Plisowana spódnica, podobnie jak spodnie w kant, to jedne z ubrań, które prezentują się bardzo elegancko. Każdy, kto posiada je w swojej garderobie, wie jednak, że uzyskanie spektakularnego efektu musi zostać poprzedzone prasowaniem. Na całe szczęście znamy odpowiedź na to, jak prasować plisowaną spódnicę oraz jak prasować spodnie w kant!
Jak prasować plisowaną spódnicę?
- Plisowaną spódnicę najlepiej prasować, gdy będzie jeszcze wilgotna. Uwaga!Użycie spryskiwacza może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam i zacieków. Lepiej nie pozwolić spódnicy całkowicie wyschnąć.
- Zwróć uwagę na tkaninę, z jakiej wykonano Twoją spódnicę. Materiał sztuczny bądź jedwab prasuj na lewej stronie. Na prawej stronie możesz natomiast prasować dzianinę, wykorzystując do tego głównie parę.
- Starannie rozłóż spódnicę na desce do prasowania, maksymalnie rozdzielając plisy oraz układając je do siebie równolegle.
- Jeśli obawiasz się, że rozprasujesz plisy, wykorzystaj do pomocy… biurowe spinacze! Metalowe, bez plastikowych elementów, odpowiadające szerokości plis. Zepnij nimi na dole każdą z zakładek oraz miejsca, w których plisy się rozpoczynają.
- Zawsze prasuj plisy z góry do dołu.
- Po prasowaniu rozwieś spódnicę na wieszaku i zdejmij wszystkie spinacze.
Do prasowania plisowanej spódnicy możesz wykorzystać ponadto metodę prasowania w pionie. Wymaga ona jednak specjalnego żelazka, m.in. z oferty Russell Hobbs, wyposażonego w tę funkcję. Prasowanie w pionie ma wiele korzyści – pozwala zaoszczędzić czas, jest również bezpieczne dla tkanin i wygodne.
Reklama
Podczas prasowania bawełnianych spodni w kant żelazko powinno mieć temperaturę ok. 150-180 stopni Celsjusza. Możesz użyć także bawełnianej ściereczki. Jeśli chcesz wyprasować w kant spodnie z lnu, rozgrzej żelazko do temperatury ok. 220 stopni Celsjusza. Inaczej należy zachować się natomiast przy spodniach z jedwabiu. Ustaw jak najniższą temperaturę i prasuj je kiedy tkanina jest jeszcze delikatnie wilgotna.
Jak prasować spodnie w kant?
- Prasowanie spodni w kant zacznij od kieszeni. Spodnie powinny znajdować się na lewej stronie, a kieszenie powinny być rozłożona na płasko.
- Na lewej stronie wyprasuj również rozporek i przeszycia na obu nogawkach.
- Przewróć spodnie na prawą stronę i naciągnij je na deskę, tak, aby móc rozprasować pas, stopniowo obracając go wokoło deski. Wąska część deski powinna znajdować się wewnątrz spodni, a nogawki powinny swobodnie opadać nad podłogę.
- Następnie ułóż spodnie wzdłuż deski. Szwy powinny znaleźć się idealnie na środku nogawek.
- Podnieś jedną nogawkę, jednocześnie rozprasowując drugą. Przesuwaj żelazko od dolnej krawędzi aż do góry, w stronę krocza.
- Obróć nogawkę na drugą stronę i wyprasuj jej zewnętrzną część. Trzymaj żelazko jak najbliżej zgięcia materiału, jednak unikaj jego bezpośredniego kontaktu z krawędzią.
- Powtórz czynność, zmieniając nogawkę.
- Do utrwalenia kantów konieczne jest zastosowanie silnego wyrzutu pary, który zapewnią m.in. żelazka Russell Hobbs.