Szybkowar to cudowne urządzenie dla zabieganych osób, które nie mogą poświęcić wielu godzin na gotowanie, a jednocześnie chcą cieszyć się smakiem tradycyjnych potraw, takich jak rosół, gołąbki czy bigos. Co można zrobić w szybkowarze, zamiast w zwykłym garnku, oszczędzając w ten sposób czas i przygotowując pełnowartościowe posiłki? Zobacz nasze pomysły na szybkie dania jednogarnkowe!

Masz już szybkowar i nie wiesz co w nim gotować? A może dopiero przymierzasz się do zakupu garnka ciśnieniowego i jesteś ciekaw, jakie potrawy będziesz mógł przygotować w znacznie krótszym czasie niż zwykle? Zanim przejdziemy do tego, co ugotować w szybkowarze, przypomnijmy sobie, czym tak naprawdę jest szybkowar ciśnieniowy. To garnek wyposażony w szczelną pokrywkę, w którym, w wyniku podgrzewania wody na kuchence, dochodzi do nagromadzenia ciśnienia, a tym samym do wzrostu temperatury. Woda w szybkowarze wrze nawet w 130°C! A przez to dania przygotowują się znacznie szybciej. No właśnie… O jakich potrawach mowa? Zobacz, co pysznego można robić w szybkowarze.

Reklama

Zupa z szybkowaru – co gotować?

Rosół czy inne zupy przygotowywane na bulionie wymagają dość długiego gotowania na wolnym ogniu. Ale w szybkowarze możemy przyrządzić je znacznie szybciej! Taki tradycyjny rosół, zamiast gotować 3 godziny, przygotujemy już w 30-40 minut. A będzie tak samo smaczny i pożywny. Dzisiaj jednak proponuję ugotować prostą zupę warzywną z szybkowaru.

Szybkowar co mozna w nim gotowac

Przygotuj: porcja rosołowa i 2 skrzydełka drobiowe, 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera naciowego, fasolka szparagowa, kilka różyczek kalafiora i kilka różyczek brokuła, cebula, gałązka lubczyku, sól i pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty.

Wykonanie:

  1. W garnku szybkowara ułóż mięso, zalej wodą i zagotuj (bez pokrywki). Zbierz szumowiny.
  2. Dodaj sól i pokrojone warzywa. Dorzuć także posiekaną i podsmażoną wcześniej cebulkę.
  3. Dopraw przyprawami i ziołami.
  4. Zamknij szybkowar i gotuj 8-10 minut od momentu puszczenia pary. Po zagotowaniu zmniejsz moc planika.
  5. Po ugotowaniu odczekaj aż szybkowar sam spuści ciśnienie.
  6. Otwórz garnek i w razie potrzeby dopraw zupę.

Zobacz również: Ile czasu gotować rosół w szybkowarze?

Gulasz wieprzowy z szybkowaru

Co można jeszcze robić w szybkowarze? Wszelkie gulasze i potrawki, a w tym klasyczny gulasz wieprzowy. Przyrządzany w zwykłym garnku lub brytfance wymaga długiego duszenia, by mięso stało się miękkie. Ale w szybkowarze czas przygotowania ulega znacznemu skróceniu.

Co można gotować w szybkowarze

Przygotuj: 500g szynki wieprzowej, czerwona papryka, zielona papryka, marchewka, cebula, 1 szklanka wody lub bulionu, przyprawy (liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, papryka ostra mielona i papryka słodka mielona).

Wykonanie:

  1. Mięso oczyść z błonek, pokrój w kostkę, dopraw solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką.
  2. W otwartym garnku od szybkowara rozgrzej olej. Wrzuć posiekaną cebulę, a następnie mięso. Podsmaż do zrumienienia. Do smażenia najlepiej sprawdzają się szybkowary z powłoką nieprzywierającą, jak na przykład model szybkowar Florina Deli Cook.
  3. Umyj warzywa. Papryki oczyść i pokrój w kostkę. Marchewkę obierz i pokrój w talarki.
  4. Dorzuć warzywa do garnka z mięsem i cebulą. Dodaj przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach. Jeszcze odrobinę papryki słodkiej mielonej.
  5. Podlej składniki wodą lub bulionem w taki sposób, by mięso było przykryte.
  6. Zamknij szybkowar i duś 30-35 minut od momentu uwolnienia pary. Po ugotowaniu, poczekaj aż ciśnienie z szybkowaru opadnie naturalnie, a blokada pokrywy sama się zwolni.
  7. Gotowy sos gulaszowy zagęść rozrobioną w wodzie mąką.
  8. Mięsny gulasz podawaj z czym tylko chcesz – ziemniakami, kaszą czy pyzami.

Co można zrobić w szybkowarze? Gulasz warzywny!

A co warzywnego ugotujemy w szybkowarze? Jeśli gulasz mięsny to nie Twoja bajka, to może skusisz się na gulasz warzywny? Jest bardzo prosty w wykonaniu, a składniki dobierasz dowolnie.

Co gotujemy w szybkowarze

Przygotuj: 6 ziemniaków, kilka pieczarek, cukinia, papryka czerwona, papryka żółta, 3 pomidory, cebula, natka pietruszki, 2 ząbki czosnku, przyprawy (sól i pieprz, ziele angielskie, papryka słodka i ostra mielona).

Wykonanie:

  1. Wszystkie warzywa i pieczarki umyj. Pomidory sparz i obierz ze skórki. Paprykę oczyść z ziaren. Cebulę i ziemniaki obierz.
  2. W garnku od szybkowaru rozgrzej olej i podsmaż posiekaną cebulę wraz z przeciśniętymi ząbkami czosnku. Dorzuć pokrojoną cukinię i pieczarki. Podsmażaj jeszcze chwilę. Dodaj pozostałe pokrojone składniki – papryki i pomidory. Przypraw do smaku.
  3. Wlej wodę, zamknij szczelnie szybkowar i od momentu zasyczenia gotuj na mniejszym ogniu ok. 12 minut. Poczekaj aż ciśnienie samo opadnie i dopiero wtedy otwórz szybkowar.
  4. Podawaj z posiekaną natką pietruszki.

Risotto z szybkowaru, czyli co jeszcze gotować na szybko

Ryż z warzywami to zawsze dobry pomysł na szybki obiad. A gdyby tak przygotować taką potrawę jeszcze szybciej? I to w formie kremowego risotto!

Co można zrobić w szybkowarze

Przygotuj: 1,5 szklanki ryżu Arborio, 3 szklanki bulionu, cebula, parę pieczarek, marchewka pół cukinii, pół papryki czerwonej, sól i pieprz, gałka muszkatołowa, parmezan.

Wykonanie:

  1. Cukinię, paprykę pokrój w drobną kostkę. Pieczarki w paski. Cebulę posiekaj. Marchewkę zetrzyj tarce o grubych oczkach.
  2. Rozgrzej olej w garnku szybkowara, podsmaż cebulkę i wsyp suchy ryż. Po jakimś czasie dodaj pieczarki i cukinię. Następnie dorzuć paprykę i marchewkę. Dopraw solą i pieprzem, szczyptą gałki muszkatołowej. Wlej bulion.
  3. Zamknij szybkowar, po zagotowaniu zmniejsz moc palnika i odliczaj 5 minut.
  4. Zdejmij szybkowar z kuchenki, odczekaj 4 minuty i wstaw pod strumień zimnej wody, by spuścić nagromadzone ciśnienie.
  5. Otwórz szybkowar, dodaj łyżkę masła i posyp startym parmezanem.
Składniki, takie jak cebula, mięso i warzywa, najwygodniej podsmażać w szybkowarach z powłoką nieprzywierającą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podsmażyć je także w szybkowarze stalowym. Trzeba będzie dodać nieco więcej tłuszczu, by składniki nie przywarły i nie przypaliły się. Szybkowary stalowe to najpopularniejsze rodzaje, dostępne w ofercie różnych marek. Warte uwagi są szybkowary Tescoma, Zwilling, Zwieger, Tefal, Fissler czy Florina.

Gołąbki z szybkowaru w sosie pomidorowym

Klasyka polskiej kuchni! Mając szybkowar, możesz przygotować gołąbki nie tylko od święta, ale w dowolny dzień. Samo gotowanie gołąbków zajmie Ci tylko 15 minut. Więc jeśli zastanawiasz się, co smacznego można zrobić w szybkowarze, to masz już odpowiedź. 😉

Co gotować w szybkowarze

Przygotuj: główkę kapusty, 1 kg mięsa mielonego z szynki wieprzowej, 220 g ryżu, 1 przecier pomidorowy, jajko, 1 szklanka wody lub bulionu, sól i pieprz, papryka słodka i ostra mielona, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie.

Wykonanie:

  1. Kapustę zaparz w gorącej wodzie. Gdy liście zmiękną, będą łatwiejsze do zdejmowania i rolowania.
  2. Ryż ugotuj w osolonej wodzie.
  3. Mięso mielone dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj z ryżem. Dodaj surowe jajko, szczyptę słodkiej i ostrej papryki oraz majeranek.
  4. Na każdy liść kapusty układaj farsz i zawijaj.
  5. Szybkowar wyłóż pozostałymi liśćmi kapusty. Ułóż ciasno gołąbki.
  6. Zalej wodą (lub bulionem), tylko tyle, by przykryć gołąbki. Dodaj rozrobiony przecier pomidorowy. Dorzuć ziele angielskie i liść laurowy.
  7. Gotuj 15 minut od momentu zawrzenia.
  8. Po tym czasie odstaw szybkowar na kolejne 15 minut, czekając aż ciśnienie samo opadnie.

A Wy, co gotujecie w szybkowarze? Próbowaliście już takich potraw jak Wam dzisiaj zaproponowałam? A może macie w zanadrzu coś oryginalnego i pysznego?

Zobacz nasze pozostałe porady o szybkowarach:

Ocena: 3.9/5.
Please wait...