Jak łatwo utrzymać porządek i czystość w kuchni? Tak, by wszystko miało tu swoje miejsce? Poznaj proste sposoby na sprawną organizację kuchni, dzięki którym w kilka chwil przywrócisz czystość kuchennemu wnętrzu i dużo łatwiej zachowasz w nim porządek.
Kuchnia to miejsce, w którym bez wątpienia dużo się dzieje. To właśnie tutaj przyrządzasz poranne śniadanie, szykujesz kanapki do pracy i szkoły, gotujesz obiad, pieczesz ciasta, parzysz kawę i herbatę. Przy tylu czynnościach i wykorzystywaniu różnorodnych naczyń i akcesoriów, nietrudno o nieporządek. Bałagan w kuchni nie jest przecież niczym dziwnym. 😉 Ja to wiem! Sprawa się nieco komplikuje, gdy mamy do dyspozycji aneks kuchenny, czyli kuchnię otwartą na salon. Wtedy już nie wystarczy zamknąć drzwi i zapomnieć o nieporządku. Tutaj czystość i porządek należałoby utrzymywać na bieżąco, by z przyjemnością spędzać chwile na salonowej kanapie. Jak to zrobić? Najlepiej zdecydować się na takie rozwiązania, które usprawnią kuchenną organizację i sprawią, że każda rzecz będzie miała swoje miejsce.
1 Urządzenia ułatwiające sprzątanie
By móc utrzymać porządek w kuchni, najpierw musi być w niej czysto. Dużo łatwiej wprowadzać wszelkie zmiany organizacyjne, gdy do dyspozycji mamy dopiero co uprzątniętą przestrzeń. To czas na pewnego rodzaju inwentaryzację w Twojej kuchni – sprawdź przydatność produktów spożywczych, oceń, z których urządzeń i akcesoriów zupełnie nie korzystasz, przetrzyj kuchenne szafki i wyszoruj sprzęty AGD. Kiedy wysprzątasz już kuchnię na błysk, możesz zacząć wprowadzać do niej zmiany!
Warto ułatwić sobie sprzątanie, szczególnie tych trudnych w czyszczeniu sprzętów, wykorzystując specjalne czyściki. Takie urządzenia przydadzą się nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach – w łazience czy w salonie. W tym miejscu polecam poręczny oczyszczasz parowy Ariete Vapori Jet, taki z funkcją detergentu. Jak to działa i w ogóle czemu to służy? Czyścik parowy emituje parę wodną pod dużym ciśnieniem, która dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Wysoka temperatura doskonale radzi sobie z brudem i tłuszczem. Co istotne, gorąca para zabija także wszelkie bakterie, pozostawiając czyszczoną powierzchnię nie tylko czystą, ale i higieniczną. Czyścik posiada różne końcówki i może być używany także ze specjalnym detergentem.
2 Organizery do zlewu
Walające się po zlewie gąbeczki i ściereczki? Mało estetyczne plastikowe butelki z płynem do naczyń? Tak nie może być! 😉 W bardzo prosty sposób możesz uporządkować przestrzeń wokół zlewu. Jeśli nie chcesz za każdym razem chować gąbeczek i ściereczek (co w przypadku mokrych akcesoriów nie jest przecież wskazane), postaw po prostu na mały organizer, zawieszany lub ustawiany w okolicach zlewozmywaka. Takie organizery przyjmują zazwyczaj postać pojemników, w których znajduje się specjalne miejsce na gąbkę i szczotkę, uchwyt na ściereczkę i ewentualnie dozownik na płyn do mycia naczyń. Ciekawe rozwiązania oferuje wiele marek z wyposażeniem do kuchni i domu, takich jak Brabantia, Joseph Joseph, Umbra, OXO czy Vigar.
3 Suszarka lub mata do suszenia naczyń
Nawet jeśli posiadasz zmywarkę, to i tak warto mieć w swojej kuchni ociekacz na naczynia. Nie wszystkie naczynia będą się bowiem nadawały do mycia w zmywarce. Mycia ręcznego bardzo często wymagają chociażby garnki czy patelnie pokryte nieprzywierającymi powłokami – wysoka temperatura i detergenty mogłyby zniszczyć ich powłokę. Warto zatem pomyśleć o estetycznej suszarce lub zwijanej macie. Takie ociekacze nie muszą być wcale duże. Mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Dostępne są w stonowanych kolorach, bieli, czerni i szarości, które bez problemu dopasujesz do pozostałych elementów kuchennego wyposażenia. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na blacie, to najlepiej wybierz matę do suszenia, którą po zdjęciu naczyń i osuszeniu materiału, możesz po prostu zwinąć i schować.
4 Pojemniki na żywność
Czas zabrać się za organizację żywności w kuchni. Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych w szafkach jest bowiem szalenie istotne. Produkty takie jak mąka, kasze, ryże, makarony, płatki owsiane, otręby, bułka tarta i tym podobne, powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach. W taki sposób nie tylko przedłużysz ich świeżość i uchronisz przed wilgocią, ale również zapobiegniesz pojawieniu się moli spożywczych, które wręcz lubują się w produktach zbożowych – niestraszne im sklepowe kartoniki czy foliowe woreczki. Do szczelnych pojemników już się nie dostaną! Część pojemników na sypkie produkty możesz umieścić w szafce, a te z produktami najczęściej wykorzystywanymi możesz ustawić na blacie. Świetnym rozwiązaniem są pojemniki modułowe, czyli takie, które można umieścić jeden na drugim. Mają różne pojemności i wielkości. Te wyższe wykorzystasz do makaronu spaghetti, większe do mąki, a mniejsze do ziaren czy nasion.
Nie zapomnij także o odpowiednim przechowywaniu pieczywa. Tutaj najlepiej sprawdzi się klasyczny chlebak, który uchroni chleb i bułki przed wysychaniem, dostępem światła i wilgoci. Gama chlebaków jest naprawdę przeogromna! Są to pojemniki drewniane i bambusowe (pojemniki Zassenhaus, Cookini), ze stali nierdzewnej (chlebaki Brabantia, Wesco, Ambition), a także z tworzywa sztucznego, gliny, ceramiki, a nawet wikliny.
5 Kosze do segregacji odpadów
Segregujesz odpady w swojej kuchni? Jeśli tak, to najlepiej zaopatrz się w dzielony kosz, który ułatwi zbiórkę śmieci, a jeśli nie, to czas najwyższy zacząć! 😉 Kosze do segregacji śmieci wcale nie muszą przybierać postaci wielkich plastikowych pojemników. Wbrew pozorom mogą być bardzo estetyczne. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca w kuchni, to zdecyduj się na mniejsze pojemniki. Marka Brabantia w swojej ofercie proponuje kosze zawieszane – na ścianie lub na drzwiach szafeczki. W ten sposób oszczędzasz kuchenną przestrzeń. W ofercie producenta znajdują się także eleganckie kosze stalowe na nóżkach, które wcale nie wyglądają jak zwykłe śmietniki. Kosze na śmieci Brabantia mogą być jednokomorowe, dwukomorowe lub trzykomorowe.
Ciekawe propozycje znajdziesz także wśród artykułów marki Joseph Joseph – dwa pojemniki ustawione jeden na drugim, a także wśród produktów marki Wesco – nowoczesne kosze dla zwolenników stylu retro, pedałowe lub typu push.
6 Małe kompostowniki kuchenne
Do kosza przeznaczonego do segregacji śmieci, w zależności od liczby komór, wrzucisz odpady zmieszane, a także te przeznaczone do recyklingu. A co z odpadkami organicznymi? Nie musisz przeznaczać na nie oddzielnego, wielkiego kosza. Wystarczy mały pojemniczek służący za mały kompostownik kuchenny lub po prostu pojemnik, w którym codziennie zgromadzisz odpadki żywności, takie nadające się do kontenera na bioodpady. Do małego pojemnika wrzucaj zatem obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, inne resztki roślinne, takie jak liście czy drobne gałązki. Do kompostownika nie wrzucaj natomiast resztek mięsa, wędlin i kości, a także warzyw z rosołu.
Mam nadzieję, że podane przeze mnie sposoby na utrzymanie porządku w kuchni choć trochę pomogą Ci w tym zadaniu. 🙂 Czysta, uporządkowana kuchnia stanie się miejscem, w którym z jeszcze większa przyjemnością będziesz przyrządzać codzienne posiłki. 😉