Czy podczas gotowania potraw w szybkowarze możemy spodziewać się syczenia? I czy jest to całkiem normalne zjawisko, czy raczej ostrzeżenie, że dzieje się coś niebezpiecznego?
Odpowiedź na pytanie, czy szybkowar garnek syczy podczas gotowania, jest tylko jedna: TAK! Z chwilą wytworzenia się i przekroczenia ustalonego ciśnienia we wnętrzu podgrzewanego szybkowaru, wskaźnik ciśnienia podnosi się, co jest poprzedzone delikatnym syczeniem. Taki odgłos to znak, że za chwilę z zaworu ciśnieniowego zacznie wydobywać się naddatek pary, czemu będzie towarzyszył szum. Jest to całkiem normalne zjawisko, dlatego nie trzeba obawiać się ani syczenia, ani szumu.
Szybkowar syczy – co dalej?
Gdy para uwalniania jest stałym strumieniem i towarzyszy temu regularne syczenie to znak, że rozpoczęło się gotowanie – pod właściwym ciśnieniem i w należytej temperaturze. Zmniejsz moc palnika (do 1/2 lub 3/4 jego mocy), by zamknąć nieprzerwany wypływ pary. Od tego momentu zacznij odliczać czas potrzebny do ugotowania danej potrawy. Jeśli podczas gotowania w szybkowarze para nie wydobywa się z zaworu, zwiększ dopływ ciepła, by przywrócić stały wypływ pary.
Sprawdź nasze pozostałe porady o szybkowarach:
- Czy szybkowar jest bezpieczny?
- Ile wody wlać do szybkowaru?
- Jak otworzyć szybkowar?
- Jak długo gotować fasolę jaś w szybkowarze?
- Ile czasu gotować fasolkę szparagową w szybkowarze?
- Ile czasu gotować gołąbki w szybkowarze?
- Jak długo gotować golonkę w szybkowarze?
- Ile czasu gotować ziemniaki w szybkowarze?
- Jak długo gotować ciecierzycę w szybkowarze?
- Ile czasu gotować rosół w szybkowarze?
- Ile czasu gotować buraki w szybkowarze?
- Czy gotowanie w szybkowarze jest zdrowe?
- Czy w szybkowarze można smażyć?
- Ciśnienie w szybkowarze – ile wynosi?