Fiński Fiskars to najstarsza marka w Finlandii. Dzisiaj, działając aż w 30 krajach, jest firmą rozpoznawalną nie tylko w swoim rodzimym kraju, ale i na całym świecie. W jej ofercie znajdziemy wysokiej jakości elementy wyposażenia kuchni oraz ogrodu. Słynne nożyczki z pomarańczowymi uchwytami, garnki i patelnie, noże, a nawet sekatory czy siekiery. Jak zaczęła się historia marki i jakie są jej kultowe produkty?
Słyszeliście już o marce Fiskars? Jeśli tak, to pewnie zastanawiacie się, w czym tkwi sekret jej światowego fenomenu, a jeśli nie, to koniecznie musicie nadrobić zaległości. Bo za produktami Fiskars kryją się charakterystyczny design, wysoka jakość zastosowanych materiałów, precyzja wykonania i niezwykła funkcjonalność. No i oczywiście lata doskonalenia technik produkcyjnych! Warto wiedzieć, jak to się wszystko zaczęło, co kiedyś i co dzisiaj możemy znaleźć w ofercie Fiskarsa. Zatem cofnijmy się do przeszłości…
Fiskars – jak to się zaczęło?
Historia marki Fiskars zaczyna się już w XVII wieku, kiedy to w Finlandii powstawały huty stali. Rozwojowi fińskiego hutnictwa żelaza sprzyjały obszerne tereny leśny i rozwinięte sieci szlaków wodnych. Wtedy to powstała firma Fiskars, dzisiaj uchodząca nie tylko za najstarszą firmę w Finlandii, ale i za jedną z najstarszych firm europejskich.
- W 1649 roku Peter Thorwöste uzyskał prawa do budowy dużego pieca i do założenia kuźni prętów w małej, fińskiej wiosce Fiskars. Większość wyprodukowanych prętów stalowych wysyłano do Szwecji, ale w Fiskars żelazo wykorzystywano także do produkcji różnych narzędzi – noży, motyk, gwintów czy gwoździ.
- W 1783 roku kuźnię przejęła rodzina Björkman, skupiając się na przetwórstwie rud miedzi z pobliskiej kopalni Orijärvi. Z uwagi na to, że do XIX wieku w tamtejszej kopalni nie zostało już za wiele miedzi, zamknięto wielki piec i tym samym zaprzestano produkcji żelaza.
- W 1822 roku huta stali wraz z całą wioską Fiskars została wykupiona przez Johana Jacoba Julina, aptekarza z Turku. Huta ponownie skoncentrowała swoją działalność na przetwórstwie żelaza.
- W 1832 roku w małej wiosce Fiskars założono pierwszą w Finlandii fabrykę sztućców (noży, widelców i nożyczek), a w 1837 roku warsztaty maszynowe, gdzie w latach 30. XIX wieku wyprodukowano pierwszy fiński silnik parowy. Fiskars, pod przewodnictwem Julina, zasłynęła z produkcji narzędzi kuchennych i rolniczych.
- Po śmierci Julina założono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Fiskars (1883 rok).
- W 1915 firma została notowana na giełdzie helsińskiej. Wraz z biegiem lat, ulepszano metody przetwórstwa stali, a tym samym zwiększano wydajność huty i poszerzano gamę produkowanych wyrobów.
- Wielki rozwój firmy Fiskars został zahamowany przez krach na giełdzie w 1929 roku i dopiero pod koniec II wojny światowej zdołano dostosować strukturę firmy do produkcji masowej.
Słynne nożyczki Fiskars
W roku 1967 roku pojawiły się kultowe nożyczki Fiskars – pierwsze na świecie z plastikowymi rączkami! Dzisiaj najsłynniejsze to te z pomarańczowymi uchwytami, ale wtedy chciano, by podstawowe modele miały kolor czarny, niebieski lub czerwony. Operator maszyny, podczas produkcji prototypu, zdecydował się także na użycie koloru pomarańczowego, który akurat był w maszynie. W efekcie prototypy nożyczek wyprodukowano w czterech różnych kolorach, spośród których to właśnie pomarańczowe zyskały najwięcej głosów uznania. Od chwili ich powstania sprzedano już ponad miliard par! W 1977 roku założono fabrykę nożyczek w USA, rozpoczynając tym samym ekspansję firmy Fiskars.
- Nożyce Amplify™ stanowią połączenie słynnych pomarańczowych uchwytów z zaawansowaną konstrukcją, pozwalającą na cięcie grubych tkanin i materiałów.
- Narzędzia Fiskars zdobyły między innymi nagrody Red Dot, Good Design, Green Design w kategorii mechaniki popularnej oraz wyróżnienia za łatwość użycia.
- Słynne nożyce z pomarańczowymi uchwytami są chronionym znakiem towarowym w Finlandii, USA i Kanadzie, dlatego właśnie w tych krajach nie ma innych nożyc w takich samych barwach.
Co dzisiaj oferuje Fiskars?
W ofercie marki Fiskars nadal znajdziemy kultowe nożyczki z pomarańczowymi uchwytami, ale również modele w innych kolorach – czarnych i białych. Oferta marki to także pełna gama akcesoriów kuchennych i ogrodowych.
W kategorii kuchnia znajdziemy:
- garnki i patelnie Fiskars,
- noże kuchenne i ostrzałki,
- nożyce do mięs,
- tarki, krajalnice i obieraki,
- akcesoria kuchenne, takie jak pędzelki, łyżki, szpatułki, trzepaczki, szczypce, wyciskarki, durszlaki, shakery do sosów.
- siekiery,
- sekatory,
- łopaty i łopatki,
- grabie i widły,
- motyki,
- odchwaszczacze,
- rękawice ogrodowe,
- inne narzędzia ogrodowe.