Szybkowar to garnek przeznaczony do szybkiego gotowania. Dzięki szczelnej pokrywie, wewnątrz szybkowaru dochodzi do wzrostu temperatury, a co za tym idzie, do wzrostu ciśnienia – potrawy gotują się znaczniej szybciej. W związku z takim procesem pojawia się pytanie, czy szybkowar jest bezpieczny w użytkowaniu?
Szybkowar jest urządzeniem bezpiecznym, o ile jest właściwie użytkowany. Zanim przystąpisz do gotowania potraw w konkretnym modelu szybkowaru, najpierw dokładnie zapoznaj się z instrukcją użytkowania od producenta . Każdy szybkowar duży i mały posiada szereg zabezpieczeń, które chronią przed zbyt wysokim wzrostem ciśnienia. Te elementy szybkowaru, które zapewniają bezpieczeństwo podczas gotowania to:
Reklama
- Pokrywka i jej blokada – każdy szybkowar wyposażony jest w pokrywkę z odpowiednią blokadą, która uniemożliwia otwarcie garnka w trakcie procesu gotowania. Blokada nie dopuszcza także do uwolnienia zbyt dużej ilości pary wodnej naraz, a tym samym chroni użytkownika przed poparzeniem. Blokada szybkowaru zwolni się tylko wtedy, gdy ciśnienie opadnie – jedynie wtedy można bezpiecznie podnieść pokrywę i otworzyć szybkowar. Dlatego też nigdy nie otwieraj pokrywy na siłę!
- Regulator ciśnienia (zawór-regulator) – utrzymuje stałe nadciśnienie we wnętrzu szybkowaru, poprzez wypuszczanie nadmiaru pary wodnej. Chroni przed zbyt wysokim wzrostem ciśnienia, które mogłoby doprowadzić nawet do wybuchu! Może być to regulator z zaworkiem ciężarkowym (tradycyjny lub nowoczesny) lub regulator sprężynowy. Powinien być demontowalny, by regularnie sprawdzać jego drożność. Pod regulatorem ciśnienia znajduje się otwór wentylacyjny.
- Zawór bezpieczeństwa – również umieszczony w pokrywie, otwiera się w przypadku zablokowania się zaworu-regulatora. Nawet jeśli przypadkowo zapomnisz o pozostawionym na palniku szybkowarze, zawór ten aktywuje się, by bezpiecznie wypuścić ciśnienie.
- System bezpiecznego zamykania (w niektórych modelach) – uniemożliwia wzrost ciśnienia w sytuacji, w której pokrywa garnka jest nieprawidłowo zamknięta. System rozpozna, że pokrywka została umieszczona w nieodpowiedniej pozycji, a tym samym uniemożliwi uniesienie wskaźnika zamknięcia i nie dopuści do skoku ciśnienia.
Czy bezpiecznie używasz szybkowaru?
Szybkowar wyposażony w wymienione wyżej elementy zabezpieczające zapewnia komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Ale, by mieć całkowitą pewność, czy szybkowar jest bezpieczny, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego budowę, ale również nasz sposób użytkowania:
- Używaj szybkowaru zgodnie z instrukcją producenta.
- Wlej odpowiednią ilość wody.
- Upewnij się, że pokrywa jest szczelnie nałożona.
- Upewnij się, że otwór wentylacyjny (kanał odprowadzający nadmiar pary) w pokrywce nie jest zatkany.
- Przed otwarciem szybkowaru przeprowadź jego dekompresję – uwolnij parę wodną i obniż ciśnienie zgodnie z zalecanymi metodami.
- Nigdy nie otwieraj pokrywki szybkowaru na siłę, czekaj aż zwolni blokadę.
Sprawdź nasze pozostałe porady o szybkowarach:
- Ile wody wlać do szybkowaru?
- Jak otworzyć szybkowar?
- Jak długo gotować fasolę jaś w szybkowarze?
- Ile czasu gotować fasolkę szparagową w szybkowarze?
- Ile czasu gotować gołąbki w szybkowarze?
- Jak długo gotować golonkę w szybkowarze?
- Ile czasu gotować ziemniaki w szybkowarze?
- Jak długo gotować ciecierzycę w szybkowarze?
- Ile czasu gotować rosół w szybkowarze?
- Ile czasu gotować buraki w szybkowarze?
- Czy gotowanie w szybkowarze jest zdrowe?
- Czy szybkowar syczy podczas gotowania?
- Czy w szybkowarze można smażyć?
- Ciśnienie w szybkowarze – ile wynosi?