Fasolka szparagowa jest sezonowym warzywem, ale możesz cieszyć się nią cały rok! Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby była pyszna, jędrna i zachowała w pełni swoje wartości odżywcze. Jak ją zatem odpowiednio przygotować do mrożenia?
Mrożenie fasolki szparagowej to proces, który wbrew pozorom jest bardzo prosty. Najczęściej popełniany błąd to wrzucenie jej jeszcze mokrej do woreczków i do zamrażalnika. Jeśli jednak chcesz, aby zachowała jędrność i nie zlepiła się w jedną wielką bryłę, to ten artykuł pomoże Ci to zrobić idealnie.
Jaką fasolkę do mrożenia wybrać?
Podstawą świetnej jakości mrożonki jest oczywiście świeże i jędrne warzywo. Fasolka szparagowa ma wiele wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Ważna jest również jakość smaku, a wiadomo, że im świeższa, tym lepsza i właśnie taka pozostanie po mrożeniu. Wybierając fasolkę szparagową do mrożenia, zwracaj szczególną uwagę na to, jaka jest w dotyku. Jeśli będzie zbyt miękka, a nawet lekko śliska, to niestety, ale mrożenie zakończy się niepowodzeniem. Wybieraj taką, która jest twarda i jędrna i bez problemu złamiesz ją na pół w palcach. Jeśli będzie krucha to znaczy, że jest to ta, której szukasz.
Mrożenie fasolki szparagowej – przydatne akcesoria
Pierwsze co musisz zrobić z fasolką szparagową, to oczywiście porządnie ją oczyścić. Kolejny krok to obcięcie końcówek i w zależności od preferencji długości, możesz pokroić ją na mniejsze kawałki. Niezastąpione noże Zwiling w łatwy sposób pozwolą Ci na wykonanie tej czynności. Deska do krojenia Zwieger zabezpieczy Twój blat i ułatwi krojenie. Na liście potrzebnych rzeczy do mrożenia fasolki szparagowej konieczne są także garnki do blanszowania. Na ostatnim etapie fasolkę pakujemy w woreczki lub wygodne pojemniki do mrożenia. Ja uwielbiam pojemniki Tescoma, bo dają możliwość organizacji zamrażarki w wygodny sposób.
Jak zamrozić fasolkę szparagową i dobrze ją blanszować?
Blanszowanie to słowo, które może przerażać, a to nic innego jak obróbka cieplna warzyw i owoców. Proces polega na zanurzeniu warzyw we wrzątku na kilka minut, a później w zimnej wodzie, a nawet lodzie. Wykorzystaj garnek do gotowania na parze Ambition, ponieważ możesz blanszować również za pomocą pary wodnej, co jest łatwe i przyjemne. Co daje nam blanszowanie? Chrupkość warzyw oraz ich naturalny kolor, a przede wszystkim fasolka szparagowa zachowa wszystkie witaminy.
Kiedy Twoja fasolka jest już umyta i przygotowana, w garnku zagotuj osoloną wodę. W zależności od wielkości kawałków wrzuć warzywa na 3-5 minut do wrzątku. Pamiętaj, że fasolka nie ma się ugotować, więc ważne jest pilnowanie czasu. Przygotuj sitko i miski lub możesz wykorzystać garnki Brabantia. Przelej fasolkę zimną wodą i zamocz ją na dokładnie tyle czasu, ile była we wrzątku.
Jak poprawnie zamrozić fasolkę szparagową?
Blanszowanie to niezbędny etap w mrożeniu fasolki szparagowej. Często spotykanym błędem jest wkładanie jej bezpośrednio do zamrażarki. Jeśli chcesz to zrobić poprawnie, bardzo ważne jest dokładne osuszenie warzyw. Żeby nie straciły swojej jędrności i nie zlepiły się w bryły, warto rozsypać je na tacy i wsadzić do zamrażalnika na godzinę. Świetnie sprawdza się do tego taca, ponieważ pomieści dużo kawałków i bez problemu zbierzesz z niej wstępnie zamrożoną fasolkę.
Do przechowywania jej możesz wykorzystać woreczki do mrożonek lub wygodne pojemniki o różnych wielkościach, np. pojemniki Tescoma. Ważnym czynnikiem do poprawnego przechowywania jest temperatura w zamrażarce, a optymalną jest -18 ℃. W ten sposób będziesz się nią cieszyć cały rok, bo jej przydatność od momentu zamrożenia to 10-12 miesięcy. Nawet w środku zimy będziesz mieć pod ręką pyszny i zdrowy dodatek pełen witamin do obiadu.
Wartości odżywcze fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa to warzywo uprawiane już od kilku tysięcy lat. Najbardziej znanymi odmianami jest fasolka żółta i zielona. Choć różnią się nieco wartościami, to niezaprzeczalnie obie są bardzo zdrowe:
- żółta fasolka szparagowa jest dużo popularniejsza o zielonej. Zawiera choćby fosfor i potas, które wpływają dobrze na pracę serca, ale też wydalanie toksyn z organizmu;
- zielona fasolka szparagowa jest bogata w kwas foliowy czy szereg witamin oraz przeciwutleniaczy. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Wspomaga układ odpornościowy i układ krążenia.
Ze względu na dużą zawartość białka, fasolką szparagową można zastąpić drób czy wołowinę. Jeśli jesteś wegetarianinem lub chcesz ograniczyć ilość spożywanego mięsa, zachowując zbilansowaną dietę, to właśnie fasolka szparagowa jest jednym z najlepszych warzyw.
Jak mrozić warzywa?
Pewnie zastanawiasz się, czy mrożenie fasolki szparagowej ma taką samą procedurę, jak mrożenie innych warzyw. W zasadzie tak, chociaż podczas blanszowania należy pamiętać, że każde z nich będzie wymagało innego czasu we wrzątku. Głównie zależne jest to od wielkości, ponieważ dla porównania bób blanszujemy 1-2 minut, a już kolbę kukurydzy około 5-6 minut. Standardowy czas średnich warzyw jak kalafior w różyczkach czy szparagi to 2-3 minuty. Zestaw garnków Ambition daje Ci możliwość dopasowania garnka idealnie do ilości i wielkości warzyw.
Mrożenie warzyw w odpowiedni sposób daje Ci możliwość cieszenia się nimi przez cały rok, a co najważniejsze ten proces pozwala zatrzymać im wszystkie witaminy i wartości odżywcze. Utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce to bardzo ważny krok w dbaniu o swoje zdrowie. Mrożenie fasolki szparagowej czy innych produktów jest bardzo łatwe i wystarczy poświęcić kilka minut, aby później witaminy dostarczać organizmowi cały rok.
Jak przygotować danie z mrożonej fasolki szparagowej?
Fasolka szparagowa szybko zamarza i tak samo szybko się rozmraża. Ze względu na to, że wcześniej jest blanszowana, możesz od razu wrzucić ją do gotującego się bulionu i zrobić z niej zupę, bądź ugotować w wodzie i podsmażyć z bułką tartą. Dość znanym sposobem jest duszenie jej na patelni z cebulką lub innymi warzywami co da Ci pełnowartościowy posiłek, który dostarczy energii. Sposobów jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Możesz zrobić wszystko, na co najdzie Cię ochota, a mając mrożoną fasolkę szparagową pod ręką, zrobisz to w każdej chwili.
Zobacz także inne wpisy o mrożeniu owoców i grzybów: