfor,
  • potas,
  • sód,
  • witaminy z grupy B,
  • cholinę,
  • witaminę E.

A tofu i kcal? Twarożek sojowy zawiera mało kalorii. W 100 g tofu znajdziemy zaledwie 107 kcal. Tym samym można powiedzieć, że tofu na pewno nie jest bombą kaloryczną! Błonnik w jego składzie może dodatkowo wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Powyższe fakty sprawiają, że sojowym twarożkiem szczególnie powinny zainteresować się osoby dbające o zgrabną sylwetkę.

Rodzaje tofu

Wiemy już, co to jest tofu, ale pamiętać musimy, że ma niejedno oblicze! Dostępne jest w różnych formach i jeść je można na różne sposoby. W internecie dostępnych jest wiele przepisów na to, jak wykorzystać twaróg sojowy do różnych dań. Oto najważniejsze rodzaje serka sojowego, które znajdziesz na sklepowych półkach!



Patelnie Ambition: 1. Silverstone. 2. Nature. 3. Magnat. 4. Vikos.

  • Tofu naturalne – jest to najbardziej podstawowy rodzaj tego produktu. Jest dość twarde. Świetnie nada się do kanapek oraz sałatek, ponieważ idealnie komponuje się z pieczywem oraz świeżymi warzywami. W takiej formie sprawdzi się na śniadanie, jako przekąska lub kolacja. Wystarczy spakować przygotowany posiłek z tofu do szczelnego pojemnika, np. lunch boxa Monbento lub jednego z pojemników Tescoma.
  • Pieczone tofu – w takiej wersji podawać je można na słodko, np. jako tofucznik, czyli sernik z twarogu sojowego lub jako obtoczone w przyprawach kostki, które dodajemy do innych potraw. Jest wielu miłośników łączenia tofu z ryżem i wybranymi dodatkami. Poleca się przy tym gotowanie tego drugiego w specjalnym naczyniu, np. ryżowarze Russell Hobbs.
  • Tofu wędzone – ze względu na proces obróbki ma ono nieco intensywniejszy, bardziej wyrazisty i słonawy smak. Podobnie jak tofu naturalne, sprawdzi się jako dodatek do pieczywa, ale też składnik różnych dań wytrawnych, podawanych zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest to idealny produkt wykorzystywany do dań kuchni azjatyckiej. W sałatce będzie smakować wyśmienicie i doda jej charakteru. Wystarczy dobrym ostrzem, np. jednym z noży Zwieger, pokroić albo poszatkować składniki i wymieszać razem, dodając ulubiony sos.
  • Tofu marynowane – smak klasycznego tofu jest bardzo delikatny. Jeśli chcemy nadać twarożkowi innego wyrazu, można go zamarynować. Jak zrobić tofu marynowane? Opcji jest wiele. Wszystko zależy od naszej inwencji. Świetnie sprawdzi się tutaj marynata z czosnkiem, imbirem, kurkumą, papryką, solą, oliwą, syropem klonowym i sokiem z cytryny. Tofu należy marynować przynajmniej godzinę. Tak przygotowany twarożek sojowy kroimy w kostki, które możemy usmażyć. Jak smażyć tofu? Wystarczy dobra patelnia, np. patelnia Ambition lub patelnia Zwieger i gotowe! W tej wersji tofu warto zaserwować z limonką i warzywami.

Tofu – uniwersalny dodatek do gotowania

Wiele jest sposobów przyrządzania tofu. Jednym z nich jest gotowanie go na parze. Niezbędne będzie do tego odpowiednie naczynie, np. garnek Ambition z odpowiednią funkcją. To propozycja dla osób chcących zgubić nadprogramowe kilogramy.

Jeśli Twoja wiedza na temat tofu była nikła, mamy nadzieję, że ten poradnik dostarczył Ci wiedzy na temat tego specjału. Jak widzisz, można go wykorzystywać do wielu potraw. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się na wyeliminowanie mięsa czy mleka ze swojej diety, z pewnością możesz urozmaicić swój jadłospis daniami z twarożkiem sojowym – szczególnie, że jest ich naprawdę bardzo dużo!


Nie jesz mięsa? Czytaj dalej!

No votes yet.
Please wait...